Jump to content



Official ΦαγητοThread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Μια παρηγοριά την είχα τώρα το βράδυ . . .

"Πέρασε και σήμερα, θα φάω το γιαουρτάκι μου και από αύριο, έχει ο Θεός ! "

Μα αυτά που βάλατε, ιδίως εσύ δεσποσύνη (!), με καταστρέψατε ! ! !  :suicide:

Άντε να φάς το γιαουρτάκι τώρα και να σκέφτεσαι ζουμερά γεμιστά και ντολμαδάκια και σοροπιαστά γλυκάκια !

 

Ένα έχω να πω. . . αυτά δεν τα κάνουν στους φίλους ! ! !  :rip:

 

Spoiler

Ποστάρετε εσείς και αφήστε με να λέω εγώ ! :D

 

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

αν και βάζει κιμά που είναι no game οφείλω να ομολογήσω ότι τα ντολμαδάκια με λύγισαν κι εμένα. Ευτυχώς (δυστυχώς δλδ σωστότερα) είχα παραφάει νωρίτερα και θα αντέξω τις φωτογραφίες.
Σοροπιαστά αν λες το προηγούμενο μήνυμα είναι παλιότερο, δε μετράει, στις 48 ώρες αυτοαναφλέγονται.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

Σοροπιαστά αν λες το προηγούμενο μήνυμα είναι παλιότερο, δε μετράει, στις 48 ώρες αυτοαναφλέγονται.

Σα να 'χεις δίκιο! :hehe:

Θόλωσε το μάτι μου από τα ντολμαδάκια και έχασε ο χρόνος το νόημά του! !   :D

Από τις πρώτες μου αναμνήσεις σαφώς προσχολικές, να περιδιαβαίνουμε το περβόλι της θειάς της Τασίας και να κόβουμε τα μελλούμενα γεμιστά από το φυτό πάνω και σε μια ώρα να είναι στο φούρνο!

Εμείς τα πιτσιρίκια στη θάλασσα και κατά το μεσημεράκι λυσσασμένα από πείνα και δίψα να μπαίνουμε στο σπίτι και από μακριά να μυρίζει το ταψί με τα γεμιστά !

Το ΚΑΛΥΤΕΡΟ φαγητό μου !   :D

 

Όσο για τον κιμά ή όχι, υπερθεματίζω την λιτή έκδοση, τη νηστίσιμη, την πατροπαράδοτη, αλλά  υπάρχουν και οι άλλες απόψεις

και εκεί που έχει φτάσει η ξεφτίλα των λαχανικών δεν μπορώ να κατηγορήσω κανένα !

Μιας εποχή έκοβε σαλάτα ο γείτονας και ήξερες από τη μυρωδιά τι σαλατικό κόβει, έκανες το λάθος να βάλεις πεπόνι ξέσκεπο στο ψυγείο και την άλλη μέρα έπρεπε να τα πετάξεις όλα τα άλλα εκτεθειμένα γιατί μύριζαν πεπόνι και να πλύνεις και το ψυγείο με ξύδι κλπ

Τώρα το τρώς και αν δε το κοιτάς, δε ξέρεις τι τρώς !

Οπότε δε θα μας "χαλάσει τη μανέστρα"  ο κιμάς ! :) 

 

Άντε πάλι, σεμεδάκι έγινε και δεν είπα και τίποτε για τις κολοκυθοκορφάδες ! ! !   :D

 

 

 

 

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Seafalco said:

κολοκυθοκορφάδες

εννοείς αυτό που λέω κολοκυθανθούς, θεϊκοί. Τα γεμιστά είναι και για μένα μια από τις πρώτες αναμνήσεις φαγητών αλλά το δικό σου τοπίο καλύτερο μακράν. Ήθελα να βάζουν και μερικά ντολμαδάκια στα κενά που σχηματίζονταν στο ταψί κι αυτά ήταν τ' αγαπημένα μου. Μικρός τα ήθελα με κιμά, για χρόνια πολλά τα υποτιμούσα και τα απέφευγα, εδώ και καμιά δεκαπενταριά-εικοσαριά χρόνια που άρχισα να τα ξανατρώω με ευχαρίστηση τα προτιμώ σκέτα.

 

Όσο για τα λαχανικά και λίγα λες. Πραγματικά λυπηρό να είναι σχεδόν αδύνατον πλέον να βρούμε μη «βιομηχανοποιημένα» σε πόλεις ειδικά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οι ανθοί από τα κολοκύθια ήταν πάντα μέσα στα γεμιστά καθώς τα κολοκύθια τα έκοβε πάνω από τη κολοκυθιά !

¨Ε τρυγούσες και μερικούς ακόμα και πάντα όλα τα κενά ήταν γεμάτα από γεμιστούς κολοκυθανθούς.

Το Καλλίτερο γεμιστό όπως το λες !  :T:  

 

Με τις κολοκυθοκορφάδες δεν εννοούσα αυτούς όμως .

Είναι ένα φαγητό που βασικά αποτελείται από μυρωδικά και βλαστάρια από κολοκυθιά.

Τι άκρες αυτές που έχουν τις έλικες, με τα πολύ μικρά φυλλαράκια και τα πολύ μικρά κολοκυθάκια που το πολύ να είναι σαν ένα μικρό δαχτυλάκι στο μέγεθος.

