Jump to content



Κινέζικα Tablets... merimobiles κλπ


Recommended Posts

φιλε μου, η απαντηση ειναι ταυτοχρονα απλη και συνθετη.

η απλη απαντηση ειναι οτι σου προσφερουν μεγαλυτερη οθονη..!!

για να σου απαντησω και με ερωτηση, οι 50αρες τηλεορασεις τι παραπανω σου προσφερουν απο τις 32-40"...?

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου, η απαντηση ειναι ταυτοχρονα απλη και συνθετη.

η απλη απαντηση ειναι οτι σου προσφερουν μεγαλυτερη οθονη..!!

για να σου απαντησω και με ερωτηση, οι 50αρες τηλεορασεις τι παραπανω σου προσφερουν απο τις 32-40"...?

Κάνε μια προσπάθεια τότε...

Αν το μέγεθος είναι το ζητούμενο, γιατί όχι 10.1 ίντσες ή περισσότερες (υπάρχουν και μεγαλύτερες ταμπλέτες)...

Τί έχουν ειδικά οι 9.7 ίντσες που τις καθιστά προτιμητέες;

Link to comment
Share on other sites

σου ανεφερα πιο πανω..., οτι η διασταση 9,7" βγηκε και αναφερεται κυριως σε Retina displays. σε αυτη τη διασταση κατασκευαστηκαν, τι να κανουμε? δεν μπορουμε να την αλλαξουμε..!!

τα πλεονεκτηματα της retina display μπορεις καλλιστα με λιγο ψαξιμο να τα διαβασεις...!! Retina Display - Wikipedia, the free encyclopedia

πολυ επιγραμματικα, θα σου πω, οτι ενα βασικο πλεονεκτημα ειναι το πολυ υψηλο PPI που πετυχαν στην οθονη αυτη, το οποιο δινει παρα πολυ καθαρη εικονα, χωρις πιξελιασματα..!

ΥΓ πιο πανω σου ειπα η απαντηση ειναι και απλη και συνθετη. την απλη απαντηση, στην εδωσα..!

η συνθετη ομως, αφορα το μεγεθος σε σχεση με την αναλυση. δλδ, δεν αρκει μονο το μεγεθος σαν inches για να βλεπεις μεγαλη εικονα. παιζει εξισου μεγαλο ρολο και η αναλυση της καθε οθονης. δλδ ποση εικονα μπορεις να χωρεσεις μεσα στο συγκεκριμενο μεγεθος της οθονης!!!

ενα χαρακτηριστικο παραδειγμα, τα τελευταια χρονια, το βλεπεις στις οθονες PLASMA. οι οθονες πλασμα βγαινουν/εβγαιναν κυριως σε πολλες ιντσες (απο 40-42 και ανω).

παρε , στο παραδειγμα μας, 2 οθονες πλασμα 50" (αρκετα ευμεγεθης οθονη, δεν μπορεις να πεις..!). μια με αναλυση 1024χ768 και μια με αναλυση 1920χ1080. και βαλε το ματι σου στο μισο μετρο απο την οθονη, ξερεις-φανταζεσαι τι θα δεις? αν δεν....., να στο πω εγω!!

ενω στην 1920χ1080 δεν θα δεις τιποτα περαν της εικονας που παιζει, στην αλλη, με την 1024χ768 αναλυση, θα βλεπεις τους κοκκους (πιξελ) που αλλαζουν χρωματα, για να παραξουν την εικονα που βλεπεις..!!! αυτη ειναι η ουσιαστικη διαφορα..!

Έγινε επεξεργασία από cabdik
Link to comment
Share on other sites

2014 σχεδον εχουμε, υπαρχει ακομα ανθρωπος που χρησιμοποιει τον ορο retina?

Το μεγεθος οθονη ειναι υποκειμενικο, καθως και το σχημα της.

16:9/16:10/4:3

Εξαρταται τη χρηση που θελει ο καθενας και πως το βλεπει, πχ το 4:3 προσφερεται για διαβασμα, το 16:9 ειναι το στανταρ και το 16:10 κατι στη μεση.

Εγω πχ θα προτιμουσα ενα tablet στις 8" και ποτε δεν θα επαιρνα 4:3 που χανουν πολυ σε video.

Oχι δεν θα δω ταινια αλλα θα δω καμια σειρουλα στο κρεβατι και φυσικα youtube.

Καποιος αλλος που θελει για διαβασμα, παει σε 4:3.

Link to comment
Share on other sites

2014 σχεδον εχουμε, υπαρχει ακομα ανθρωπος που χρησιμοποιει τον ορο retina?

