Jump to content



Official ΦαγητοThread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

όχι όσο παλιότερα αλλά μη χειρότερα να λέμε. Το σουτζούκι πολύ καλή επιλογή ειδικά αν είναι καλής ποιότητας, το γκάουντα για πίτσα δεν είναι της προτίμησής μου όμως.

Αν θες δώσε καμιά ιδέα για τυρί ή συνδυασμό για pizza

Link to comment
Share on other sites

Το προβολόνε που το βρίσκουμε;

στο Παγκρατι που ψωνιζω εγω, εχει ενα μικρο  σουπερμαρκετ κατω  στην Υμμητου που το λενε "ΠΗΓΗ", οσες φορες εχω παρει προβολονε απο εκει ειναι, σε βεροπουλου και ΑΒ που παω πιο συχνα (γιατι ειναι πιο φθηνοι), χλωμο να το βρεις. 

 

στην χειροτερη κανε το μειγμα  80% μοτσαρελλα 20% τσενταρ ή βαλε στην θεση του καποιο αλλο καπνιστο ημι-σκληρο τυρι της  αρεσκειας σου :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τυρί προτιμώ σκέτη μοτσαρέλλα αλλά και το προβολόνε κι η παρμεζάνα μου αρέσουν. Αν κάνω «ελληνικής» απόκλισης βάζω φέτα. Πάντως η μοτσαρέλα αρκεί. (μοτσαρέλα: ένα άσπρο τυρί μέσα σε υγρό)

 

Αλλαντικά προτιμώ να μην είναι πάνω από 2 και όχι σε μεγάλη ποσότητα. Το σουτζούκι μου αρέσει, το μπέικον επίσης. Αν υπάρχει καλό λουκάνικο χωριάτικο παίζει κι αυτό, όπως μπορεί να παίξει και προσιούτο/χαμόν ισπανικό ή κάποιο σαλάμι. Μερικές φορές τα ρίχνω προς το τέλος του ψησίματος για να μην αρπάξουν. Το κυριότερο είναι τα υλικά που χρησιμοποιείς να είναι καλής ποιότητας κι όχι 300 μαζί.

 

Από τα υπόλοιπα, μου αρέσουν είτε τα μανιτάρια είτε το κρεμμύδι. Σπανιότερα θα βάλω ροδέλες φρέσκιας τομάτας ή τοματίνια κι ακόμη σπανιότερα ελιές. Φυσικά σκόρδο no matter what.

 

Κάποια μέρα θα δοκιμάσω με κάποια γλυκόξινη γεύση. Γενικώς μπορείς να βάλεις σχεδόν ο,τιδήποτε σου έρθει στο κεφάλι προσέχοντας απλώς να μην χρησιμοποιείς σωρεία διαφορετικών υλικών. Προσωπικά ενοχλούμαι και με το «τίγκα στο τυρί» που κυκλοφορεί πολύ στα μαγαζιά αλλά πολύς κόσμος γκρινιάζει αν έχει λίγο τυρί.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Με έπιασε η χαζομάρα μου με τα καυτερά πάλι. 

 

Οι πιπεριές δίκης μου παραγωγής :p..είχα 8 δεντράκια που έβγαλαν ~30 πιπεριές το κάθε ένα.

 

Tα μισα τα κρεμασα για να ξεραθουν..τα αλλα μισα ηθελα να τα κανω καποιου ειδους σαλτσα..

 

Επεσα πανω σε αυτο http://food52.com/recipes/6441-fresh-sriracha-aka-home-made-rooster και εκανα μια μικρη δοκιμη τον Σεπτεμβριο.

 

Οποτε αρχισαμε...(παραλλαγή βέβαια).

 

post-34402-0-49348900-1419951205_thumb.j

 

post-34402-0-61753400-1419951397_thumb.j

 

και η παραγωγη..

 

post-34402-0-05532900-1419951722_thumb.j

 

Αυτά θα τα αφήσω κανένα μήνα να ωριμάσουν και μετά θα προσθέσω White Vinegar.

 

Το τερμα δεξια βαζακι εχει:

 

1 Πιπερια φλωρινης

1 Πρασινη πιπερια κανονικη

4 Καυτερες κανονικές

1 1/2 σκορδο

1 1/2 κουτ γλυκου αλατι

1 κουτ γλυκου ζαχαρη μαυρη

 

Περίπου 6.5 cl λευκό ξύδι όταν ωριμάσουν.

