Jump to content



Official ΦαγητοThread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Οποιος θελει, μπορει να βοηθησει με το να γραψει που εφαγε το καλυτερο burger στην Αθηνα; 

 

KOZI's στα Μελίσσια χωρίς πολλές σκέψεις. Προσωπικά για εμένα είναι το καλύτερο burger τόσο σε ποιότητα όσο σε γεύση.

Επίσης άψογο είναι και το ΜΠΑΡ ΜΠΕΕ ΚΙΟΥ στον Πειραιά με εξίσου καλή ποιότητα αλλά σε γεύση 2% κάτω από το KOZI's (super δλδ και αυτό).

Το bluefield και στο Ψυχικό και στην Αγ. Παρασκευή είναι πολύ καλό απέχει όμως από τα 2 προηγούμενα.

Στα επίπεδα του bluefild είναι και το Juicy Grill στον Χολαργό.

 

Η διαφορά στα δύο πρώτα είναι ότι η γεύση του Super Kozis Burger (έχω βάλει φωτό στη v 1.0) έχει χαραχθεί στον εγκέφαλό μου δίπλα από τη λέξη burger και το ΜΠΑΡ ΜΠΕΕ ΚΙΟΥ δεν κατάφερε να την ξεπεράσει. Μόλις ακούω burger μου έρχεται στο μυαλό ακριβώς το παραπάνω burger (500gr μοσχαρίσιο μπιφτέκι γεμιστό με τυρί!!!!!).

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Για κέντρο Hot Hot

 

παίζει να είμαι ο μόνος που δεν του άρεσε... Δεν είναι ότι με πείραξε ή κάτι άλλο, απλά δε θα πω "ρε σεις, να πάμε για μπέργκερ στο χοτ χοτ".

Link to comment
Share on other sites

παίζει να είμαι ο μόνος που δεν του άρεσε... Δεν είναι ότι με πείραξε ή κάτι άλλο, απλά δε θα πω "ρε σεις, να πάμε για μπέργκερ στο χοτ χοτ".

 

το χω ακούσει και από άλλους Διονύση. εγώ το προτείνω λόγω value for money λύσης. Τα άλλα μπεργκεράδικα που αναφέρθηκαν χρεώνουν πολλά κατά την άποψή μου. Για τα μπεργκεράδικα στα βόρεια δεν έχω άποψη αν και για το Juicy Grill έχω ακούσει και γω καλά λόγια.

Link to comment
Share on other sites

από τα μπεργκεράδικα που έχει τύχει να φάω, μου άρεσε το bluefield, δεν μου πολυάρεσε το NY κι ευχαριστίες στον greekfragma* που μου θύμησε να δοκιμάσω αυτό στην Κολοκοτρώνη κάποια φορά.

 

Καλά μπέργκερ ενδέχεται κιόλας να βρει κάποιος όχι σε μπεργκεράδικα αλλά σε εστιατόρια σχετικώς αξιοπρεπή, π.χ. κάποιο εστιατόριο ξενοδοχείου. Λογικά σε ακριβότερες τιμές.

 

Ξέχασα το juicy grill που δεν με ενθουσίασε, χειρότερο από bluefield, οριακά καλύτερο από NY. Επίσης υπάρχει ένα στην πλατεία Ν. Σμύρνης (Barrow burger Bar) το οποίο πλησιάζει το bluefield.

 

*και στον deninho που με έκανε να μην τρέχω να δοκιμάσω :p

Έγινε επεξεργασία από salde
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν και -ευτυχώς !- ανεκπαίδευτος, στο Barrow burger Bar, έχω φάει κι εγώ.

Άξιζε τον κόπο και το "ταξίδι" -με πήγε ο γιός να φάμε- ζουμερό με καλά υλικά, εύγευστο και .... μόνο αν είσαι κροκόδειλος,

φεύγεις πεινασμένος. Έχει καλό service και πολύ cool σερβιτόρο που το κατέχει το πράγμα!

