Jump to content



Official ΦαγητοThread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Nope από τα simply. Γιατί είναι απλά υπερεκτιμημένα όσο δεν πάει. Όπως και τα hot hot. Τα home burger πλησιάζουν στο συμπαθητικό από αυτά, but still...

 My opinion mate :p 

πριν 2 λεπτά, το μέλος f117 έγραψε:

κουνουπίδοφάγος έγινες????

Μα έχεις λάχανα στο burger, εμένα λες κουνουπιδοφάγο; :p :hehe: 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το καλύτερο burger το έφαγα σε ένα καινούριο στο Όσλο. Έχω δοκιμάσει πολλά από Αθήνα, Νέα Υόρκη και Όσλο και το καλύτερο για τα δικα μου δεδομένα ήταν το παρακατω: (Δεν είναι δική μου η φωτο)

 

Screenshot_20180718-091924_Maps.thumb.jpg.4db5e28b6516ae24ec648ffbee39e53a.jpg

 

Κόστος αν θυμάμαι καλά 28€.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Είναι περιορισμένης χρησιμότητας η σύγκριση τιμών σε διαφορετικά περιβάλλοντα. Πόσο κάνει ένα μπέργκερ στο Όσλο, π.χ. ένα από τα «ακριβότερα» McDonalds κι ένα σε αντίστοιχο μπεργκεράδικο με φρέσκο κιμά κλπ; Νομίζω είναι σημαντικά ακριβότερα στη Νορβηγία.

Γενικά μιλώντας κι αν μου έλεγες τιμή ας πούμε 20€ για Ελλάδα, νομίζω ότι σε βασικά κι απλά φαγητά (φαγητά δρόμου, πίτσα, μπέργκερς αλλά και φαγητά μαγειρείου) από ένα σημείο και μετά χάνουν τον χαρακτήρα τους. Για να το πω αλλιώς καταλαβαίνω να πληρώσω ένα ακριβό κομμάτι κρέας για 45€ αλλά δεν θα καταλάβαινα να βάλω ίδιας ποιότητας κρέας σε σουβλάκι με πίτα που θα κάνει 8€. Χάνει τον χαρακτήρα του ως φτηνό και βολικό φαγητό. Μπορώ να δεχθώ καλύτερης ποιότητας υλικά ακόμα και σε διπλή τιμή από το κανονικό μέχρι ενός ορίου όμως.

Τι είναι αυτό που φαίνεται στην φωτογραφία πάνω από το μπιφτέκι, αυγό;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Onion rings μου φαίνονται, συχνά μπαίνουν ως γαρνιτούρα. Ζάχο πόσο κάνει εκεί ένα από τα ακριβά McDonalds και πόσο σε ένα εξειδικευμένο μπεργκεράδικο με φρέσκο κιμά κλπ;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε μία συνέντευξή του ο Πετρετζίκης είχε πει ότι ένα φυσιολογικό μαγαζί στην Ελλάδα πρέπει να χρεώνει χοντρικά κόστος υλικών επί 3. Φυσικά αυτό δεν ισχύει πχ για τις τηγανητές πατάτες ή διάφορα άλλα τέτοια.

 

Από περιέργεια Ζάχο, εάν ξέρεις, πόσο περίπου πάει το κιλό το μοσχάρι στην Ελλάδα; Στο Άργος που μένω εγώ τα κομμάτια άνευ οστού παίζουν από 8 ώς 10 ευρώ με εξαίρεση φυσικά μοσχαρίσιες γάλακτος και φιλέτο. Φυσικά δε συζητάμε για σιτεμένα...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.