Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

πριν 1 λεπτό, το μέλος GoMaR έγραψε:

2 μηνες το εχω ρε..
Πεταξα το felicia και πηρα ενα πιο σοβαρο αμαξι...

1

Προφανώς και δεν εννοούσα να πάρεις άλλο ρε συ, ειδικά εφόσον το έχεις τόσο μικρό χρονικό διάστημα.

 

Πάντως όπως σου είπα, εμένα μου φαίνεται να είσαι εντός των "νορμάν" ορίων κατανάλωσης του.

Όσο περνάει ο καιρός και μαθαίνεις παραπάνω τα χουγια του θα την πέσει λίγο - πολύ αλλά η καλύτερη λύση για χαμηλή κατανάλωση είναι η οικονομική οδήγηση και τις περισσότερες φορές αυτό επιτυγχάνεται με το "ελαφρύτερο" πόδι.

 

Η δεύτερη είναι άλλο αυτοκίνητο. Και μπορεί να το είπα πριν πιο πολύ μες την πλάκα αλλά ναι, είναι αλήθεια.

Βλέπω πολλά άτομα που γράφουν χυλιόμετρα να καταφεύγουν σε πιο οικονομικά αυτοκίνητα, το γιατί το καταλαβαίνεται προφανώς.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Στην κατανάλωση οι Lacettisti , δείτε λίγο μέση ταχύτητα που σκοράρετε, πιέσεις στα λάστιχα , τρόπος οδήγησης και σε τις διαδρομές οδηγείτε συνήθως.

 

Επίσης, ευθυγράμμιση-ζυγοστάθμιση , είδος ελαστικού και κατάσταση φρένων (δίσκους) παίζουν ρόλο.

 

Προσοχή σε αυτά που ακούτε , πολλές φορές είναι -> Fine-Mom-I-Will-Take-A-Sweater-Funny-Sna

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τα 130-140 πάντως που κινήθηκες για μέσο όρο είναι πολλά και αυτός είναι και ο λόγος που σου έκαψε περισσότερο από αυτό που υπολόγιζες.

Στο πρώην αυτοκίνητο της γυναίκας είχα παρατηρήσει (Kia Cerato 1.6) πως όταν ξεπερνούσα τα 120χαω η κατανάλωση ανέβαινε δυσανάλογα σε σχέση με το όφελος (10-20 χαω παραπάνω).

Για μέσα στην πόλη με το σταμάτα/ξεκίνα τα 1.6 εκεί παίζουν (10-10.5 λίτρα/100). Άσε τι λένε οι κατασκευαστές.

Φυσικά μετράνε και άλλα πράγματα (air condition/βάρος αυτοκινήτου/αποσκευές-άτομα στο αυτοκίνητο κτλ).

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, GoMaR said:

1,5 μηνα το εχω ρε..
Πεταξα το felicia και πηρα ενα πιο σοβαρο αμαξι...

 

 

Έλα ρε! Ποιο BMW πήρες και δε λες τίποτα;:hehe:

 

 

12 minutes ago, Rusty_Cookie said:

750 περίπου, Corsa 1.3 CDTI

 

 

Εμένα το 320 που έχω εδώ θα ήθελε 49 ευρώ. Όχι κι άσχημα για 700 κυβικά παραπάνω!

 

Απλά να αναφέρω κι εγώ τη βλακεία μου για τις καταναλώσεις. Με το 2μισάλιτρο (22+ ετών το μοτέρ) στην Ελλάδα, με οικονομική οδήγηση, σπίτι-γυμναστήριο-σπίτι και σπίτι-γήπεδο-σπίτι, μικρές διαδρομές πριν προλάβει να ζεσταθεί κανονικά, με αλλαγές στις 1000 στροφές, χωρίς φανάρια, με ταχύτητες όπως και οι υπόλοιποι φυσιολογικοί άνθρωποι γύρω μου, είχα καταφέρει να γράψω 11 λίτρα στα 100χμ.

Μια φορά το έκανα, δεν το ξανακάνω.

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος PetrosD έγραψε:

Εμένα το 320 που έχω εδώ θα ήθελε 49 ευρώ. Όχι κι άσχημα για 700 κυβικά παραπάνω!

 

49 ευρώ για 750 χλμ το διλιτρο? Πόσο καιει ανα 100? Πόσο κάνουν τα καυσιμα εκεί που είσαι?

 

what-the-f-tom-delonge.gif

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το έχω κάνει σε ταξίδι 5.9 λίτρα στα 100. το πετρέλαιο εδώ έχει 1.16. Τον παραπάνω υπολογισμό τον έκανα με το μυαλό στα γρήγορα. Τώρα με το κομπιουτεράκι έβγαλα 51.

 

EDIT: Ήμασταν 4 άτομα στο αυτοκίνητο, όχι ότι το θεωρώ σημαντικό.

