Jump to content



Χρεοκοπία Ευρώπης - The Euroskepticism Thread - Ευρωσκεπτικισμός v0.1


sotiris

Η χειρότερη περίοδος διακυβέρνησης  

103 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

22 λεπτά πριν, το μέλος Simon έγραψε:

Συγγνώμη αλλά δεν είναι κάθε αλλαγή πρόοδος. Επίσης η κοινωνία δείχνει μαζική αντίδραση όπως δείχνουν οι δημοσκοπήσεις. Οπότε;


Νομίζω ότι έχω γράψει και παραπάνω ότι δεν είμαι υπέρ του νομοσχεδίου, ούτε και κατά. Θεωρώ το ζήτημα ελάσσον και απορώ γιατί γίνεται τόσος ντόρος. Πολιτικά δεν είναι προς όφελος της κυβέρνησης να προχωρήσει, δεν ξέρω γιατί το κάνει (δεν είμαι συνομωσιολόγος), ούτε με ενδιαφέρει το συμφέρον του κάθε κόμματος.

Εσύ πιστεύεις ότι ο γάμος πρέπει να έχει νομική υπόσταση όταν υπάρχει το σύμφωνο συμβίωσης το οποίο τα καλύπτει όλα; Όλες οι αντιδράσεις πιστεύω αφορούν το θεσμό του γάμου (κυρίως από θρησκευτικής απόψεως) και είναι του σκεπτικού ότι δε θέλω να μοιραστώ αυτό που κάνω εγώ με το πουλάκι μου, δε μπορεί να το κάνει ο άλλος που δεν είναι σαν κι εμένα. Δικαιωματισμός σε όλο του το μεγαλείο. Το ότι έχει νομική ισχύ μια θρησκευτική τελετή, δεν ενοχλεί κανένα;
 

 

32 λεπτά πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Ναι, το ίδιο είναι. Ακριβώς όμως. Το πέτυχες.

 

Εσύ συμφωνείς με αυτό @Simon; Πιστεύεις ότι η επιθυμία φύλου του τέκνου από έναν ετεροφυλόφιλο είναι διαφορετική από την επιθυμία φύλου του τέκνου από έναν ομοφυλόφιλο;

Εγώ πιστεύω ότι είναι και τα 2 εγωϊστικά και πρέπει να τυχγάνουν της ίδια αντιμετώπισης. Τα παιδιά δεν έρχονται στον κόσμο τούτο για να ικανοποιήσουν τις επιθυμίες των γονέων. Ξέρω ότι η ιδέα αυτή είναι βαθιά ριζωμένη στους συντηρητικούς γι' αυτό ακριβώς και έχουν προβληματικές σχέσεις με τα παιδιά τους αν τύχει να είναι πχ ομοφυλόφιλοι ή να ακολουθήσουν εν πάση περιπτώσει μια πορεία που δεν συμφωνεί με τα πιστεύω τους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

36 λεπτά πριν, το μέλος Simon έγραψε:

 

Μα η κοινωνία αντιδράει μαζικά στο νομοσχέδιο που σημαίνει ότι στην συντριπτική πλειοψηφία της είναι ικανοποιημένη από την ισχύουσα κατάσταση. Δεν είναι αντιδημοκρατικό να επιβληθεί κάτι που δεν ζητάει η κοινωνία; Η μέγιστη ειρωνεία είναι ότι ακόμα και βουλευτές του κυβερνώντος κόμματος αντιδρούν δημόσια :hehe:

 

 

Συγγνώμη αλλά δεν είναι κάθε αλλαγή πρόοδος. Επίσης η κοινωνία δείχνει μαζική αντίδραση όπως δείχνουν οι δημοσκοπήσεις. Οπότε;

 

Μου αρέσουν οι άντρες οπότε δεν έχω να φοβάμαι τίποτα :inlove:

Το θέμα μας, δεν είναι η άποψη αυτή κάθε αυτή αλλά ο τρόπος που διατυπώνεται. Δες το παράδειγμα με τον εμβόλιο και θα καταλάβεις.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@Γιάννης_84 Nα δεις που θα φερει τον γαμο αλλα θα αφησει εξω την τεκνοθεσια λογω "αντιδρασεων" γιατι βολευει ολους, σε υστερο χρονο θα βρεθει ενας καλοθελητης να παει την υποθεση στα Ευρωπαικα δικαστηρια οπου θα γινει αναγκαστικα και η τεκνοθεσια νομος του κρατους. Γιατι ΓΑΜΟΣ = ΤΕΚΝΟΘΕΣΙΑ.

