Jump to content



Assetto Corsa tips and tricks


liakjim

Recommended Posts

Νομίζω πως λίγο τζάμπα παιδεύεστε.. Από όσα ξέρω για το delay.

 

Παίζουν ρόλο τα εξής:

  • input delay από την τιμονιέρα, που αν δεν την συνδέσεις με thunderbolt δεν λύνεται (μιλάμε για απειροελάχιστο χρόνο)
  • output lag από την κάρτα γραφικών στην οθόνη (που εκτός αν έχεις "gaming monitor" κάτω από 5ms δεν πέφτεις)
  • PING!!!

Οπότε χωρίς να θέλω να μειώσω την δουλειά που έκανε ο Δημήτρης και χωρίς να ξέρω πως δουλεύουν τα πράγματα κλπ κλπ.

Ακόμα και το 10-20 ms που θα μαζέψεις από τις ρυθμίσεις δεν θα κάνουν καμία διαφορά!!!

Ο όρος ms, input lag etc. δημιουργήθηκε καθαρά από τις εταιρίες που φτιάχνουν περιφερειακά για εμάς τους enthusiast που μας αρέσουν οι αριθμοί ;)

 

Δεν θέλω να προσβάλω ούτε την δουλειά που έκανε ο Δημήτρης ούτε κανένα... Just saying :D

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Georgiadis Giorgos said:

Νομίζω πως λίγο τζάμπα παιδεύεστε.. Από όσα ξέρω για το delay.

 

Παίζουν ρόλο τα εξής:

  • input delay από την τιμονιέρα, που αν δεν την συνδέσεις με thunderbolt δεν λύνεται (μιλάμε για απειροελάχιστο χρόνο)
  • output lag από την κάρτα γραφικών στην οθόνη (που εκτός αν έχεις "gaming monitor" κάτω από 5ms δεν πέφτεις)
  • PING!!!

Οπότε χωρίς να θέλω να μειώσω την δουλειά που έκανε ο Δημήτρης και χωρίς να ξέρω πως δουλεύουν τα πράγματα κλπ κλπ.

Ακόμα και το 10-20 ms που θα μαζέψεις από τις ρυθμίσεις δεν θα κάνουν καμία διαφορά!!!

Ο όρος ms, input lag etc. δημιουργήθηκε καθαρά από τις εταιρίες που φτιάχνουν περιφερειακά για εμάς τους enthusiast που μας αρέσουν οι αριθμοί ;)

 

Δεν θέλω να προσβάλω ούτε την δουλειά που έκανε ο Δημήτρης ούτε κανένα... Just saying :D

 

To συνολικό lag που προέρχεται από όλα αυτά τα delays αν είναι πάνω από 100-150 ms αρχίζει να δημιουργεί προβλήματα σε fast paced games (και τάση για εμετό σε vr systems). Τώρα μεταξύ 20 και 60ms συνολικού delay όντως δε νομίζω να επηρεάζεται κανείς. Τόσο καιρό προτιμούσα vsync over no-vsync γιατί δίνει πολύ πιο smooth κίνηση και δε ζορίζει και χωρίς λόγο την κάρτα γραφικών. Το frame cap δουλεύει με λιγότερο lag οπότε από τη στιγμή που μπορείς να το ρυθμίσεις ώστε να μην έχεις tearing και κόβει και λίγο από το delay, γιατί να μην το προτιμήσει κανείς;

 

FYI δοκίμασε να παίξεις game σε προτζέκτορα της λούτσας και βλέπουμε αν θα επηρεαστείς ή όχι από το delay :D

 

υγ σε τέτοια θέματα καλό είναι να ακούμε τι έχουν να πουν οι guru του είδους παρά εμένα ή τον οποιοδήποτε τυχαίο forum user. Κάτι παραπάνω θα ξέρει ο Carmack και ξόδεψε τόση φαιά ουσία για να μπει στο sweet zone του delay που δεν ενοχλεί τον άνθρωπο. Μην αρχίσουμε πάλι συζητήσεις όπως παλιά που λέγανε ότι δεν έχουν διαφορά τα 30 από τα 60fps ή πιο πρόσφατα τα 60 από τα 120.. γιατί κάτι τέτοιο μου θυμίζει η όλη υπόθεση.

Έγινε επεξεργασία από akis_z80
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έτρεξα στο rF2 με το Brabham-Repco BT20 στην Nordschleife.

Πριν φωνάξετε "μα εδώ είναι Assetto" , όποιος ξέρει τι πάει να πει η εμπειρία με το εν λόγω αμάξι, ας μου πει πως θα καταφέρω τα εξής στο Assetto που τα είχα στο rF2 :

  • Να μην με κοντράρει το τιμόνι στο ανάποδο.
  • Να νιώθω αν πάτησα κέρμα και αν ήταν κορώνα ή γράμματα.
  • Να νιώθω όλες τις ανωμαλίες χωρίς να κοπανάει το τιμόνι.

