Jump to content



DD-WRT & OpenWRT Thread


UltraB

Recommended Posts

2qsc6sz.jpg

 

Μιας και λίγο πολύ βλέπω ότι έχουμε ασχοληθεί αρκετοί, γιατί να μη υπάρχει ένα θέμα για βοήθεια, προτάσεις και όλα τα συναφή;  ;)

Ας ξεκινήσουμε λοιπόν. Σήμερα πέρασα το OpenWRT σε ένα WR841N (v9) και αυτή την στιγμή προσπαθώ να το ρυθμίσω. 

Έγινε επεξεργασία από UltraB
Link to comment
Share on other sites

Προβλήματα και απορίες ανέκαθεν λύναμε σε ξεχωριστά νήματα. Εδώ μήπως να γράφουμε ανακοινώσεις για αυτά; Ή ακόμα καλύτερα να σπάσουν σε openwrt και σε dd-wrt.

Τέλος πάντων, έχω openwrt σε 3 8Devices Carambola2, σε 1 Ubiquity RouterStation Pro και σε 1 TP-Link WDR4300. Όλα είναι στην 14.07 πλέον. Παλιότερα έπαιζα με trunk στα Καραμπόλια, αλλά το σιχάθηκα με τις αλλαγές στις εκδόσεις κάθε λίγο και λιγάκι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

με τα χίλια. Μπορείς να έχεις ένα 2ο wifi ssid με ευκολο password (π.χ. "1welcome1") για φίλους/επισκέπτες με πραγματικό QoS (ώστε να μην σου παίρνουν το bandwidth) και σε εντελώς ξεχωριστό δίκτυο ώστε να μην κινδυνεύει το δικό σου.

 

σε dd-wrt: http://www.dd-wrt.com/wiki/index.php/Multiple_WLANs

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ ένα tp link 841n ως ap αποκλειστικά (router έχω ένα routerboard 750g). Αξίζει να ασχοληθώ να του περάσω openwrt, θα έχω περισσότερες επιλογές, ή τσάμπα κόπος;

 Σίγουρα έχει αρκετά περισσότερες επιλογές σε σχέση με το stock firmware. Απλά αν θες απλά να κάνεις τη δουλειά σου το stock firmware είναι αρκετά πιο γρήγορο. Με δύο click κάνεις αυτό που θες, στο άλλο πρέπει  να ψαχτείς λίγο περισσότερο.

 

με τα χίλια. Μπορείς να έχεις ένα 2ο wifi ssid με ευκολο password (π.χ. "1welcome1") για φίλους/επισκέπτες με πραγματικό QoS (ώστε να μην σου παίρνουν το bandwidth) και σε εντελώς ξεχωριστό δίκτυο ώστε να μην κινδυνεύει το δικό σου.

 

σε dd-wrt: http://www.dd-wrt.com/wiki/index.php/Multiple_WLANs

Γίνετε κάτι αντίστοιχο σε openwrt;

Link to comment
Share on other sites

Προβλήματα και απορίες ανέκαθεν λύναμε σε ξεχωριστά νήματα. Εδώ μήπως να γράφουμε ανακοινώσεις για αυτά; Ή ακόμα καλύτερα να σπάσουν σε openwrt και σε dd-wrt.

Τέλος πάντων, έχω openwrt σε 3 8Devices Carambola2, σε 1 Ubiquity RouterStation Pro και σε 1 TP-Link WDR4300. Όλα είναι στην 14.07 πλέον. Παλιότερα έπαιζα με trunk στα Καραμπόλια, αλλά το σιχάθηκα με τις αλλαγές στις εκδόσεις κάθε λίγο και λιγάκι.

Και εδώ openwrt trunk σε 6 συσκευές όλες TP-Link (WDR3500/2x WR703/3x WR741). 

Το trunk πάντα ήταν και θα είναι περίεργο, bleeding edge με όλη τη σημασία του όρου. Ενώ το Chaos Calmer άρχισε συντηρητικά και το μόνο minor issue ήταν μια μικροαλλαγή στο config file του ddns-scripts, κάπου ανάμεσα στην 42100 και 43000 άλλαξαν κάτι σημαντικό και ως αποτέλεσμα το kmod-macvlan άρχισε να υπολειτουργεί, άλλαξε η σύνταξη της εντολής με αποτέλεσμα τα wr703 να τα έχω κρατήμενα στην ~42150.