 

@giorgos2187 Η καρφιτσα Γιωργη ειναι ο γαμος των ομοφυλων, ελυσε ολα τα προβληματα της χωρας ο Πρωθυπουργος και εβαλε στοχο να λυσει και αυτο.

Απο το πρωι ως το βραδυ επρεπε να ειναι θεμα σε ολα τα καναλια το θεμα της υπογεννητικοτητας και πως θα βοηθησουμε τα νεα ζευγαρια αλλα εχουμε σοβαροτερα προβληματα ετσι ?

Και προσεχε το εκανε θεμα με την χειροτερη μορφη προπαγανδας, 2 λεσβιες που η μια απο αυτες εχει καρκινο και τι θα γινει αμα πεθανει η μητερα του παιδιου.

 

Πριν ενα μηνα το θεμα θα πηγαινε μετα τις ευρωεκλογες γιατι συναντουσε αντιδρασεις απο το ιδιο του το κομμα,τι αλλαξε μεσα σε 40 μερες?Που θα βρισκεται σημερα ο Πρωθυπουργος ?

Μηπως τον ενδιαφερει περισσοτερο η πολιτικη του καριερα ως επικεφαλης του Ευρωπαϊκου Συμβουλιου η ως προεδρος της Κομισιον και τρεχει να δωσει τα διαπιστευτηρια του ?

Προκαλω τον οποιοδηποτε δημοσιογραφο να τον ρωτησει "Τι ειναι γυναικα" θελω να εχω την απαντηση του στο αρχειο μου.

 

Επειδη πατε να κανετε το ασπρο - μαυρο κοιταξτε τις δημοσκοπησεις, δεν σας κανει ως εργαλειο ? ας γινει Δημοψηφισμα οπως ζητησε το κομμα ΝΙΚΗ, δεν βολευει ουτε αυτο ?

ας κανουνε μυστικη ψηφοφορια ωστε να ψηφισουν οι βουλευτες κατα συνειδηση και οχι με το πιστολι στον κροταφο γιατι με απειλες διαγραφων δουλεια δεν γινεται.

Και τελος Γιωργη μιλαμε για παιδια και οχι για το λιμανι του Πειραια που αν δεν μας αρεσει η συμβαση την αλλαζουμε αργοτερα.

Έγινε επεξεργασία από Proteas
  • Like 1
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

Όλος αυτός ο ντόρος γίνεται δηλαδή επειδή μπορεί κάποια στιγμή στο μέλλον μπορεί να αποκτήσει γονεϊκά δικαιώματα σε παιδί που δεν είναι βιολογικά δικό του ένα ομοφυλόφιλο άτομο.

Το ότι κάθε ομοφυλόφιλος σήμερα μπορεί να αποκτήσει βιολογικό παιδί και να το μεγαλώνει με τον/την σύντρόφο του δε σας ενοχλεί; Δε μπορεί ο Κασσελάκης να κάνει παιδί με γυναίκα η οποία εκ των υστέρων να αποποιηθεί της κηδεμονίας της; Ή δε μπορεί μια ομοφυλόφιλη να αποκτήσει παιδί με ένα τυχαίο άντρα ο οποίος δε θα διεκδικήσει πατρότητα (ακόμα πιο εύκολο);

Δε βλέπω κανέναν να σκούζει για αυτά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Proteas said:

Απο το πρωι ως το βραδυ επρεπε να ειναι θεμα σε ολα τα καναλια το θεμα της υπογεννητικοτητας και πως θα βοηθησουμε τα νεα ζευγαρια αλλα εχουμε σοβαροτερα προβληματα ετσι ?

