Jump to content



Assetto Corsa Multiplayer Racing [Greek Gatherings]


akis_z80

Recommended Posts

  • 3 weeks later...
Μία ώρα πριν, το μέλος bill123 έγραψε:

Εχει νεκρωσει τελειως η ομαδα......ελπιζω τουλαχιστον να παραθεριζετε οι περισσοτεροι! Αμα υπαρχει ενδιαφερον εγω το ψηνω για κανα χαλαρο αγωνα....

Απο σεπτεμβριο τωρα φιλε κανει και ζεστη δεν ειναι να ανεβαζεις παλμους.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγω επειδή έχω κάποιες μέρες ελεύθερες,είπα να κάνω μια συνδρομή στο RD.

Βέβαια χθές που έτρεξα σε ενα fun race,ήταν απαράδεκτοι,σαν public.

Ενα σημείο απο το χθεσινό,φταίω ή οχι;

Γιατι γκρινιαξε που δεν του έδωσα την θέση πίσω.

Το TT Cup ,btw, ειναι πολυ ωραίο αμαξάκι,να το βάλουμε σε cup.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη μου, πήρε την στροφή κάπως κλειστά, κι εσύ από την πλευρά σου το έκοψες κάπως νωρίς και το κερμπ σε πέταξε ένα τσακ προς τα έξω και τον έσμπρωξες. Νομίζω πως σε έκλεισε πιο πολύ απ ότι έπρεπε χωρίς να έχει ξεκάθαρα προτεραιότητα, σε τέτοιες ταχύτητες δεν έχεις και πολύ χρόνο αντίδρασης ή αναγνώρισης της προτεραιότας. Αλλά τη θέση θα την έδινα πίσω για παν ενδεχόμενο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω επειδή έχω κάποιες μέρες ελεύθερες,είπα να κάνω μια συνδρομή στο RD.

Βέβαια χθές που έτρεξα σε ενα fun race,ήταν απαράδεκτοι,σαν public.

Ενα σημείο απο το χθεσινό,φταίω ή οχι;

Γιατι γκρινιαξε που δεν του έδωσα την θέση πίσω.

Το TT Cup ,btw, ειναι πολυ ωραίο αμαξάκι,να το βάλουμε σε cup.

 

Εξαρτάται ποιον ρωτάς... Νομίζω πως ο rapidfast θα σου πει πως έφταιγες εσυ, γιατί ακόμα κι αν σε έκλεισε, το άλλο αυτοκίνητο είχε προλάβει να είναι αρκετά μπροστά ώστε να απαιτεί είτε να φρενάρεις, είτε να βγεις εκτός, αλλά είτε και να κάνεις αυτό που έκανες και μετά να λέει ότι τον χτυπησες...

 

Η δίκη μου άποψη (που δε μετράει από άποψη γνώσεων, απλά κουβέντα να γίνεται :-)), είναι πως ακομα κι αν δε φταίει, ο άλλος οδηγεί πολύ επιθετικά για φιλικό αγώνα και μάλιστα δε γνωρίζει το στυλ οδήγησης σου, όποτε δε θα έπρεπε να χωθεί με τόση σιγουριά. Αν ήμουν στη θέση σου, μάλλον θα τον περίμενα, μόνο και μόνο για να δείξω καλή διαγωγή επειδή θα με θεωρούσαν newcomer, αλλά θα έλεγα πως ενοχλήθηκα από το συμβάν και θα πρότεινα να είναι πιο προσεχτικοί στις προσπεράσεις (θα μπορούσε να σε περάσει στην ευθεία λίγο αργότερα αν όντως σε είχε και όχι πάνω στις στροφές)

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, PolomanGR said:

Εγω επειδή έχω κάποιες μέρες ελεύθερες,είπα να κάνω μια συνδρομή στο RD.

Βέβαια χθές που έτρεξα σε ενα fun race,ήταν απαράδεκτοι,σαν public.

Ενα σημείο απο το χθεσινό,φταίω ή οχι;

Γιατι γκρινιαξε που δεν του έδωσα την θέση πίσω.

Το TT Cup ,btw, ειναι πολυ ωραίο αμαξάκι,να το βάλουμε σε cup.

Η γωνία που είχε ο αντίπαλος σου δείχνει ότι θα έμπαινε και θα ανοιγόταν προς εσένα. Ήταν αναπόφευκτη επαφή. Ο μόνος τρόπος για να είχε αποτραπεί το ατύχημα θα ήταν να τον άφηνες να περάσει. Αυτή είναι η άποψη μου. 