Θα ξαναπήγαινα ευχαρίστως !:D

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πηγαμε τελικα στο γνωστο μπεργκεραδικο (δεν λεμε ονοματα γιατι υπαρχει και ο νομος που μπορει να μας ζαλισει τα...οποιος καταλαβε..καταλαβε) στο Πειραια. Αναμονη 40 λεπτα περιπου για να κατσουμε σε τραπεζι. Κανονικα επρεπε να φυγουμε απο τη πρωτη στιγμη αλλα κριμα τοσος δρομος που πηγαμε να δοκιμασουμε. Η σαλατα τους καλη (πρασινη με ροκα-μαρουλι κτλπ). Το ψωμι που συνοδευει τη σαλατα (πρεπει να ζητησεις αλλιως δεν φερνουν ψωμι) καλο. Το ψωμακι του μπεργκερ αθλιο, οπως ολα σχεδον τα ψωμακια για μπεργκερ (τοσο δυσκολο τους ειναι να φτιαξουν ενα στρογγυλο πραγματικο ψωμακι και οχι αυτη τη βλακεια-πλαστικουρα-αθλιοτητα;). Το μπιφτεκι καλο, η σαλτσα καλη. Πατατες καλες. Ο διακοσμος (αν και δεν παιζει ρολο...για να φας πας εκει απλα λεμε τωρα...) χαλια. ΣΤΗ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΧΑΡΤΙ ΝΑ ΣΚΟΥΠΙΣΕΙΣ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΟΥ, Η ΒΡΥΣΗ ΗΤΑΝ ΕΤΟΙΜΗ ΝΑ ΒΓΕΙ ΕΚΤΟΣ, ΤΟ ΣΑΠΟΥΝΙ ΣΧΕΔΟΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕ...ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ ΡΕ ΓΥΦΤΟΙ...ΤΟΣΑ ΛΕΦΤΑ ΒΟΥΤΑΤΕ ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΣΕΠΕΣ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΣΑΣ ΤΑ ΑΚΟΥΜΠΑΝΕ.....Εξυπηρετηση, τα κοριτσια κανουν οτι μπορουν. ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΤΟΥΣ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΔΙΝΟΥΝ...ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΕΣ, ΠΟΛΥ ΨΗΛΑ ΕΧΟΥΝ ΣΗΚΩΣΕΙ ΤΗ ΜΥΤΗ ΤΟΥΣ. Φταιμε και εμεις που πηγαινουμε και στηνομαστε να φαμε κατι το οποιο δεν αξιζει παραπανω απο 5 ευρω...και πολλα λεω.  Αυτα...οποιος εχει θεμα...ας παει να μας πει τα δικα του.
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι μιλάς για το τελευταία διαφημιζόμενο σε πολλά site (φαντάζομαι και εδώ να το γράψεις δεν υπάρχει θέμα - σε offtopic εννότητα τεχνολογικού foroum είμαστε και στο κάτω κάτω δεν είσαι και υποχρεωμένος να σου άρεσε).

Αν έχεις όρεξη, γράψε τα παραπάνω στο ask4food ή ανάλογα site γιατί εκεί φαίνεται τι καπνό φουμάρουν.

Τα περισσότερα μαγαζιά εκπροσωπούνται οπότε θα διαβάσουν τα παράπονά σου.

Δλδ σε βάθος χρόνου βλέπεις αν βελτιώνουν τις παρεχόμενες υπηρεσίες (και το κωλόχαρτο, υπηρεσία του μαγαζοιύ είναι, αυτονόητη κιόλας), όπως κάνουν τα σοβαρά μαγαζιά ενώ άλλα κατρακυλάνε.

Link to comment
Share on other sites

καλα με τα burgerαδικα εχει γινει της ποπης...

οτι επαιζε με τα donuts, frozen yogurt κτλ κατα καιρους γινεται τωρα με αυτα

κι η κουτση Μαρια εχει ανοιξει πλεον ενα κι ολοι ισχυριζονται οτι εχουν το τελειο προιον !@$$%%

 

χθες βλεπω πακετακι φυλλαδιων delivery να σκαει κατω απο την πορτα στο εργαστηρι

 

Τσουπ!  3 διαφορετικα Φυλλαδια για καταστηματα διανομης φαγητου

ενα αμιγως wannabe αμερικανικο tex mex burgerαδικο με παρανοικες αρχικες τιμες διεγραμμενες και πλασματικη 50% εκπτωση σε ολα τα Burgers...

ενα generic φαγαδικο με πιτσες, κρεπες αλλα και burgers και club κτλ

κι ενα τριτο με σφολιατες καφεδες αλλα και club, κρεπες κτλ

 

λεω "ωραιος ο διανομεας, με μια βολτα βολεψε τρεις δουλιτσες"

κοιταω λιγο καλυτερα... ιδια διευθυνση σε ολα!

διαφορετικα τηλεφωνα, websites κι επωνυμιες βεβαια....

και διαφορετικες τιμες σε καποια προιοντα αναλογα απο πιο φυλλαδιο το παραγγελνες!

(παιζει να ηταν και τυχαιο αλλα μπορει κι απλα να ειναι μια ακομα αρπαχτη)

 

Ετσι για την ιστορια, δοκιμασα κιολας πιο πολυ για να επιβεβαιωθω

λεω ρε φουστη, βρωμας απο μακρια οτι μονο σωστο burgerαδικο δεν εισαι,

αλλα πριν σουταρω ολα τα φυλλαδια σου μονομιας, θα κανω μια δοκιμη ετσι για την αμφιβολια

το burger ονομαστικης αξιας 9.55 παρακαλω! (10 με τις πατατες) ηταν ενα κακεκτυπο goodys με κακο προκατ μπιφτεκι

το διπλο μπεηκον και τσενταρ ηταν 4 φετες (αντι για 2?) και μαλλον μια εξτρα κουταλια orange cheesy sauce (για κανονικο τυρι ουτε λογος πλεον)

πατατες λιγες, προκατ και μαλακες,

παραδοξως το ψωμακι του ηταν αξιοπρεπεστατο... και μονο αυτο αξιζε αλλα τι να το κανεις...