 

Να ασχοληθούμε δλδ με το πως να βοηθήσουμε τα ζευγάρια να μην είναι οικονομικά εξαθλιωμένα από το αποτέλεσμα των ενεργειών των κυβερνήσεων που εξυπηρετούν συμφέροντα μιας χούφτας ολιγαρχών και κάποιων πολυεθνικών; 

Και μετά τι; Να δώσουμε και τα μέσα παραγωγής στην εργατική τάξη;

Αυτά είναι λαϊκισμός και κκουέδικες αηδίες.

Αν κάνουμε αυτά θα ζουμε με κουπόνια τροφίμων όπως στην ΕΣΣΔ. Αυτό θες;

 

Τα πραγματικά προβλήματα και θέματα συζήτησης πρέπει να είναι το τι λέει κάποιος αμερικάνικος φελλός που αγόρασε ένα πρώην μνημονιακό κόμμα που το παίζει σοσιαλιστικό και το τι κάνει ή δε κάνει μια μειοψηφία και μη τυχόν και της επιτραπεί η τεκνοθεσία και κάνουν με αυτόν τον τρόπο τύποι σαν τον Σεργουλόπουλο γιούς. Oh wait. 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

κάποιος αμερικάνικος φελλός που αγόρασε ένα πρώην μνημονιακό κόμμα που το παίζει σοσιαλιστικό

Ειλικρινής απορία: Ποιον εννοείς;

Κατάλαβα, με μπέρδεψε το αμερικάνικος, σκεφτόμουν κάποιο αμερικάνο.

Έγινε επεξεργασία από dfk_7677
Link to comment
Share on other sites

  

10 λεπτά πριν, το μέλος dfk_7677 έγραψε:

Όλος αυτός ο ντόρος γίνεται δηλαδή επειδή μπορεί κάποια στιγμή στο μέλλον μπορεί να αποκτήσει γονεϊκά δικαιώματα σε παιδί που δεν είναι βιολογικά δικό του ένα ομοφυλόφιλο άτομο.

Το ότι κάθε ομοφυλόφιλος σήμερα μπορεί να αποκτήσει βιολογικό παιδί και να το μεγαλώνει με τον/την σύντρόφο του δε σας ενοχλεί; Δε μπορεί ο Κασσελάκης να κάνει παιδί με γυναίκα η οποία εκ των υστέρων να αποποιηθεί της κηδεμονίας της; Ή δε μπορεί μια ομοφυλόφιλη να αποκτήσει παιδί με ένα τυχαίο άντρα ο οποίος δε θα διεκδικήσει πατρότητα (ακόμα πιο εύκολο);

Δε βλέπω κανέναν να σκούζει για αυτά.

Φυσικά και μπορούν και ήδη το κάνουν και κάνεις λάθος ότι κανείς δεν τα επισημαίνει. Ηθικά είναι οκ να κάνουν τα παραπάνω που περιέγραψες; Και εάν δεν είναι, γιατί φέρνουμε και τους νόμους στα μέτρα τους για να τους το κάνουμε πιο εύκολο; Εκτός εάν μου πεις ότι είναι οκ να προαποφασίζει κάποιος ποιο παιδί θα έχει μητέρα και ποιο όχι ας πούμε.

 

12 λεπτά πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

 

Να ασχοληθούμε δλδ με το πως να βοηθήσουμε τα ζευγάρια να μην είναι οικονομικά εξαθλιωμένα από το αποτέλεσμα των ενεργειών των κυβερνήσεων που εξυπηρετούν συμφέροντα μιας χούφτας ολιγαρχών και κάποιων πολυεθνικών;

Και με αυτό πρέπει να ασχολούμαστε. Το ένα δεν εμποδίζει το άλλο.

 

12 λεπτά πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

Και μετά τι; Να δώσουμε και τα μέσα παραγωγής στην εργατική τάξη;

Αυτά είναι λαϊκισμός και κκουέδικες αηδίες.