 

 

με τα χίλια. Μπορείς να έχεις ένα 2ο wifi ssid με ευκολο password (π.χ. "1welcome1") για φίλους/επισκέπτες με πραγματικό QoS (ώστε να μην σου παίρνουν το bandwidth) και σε εντελώς ξεχωριστό δίκτυο ώστε να μην κινδυνεύει το δικό σου.

 

σε dd-wrt: http://www.dd-wrt.com/wiki/index.php/Multiple_WLANs

 

Όταν χρησιμοποιείς qos-scripts στο openwrt και βάζεις limits στο guest vlan τότε αυτό επηρεάζει και τις ταχύτητες μεταξύ των vlan, π.χ. copy/move σε shares ανάμεσα στα vlan πιάνεται από το QoS.

 

 

 

 Σίγουρα έχει αρκετά περισσότερες επιλογές σε σχέση με το stock firmware. Απλά αν θες απλά να κάνεις τη δουλειά σου το stock firmware είναι αρκετά πιο γρήγορο. Με δύο click κάνεις αυτό που θες, στο άλλο πρέπει  να ψαχτείς λίγο περισσότερο.

 

Γίνετε κάτι αντίστοιχο σε openwrt;

Φυσικά και γίνεται 

http://wiki.openwrt.org/doc/recipes/guest-wlan

 

Προσωπικά χρησιμοποιώ qos-scripts αντί για wshaper επειδή με μια αλλαγή δουλεύει και σε ipv6.

     

 

Έγινε επεξεργασία από Larry
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και γίνεται 

http://wiki.openwrt.org/doc/recipes/guest-wlan

 

Προσωπικά χρησιμοποιώ qos-scripts αντί για wshaper επειδή με μια αλλαγή δουλεύει και σε ipv6.

Ωπ, τώρα το είδα. Το έφτιαξα και λειτουργεί μια χαρά απλά δεν βρήκα πως να περιορίσω το bandwith του guest.

 

στο ddwrt τα πιο προσφατα bin είναι από τον "eko" ;

Προσωπικά δε το γνωρίζω, καλύτερα να περιμένεις κάποιο άλλο παιδί να απαντήσει

Έγινε επεξεργασία από UltraB
Link to comment
Share on other sites

Ωπ, τώρα το είδα. Το έφτιαξα και λειτουργεί μια χαρά απλά δεν βρήκα πως να περιορίσω το bandwith του guest.

 

Πρέπει να εγκαταστήσεις κάποιο από τα προγράμματα για QoS.

Στο tutorial έχει το wondershaper, για να το εγκαταστήσεις δίνεις:

opkg update && opkg install wshaper

Αφού ρυθμίσεις το /etc/config/wshaper έπειτα δίνεις /etc/init.d/wshaper enable && /etc/init.d/wshaper start

Στο λινκ που έδωσα πριν, στο Step5 tα εξηγεί αναλυτικά.

Αν χρειάζεσαι και QoS στη wan, φτιάχνεις/αλλάζεις το αντίστοιχο stanza.

 

Παρομοίως και το qos-scripts

opkg update && opkg install qos-scripts
Προσθέτεις/Αλλάζεις αυτά στο /etc/config/qos
# INTERFACES:config interface guest        option classgroup  "Default"        option enabled      1        option upload       4096 #Στο guest οι τιμές πάνε ανάποδα, οπότε εδώ είναι το limit του guest download        option download     256 #Ομοίως το limit του guest upload config interface wan        option classgroup "Default"        option enabled  1        option upload 720 #H ταχύτητα της σύνδεσης σου -20%        option download 8200 #H ταχύτητα της σύνδεσης σου -20%

Και τα δύο κάνουν την ίδια δουλειά και είναι θέμα προτίμησης τι θα βάλεις. 

Έγινε επεξεργασία από Larry
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έκανα καταλάθος reset και χάθηκαν όλα μιας και το backup που είχα κρατήσει δε βοήθησε. Τα ξαναέφτιαξα αλλά τώρα έχω πρόβλημα με το main wifi.

