Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Το διάβασα και έμεινα. Το είδα κιόλας και δεν περιγράφεται: 

720_731349_5534c2f6a7-be9cd8b249be11ec.j
WWW.ENIKOS.GR

Οι γονείς τους τούς είχαν κλειδώσει στο διαμέρισμα και δεν...

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ab779191d6f5473ebe9c83ed09f63fa7.jpg
WWW.CAPITAL.GR

Με 177 ψήφους πέρασε η απόφαση. Από την μυστική ψηφοφορία είχαν...

Διαχρονική αξία οι γούνες..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

simata-odigisi-diploma-exetasi-st.jpg?it
WWW.SKAI.GR

Ο εξεταζόμενος παραδέχθηκε ότι είχε συνεννοηθεί εκ των προτέρων με σχολή εκπαίδευσης ώστε να λαμβάνει την ηλεκτρονική βοήθεια.

 

Παράθεση

Ειδικότερα, ο ένας εξεταζόμενος υποψήφιος οδηγός εντοπίστηκε κυριολεκτικά «καλωδιωμένος» με ειδικό σύστημα επικοινωνίας μέσω του οποίου λάμβανε τις σωστές απαντήσεις καθώς και με δύο ανοικτά κινητά τηλέφωνα. Μάλιστα, παραδέχτηκε ότι είχε συνεννοηθεί εκ των προτέρων με σχολή εκπαίδευσης ώστε να λαμβάνει την ηλεκτρονική βοήθεια. Ο δεύτερος υποψήφιος εντοπίστηκε μόνο με ανοικτό το κινητό του τηλέφωνο και του επιβλήθηκαν οι προβλεπόμενες διοικητικές κυρώσεις.

Πηγή: https://www.skai.gr/news/greece/kalodiothike-gia-perasei-ta-simata-odigisis-sto-peristeri-ton-piran-xampari
Follow us: @skaigr on Twitter | skaigr on Facebook | @skaigr on Instagram

 

Πίσσα και πούπουλα και δεσιμό στα διόδια της εθνικης οδού.

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, honda22 said:
simata-odigisi-diploma-exetasi-st.jpg?it
WWW.SKAI.GR

Ο εξεταζόμενος παραδέχθηκε ότι είχε συνεννοηθεί εκ των προτέρων με σχολή εκπαίδευσης ώστε να λαμβάνει την ηλεκτρονική βοήθεια.

 

 

Πίσσα και πούπουλα και δεσιμό στα διόδια της εθνικης οδού.

 

Σκονάκι για τα σήματα, πόσο πιο χαμηλά.

Πρέπει να χρειάζεται περισσότερο IQ για να δουλέψεις το σκονάκι παρά για να μάθεις τα σήματα.

  • Like 7
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

photo_22-07-2020_17_47_111595435825.jpg
THEPRESSPROJECT.GR

Συνεχίζονται οι αναζωπυρώσεις στις Κεχριές με τις πυροσβεστικές δυνάμεις που επιχειρούν στην περιοχή για δεύτερη συνεχόμενη μέρα, να...

Η ίδια ιστορία κάθε χρόνο. Ήμαρτον πια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από τα tweets τον βρίσκω υπερβολικό.

 

Τι θα πει "πέταμα"; Και μιλάει για λαϊκές ο τύπος. Λάρισα κάθε μέρα στις λαϊκές έχει τίγκα κόσμο....όσο το επιτρέπει η γνωστή λαρισαικη ζέστη βέβαια. Δηλαδή θέλει να μας πει ότι στα Γιάννενα δεν βρίσκει αγοραστές;

 

Και αναφέρεται στα δύο κατεξοχήν καλοκαιρινά είδη μαναβικής που τα τρώνε όλοι. 

 

Δέχομαι ότι εστιατόρια και μαγαζιά εστίασης σε τουριστικές περιοχές ίσως να μην έχουν κατανάλωση από τουρίστες. Αλλά ο ντόπιος είναι έξω και τρώει κάθε μέρα. θα την τιμήσει την ντομάτα. Στην τελικά ρίξε την τιμή πολύ κάτω και πουλά την. Αλλά το "για πέταμα" μου θυμίζει καλές εποχές ΠΑΣΟΚ...

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος colt3003 έγραψε:

Εκ κακού κόρακος κακόν ωόν

 

γύρευε, πόσα φυντάνια θα έχει γαλουχήσει, ο προφεσέρ....

 

Τα κριτήρια "στράτευσης" των  "ιατρών" που εφαρμόζει ο Συριζας:

 

Α. Ηλικία: 30+

Β. Να είναι Καραγκιόζης.

 

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Snips said:

Στην τελικά ρίξε την τιμή πολύ κάτω και πουλά την. Αλλά το "για πέταμα" μου θυμίζει καλές εποχές ΠΑΣΟΚ...