γιατι? αλλαξε η ονομασια της... και δεν το πηρα χαμπαρι? πως την βαφτισε η APPLE αυτη τη φορα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει να κάνει με την ΜΗΛΟ. Η ανάλυση την κάνει retina, όχι ο ... βοσκός

9.7 καλύτερες για διάβασμα, 10.1 καλύτερες για βίντεο. Μικρές γενικά οι διαφορές.

Επίσης οι τεράστιες αναλύσεις είναι παντελώς άχρηστες. Αν είναι πάνω από 720Ρ όλα είναι ΟΚ

Link to comment
Share on other sites

γιατι? αλλαξε η ονομασια της... και δεν το πηρα χαμπαρι? πως την βαφτισε η APPLE αυτη τη φορα?

Απλα ξεφτιλιστικε ο ορος και η Apple, οταν βλεπεις Κινεζικα με 100€ να εχουν καλυτερα PPI και να χρησιμοποιουν τον ορο Retina.

Οχι οτι ηταν κατι σοβαρο ποτε, αλλα πχ συσκευες σαν το ONE τι ορο επρεπε να βγαλουν δλδ;

Επίσης οι τεράστιες αναλύσεις είναι παντελώς άχρηστες. Αν είναι πάνω από 720Ρ όλα είναι ΟΚ

Να σου πω, πριν 3 χρονια μηπως ελεγες τι να τις κανουμε τις αναλυσεις πανω απο 480*320 στο κινητο;

Έγινε επεξεργασία από nikchris
Link to comment
Share on other sites

Απλα ξεφτιλιστικε ο ορος και η Apple, οταν βλεπεις Κινεζικα με 100€ να εχουν καλυτερα PPI και να χρησιμοποιουν τον ορο Retina.

Οχι οτι ηταν κατι σοβαρο ποτε, αλλα πχ συσκευες σαν το ONE τι ορο επρεπε να βγαλουν δλδ;

δεν διαφωνω.

απλα ο ορος εμεινε για να συμβολιζει κατι! καποια στιγμη, θα βγει καποιος νεος ορος για να συμβολισει κατι νεοτερο τεχνολογικα..! αφου εξελισσονται τα πραγματα..!

και ολη αυτη η συζητηση εγινε/ γινετε, για να διευκρινιζουμε καποια πραγματα. οταν ρωταει ο αλλος, τι διαφορα εχει το 9.7 με το 10.1, εσυ τι θα του απαντησεις?

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα νομίζω είναι κάπως μετρήσιμο, υπάρχει και υποκειμενικός παράγοντας, αλλά μπορεί να εκτιμηθεί κατά πόσο μια αναλογία πλευρών οθόνης εξυπηρετεί καλύτερα σε κάποιες χρήσεις...

Εγώ είχα περάσει κανά 2ωρο στο πλαίσιο δοκιμάζοντας διαφορετικές ταμπλέτες και είχα βρει ότι οι 10.1 ίντσες πλεονεκτούν παντού, εκτός ίσως από μορφοποιημένα κείμενα word/pdf...

- responsive ιστοσελίδες προβάλλονταν καλύτερα κατά τη γνώμη μου σε 10.1

- τα βίντεο προβάλλονταν καλύτερα

Παρόλο που βρήκα τις 9.7 ίντσες πιο βολικες δεν μπορω να πω ότι έχω την απαραίτητη εμπειρία χρήσης ώστε να κρίνω τεκμηριωμένα...

Γι αυτό αναζητώ την ενημέρωση από εκείνους που έκαναν την αλλαγή, αλλά προς το παρόν οι απαντήσεις είναι κάπως "αμυντικές" κι όχι τόσο χρήσιμες...

Το θέμα για μένα είναι τελικά αν το πλεονέκτημα στη προβολή των μορφοποιημένων εγγράφων είναι πράγματι τόσο ουσιαστικό, δλδ αν η προβολή pdf σε 10.1 ίντσες μειονεκτεί τόσο ώστε να θεωρηθούν μονόδρομος οι 9.7...

Ρώτησα επίσης αυτούς που έχουν οθόνη 9.7 πώς προβάλλονται τα βίντεο...