Είναι τρελή σπατάλη σε μελλούμενα κολοκύθια, αλλά η γεύση τους (κοκκινιστά) είναι κάτι το απρόσμενο.

Δεν περιμένεις ότι φαγητό με χορταρικά έχει τόσο δυνατή και ολοκληρωμένη γεύση !

 

Τα καλύτερα τα έχω  φάει στη Βυτίνα από μια οικογένεια που μας φιλοξενούσε σε διακοπές.

Η κυρία Χριστίνα έκανε θαύματα με τα λαχανικά στο κήπο της !

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μια χαρά σε βρίσκω!

Ασυγκρίτως καλύτερο από το χαμηλών λιπαρών γιαουρτάκι που περιμένει εμένα ! !  :wall:

Άντε καλή ξεκούραση σε όλους τους ταλαίπωρους ! !  :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Seafalco έγραψε:

Μια χαρά σε βρίσκω!

Ασυγκρίτως καλύτερο από το χαμηλών λιπαρών γιαουρτάκι που περιμένει εμένα ! !  :wall:

Άντε καλή ξεκούραση σε όλους τους ταλαίπωρους ! !  :)

 

PURE: Higher Dairy Consumption Tied to Lower CVD, Mortality

Παράθεση

Consuming two or more servings of whole-fat dairy products per day is associated with lower rates of cardiovascular disease (CVD) and mortality compared with less dairy consumption or consumption of lower-fat dairy products, new research suggests.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!
Απ' ό,τι έχω διαβάσει, ό,τι μας έχουν πει στη σχολη και ο,τι βλέπω στην κλινική πράξη, αν έπρεπε να κόψεις ένα πράγμα για απώλεια βάρους και γενικότερη βελτίωση της υγείας, αυτό είναι η ζάχαρη, όχι τα λίπη.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

 Αυτο συμβαινει λογω της βιταμινης Κ1 και Κ2 που υπαρχει μεσα στα γαλακτοκομικα και ειδικα στα κιτρινα τυρια. Ειδικα η βιταμινη Κ2 "μαζευει" το ασβεστιο (που δημιουργει την αθηρωματικη πλακα μεσα στις αρτηριες με αποτελεσμα την σταδιακη στενωση της αρτηριας) μεσα απο τις αρτηριες και το οδηγει στα οστα και στα δοντια, εκει που χρειαζεται. Οταν δεν τρωει καποιος γαλακτοκομικα ειτε θα αποκτησει καρδιολογικα προβληματα ειτε θα εχει ελλειψη ασβεστιου στα οστα του και στα δοντια του. Επισης οταν τρωμε ενα γευμα που περιεχει λιπαρα, αυτα με τη σειρα τους εμποδιζουν οσο μπορουν την αποτομη αυξηση της ινσουλινης στο αιμα. Παραδειγμα: Τρως ενα γιαουρτακι με λιγα λιπαρα και ενα με φουλ λιπαρα. Ειναι καλυτερο το φουλ λιπαρα. Για πολλους λογους.

 

 Πολλοι βεγκαν που σαφως δεν τρωνε γαλακτοκομικα, παιρνουν συμπληρωματα βιταμινων Κ1 Κ2 για να μην εχουν θεματα και τα λιπαρα τους απο ωμους ξηρους καρπους.

 

 Θελει προσοχη ομως με τα γαλακτοκομικα. Ειδικα οτι ειναι απο αγελαδινο γαλα. Καλυτερα οτι ειναι φτιαγμενο απο προβειο-αιγοπροβειο γαλα. Το γαλα τις αγελαδας (ακομα και το βιολογικο) εχει απο τη φυση του πιο πολλες αυξητικες ορμονες που ανεβαζουν τα επιπεδα της IGF 1 ορμονης με μια απο τις συνεπειες τη δημιουργια ογκων.  Δεν ειναι θεμα φαρμακων κτλπ που μπορει να εχει μεσα το γαλα. Απο τη φυση του εχει μεσα αυτες τις ορμονες που επηρεαζουν τις δικες μας. 

 

 Η ζαχαρη ειναι οτι χειροτερο υπαρχει για να φαει καποιος. Ειναι η πηγη και η αιτια για πολλες θανατηφορες ασθενειες. Υπαρχει αναγκη του οργανισμου σε πρωτεινη. Υπαρχει αναγκη του οργανισμου σε "καλα" λιπαρα". Ολες αυτες τις αναγκες προσπαθουμε καθημερινα να τις καλυψουμε μεσω της διατροφης. Δεν υπαρχει καμια αναγκη του οργανισμου για υδατανθρακες. Παραγει τη ποσοτητα που χρειαζεται μονο του το συκωτι μας. Αν τωρα εισαι επαγγελματιας αθλητης δρομεας κτλπ που καις το γλυκογονο με τα λιτρα...εκει ειναι αλλο θεμα. 

 

 Για οσους θελουν να εχουν και μια επιστημονικη αποψη περι του θεματος, δειτε και το βιντεο προσεκτικα και καλη σας συνεχεια.

 

 

Έγινε επεξεργασία από xkabamarux
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.