 

Δεν ξέρω τη συγκεκριμένη περίπτωση, αλλά η καταστροφή κηπευτικών έχει ιστορία πριν το ΠΑΣΟΚ και μετά που ήπιαμε καφέ στα 40 του.

 

Έστω ότι έχει 2 τόνους ντομάτες, τις πουλά 300€ τον τόνο και βρίσκει αγοραστή μόνο για τις μισές. Βγάζει 300€ και πετά τις υπόλοιπες.

 

Αν τις ρίξει στα 150€ τον τόνο, ακόμη κι αν τις διαθέσει όλες, πάλι 300€ θα βγάλει συνολικά και έχει καλύψει τη διπλάσια ζήτηση, συμπιέζοντας το κέρδος και από την επόμενη σοδειά του (και την τιμή που είναι πρόθυμος να πληρώσει ο αγοραστής).

 

Σε έναν καλύτερο κόσμο θα κατέληγαν με ένα ωραίο δελτίο τύπου και μια φοροαπαλλαγή σε ένα ευαγές ίδρυμα αντί στη χωματερή και δε θα πετιόταν τίποτα. Αλλά αυτά είναι ψιλά γράμματα και μια φωτογραφία στο τουίτερ μπορεί πραγματικά ν' αξίζει περισσότερο.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Snips said:

Τα κριτήρια "στράτευσης" των  "ιατρών" που εφαρμόζει ο Συριζας:

όχι, είναι άδικο για πολλούς να σκιάζονται από την συμπεριφορά κάποιων. Δεν έχω κρύψει ποτέ την αντιπάθειά μου για το κόμμα αυτό, ιδίως για κάποιους στην ηγεσία του. Δεν θα απαντούσα αλλά νιώθω να το χρωστάω στον Ανδρέα Ξανθό (δεν είναι προσωπικό, δεν τον γνωρίζω), ο οποίος κατά τη γνώμη μου έπαιξε σπουδαίο ρόλο για την επιτυχή αντιμετώπιση της επιδημίας παρότι είναι πολιτικός αντίπαλος της κυβέρνησης. Μην διστάζοντας να βγει μπροστά για να υπερασπιστεί την ιατρική αλήθεια.

(έχω και προσωπικά χρέη προς γιατρούς της αριστεράς αλλά δεν αφορούν κανέναν αυτά)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ γιατί αδυνατώ να πιστέψω ότι δε μπορούν να τα δώσουν, έστω ένα μέρος αυτών;

Δηλαδή θέλουν να μου πούνε ότι βγήκαν στους δρόμους, πήγαν σε ιδρύματα, εκκλησίες, συσσίτια κλπ να τα μοιράσουν δωρεάν (από το να τα πετάξουν) και τους είπαν όχι;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οπως έγραφε και στα tweets του εχει ήδη δώσει και δινει αλλα δεν ειναι εύκολο (δεν τα δέχονται)

εχω φίλους με φρούτα σε λαικές και η αγορά ειναι τρομερά πεσμένη και στην λαική αλλά και σε καταστήματα που δινουν προϊόντα.
δεν ειναι τοσο θέμα τιμής γιατί και που ειναι πιο κάτω δεν αγοράζει ο κόσμος μεγαλύτερες ποσότητες.

Ιδιες απλά με μικρότερο τζίρο.
Τα πιο δυσκολα τα περιμένουν και μετά το καλοκαίρι λόγο πιθανού περιορισμού του κόσμου αλλά και κανόνων (αποσταστεις κλπ)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν πας και τους δύο τόνους προφανώς δεν θα τα δεχτούν, αν πας μέρος αυτών και δεν τα δέχονται αλλά προτιμούν να τα αγοράσουν στα προαναφερθέντα όταν υπάρχει κόσμος εκεί έξω που πεινάει απλά είμαστε άξιοι της μοίρας μας.

Link to comment
Share on other sites

Το να τα βάλει σε ένα κοντέινερ με χαμηλές τιμές και να τα στείλει πειραματικά σε χώρες της Ευρώπης που δεν ξέρουν τι γεύση έχει πραγματικά η τομάτα δεν παίζει; Φαντάζομαι ότι θα είναι πιο δύσκολο από όσο νομίζω, αλλά αν φέρεις στη Σουηδία τομάτα που να μυρίζει και να έχει γεύση τομάτας θα αλληθωρίσουν. Τουλάχιστον εμείς που προλάβαμε να φάμε τομάτα και αγγούρι που δε χρειαζόντουσαν καν αλάτι θα τρέξουμε...