 

​Και πανω σε αυτη την αναλογια βασίστηκαν κ ολα τα αλλα.

 

 

 

 

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ μαζεύω ακόμη από τις 5 ρίζες Cayenne που είχα φυτέψει. Όμως έβγαλαν λιγότερες από όσες ήλπιζα, οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω σάλτσα. Κρατάω σπόρους από το μεγαλύτερο και πιο καρπερό δεντράκι -συμπτωματικά και το πιο καυτερό- και θα ξαναβάλω φέτος. Καυτεροφάγοι represent. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ μαζεύω ακόμη από τις 5 ρίζες Cayenne που είχα φυτέψει. Όμως έβγαλαν λιγότερες από όσες ήλπιζα, οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω σάλτσα. Κρατάω σπόρους από το μεγαλύτερο και πιο καρπερό δεντράκι -συμπτωματικά και το πιο καυτερό- και θα ξαναβάλω φέτος. Καυτεροφάγοι represent. :)

Εγω παρατηρησα οτι αυτες που ητανε μεσα στον ηλιο λυσσαξανε να βγαζουν..οτι ειχαμε κατω απο δεντρο δεν ειχε τοσο αναπτυξη....στην γιαγια μου δε που εδωσα ενα δεντρακι στο μπαλκονι με τεντα εβγαλε 1 πιπερια χαχαχα

Ολες βγηκαν καυτερες παντως αν θες σου στελνω να βαλλεις.

Οποτε δες το για του χρονου.

Έγινε επεξεργασία από GeorgeVasil
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@GeorgeVasil,

 

αν σου περισσεύει όρεξη και ποσότητα για δοκιμές, δες μήπως κάνεις και κάτι που ανακατεύει πικάντικο με κάτι φρουτώδες, π.χ. μάνγκο σε γλυκόξινη κατεύθυνση.  :T: πάντως στα παιδιά που καλλιεργούν ιδιωτικά ό,τι μπορούν.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@GeorgeVasil,

 

αν σου περισσεύει όρεξη και ποσότητα για δοκιμές, δες μήπως κάνεις και κάτι που ανακατεύει πικάντικο με κάτι φρουτώδες, π.χ. μάνγκο σε γλυκόξινη κατεύθυνση.  :T: πάντως στα παιδιά που καλλιεργούν ιδιωτικά ό,τι μπορούν.

 

Link me και δοκιμαζω :D

Link to comment
Share on other sites

αν σου αρέσουν τέτοιοι συνδυασμοί ψάξε κι εσύ περαιτέρω. Ενδεικτικά:

 

http://www.epicurious.com/recipes/food/views/Mango-and-Red-Pepper-Chutney-109336

 

http://www.macheesmo.com/2012/06/jerk-pulled-pork-flatbreads/print/

  • Mango Chutney:
  • 2 cups sugar
  • 1 cup white vinegar
  • 5 mangos, diced
  • 1/2 white onion, diced
  • 1/2 cup raisins
  • 1 inch fresh ginger, peeled and minced
  • 1 clove garlic, minced
  • 1/2 teaspoon red pepper flakes
  • Pinch of salt
  •  
  • To make the Mango Chutney:
    1) Dice the mangoes and onions.
    2) Add vinegar and sugar to a large pot and stir over medium heat until sugar dissolves. Then add onions and mangos. Bring to a simmer and cook for a few minutes.
    3) Add all the other ingredients and continue to simmer until the chutney thickens substantially and reduces by about a third. This will take about 35-40 minutes over medium-low heat. Stir it regularly to make sure it isn't sticking.
    4) Once the chutney is cooked down, remove from the heat and let cool completely. It will thicken more as it cools.
    This is best to make the day before if possible.

Δες και μόνος σου αν βρίσκεις κάτι που νομίζεις ταιριάζει με τα γούστα σου και τα υλικά σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μακαρονια φουρνου με:

 

Πανσετα σε μικρα κομματακια/περασμενη στο  τηγανι

Ρολο χοιρινο γεμιστο με πιπερια/τυρια/ζαμπον σε μικρα κομματακια επισης

Κρεμα γαλακτος

Mix 3 τυριων (Πεκορινο/παρμεζανα/κεφαλοτυρι)

 

 

8G6KgSn.jpg

 

SP99O7n.jpg

 

4v3x04W.jpg

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.