Αν δηλαδή το μειονέκτημα των οθονών 10.1 / 16:10 στα pdf είναι μικρότερο από το μειονέκτημα των 9.7 / 4:3 στα βίντεο, γιατί να αγοράσει κάποιος αυτές τις ταμπλέτες;

Επίσης διαβάζω ότι οι ταμπλέτες με την πιο υψηλή ανάλυση μπορεί να λαγκάρουν περισσότερο...γιατί λοιπόν κάποιος να πάρει μια ταμπλέτα που θα ζορίζεται περισσότερο σε κάθε λειτουργία και δεν θα πλεονεκτεί τόσο ακόμα και σε προνομιακές περιπτώσεις χρήσεων

Link to comment
Share on other sites

Aπο τα λιγα που ειδα παντως μιας και με αγγαρεψαν υπαρχουν και 16:10 με 2560χ1600 ..σε 10.1

πχ ..Toshiba Excite Pro

Toshiba Excite Pro - Full phone specifications

βασισμενο σε Α15 και tegra και οχι σε Α7 (αλι31+powerVr sgx544mp2)

Toshiba Excite Pro | eBay

do's /dont's για αυτο??

Link to comment
Share on other sites

Aπο τα λιγα που ειδα παντως μιας και με αγγαρεψαν υπαρχουν και 16:10 με 2560χ1600 ..σε 10.1

πχ ..Toshiba Excite Pro

Toshiba Excite Pro - Full phone specifications

βασισμενο σε Α15 και tegra και οχι σε Α7 (αλι31+powerVr sgx544mp2)

Toshiba Excite Pro | eBay

do's /dont's για αυτο??

Eχει 100κλειδωμενο software, το ειχε/εχει προσφορα και το amazon σε πολυ καλη τιμη.

Το θέμα νομίζω είναι κάπως μετρήσιμο, υπάρχει και υποκειμενικός παράγοντας, αλλά μπορεί να εκτιμηθεί κατά πόσο μια αναλογία πλευρών οθόνης εξυπηρετεί καλύτερα σε κάποιες χρήσεις...

Εγώ είχα περάσει κανά 2ωρο στο πλαίσιο δοκιμάζοντας διαφορετικές ταμπλέτες και είχα βρει ότι οι 10.1 ίντσες πλεονεκτούν παντού, εκτός ίσως από μορφοποιημένα κείμενα word/pdf...

- responsive ιστοσελίδες προβάλλονταν καλύτερα κατά τη γνώμη μου σε 10.1

- τα βίντεο προβάλλονταν καλύτερα

Παρόλο που βρήκα τις 9.7 ίντσες πιο βολικες δεν μπορω να πω ότι έχω την απαραίτητη εμπειρία χρήσης ώστε να κρίνω τεκμηριωμένα...

Γι αυτό αναζητώ την ενημέρωση από εκείνους που έκαναν την αλλαγή, αλλά προς το παρόν οι απαντήσεις είναι κάπως "αμυντικές" κι όχι τόσο χρήσιμες...

Το θέμα για μένα είναι τελικά αν το πλεονέκτημα στη προβολή των μορφοποιημένων εγγράφων είναι πράγματι τόσο ουσιαστικό, δλδ αν η προβολή pdf σε 10.1 ίντσες μειονεκτεί τόσο ώστε να θεωρηθούν μονόδρομος οι 9.7...

Ρώτησα επίσης αυτούς που έχουν οθόνη 9.7 πώς προβάλλονται τα βίντεο...

Αν δηλαδή το μειονέκτημα των οθονών 10.1 / 16:10 στα pdf είναι μικρότερο από το μειονέκτημα των 9.7 / 4:3 στα βίντεο, γιατί να αγοράσει κάποιος αυτές τις ταμπλέτες;

Επίσης διαβάζω ότι οι ταμπλέτες με την πιο υψηλή ανάλυση μπορεί να λαγκάρουν περισσότερο...γιατί λοιπόν κάποιος να πάρει μια ταμπλέτα που θα ζορίζεται περισσότερο σε κάθε λειτουργία και δεν θα πλεονεκτεί τόσο ακόμα και σε προνομιακές περιπτώσεις χρήσεων

Πολυ τα περιπλεκεις τα πραγματα.

Τα θεματα σου ειναι 4:3 ή 16:10/9 και HD vs SD.

Σωστο tablet δεν λαγκαρει σε καμια αναλυση.

4:3 vs 16:10 ειναι καθαρα προσωπικο θεμα γουστου, τι θα σε βολεψει περισσοτερο.

Εγω θα πηγαινα στο all-arounder 16:10

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που είχα iPad (4/3 9.7) και χρησιμοποίησα το Nexus 10 (16/9 10.1) δε το βρήκα καθόλου βολικό. Σε landscape είναι πολύ πλατύ και σε portrait πολύ στενό.. Αν έπαιρνα tablet ξανά, θα ήταν 9.7.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ τα περιπλεκεις τα πραγματα.

Τα θεματα σου ειναι 4:3 ή 16:10/9 και HD vs SD.