Το guest λειτουργεί κανονικά αλλά το κύριο-δικό μου δε δίνει IP. Μου γράφει "Ανάκτηση διεύθυνσης IP..." και δεν γίνεται τίποτα. Καμία ιδέα

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα στο /etc/config/dhcp αν έχεις ρυθμίσει σωστά τον dhcp server για το lan interface.

Πως πειράζεις τα αρχεία; Γιατί κατέβασα το archieve που κάνει generate αλλά δε μπορώ να το πειράξω με το winrar για παράδειγμα, μόνο να τα δω

Edit: Έφτιαξα το κύριο και μου δίνει IP αλλά δε παίρνει ιντερνετ. Απορώ πως γίνεται αυτό αφού έκανα την ίδια διαδικασία με πριν που λειτουργούσαν μια χαρά και τα δύο (guest & main)

Έγινε επεξεργασία από UltraB
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιείς αποκλειστικά το web interface ;

 

Για "σωστές" δουλειές εγκατέστησε το Putty. Την πρώτη φορά κάνε telnet στο 192.168.1.1, και στο prompt δώσε passwd για να ρυθμίσεις το password του root.

Τις επόμενες φορές αντί για telnet, κάνε ssh στο 192.168.1.1 .

Αυτό είναι ειδικότερα χρήσιμο όταν εγκαθιστάς εικόνες από το trunk που δεν έρχεται με το Luci, και χρειάζεται να το εγκαταστήσεις με το χέρι.

 

Μετά τα βασικά είναι cd (για να αλλάξεις directory), ls (το αντίστοιχο του dir), cp (για copy), mv (για move/rename) και το πιο χρήσιμο από όλα είναι το vi το οποίο είναι ο text editor ο ο οποίος έρχεται προεγκατέστημενος.

 

Το Vi είναι πονεμένη ιστορία, και θα χρειαστείς λίγο χρόνο, αλλά τα βασικά είναι ότι με το που ανοίξεις ένα αρχείο δεν είναι αυτόματα σε edit mode αλλά πρέπει πρώτα να πατήσεις το " i " .

 

Αφού κάνεις ότι αλλαγές θες, μετά πατάς escape μια δυο φορές και μετά γράφεις  " :w " για να σώσεις και για να βγεις " :q " ή όλο μαζί " :wq "

Άν δεν θες να σώσεις " :q! "

 

Το 841 έχει μόνο 4mb flash, οπότε δύσκολα θα χωρέσει το nano που είναι πιο στρωτός text editor.

 

Ένα μικρό tip για τους πιο προχωρημένους, αν φτιάξεις το δικό σου image (http://wiki.openwrt.org/doc/howto/buildroot.exigence && http://wiki.openwrt.org/doc/howto/build) εγκαθιστώντας τα extra πακέτα που χρειάζεσαι (πχ luci, ddns-scripts,qos-scripts etc) ως built-in αντί ως modules τότε γλυτώνεις άπειρο χώρο στη flash και έτσι υπάρχει η δυνατότητα να εγκατασταθούν μεγαλύτερα πακέτα που κανονικά δεν θα χώραγαν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πως πειράζεις τα αρχεία; Γιατί κατέβασα το archieve που κάνει generate αλλά δε μπορώ να το πειράξω με το winrar για παράδειγμα, μόνο να τα δω

Edit: Έφτιαξα το κύριο και μου δίνει IP αλλά δε παίρνει ιντερνετ. Απορώ πως γίνεται αυτό αφού έκανα την ίδια διαδικασία με πριν που λειτουργούσαν μια χαρά και τα δύο (guest & main)

Τι έχουν τα /etc/config/network , /etc/config/wireless και /etc/config/firewall ;

Για να τα πειράξεις, μπορείς να το αποσυμπιέσεις, να κάνεις τις αλλαγές και να το ξανασυμπιέσεις. Αλλά καλύτερα να κάνεις ένα ssh στη συσκευή με το putty όπως σου έγραψε ο Larry.

Το trunk πάντα ήταν και θα είναι περίεργο, bleeding edge με όλη τη σημασία του όρου. Ενώ το Chaos Calmer άρχισε συντηρητικά και το μόνο minor issue ήταν μια μικροαλλαγή στο config file του ddns-scripts, κάπου ανάμεσα στην 42100 και 43000 άλλαξαν κάτι σημαντικό και ως αποτέλεσμα το kmod-macvlan άρχισε να υπολειτουργεί, άλλαξε η σύνταξη της εντολής με αποτέλεσμα τα wr703 να τα έχω κρατήμενα στην ~42150.