 

οποιος παρελαβε την εν λογω τριπλετα φυλλαδιων Καλλιθεα και περιξ, consider himself warned για τα Burgers τουλαχιστον,

τα αλλα προιοντα προφανως και δεν τα δοκιμασα....κι ουτε προκειται φυσικα

 

κριμα τα λεφτα που σκανε για εξοπλισμο, στησιμο, διαφημιση κτλ

αναρωτιεμαι αραγε εαν οι ιδιοι οι ιδιοκτητες εχουν δοκιμασει τι πουλανε

και εαν το ιδιο το προσωπικο εχει κανει μια βολτα να φαει σε καμια 10αρια στεκια πριν αποφασισει να βαλει την ποδιά

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

και εαν το ιδιο το προσωπικο εχει κανει μια βολτα να φαει σε καμια 10αρια στεκια πριν αποφασισει να βαλει την ποδιά

είναι δύσκολη περίοδος για να είσαι επιλεκτικός στο τι δουλειά θα κάνεις

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλος που κάνει φυσιοθεραπείες κάπου κοντά στην αρχή της Πανόρμου, με παίρνει τηλέφωνο και μου λέει για ένα Burgerάδικο σχετικά καινούριο και δίπλα στο σημείο που ήταν.

 

Προτείνει να πάρουμε για δοκιμή.

 

Η παραγγελία που έφερε να καταβροχθίσουμε είχε ως εξής:

 

1x Τηγανητό Κοτόπουλο Burger

1x CheeseBurger

1x Πατάτες Cheddar-Bacon

 

το κοτόπουλο δεν κατάφερα να το βγάλω καθώς δεν το άφησε από τα χέρια του και σε 4 μπουκιές το είχε τερματίσει.

 

Bacon-CheddarFries_Aceburgercompany_th_z

 

 

CheeseBurger_Aceburgercompany_th_zps1f13

 

 

 

Το κατάστημα είναι το AceBurgerCompany και είναι "powered by Burger Joint", αδερφάκι προφανώς....

 

Αυτό που είμαι περίεργος να δοκιμάζω είναι το Mac&Cheese κυπελάκι...

 

 

Οι τιμές ήταν 4.30, 3.90 και 2.50 αντίστοιχα με τη σειρά που τα ανέφερα πιο πάνω...

 

Μεγάλα δεν τα λες, το μπιφτέκι μου ήταν πάχους 10-12mm και το πάνω μέρος του ψωμιού αρκετά μικρό σε πάχος σε σχέση με τα συνηθισμένα, εύγευστο όμως...

 

Θα δοκιμάσω και μία στο κατάστημα ( αν έχει να κάτσω κάπου, δεν έχω δεί) και θα εκφραστώ κατόπιν..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μετά από 14 χρόνια στην Αθήνα ανακάλυψα το καλύτερο Club σε delivery και πιστέψτε με έχω δοκιμάσει σε πολλά καταστήματα.

 

Λίγα λόγια για το club πριν δώσω φωτογραφία.

 

ΦΡΕΣΚΙΕΣ πατάτες....γιες....καλά διαβάζετε. ΦΡΕΣΚΙΕΣ.

Ψωμάκι, χειροποίητο ψημένο σε ξυλόφουρνο δικής τους παραγωγής και όχι κλασσικό κατσέλη κρις κρις του σούπερ μάρκετ

 

Μέγεθος....φακ μι, αυτό δεν ήταν κλαμπ....ήταν ο βεζούβιος. Πρώτη φορά τρώω τα 3/4 ενός club.

Ήταν τόσο νόστιμο που ψηνόμουν άσχημα να το τελειώσω αλλά ήταν αδύνατον.

 

Φωτογραφία ακολουθεί με μια θερμοαγώγιμη για σύγκριση μεγέθους (όχι δεν ήθελα έξτρα σως ρα) :p

α...και το πληκτρολόγιο πίσω είναι το logitech illuminated full size

 

Τιμή 5.80ευρώ.

Προφανώς 1000 φορές 5.80 και να σου μείνει και 1/4 έξτρα για αργότερα μαζί με λίγες πατάτες παρά 4.5 - 5.0 ευρώ με προτηγανισμένες,ψωμί σουπερμαρκετ και το μισό μέγεθος.

(ειλικρινά όταν ήρθε ο ντελιβεράς με τη σακούλα δε πίστευα το βάρος του μέχρι που άνοιξα να δω οτι δεν είχαν βάλει πέτρες μέσα.

www.cookbar.enzzodecuba.gr

post-30469-0-11453100-1421435001_thumb.j

Έγινε επεξεργασία από greekfragma
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.