Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

3 hours ago, SirDiman said:

Ευχαριστω για την απαντηση σου...

Τροφη για σκεψη

Από την άλλη πλευρά, εχω φίλους που εχουν το ίδιο αμάξι άλλη χρονιά (το δικο μου εινια 2007, τα άλλα είναι 2008 και ενα 2009) που δεν εχουν ούτε το 1/10 των προβλημάτων που είχα εγω και όλοι έχουν φτάσει ή περάσει τα χλμ που εμφανίστηκαν σε μένα...

 

Τι βουντού έχει φάει το golfακι δν μπορώ να καταλάβω! :p

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Thresh86 said:

 

Για  Alfa Romeo 147 με τον 1.6 TS , μη λες αυτά τα νούμερα, θα βρεις κάνα κομμένο κεφάλι αλόγου το βράδυ στο κρεβάτι σου :unsure:

Στα 50000χλμ ζητάν αλλαγή.

Βέβαια λογικό είναι  , ούτε τα προσχήματα δεν κρατούν πλέον  :hehe: :p   -> 

Χωρίς τίτλο.jpg

 

@and64

Στις Alfa πας στα 3 χρόνια

Έγινε επεξεργασία από acct
τα προσχήματα ;)
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ποιόν θα πας;

Έχω ακούσει τιμές από 25€.

Και εγώ θα πάω την Παρασκευή στον Πέττα τις δύο μου πίσω να τις κοιτάξει γιατί θυμάμαι ότι ήταν λίγο στραβές αλλά πλέον η μια χάνει αέρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εκεί παίζουν οι τιμές, απο 20-25 Ε 

 

Επειδή πρόσφατα ξαναεπισκεύασα, ελέγχετε που και που για τζόγους, ευθυγραμμίσεις κλπα, 

τα έκανα στα πλαίσια αλλαγής ελαστικών και νόμιζα οτι μπήκα σε άλλο αμάξι :hehe: 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Thresh86 έγραψε:

Εκεί παίζουν οι τιμές, απο 20-25 Ε 

 

Επειδή πρόσφατα ξαναεπισκεύασα, ελέγχετε που και που για τζόγους, ευθυγραμμίσεις κλπα, 

τα έκανα στα πλαίσια αλλαγής ελαστικών και νόμιζα οτι μπήκα σε άλλο αμάξι :hehe: 

 

Δηλαδή; Πέρα από την ευθυγράμμιση & ζυγοστάθμιση τα άλλα δεν έχουν να κάνουν με τα των αμορτισέρ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος jax7480 έγραψε:

Αύριο πάω για ίσιωμα όλων των ζαντών (αναμενόμενο - που πας ρε βλάχο με τις 20αρες στο Ελλαδιστάν). Τι τιμές να περιμένω; έχει κάνει κάποιος κάτι αντίστοιχο;

Απο 25€

Για ζαντα που εχει παρει κεντρο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για ζάντα που έχει πάρει χείλος μιλάμε πάντα.

Αυτό που πιστεύω πως θα γίνει πάντως είναι το γνωστό. Βλέπουν αυτοκίνητο μεγάλου κυβισμού με ξένες πινακίδες και λένε από τιμές ότι τους κατέβει στο κεφάλι.

Σαν τον άλλο τον καραμήτρο που μου είπε 1300€ για επαναφορά χρώματος.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος UltraB έγραψε:

Δηλαδή; Πέρα από την ευθυγράμμιση & ζυγοστάθμιση τα άλλα δεν έχουν να κάνουν με τα των αμορτισέρ;

Για να μετρήσεις τα αμορτισέρ σου , ανοιγεις πόρτα ,  γραπώνεις σφιχτά την οροφή ενώ στηρίζεται με τα πόδια στα μαρσπιε και κουνιεσαι πάνω κάτω ρυθμικά για κάνα πεντάλεπτο.

Εάν σου έρθει ναυτία και ξερασεις, τα αμορτισέρ έχουν μαλακώσει κ θέλουν αλλαγή.

Εάν έχει μαζευτεί κόσμος και 2 κύριοι θέλουν να σου φορέσουν ασπρο πουκάμισο  που δένει πίσω από τη πλάτη και εσύ συνεχίζεις , τότε είσαι εντάξει.

 

Υπάρχει και η αμορτισερομετρηση αλλά είναι πολύ πιο βαρετή διαδικασία , προτείνω το ταρακουνημα.

 

Το τζογομετρο μέτρα ανοχές στο σύστημα διεύθυνσης και πέδησης.

 

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

@UltraB , σαρκάζεις αλλά τα αποτελέσματα τους μια χαρά είναι, απλά ξεφεύγει κάνα όχημα έτσι που και που shifty.gif

 

Αν θυμάμαι καλά, απο επεισόδια του TG, υπάρχουν αντίστοιχα περιστατικά με M.O.T  και ADAC  (όχι οι επίσημοι Dekra ή TUV) ,

όπου αυτοκίνητα που θεωρητικά είχαν περάσει το τεστ, στη πραγματικότητα ποτέ δεν είχαν επισκευαστεί σωστά ενώ άφηναν 

ερωτηματικά για το αν όντως ήταν road-worthy.

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, jax7480 said:

Update. 

2 ζάντες στραβές και με ράγισμα, 2 γδαρμένες, ευθυγράμμιση και ζυγοστάθμιση, 110€. Νομίζω καλά μου βγήκε. 

Όπως σου είχα πει και παλιότερα δυστυχώς >18" ζάντα στην Ελλάδα=προβλήματα :p (ειδικά σε daily driver) 

 

Καλή ακούγεται η τιμή παντως. Που είχες ραγίσματα;

Έγινε επεξεργασία από and64
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτές που ήταν στραβές, εσωτερικά είχαν και ράγισμα. Το σημείο δεν το ξέρω ακριβώς. Δεν μίλησα ακόμα με το μάστορα. Χθες δεν είχα χρόνο και παρέλαβε άλλος το αυτοκίνητο για μένα.

Από Δευτέρα θα μιλήσω και θα δω.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.