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος acct έγραψε:

Δε θα κέρδιζε τίποτα σε κατανάλωση. Έχει το ίδιο πλάτος με το τωρινό του ελαστικό και ψηλώνει το αυτοκίνητο ακόμη και σε σχέση με την εργοστασιακή διάσταση.

Επειδη εχω το excelακι θα γραψω διαφορες διαμετρους να υπαρχουν

195-55-15  595.5mm

195-50-15  566mm

195-60-15  615mm

185-60-15  603mm

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Rusty_Cookie said:

49 ευρώ για 750 χλμ το διλιτρο? Πόσο καιει ανα 100? Πόσο κάνουν τα καυσιμα εκεί που είσαι?

Λογικά είναι τα νούμερα του. Εξαρτάται και με πόσο πήγαινε. Γενικά σε ταξίδι το μεγάλο κυβισμού Diesel δεν θα κάψει.

Εγώ κατέβηκα από Όσλο με μέσο όρο 8.5λ/100χλμ, με 4.2TDI και στη Γερμανία το αυτοκίνητο δεν έπεσε κάτω από τα 220χαω.

 

Link to comment
Share on other sites

Γράφτε ρε παλικάρια l/100km να καταλαβαίνουμε, με τα € από διαφορετικές χώρες δεν βγάζεις άκρη.

 

Στην κίνηση της Αθήνας με Corsa 1,2 είναι κάπου στα 6,5-8,5 l/100km οπότε τα 10,5 του 1,6 δεν φαίνονται τόσοοο τσιμπημένα. :hmm:

 

Επίσης η σύγκριση με diesel είναι κλέψιμο εκκλησίας..

Έγινε επεξεργασία από Nickzzz
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το θέμα της τιμής της βενζίνης να πω το εξής: επειδή όλοι λίγο πολύ χρησιμοποιούμε πλέον κάρτες, δείτε σε ποιες εταιρίες έχετε bonus με τη χρήση της κάρτας και κάντε τα κουμάντα σας. Μπορεί να ακούγεται λίγο π.χ. το 2%, αλλά με τη βενζίνη στο 1.5 ευρώ και βάλε, συζητάμε για 3 λεπτά το λίτρο.

 

Π.χ. το Go4More της εθνικής δίνει 8 πόντους ανά 1 ευρώ για πρατήρια Shell. Οι 2000 πόντοι μεταφράζονται σε 5 ευρώ εξαργύρωση, άρα βάζοντας 250 ευρώ βενζίνη έχουμε έκπτωση 5 ή κέρδος 2%. Ανάλογα προγράμματα έχουν και οι υπόλοιπες τράπεζες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος UltraB έγραψε:

 

Να αφήσουν τις σαχλαμαρίτσες και να φτιάχνουν σασί πιο ανθεκτικά γενικά , στη διάβρωση ειδικά ,
και κάτι παράπονα  για καδένες διαβάζω κ.ο.κ

 

Σαν να κρατάει μούτρα το μισό σασί στο υπόλοιπο  είναι :hehe: 

 

Nissan-Navarra-chassis3-480-size.jpg

 

Nissan-Navarra-chassis-non-Nissan7-800-s

 

Nissan-Navarra-chassis29-640-size.jpg

 

normal_image~26.jpeg

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@Thresh86 Χαχα, αυτό έβλεπα χθες το πρωί.

Απορώ πως την πάτησαν έτσι με τα Navara. 

 

πριν 3 ώρες, το μέλος Nickzzz έγραψε:

Στην κίνηση της Αθήνας με Corsa 1,2 είναι κάπου στα 6,5-8,5 l/100km οπότε τα 10,5 του 1,6 δεν φαίνονται τόσοοο τσιμπημένα. :hmm:

 

Πολύ μεγάλη η απόκλιση όμως, δύο λίτρα.

Την Παρασκευή εγώ έκαψα σε ανοιχτή με μεικτή διαδρομή 65χλμ, 4.2 λίτρα, δηλαδή 6.5l/100km με Corsa D 1.4 / 90PS. Πόλη 7.5 - 8l/100km.

Με την 6η που έχει το facelift και τα 10 άλογα παραπάνω θα έπρεπε να το είχαν βγάλει απ' την αρχή κατά τη γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Thresh86 έγραψε:

Να αφήσουν τις σαχλαμαρίτσες και να φτιάχνουν σασί πιο ανθεκτικά γενικά , στη διάβρωση ειδικά ,
και κάτι παράπονα  για καδένες διαβάζω κ.ο.κ

 

 

Ειχα δει στο τεστ στρεβλωσης το Qashqai τα πηγε πολυ ασχημα, που σημαινει οτι γενικα το σασι του δεν ειναι και οτι καλυτερο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.