Σωστο tablet δεν λαγκαρει σε καμια αναλυση.

4:3 vs 16:10 ειναι καθαρα προσωπικο θεμα γουστου, τι θα σε βολεψει περισσοτερο.

Εγω θα πηγαινα στο all-arounder 16:10

1920 * 1200 είναι Standard Definition;

Όσο δοκίμασα ταμπλέτες, βρήκα τις 9.7 / 4:3 πιο βολικές για μορφοποιημενα έγγραφα, αλλά έχοντας στο παρελθόν οθόνη 4:3 ξέρω και πόσο "σκοτώνει" τη θέαση βίντεο...ενώ δεν θα έλεγα πως οι 10.1 είναι κακές για pdf....σίγουρα το εξτρά πλάτος βοηθάει, αλλά το μέγεθος της ταμπλέτας είναι αρκετά μεγάλο ώστε να μην είναι άβολη και κουραστική η ανάγνωση...

Είχα αποφασίσει για 9.7, αλλά το ξανασκέφτομαι...

Επίσης, οι ταμπλέτες με υπερυψηλή ανάλυση ψιλο-λαγκάρουν κι αυτό είναι γενικό φαινόμενο...ίσως αν το συνηθίσει κανείς δεν τον ενοχλεί, αλλά διαβάζοντας εμπειρίες από ιδιοκτήτες των νέων ταμπλετών με επεξεργαστή Intel έχω προβληματιστεί, καθώς οι διαφορές φαίνονται χαώδεις...

Επίσης αρχίζω και σκέφτομαι τις 8.9 ίντσες ως λύση ενδιάμεση

Link to comment
Share on other sites

H καλύτερη/φθηνότερη λύση στις 9.7 ίντσες με Retina οθόνη που έχω βρει...

Freelander PD800

Και με διαθέσιμες Custom ROM (1, 2)

τουφεκι φαινεται απο τα specs και σε πολυ καλη τιμη :D!!

Link to comment
Share on other sites

τουφεκι φαινεται απο τα specs και σε πολυ καλη τιμη :D!!

Απ' ό,τι διάβασα δεν έχει το ισχυρότερο σήμα wifi (πράγμα σύνηθες για τα κινέζικα του είδους), ούτε είναι αισθητικά η πιο θελκτική ταμπλέτα, αλλά όταν με το κουπόνι του νέου πελάτη βγαίνει στα 117,5€ περίπου, ε αξίζει και με το παραπάνω τα χρήματά της...

Link to comment
Share on other sites

Απ' ό,τι διάβασα δεν έχει το ισχυρότερο σήμα wifi (πράγμα σύνηθες για τα κινέζικα του είδους), ούτε είναι αισθητικά η πιο θελκτική ταμπλέτα, αλλά όταν με το κουπόνι του νέου πελάτη βγαίνει στα 117,5€ περίπου, ε αξίζει και με το παραπάνω τα χρήματά της...

ενταξει δε ξερω βεβαια τι απαιτησεις εχεις για ισχυρο σημα(πολυ μεγαλη αποσταση) αλλα η δικη μου η κινεζοφθηνοταβλετια που εχω παιζει πολυ καλα απο (wifi)σε ολο το σπιτι και εξω στο μπαλκονι και με κλειστες τις πορτες αριστα θα ελεγα !!

εδιτ : δε νομιζω ναχεις θεματακι σε αυτο το τομεα !!

Έγινε επεξεργασία από ultraex2005
Link to comment
Share on other sites

Και το δικο μου (pipo u8) παρ'ολο που ειναι αλουμινενιο, δεν εχω προβλημα.

Sent from my U8 using Tapatalk

Και το δικο μου (pipo u8 ) παρ'ολο που ειναι αλουμινενιο, δεν εχω προβλημα.

Sent from my U8 using Tapatalk

Sent from my U8 using Tapatalk

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
Συγχώνευση 2 συνεχόμενων μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

ενταξει δε ξερω βεβαια τι απαιτησεις εχεις για ισχυρο σημα(πολυ μεγαλη αποσταση) αλλα η δικη μου η κινεζοφθηνοταβλετια που εχω παιζει πολυ καλα απο (wifi)σε ολο το σπιτι και εξω στο μπαλκονι και με κλειστες τις πορτες αριστα θα ελεγα !!

εδιτ : δε νομιζω ναχεις θεματακι σε αυτο το τομεα !!

Εμένα το Onda, που το router είναι στον από πάνω όροφο και είναι και η βλακεία το Thomson, το χάνει συχνά πυκνά το σήμα, κι ενώ βρίσκομαι ακριβώς από κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.