Jump to content



Official ΦαγητοThread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

 

cinnamon rolls με κανελα και μαυρη ζαχαρη και απλο γλασο

 

Μόνο εγώ έχω ένα μικρό θεματάκι με το γλάσο; Τέλος πάντων, νομίζω ότι μπορώ να το αγνοήσω... αρκεί να κλείσω τα μάτια. Για παν ενδεχόμενο... :hehe:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Γιατί όχι όλα τα 6 αυγά, αλλά λείπουν 3 ασπράδια;

Γιατί θέλουμε περισσότερο το κρόκο παρά το ασπράδι. Το ασπράδι το βάζουμε περισσότερο για διαλύτη, όχι για διαλυμένη ουσία (οκ, σκάω :p

 

@astrolabos,  ευχαριστώ που με κάλεσες να έρθω να φάμε μαζί 

:p

Σε κάλεσα πέρσι στη πίτα και είδα πόσο ήρθες :p
Link to comment
Share on other sites

@felix,

 

το BBQs  aka πρωην burgering  house  εγινε ξαφνικα "easy burger"

 

http://www.delivery.gr/%CE%91%CE%B8%CE%AE%CE%BD%CE%B1/%CE%A0%CE%B1%CE%B3%CE%BA%CF%81%CE%AC%CF%84%CE%B9/5782-Easy%20Burger.html#catalog

 

sNA6wkm.jpg

 

ειναι σε "μεσαιο" μεγεθος τα παραπανω ή ειναι ιδεα μου ? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί θέλουμε περισσότερο το κρόκο παρά το ασπράδι. Το ασπράδι το βάζουμε περισσότερο για διαλύτη, όχι για διαλυμένη ουσία (οκ, σκάω :p

 

Σε κάλεσα πέρσι στη πίτα και είδα πόσο ήρθες :p

ξεχνάμε το γεγονός ότι είμαι Χανιά και δεν είναι εύκολο αν κανονίσω τα ρεπά μου :p 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5. Βάζετε ένα πιάτο στο τραπέζι και τρώτε. Επαναλάβετε μέχρι να σκάσετε ή να τελείωσει η κατσαρόλα

 

Λαθος για να μην πηγαινοερχόμαστε και βαλε - ξαναβάλε τρώμε κατευθείαν απο την κατσαρόλα :p

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@felix,

 

το BBQs  aka πρωην burgering  house  εγινε ξαφνικα "easy burger"

 

http://www.delivery.gr/%CE%91%CE%B8%CE%AE%CE%BD%CE%B1/%CE%A0%CE%B1%CE%B3%CE%BA%CF%81%CE%AC%CF%84%CE%B9/5782-Easy%20Burger.html#catalog

 

sNA6wkm.jpg

 

ειναι σε "μεσαιο" μεγεθος τα παραπανω ή ειναι ιδεα μου ? 

 

Ή μικρά είναι, ή τα κουτιά είναι μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είχα ρεπό, οπότε εκμεταλλεύτηκα τη κατάσταση και έφτιαξα μια καρμπονάρα. Την αυθεντική καρμπονάρα, όχι τις βλακείες με κρέμες γάλακτος και μανιτάρια.

Έτσι έχουμε, ένα πακέτο μακαρόνια, 6 αυγά (3 κρόκους 3 κρόκος-ασπράδι) 300 γρ. παρμεζάνα αλάτι-πιπέρι.

 

Έτσι, διαδοχικά έχουμε τα παρακάτω:

 

1. Χτυπάμε τα αυγά με τη μισή παρμεζάνα

 

 
 
2. Τηγανίζουμε το μπέικον με λίγη μαργαρίνη (την αυθεντική είπαμε, όχι φλωριές) και όταν είναι έτοιμο κρατάμε το τηγάνι υπο κλίση έτσι ώστε να διαχωριστεί το λάδι από το μπέηκον
 
 

 

 

3. Βράζουμε τα μακαρόνια και κρατάμε 200-300 ml βραστό νερό από τα μακαρόνια για την ενσωμάτωση με το μείγμα αυγών-τυριών
 
 

 

4. Μετά με μια πιρουέτα (προαιρετική) αναμειγνύετε το λάδι, το μπέηκον με τα μακαρόνια και ενώ ανακατεύετε πάνω στο σβυστό μάτι στο οποίο βράζατε τα μακαρόνια ρίχνετε το μείγμα μακαρονόνερου αυγού και τυριού και αναμειγνύετε όλα μαζί μέχρι να δέσουν (όχι κόμπο, το άλλο δέσιμο). Μετά από όλο αυτό το αποτέλεσμα πρέπει να είναι κάτι σαν αυτό:
 
 

 

5. Βάζετε ένα πιάτο στο τραπέζι και τρώτε. Επαναλάβετε μέχρι να σκάσετε ή να τελείωσει η κατσαρόλα :p

 

 

 

 

Ειχα φτιαξει κι εγω μια φορα ετσι ακριβως ομως το πηγα ενα βημα παραπερα. Ειχα φτιαξει και τα μακαρονια μονος μου. (100γρ αλευρι, 1 αυγο). Πολυ ωραια ηταν. Μονο που με πηγε 'κοπιδι' για κανα δυο μερες και δεν το ξανατολμησα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μια και είπες σούσι μπέηκον, θαύμαζα λίγο Γιαπωνέζικο μοσχαράκι:

Χαρακτηριστικό κομμάτι:

rQZFvgv.jpg

 

Βοδινό μιλφέιγ :)

hTnWLPC.jpg

 

Καπνισμένο φιλέτο:wRnL4SW.jpg

 

Φιλέτο με τρούφα:

AoJPnWb.jpg

 

Shabu shabu:

hp5MLkz.jpg

 

Συκώτι στα κάρβουνα:

2jbOHSQ.jpg

Έγινε επεξεργασία από minast
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

@minast, και εγώ το θαύμαζα αλλά έμεινα στο θαυμασμό μόνο :p

 

20150103 144151

 
πριν μέρες βγήκαμε με τον @Lakisss,  και τσακίσαμε δύο γίγας στη χαμοστέρνας
 

20150214 193510

20150214 193819

 
Χθες και προχθές έπαιξα λίγο με τον ατμομάγειρα και οφείλω να παραδεχτώ ότι τα φαγητά είναι πολύ πολύ νόστιμα. Περίμενα να βγει κάτι νερόβραστο αλλά τελικά καμία σχέση. Μέχρι στιγμής απο κρεατικά έχω δοκιμάσει γαλοπούλα και κοτόπουλο και ήταν εξαιρετικά όπως φυσικά και τα λαχανικά. Πολύ καλή αγορά και δεν θέλει και γνώσεις μαγειρικής
 

20150221 134905

 
Χθες βράδυ μερικά σουβλάκια κότας στη σχάρα και πιτούλες
 

20150221 202445

 

 

 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

πολύ καλος ο ατμομάγειρας κάνει ωραία λαχανικά και ψάρι. μην βάλεις όμως κρέας με λίπος όπως χοιρινό και μοσχάρι γιατί θα βγει χάλια. ψαρονέφρι ίσως αλλά σίγουρα θα θέλει μία μικρή περασάδα απο το τηγάνι μετά 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.