Άρα ψάχνω για ρυθμίσεις G27.

Έγινε επεξεργασία από liakjim
Link to comment
Share on other sites

Τα παρακάτω είναι οι ρυθμίσεις που τρέχω εδώ και καμιά βδομάδα (με την ευγενική χορηγία του Θόδωρου)

 

DjP7vsv.png

 

Και στο profiler στο ffb: 100/0/100

Έγινε επεξεργασία από Georgiadis Giorgos
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το παρακατω βιντεο μου το εδωσε ο @Aris Teidis. Δειτε το ολο αλλα δωστε σημασια στο 5:35 που λεει για τις προσπερασεις και που πρεπει να εισαι για να γινει η προσπεραση σωστα.

Ο Τυπος λεει οτι αν δεν εισαι απο τη μεση και μπροστα δεν ειναι υποχρεομενος ο αλλος να σου δωσει χωρο αντιθετα ο πισω πρεπει να φροντισει να εχει χωρο να απεμπλακει. 

Επειδη εχουμε δει πολλες φορες το εργο αυτο να συμβαινει και εδω και παντα την πληρωνει ο μπροστινος...

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από fatalara
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 18/2/2016 at 10:56 PM, Georgiadis Giorgos said:

Τα παρακάτω είναι οι ρυθμίσεις που τρέχω εδώ και καμιά βδομάδα (με την ευγενική χορηγία του Θόδωρου)

 

DjP7vsv.png

 

Και στο profiler στο ffb: 100/0/100

 

Λοιπόν αν εξαιρέσεις το Enhanced Understeer Effect που δεν μου αρέσει (παρανεκρώνει το τιμόνι) μου αρέσουν. Επίσης έβαλα 10% Slip Effect κ brake gamma στο 1.3.

Το gain στο 100% κ με το anticlipp app το υπολογίζω για 90% .

 

Ακόμα προσπαθώ να αποφασίσω αν θα κρατήσω το gyro=1 ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος thazio έγραψε:

Μια βοήθεια παρακαλώ:

Παίζοντας υποχρεωτικά με paddles (λόγω θορύβου...) τα auto blip και auto clutch μας κάνουν πιο γρήγορους;  Στην εκκίνηση; (Για το 500ρακι βασικά με νοιάζει)

Όχι, με το H shifter είναι πιο γρήγορο, και στην εκκίνηση και γενικά.  Μερικοί χρησιμοποιούν το Η και σε αυτοκίνητα με σειριακό γι'αυτό το λόγο.

Έγινε επεξεργασία από gchristod
Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος GoMaR έγραψε:

Γινεται αυτο στο AC?

Έτσι νομίζω, κάπου διάβασα ότι μπορείς να φτιάξεις ξεχωριστό controller profile. Μπορεί να κάνω και λάθος, εγώ το Η μόνο στο Dirt και στο R3E (σπάνια) το χρησιμοποιώ. Θα με διορθώσει κάποιος που ξέρει καλύτερα. Πάντως σίγουρα σε αυτοκίνητα με Manual Transmission, το Η είναι πιο γρήγορο από τα paddles, αν μπορείς να το χειριστείς καλά.

Έγινε επεξεργασία από gchristod
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια εχω μια απορια:

Τι παιζει με τα pit stops ? Που σταματαω μεσα στο pitlane ? Τι μενου βγαζει ? Εχω ενα Pitconfig app διαλεγω τι θελω και μετα τι κανω αφου μπω στα πιτ?

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, gchristod said:

Τελικά δεν θα μας πει κανένας αν ισχύει ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί το Η shifter στα αυτοκίνητα με σειριακό? 

 

Λογικά όχι γιατί στα σειριακά έχουν βάλει την προστασία που δεν σε αφήνει να κατεβάσεις ταχύτητα... Οπότε δεν θα είχε καν νόημα να το προσπαθήσεις :p

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, thazio said:

Μια βοήθεια παρακαλώ:

Παίζοντας υποχρεωτικά με paddles (λόγω θορύβου...) τα auto blip και auto clutch μας κάνουν πιο γρήγορους;  Στην εκκίνηση; (Για το 500ρακι βασικά με νοιάζει)

Το 500αράκι κάνει καλύτερη εκκίνηση με την δευτέρα (φουλ γκάζι) οπότε χτύπα ακαριαία 2 φορές στην εκκίνηση τα paddles και θα έχεις το ίδιο αποτέλεσμα (σχεδόν).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.