Link to comment
Share on other sites

ΙΜΗΟ:
Αν επρεπε να αποδώσω ευθύνη σε κάποιον θα την έδινα στο αριστερο αυτοκινητο.
Το δεξί δείχνει να προσπαθεί να είναι στην αγωνιστική γραμμή χωρίς να πηγαίνει στο αριστερό curb , αντιθέτως σαν αν δείχνει οτι προσπαθεί να αφήσει κάποιον χώρο... χωρις βεβαια να ειναι ευκολο να στριψουν 2 χωρίς επαφή. 

Απο την άλλη το αριστερό ειναι τόσο πολύ κλειστά που δεν μπορει να στριψει χωρίς επαφή ή να βγει ο άλλος εκτος. Αναγκαστικά εκεί που βγαινει πρέπει να φρενάρει και να μείνει πίσω.
το "λαθος" ειναι απο το 2ο - 5ο δευτερόλεπτο πριν το turn in.

Εκεί ήθελε τοποθέτηση του αυτοκινήτου στο μέσο της πίστας αφήνοντας κανονικά χώρο για ενα αμάξι δεξία (αφου ήδη εχει ανοιξει  τον χώρο πηγαινοντας τερμα δεξια αυτος). Ετσι στην στροφή θα είχες πολύ καλύτερη γωνία και ταχυτητα πατώντας στο αριστερό curb.

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμη που στην εισοδο της στροφης ειστε διπλα διπλα επρεπε να δωσετε χωρο και οι δυο. Εσυ δεν εχεις που αλλου να πας αυτος κλεινει και κανει προσπεραση τραβηγμενη απο τα μαλλια που δεν του εκατσε, αγωνιστικο συμβαν πες του deal with it learn to play noob κλπ.

Έγινε επεξεργασία από fatalara
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βασικα αυτο,επρεπε να παρω οσο χωρο μου εδεινε πιο νωρις,αλλα και παλι θα ειχαμε επαφη,απλα θα ηταν πιο ξεκαθαρο.

Αν δεν εβρισκα το ψηλο κερμπ,ισως και να μην ακουμπουσαμε,αφου στην ουσια αυτο με πεταξε πανω του.

Ο αγωνας οπως ειπα ομως ηταν γτπ,κακοι οδηγοι γενικοτερο,ισως σε πιο σοβαρο αγωνα ειναι καλυτερα,αλλα μην εχοντας χρονο για practise,δεν πολυψηνω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Φταίς 100%... και μη το ρωτάς καν..

έκανες κακό φρενάρισμα, με αποτέλεσμα (τον βλέπεις πεντακάθαρα) να σε προσπερνάει, και να σου παίρνει τη στροφή καθαρά..

Απο εκεί και πέρα, δεν κάνεις κάν προσπάθεια να πάρεις τη στροφή σωστά.. πας ευθεία επειδή σε τίναξε το σικέην.. Αλλά τι δουλειά έχεις πάνω στο σικέην? η στροφή χωράει

2 αυτοκίνητα που πλασάρονται διπλα δίπλα, το έχουμε κάνει δεκάδες φορές.. μόνζα είναι, εύκολη στροφή...

Αν δεν ήταν ο πράσινος, θα έπεφτες πάνω στον κόκκινο, ο οποίος επειδή αντίστοιχα είχε πλήρη ορατότητα ήρθε ανοικτά για να σου δώσει χώρο και να σε αποφύγει..

(αυτός δείχνει άλλωστε και το πόσο εύκολα χωράνε 2 αυτοκίνητα εκεί..)

Αφού τον βρήκες πίσω, νομίζω κάνει δεδομένο το οτι έπρεπε να τον περιμένεις..

Αν δεν σε πέταγε πάντως το σικέην κατά 99,9% δεν θα ακουμπούσατε.

Την στροφή πάντως την είχες χάσει και απο τους 2 εκεί που ήσουν...

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος rapid_fast έγραψε:

Φταίς 100%... και μη το ρωτάς καν..

έκανες κακό φρενάρισμα, με αποτέλεσμα (τον βλέπεις πεντακάθαρα) να σε προσπερνάει, και να σου παίρνει τη στροφή καθαρά..

