Jump to content



Official ΦαγητοThread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Να σε ρωτήσω βρε παλίκαρε γιατί εγώ είμαι απο χωριό.

Αυτό το malted powder milk τι ακριβώς ειναι και που το βρίσκεις; Δεν ειναι απλή σκόνη γάλακτος υποθέτω οπότε για ρίξε τα φώτα σου

Και γω απο χωριό είμαι γι'αυτό δεν το βαλα αυτό

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Malted milk

From Wikipedia, the free encyclopedia
 
 
Malted milk is a powdered gruel made from a mixture of malted barleywheat flour, and whole milk, which is evaporated until it forms a powder.

Malt powder comes in two forms: diastatic and nondiastatic. Diastatic malt contains enzymes that break down starch into sugar; this is the form bakers add to bread dough to help the dough rise and create a good crust. Nondiastatic malt has no active enzymes and is used primarily for flavor, mostly in beverages. It sometimes contains sugar, coloring agents, and other additives.[1]

 

σαν γλυκαντικο ακουγεται, απο μαλτοδεξτρινες και  δεξτροζες που εχουν γινει το ψωμοτυρι στα τυποποιημενα προιοντα φαινεται πιο νορμαλ. 

btw ανθρακες οι  "θησαυροι" του burgerville, κριμα κιολας γιατι δουλευει μια σκιουρινα μεσα που οποτε την βλεπω  ξυπνανε ευχαριστες  αναμνησεις   :p ( Grill Bar καλοκαιρι 2010 - αρχες 2011 για οσους εχουν περασει απο 'κει ) 

το μπιφτεκι βγαζει μια αυγουλιλα/κοτοπουλιλα/ξυνιλα 

οι 2 σαλατες απο τις 3 ητανε μαυρα  χαλια ενω η τριτη (ροκα παρμεζανα) εχει υπερβολικα γλυκο dressing

το ψωμι ελαφρως ψημενο, μεγαλουτσικο και γευστικο, δεν τρως burger ομως για να φας ψωμι 

ενα αλλο θετικο ειναι οτι δεν διαφερουν πολυ οι φωτογραφιες  σε καταλογους  facebook και τα ρεστα με αυτο που βλεπεις στο πιατο σου ( http://www.burgerville.gr/images/catalog.pdf )

νταξει δεν χασανε και κανενα σπουδαιο πελατη, κανονικα  τρωω burger μια φορα την βδομαδα και αμα το θυμηθω, γενικα βλεπω πολυ κοσμο να τους "τιμαει" μαλλον για αυτους να μετραει περισσοτερο ο χωρος παρα το ιδιο το φαγητο.

 

ισως τους δωσω μια τεταρτη ευκαιρια οταν βαλουν εκεινο το sandwich με  το χοιρινο φιλετο :p  

απο την αλλη με λυπη διαπιστωσα χθες το βραδυ οτι αφαιρεθηκε το Grande Creperie απο τους καταλογους του e-food,  μια χαρα πραματα - λογικες τιμες  με 100% απορροφηση του αυξημενου ΦΠΑ 

εχω βαρεθει να βλεπω  φαγαδικα να κλεινουν στο 6μηνο :/ 

Έγινε επεξεργασία από GruntGR
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

Malted milk

 

"θησαυροι" του burgerville,

 

 

Αυτό το είδαμε απο Wikipedia, πού το βρίσκουμε και πώς λέγεται στα Ελληνικά δεν ξέρουμε.

 

Το Νο1 του burgerville είναι πιο νόστιμο από το No12 και κάνει τα μισά λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

Burgerville = χαλαρά το χειρότερο μπέργκερ που έχω φάει στην Ελλάδα.

Προτιμώ ένα πεϊνιρλύ από τα everest στα ίδια λεφτά.

Έγινε επεξεργασία από billpeppas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το είδαμε απο Wikipedia, πού το βρίσκουμε και πώς λέγεται στα Ελληνικά δεν ξέρουμε.

 

Το Νο1 του burgerville είναι πιο νόστιμο από το No12 και κάνει τα μισά λεφτά.

 βυνοποιημένο γάλα σε σκόνη

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτοκτονία το κρεατάκι με τα μπαχαρικά; Τα μισά από το βίντεο είναι και άπαχα κρέατα!

 

Χειρότερα είναι να τρως μαργαρίνες, ζάχαρες και όλα τα πρόσθετα.

Δεν το έγραψα για το λόγο που αναφέρεις.

Απλά αν βρισκόμουν σε ένα τέτοιο μέρος, ίσως να έτρωγα μέχρι να σκάσω :D :D :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βάλε και τη συνταγή να υπάρχει, εε να βάλω τη μάνα μου να την φτιάξει!

Βασικά συνταγή δεν υπάρχει... Είναι δικής μου έμπνευσης, από διάφορες συνταγές. Το δύσκολο κομμάτι είναι η σφολιάτα, γιατί θέλει μπράτσα και χρόνο. Για να γίνει παίρνει κανονικά ~14 ώρες. Μπορεί να γίνει με εμπορίου (σφολιάτα βουτύρου) αλλά επειδή το έχω κάνει, δεν έχει καμία σχέση.