Δυστυχώς η Carambola2 έγινε συμβατή κάπου στο 37000 και αναγκάστηκα να παίζω με trunk. Την περίμενα πως και πως την 14.07

Επειδή όλα τα μηχανάκια λειτουργούν κανονικά και όχι για πειραματισμούς, προτιμώ τις σταθερές εκδόσεις. Σε κάτι άλλα πεταμένα wrt54gs, usr9108 και παλιά pc βάζω ό,τι να 'ναι.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η Carambola2 έγινε συμβατή κάπου στο 37000 και αναγκάστηκα να παίζω με trunk. Την περίμενα πως και πως την 14.07 Επειδή όλα τα μηχανάκια λειτουργούν κανονικά και όχι για πειραματισμούς, προτιμώ τις σταθερές εκδόσεις. Σε κάτι άλλα πεταμένα wrt54gs, usr9108 και παλιά pc βάζω ό,τι να 'ναι.
 

 

Σε αυτή την περίπτωση έπεσα και εγώ όταν είχα πρωτοπάρει το wdr3500 όπου δεν είχε AA stable, μόνο BB trunk. Αλλά αντί να γυρίσω σε stable παρέμεινα σε trunk.

 

Αλλά το trunk έχει και τα ωραία του, το BB είχε native ipv6 σχεδόν ένα χρόνο μέχρι να βγει η final, σε AA ήθελε τρελά hacks και πακέτα, οπότε αν σε νοιάζουν τέτοια features αναγκαστικά πας σε trunk παρόλο τη μη σταθερότητα.

 

Πλέον που φτιάχνω τις δικές μου εικόνες, με τα πακέτα και το configuration μέσα στο fw για το κάθε router ξεχωριστά, δεν είναι τόσο τζόγος το trunk ακόμα και για remote deployment. Φυσικά πρέπει να το δοκιμάσεις τοπικά πρώτα, μην βρεθείς προ εκπλήξεων.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας μάγκες. Είμαι νεος στο άθλημα του openwrt. Το θέμα μου είναι το εξης:

Μεγαλο σπίτι με πολλά γειτονικά WiFi. Το βασικό μου AP/router είναι ενα Asus n65u με custom firmware ( https://code.google.com/p/rt-n56u/)

Έχω ενα ακόμα TPLink 4600 και θέλω να κάνω ουσιαστικά extend το ασύρματο μου χωρίς καλώδιο. Έχει κάνει κάποιος κάτι παρόμοιο?

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ ένα tp link 841n ως ap αποκλειστικά (router έχω ένα routerboard 750g). Αξίζει να ασχοληθώ να του περάσω openwrt, θα έχω περισσότερες επιλογές, ή τσάμπα κόπος;

 

 

με τα χίλια. Μπορείς να έχεις ένα 2ο wifi ssid με ευκολο password (π.χ. "1welcome1") για φίλους/επισκέπτες με πραγματικό QoS (ώστε να μην σου παίρνουν το bandwidth) και σε εντελώς ξεχωριστό δίκτυο ώστε να μην κινδυνεύει το δικό σου.

 

σε dd-wrt: http://www.dd-wrt.com/wiki/index.php/Multiple_WLANs

^ αυτό είναι όλα τα λεφτά, το έχω χρησιμοποιήσει σε 1-2 γραφεία για τον ίδιο λόγο, ένα access point με wifi σε ξεχωριστό ip range και χωρίς να έχει πρόσβαση ο "έξω wifi χρήστης" στο "μέσα lan".

Link to comment
Share on other sites

Έχει ψάξει κάποιος πρόσφατα για Gbit + 801.11(n/ac/ax) που να παίρνει Open/DD/Tomato?

 

Αποσαφήνιση: Εννοώ να έχει κάνει κάποιου είδους διαλογή/φιλτράρισμα, γιατί δεν έχω καμία εμπειρία πραγματικής χρήσης από κάποια που έχω βρει...

Έγινε επεξεργασία από minast
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.