Jump to content



Official ΦαγητοThread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

προχθες εφτιαξα ΤΟ γαλακτομπουρεκο...το είχα προτείνει παλαιότερα (το καλοκαίρι), το είχε φτιάξει Ο Πετρος

 

Ναι. Το έχω φτιάξει 2 φορές, μια τον Αύγουστο και μια τον Οκτώβριο, στη γιορτή του μπαμπά. Και τις 2 φορές έγινε τέλειο. Τη συνταγή την ακολούθησα πιστά, εκτός από τη δοσολογία της ζάχαρης στο σιρόπι, που αντί για 700gr έβαλα 600gr το καλοκαίρι και 550gr το φθινόπωρο, για να μη λιγώνει.

Το κακό είναι ότι είναι τόσο ωραίο που το μισό ταψί το έφαγα μόνος μου σε διάστημα 3 ημερών.

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Το έχω φτιάξει 2 φορές, μια τον Αύγουστο και μια τον Οκτώβριο, στη γιορτή του μπαμπά. Και τις 2 φορές έγινε τέλειο. Τη συνταγή την ακολούθησα πιστά, εκτός από τη δοσολογία της ζάχαρης στο σιρόπι, που αντί για 700gr έβαλα 600gr το καλοκαίρι και 550gr το φθινόπωρο, για να μη λιγώνει.

Το κακό είναι ότι είναι τόσο ωραίο που το μισό ταψί το έφαγα μόνος μου σε διάστημα 3 ημερών.

Το κακό δεν είπες :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το βάζω "δαγκωτό" και για τα δύο !

Και ^^ δεν έχεις δίκιο για το σούσια ( ;)), αρκεί να δοκιμάσεις σε καλό μαγαζί ! :)

Αλλιώς .... :(

 

Α!!!

@l2phile

Το wasabi που είναι καλέ μου κύριε!!! ΟΕΟ ????

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το λαικ για το ψωμι! Ποτε δεν ηταν του γουστου μου τα σουσια , μονο τα μουσια :hehe:

 

Έχω και μούσια :p

 

Εγώ το βάζω "δαγκωτό" και για τα δύο !

Και ^^ δεν έχεις δίκιο για το σούσια ( ;)), αρκεί να δοκιμάσεις σε καλό μαγαζί ! :)

Αλλιώς .... :(

 

Α!!!

@l2phile

Το wasabi που είναι καλέ μου κύριε!!! ΟΕΟ ????

 

Μπα το wasabi ποτέ δεν με τρέλαινε. Θα θελα να δοκιμάσω φρεσκοτριμμένο βέβαια

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

4ef62f63af2a89042da69259611717b3.jpg3861c5deff12014c4b50f727411e06c2.jpg

Σπιτικές κρέπες

Στο συντριβάνι είχε λιωμένη νουτελα, μαύρη σοκολάτα, μια mars bar και coconut oil.

Έξτρα φράουλες, μπανάνα, τριμμένο Oreo και σαντιγί light!!!!![emoji23]

Έγινε επεξεργασία από FANISTELROOY
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Για πες συνταγή για τη ζύμη, γιατί εγώ έκανα του Μαλιάτση και δε μου πολυάρεσε.

 

Δηλαδή μετά την 7η κρέπα άρχισε να μη μου αρέσει. Και μετά τη 10 φούσκωσα...

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εγώ βολεύομαι με:

1 αυγό

1 κούπα αλεύρι

1½ κούπα γάλα (όσο πάρει, ανάλογα με την υφή που θες)

1 κουταλάκι γλυκού ζάχαρη (ίσα για να βοηθήσει στην ανάμιξη)

 

Αν βάλεις 1 κούπα γάλα (εύκολο μνημονικά) θα βγαίνουν χοντρούτσικες, γιατί δεν απλώνει πολύ στο τηγάνι/στην κρεπιέρα ο χυλός. Αν βάλεις 1½, γίνονται λεπτές. Διαλέγεις κάπου στη μέση ανάλογα με τις προτιμήσεις σου. Καθόλου νερό.

 

Πορφανώς υπάρχουν και πιο περίπλοκοι χυλοί, αλλά αυτός είναι μια χαρά και για γλυκές και για αλμυρές, οπότε με καλύπτει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.