1. Οδηγίες για τη σφολιάτα:

(εγώ κάνω δύο φύλλα μόνο, όχι τρία)

2. Κρέμα: (attached)

3. Σαντιγύ : Χτυπάμε στο μίξερ 500γρ κρέμα γάλακτος 35% με 50γρ ζάχαρη άχνη μέχρι να γίνει σαντιγύ

4. Συναρμολόγηση:

Κόβουμε περίπου 2-3 εκατοστά από τα φύλλα, ώστε να γίνουν εντελώς ίσια. Βάζουμε σε έναν δίσκο το ένα φύλλο και απλώνουμε όλη την κρέμα (αφού την έχουμε χτυπήσει στο μίξερ να μαλακώσει). Βάζουμε το δεύτερο φύλλο, πατάμε λίγο να κάτσει ομοιόμορφα η κρέμα και μετά απλώνουμε τη σαντιγύ. Με μία σπάτουλα, στρώνουμε τη σαντιγύ να είναι οιμοιόμορφα μοιρασμένη στην επιφάνεια. Παίρνουμε τα κομμάτια του φύλλου που περίσσεψαν, τα θρυμματίζουμε με τα χέρια και τα απλώνουμε από πάνω. Πασπαλίζουμε με ζάχαρη άχνη.

Καλή επιτυχία :)

post-33266-0-17161200-1453241622_thumb.j

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

δεν έχει καμία σχέση, αρχικά γιατί οι άτιμοι γράφουν βουτύρου ( στις κατεψυγμένες ) αλλά έχουν μαργαρίνες. γενικά αν βγει σωστό το μιλφέιγ και δεν μείνει μερικές ώρες ψυγείο είναι άλλο πράμα

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

δεν έχει καμία σχέση, αρχικά γιατί οι άτιμοι γράφουν βουτύρου ( στις κατεψυγμένες ) αλλά έχουν μαργαρίνες. γενικά αν βγει σωστό το μιλφέιγ και δεν μείνει μερικές ώρες ψυγείο είναι άλλο πράμα

Όταν έπαιρνα τις βλακείες του εμπορίου, έφτιαχνα κάθε κομμάτι τη στιγμή που ήταν να καταναλωθεί, οπότε δεν είχα θέμα.

Αυτή εδώ, έγινε τόσο τραγανή, που ακόμα και εχθές το βράδυ που φάγαμε το τελευταίο, ήταν εντάξει. Όχι σαν την πρώτη μέρα, αλλά η σφολιάτα δεν είχε πανιάσει. Η σφολιάτα είχε ψηθεί το Σάββατο και το γλυκό συναρμολογήθηκε την Κυριακή το πρωί, γιατί όπως έγραψα, είχαμε κόσμο και δε μπορούσα να τα φτιάχνω ένα-ένα εκείνη την ώρα.

 

Πάντως, άξιζαν οι 14 ώρες και κατάλαβα τι έχανα τόσα χρόνια με τις έτοιμες.

Link to comment
Share on other sites

μόνη της η σφολιάτα κρατάει και εκτός ψυγείου μερικές μέρες. μαζί με τις κρέμες μαλακώνει

Ναι βρε, το ξέρω, αυτό λέω :) Το συναρμολόγησα Κυριακή πρωί, οπότε ήταν με την κρέμα στο ψυγείο για 60+ ώρες και παρόλα αυτά, ήταν οκ. Όχι σαν την πρώτη μέρα, αλλά πολύ καλύτερα από πολλά που έχω φάει.
Link to comment
Share on other sites

Πανεύκολη συνταγή για ζεστό και τραγανό ψωμί. Το βάζετε στο φούρνο 1.5 ώρα πριν φάτε κι έχετε ζεστό ψωμί στο τραπέζι σας. Με ελάσιτο ζύμωμα, έτοιμο σε 10 λεπτά για να ψηθεί. Αυτά βγήκαν με τη μισή ποσότητα.

Συνταγή: http://www.dairy-free.eu/ψωμί-στη-γάστρα/

post-33266-0-87366800-1453380354_thumb.j

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έφτιαξα τη κλασική συνταγή χαλβά  http://www.glykesistories.gr/sintages/7028/O-klasikos-chalbas-1234   αλλά έκανα μερικές αλλαγές.

Με σκοπό να ελαφρύνει το γλυκό έβαλα 1/2 μέρος λάδι, 2 μέρη φρουκτόζη αντί ζάχαρη, και πρόσθεσα στο νερό 1 κουτάλι της σούπας μέλι και ξύσμα λεμονιού. Το αποτέλεσμα ήταν πολύ καλό με ελαφρύ άρωμα μελιού, αλλά το βασικό είναι ότι δεν σε λιγώνει. 

Έγινε επεξεργασία από Lakisss
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.