Απο εκεί και πέρα, δεν κάνεις κάν προσπάθεια να πάρεις τη στροφή σωστά.. πας ευθεία επειδή σε τίναξε το σικέην.. Αλλά τι δουλειά έχεις πάνω στο σικέην? η στροφή χωράει

2 αυτοκίνητα που πλασάρονται διπλα δίπλα, το έχουμε κάνει δεκάδες φορές.. μόνζα είναι, εύκολη στροφή...

Αν δεν ήταν ο πράσινος, θα έπεφτες πάνω στον κόκκινο, ο οποίος επειδή αντίστοιχα είχε πλήρη ορατότητα ήρθε ανοικτά για να σου δώσει χώρο και να σε αποφύγει..

(αυτός δείχνει άλλωστε και το πόσο εύκολα χωράνε 2 αυτοκίνητα εκεί..)

Αφού τον βρήκες πίσω, νομίζω κάνει δεδομένο το οτι έπρεπε να τον περιμένεις..

Αν δεν σε πέταγε πάντως το σικέην κατά 99,9% δεν θα ακουμπούσατε.

Την στροφή πάντως την είχες χάσει και απο τους 2 εκεί που ήσουν...

 

 

 

Μα πάτησα φρένο πολύ πριν από αυτόν για να μπω πολύ κλειστά,άλλα δεν χωρούσα έτσι όπως έστριψε,ή ίσως ΠΟΛΥ οριακα,παλι υπολογίζοντας ΟΛΟ το κερμπ.

Πριν πατήσω φρένο ήμουν μπροστά του,οριακα,αν τον άφηνα την γωνία και εμπαινα κανονικα κανοντας το ίδιο που έκανε αυτός ανάποδα,θα έβρισκε ο δίκος μου κόλος με την μούρη του,θα εφταιγε αυτός;

Link to comment
Share on other sites

Θα μιλήσω σα να έβλεπα το περιστατικό στο tango.

Αν και παιδιά ποτέ δε θα βλέπετε σε αργή κίνηση τα περιστατικά.

Απο το λίγο όμως που έχω αντιληφθεί, θα το έβαζα ως racing incident.

Και εσυ θα μπορούσες να ήσουν πιο προσεκτικός και ο άλλος να σου αφήσει παραπάνω χώρο εφόσον ξέρει ότι είσαι δίπλα του και ελάχιστα πιο μπροστά.

Πες του λοιπόν να πάει να κουρευτει :D

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος rapid_fast έγραψε:

Φταίς 100%... και μη το ρωτάς καν..

έκανες κακό φρενάρισμα, με αποτέλεσμα (τον βλέπεις πεντακάθαρα) να σε προσπερνάει, και να σου παίρνει τη στροφή καθαρά..

Απο εκεί και πέρα, δεν κάνεις κάν προσπάθεια να πάρεις τη στροφή σωστά.. πας ευθεία επειδή σε τίναξε το σικέην.. Αλλά τι δουλειά έχεις πάνω στο σικέην? η στροφή χωράει

2 αυτοκίνητα που πλασάρονται διπλα δίπλα, το έχουμε κάνει δεκάδες φορές.. μόνζα είναι, εύκολη στροφή...

Αν δεν ήταν ο πράσινος, θα έπεφτες πάνω στον κόκκινο, ο οποίος επειδή αντίστοιχα είχε πλήρη ορατότητα ήρθε ανοικτά για να σου δώσει χώρο και να σε αποφύγει..

(αυτός δείχνει άλλωστε και το πόσο εύκολα χωράνε 2 αυτοκίνητα εκεί..)

Αφού τον βρήκες πίσω, νομίζω κάνει δεδομένο το οτι έπρεπε να τον περιμένεις..

Αν δεν σε πέταγε πάντως το σικέην κατά 99,9% δεν θα ακουμπούσατε.

Την στροφή πάντως την είχες χάσει και απο τους 2 εκεί που ήσουν...

 

 

 

Κανενα χασιμο στροφης... ο δεξια συμπεριφερεται σαν να μην υπαρχει αυτοκινητο στα αριστερα του... επρεπε να αφησει χωρο οχι να εκβιασει αλλα απο τη στιγμη που το εκβιασε να κανει μοκο και να δεχτει τις συνεπειες. 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σε εκπαιδευτικό/διδακτικό επίπεδο αυτά που λέει ο Παναγιώτης ισχύουν -όχι οτι χρειάζεται την δική μου επίρρωση αλλά λέμε-.

 

Σε πρακτικό επίπεδο όμως αυτό που λέει ο Ιάσονας είναι εξίσου σωστό.