 

Για να καταλάβουμε εδώ πάνω γεύση τομάτας παίρνουμε τα τοματάκια των Ολλανδών που μπορεί να έχουν 8-10 το κιλό ή αντίστοιχα των Ισπανων. Για να δεις ελληνικό προϊόν ψάχνεις με το κυάλι, συνήθως κάτι δυστυχώς άνοστα σταφύλια (μα πραγματικά, ντροπή, τα παίρνω κάθε φορά μπας και άλλαξε κάτι αλλά μπα). Σπάνια κανένα πορτοκάλι και από ένα αραβικό μαγαζί ένα καρπούζι (αν και δε θα μου έκανε εντύπωση να με τρόλαρε ο τύπος)

 

Σόρυ για το σεντονάκι.

Link to comment
Share on other sites

3afc52a591734832889ca62bff908208.jpg
WWW.CAPITAL.GR

Για την ενεργειακή αυτονόμηση και αναβάθμιση των κατοικιών με...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

για τα τρόφιμα:
στα νωπά είναι δύσκολη η διαχείριση, ειδικά αν ξεφύγουν από τον προγραμματισμένο τους κύκλο. Έχεις και τον πρόσθετο κίνδυνο που έγραψε ο acct (να σου κανιβαλίσουν την αγορά από την οποία βιοπορίζεσαι) δεν θέλει και πολύ για να καταλήξεις στο πέταμα ως λιγότερο επαχθή επιλογή.

Το ηθικό σέλος που γράφει ο Ούλτρα: σε γενικές γραμμές είναι όπως το γράφει, μάλιστα υπάρχει και συζήτηση για ποινικοποίηση του πετάγματος -στην Γαλλία νομίζω το επέβαλαν κιόλας στα σουπερμάρκετ- αλλά οι γενικές γραμμές δεν αρκούν: ο διάολος είναι στις λεπτομέρειες. πουλ'α τα ακριβότερα και τα καλύτερα στην Εκάλη -με κέρδος-, δίνει δωρεάν αντί να τα πετάξει  τα «δευτεροτρίτα» που δεν πωλούνται για να βοηθήσει χαμηλότερα οικονομικά στρώματα. Είναι καλός ή κακός;
Ο μανάβης που έχει μαγαζί στην «λαϊκή» περιοχή, ζημιώνεται και κλείνει, αφού η «φτωχή» πελατεία του παίρνει την ελεημοσύνη και σταματά να αγοράζει τα λίγα έστω που αγόραζε. Είναι καλός ή κακός ο χορηγός; Σωστότερα, κάνει καλό ή βοηθά από σπόντα να διαιωνιστεί το κακό;

Αν βλέπεις και συστηματικά καταλήγουν σε πέταμα, κάθε σοδειά το ίδιο, τότε υπάρχει λάθος και στον παραγωγό. (εδώ αυτή τη στιγμή σε εμάς με την ανωμαλία λόγω COVID19 δεν είναι αυτή η περίπτωση). Κακώς δεσμεύει πόρους (εργασία, κεφάλαιο) σε μη παραγωγική δραστηριότητα. Είτε πρέπει να βρει αγοραστές ε΄τε να κατεβάσει/αλλάξει την παραγωγή. (όχι πάντα εύκολο).

Πρόσθεσε τις στρεβλώσεις των επιδοτήσεων, όλες τις στρεβλώσεις οργάνωσης μιας κοινωνίας (που σ' όλον τον κόσμο είναι ίδια μα στην Ελλάδα σπάει καρύδια), πρόσθεσε πιθανές δυσκολίες που θα προκύψουν αν πας να φτιάξεις πρόσθετο γραφειοκρατικό layer  διαχείρισης (δεν είναι σπάνιο οι «φιλάνθρωποι» ενδιάμεσοι να ΄χουν αλλού τον νου τους κι όχι σε αυτό που διαλαλούν), ε δεν είναι τόσο παράξενο να μην έχεις βέλτιστο αποτέλεσμα.

άσχετο: κούνια που σε κούναγε σούμι αν φαντάζεσαι ότι η τομάτα και το αγγούρι που τρώει(τρώμε) ο περισσότερος πληθυσμός θυμίζει αυτά που περιγράφεις.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

ff8ba7e3795a493586c8b343a6a84d90.jpg
WWW.CAPITAL.GR

Εκκενώνεται ο οικισμός Χελιδόνι στην Ηλεία. Έχουν προκύψει προβλήματα...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα παντως οταν πηγαινα δημοτικο μεχρι ακομα γυμνασιο μας εφερναν απο συμπυκνωμενο χυμο ροδακινο

μεχρι μηλα και πορτοκαλια.Οκ καποια θα τα φαει η μαρμαγκα αλλα υπαρχει ενα ποσοστο που μπορει να το διαθεσει αρκει να

υπαρχει θεληση.Ακομα δεν θα ξεχασω τα γεροντακια στο ιδρυμα οταν απεβιωσε ο πατερας μου που τους πηγα τα ρουχα του.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.