 

Επίσης ασχέτως αν έφταιγες έπρεπε να περιμένεις ώστε να δείξεις καλή διαγωγή.

 

Έγινε επεξεργασία από sosna
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος sosna έγραψε:

Σε εκπαιδευτικό/διδακτικό επίπεδο αυτά που λέει ο Παναγιώτης ισχύουν -όχι οτι χρειάζεται την δική μου επίρρωση αλλά λέμε-.

 

Σε πρακτικό επίπεδο όμως αυτό που λέει ο Ιάσονας είναι εξίσου σωστό.

 

Επίσης ασχέτως αν έφταιγες έπρεπε να περιμένεις ώστε να δείξεις καλή διαγωγή.

 

Αυτο που λεει ο πανος φαινεται σωστο γτ το βλεπει απλα ως χτυπημα απο πισω δεν βλεπει ομως μια σημαντικη λεπτομερια. Στο βιντεο του πολωνου 6ο δευτερολεπτο φαινεται ξεκαθαρα οτι τα αυτοκινητα ειναι διπλα διπλα (βελακι) και ο δεξια εχει ξεκινησει να κλεινει χωρις να νοιαζεται για το που ειναι ο poloman ο οποιος παταει φρενο σε ολη τη διαρκεια της φασης. Πισω δεν μπορει να κανει να μεινει εκει η να παει δεξια δεν μπορει γτ θα πεσει πανω στον αλλο αρα καθεται εκει και περιμενει να πεσει πανω του ο αλλος οπως και εγινε.

Poloman μη μασας μοιρασε πονο.

 

 

Παντως ειμαστε μαζοχες δεν μας φτανουν τα δικα μας σχολιαζουμε και των αλλων!!!

Έγινε επεξεργασία από fatalara
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος fatalara έγραψε:

 

Παντως ειμαστε μαζοχες δεν μας φτανουν τα δικα μας σχολιαζουμε και των αλλων!!!

 

Η αλήθεια ειναι οτι είχε πέσει ησυχία,και ας είμαστε ειλικρινείς,όλους σας έχει λείψει! :-P 

 

Η αλήθεια είναι,οτι με παρόμοιο τρόπο συμπεριφέρομαι στα δικά μας cup,αν εχω φτάσει δίπλα στον άλλον πριν το φρενάρισμα,θα περιμένω να μου δώσει χώρο,που εδώ τον δίνουμε,και γιαυτο το έβαλα,μήπως θα πρέπει να αλλάξω συμπεριφορά.

Link to comment
Share on other sites

Ηλία δεν διαφωνώ στο οτι ο έτερος στροφομαχητής δεν έδωσε χώρο,αυτό δεν σημαίνει όμως οτι ο Πόλομαν δεν θα μπορούσε να βελτιώσει τη δική του συμπεριφορά ώστε να αποφύγει την επαφή -ασχέτως αν έπραξε τα δέοντα για σένα ή κ για μένα λόγω της επαφής συνάγουμε οτι μπορούσε να αντιμετωπίσει την κατάσταση διαφορετικά-.Την συμπεριφορά των άλλων δεν μπορούμε να την αλλάξουμε,μπορούμε όμως ακόμη κ αν σημαίνει οτι θα χάσουμε μια θέση να λειτουργήσουμε ''έξυπνα''- ''πονηρά'' γλιτώνοντας το στούκι,πρωτίστως για μας.

 

Στο 00:13 που έγινε η επαφή δεν ήταν δίπλα δίπλα.

 

Πόλομαν αν αποφασίσεις να αλλάξεις συμπεριφορά μη δίνοντας χώρο έχω να σου προτείνω διάφορα άλλα πρωταθλήματα.Στο thelab όμως όσο κ να σφαζόμαστε όσο κ να έχουμε τις συμπάθειες/αντιπάθειες πάνω από όλα σεβόμαστε το χρόνο που σπατάλησε ο δίπλα μας κ τον χώρο που διεκδικεί.Δεν αγγίξαμε την τελειότητα,όμως είναι άλλο να τρέχει κάποιος σκοπίμως βρώμικα κ άλλο να έκανε κάποια λάθος εκτίμηση που είναι φυσιολογικό κ ανθρώπινο.

 

Επίσης στα ξένα μην περιμένετε να σας δώσουν χώρο.Δεν είναι αυτονόητο δυστυχώς,αν κ στο RD στην πλειονότητα των περιπτώσεων συμβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.