Αν κάνουμε αυτά θα ζουμε με κουπόνια τροφίμων όπως στην ΕΣΣΔ. Αυτό θες;

Λογικό άλμα, η εξορθολόγιση της οικονομίας, δεν συνεπάγεται κομμουνισμό.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

52 λεπτά πριν, το μέλος dfk_7677 έγραψε:


Νομίζω ότι έχω γράψει και παραπάνω ότι δεν είμαι υπέρ του νομοσχεδίου, ούτε και κατά. Θεωρώ το ζήτημα ελάσσον και απορώ γιατί γίνεται τόσος ντόρος. Πολιτικά δεν είναι προς όφελος της κυβέρνησης να προχωρήσει, δεν ξέρω γιατί το κάνει (δεν είμαι συνομωσιολόγος), ούτε με ενδιαφέρει το συμφέρον του κάθε κόμματος.

 

Κι εμένα με προβληματίζει η σκοπιμότητα διότι πάει αντίθετα με την επιθυμία των ψηφοφόρων = everyone is losing their minds

Χωρίς συνομωσιολογίες βέβαια, είναι ειλικρινής απορία.

 

39 λεπτά πριν, το μέλος Proteas έγραψε:

@Γιάννης_84 Nα δεις που θα φερει τον γαμο αλλα θα αφησει εξω την τεκνοθεσια λογω "αντιδρασεων" γιατι βολευει ολους, σε υστερο χρονο θα βρεθει ενας καλοθελητης να παει την υποθεση στα Ευρωπαικα δικαστηρια οπου θα γινει αναγκαστικα και η τεκνοθεσια νομος του κρατους. Γιατι ΓΑΜΟΣ = ΤΕΚΝΟΘΕΣΙΑ.

 

Αυτό είναι λογικό επακόλουθο.

 

22 λεπτά πριν, το μέλος dfk_7677 έγραψε:

Όλος αυτός ο ντόρος γίνεται δηλαδή επειδή μπορεί κάποια στιγμή στο μέλλον μπορεί να αποκτήσει γονεϊκά δικαιώματα σε παιδί που δεν είναι βιολογικά δικό του ένα ομοφυλόφιλο άτομο.

 

Δεν μπορεί να γίνει στο μέλλον, μπορεί να γίνει στο παρόν με νόμιμο τρόπο και γι αυτό με προβληματίζει το νομοσχέδιο.

Ουσιαστικά θέλουν να επιβάλλουν στην κοινωνία την ηθική αξίωση του γάμου των ομόφυλων.

 

35 λεπτά πριν, το μέλος dfk_7677 έγραψε:

Το ότι κάθε ομοφυλόφιλος σήμερα μπορεί να αποκτήσει βιολογικό παιδί και να το μεγαλώνει με τον/την σύντρόφο του δε σας ενοχλεί; Δε μπορεί ο Κασσελάκης να κάνει παιδί με γυναίκα η οποία εκ των υστέρων να αποποιηθεί της κηδεμονίας της; Ή δε μπορεί μια ομοφυλόφιλη να αποκτήσει παιδί με ένα τυχαίο άντρα ο οποίος δε θα διεκδικήσει πατρότητα (ακόμα πιο εύκολο);

 

Μιλάμε για άλλο λέβελ πάντως. Τέσπα λύσαμε όλα τα άλλα προβλήματα και μας καίει αυτό. Είμαστε η Κολομβία των Βαλκανίων αλλά προέχει η τεκνοθεσία των ομόφυλων ζευγαριών.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Simon said:

Μιλάμε για άλλο λέβελ πάντως. Τέσπα λύσαμε όλα τα άλλα προβλήματα και μας καίει αυτό. Είμαστε η Κολομβία των Βαλκανίων αλλά προέχει η τεκνοθεσία των ομόφυλων ζευγαριών.

 

Αυτό ακριβώς. 

Λες και ακόμα και μπορούν απ το νόμο να σταφανωθούν δυο μαντράχαλοι στην εκκλησία θα έχουν τα λεφτά να το κάνουν με τους μισθούς που παίζουν :hehe:

 

 

Υ.Γ. Συγγνώμη αν προσβάλω κάποιον/α/ο 

Έγινε επεξεργασία από Cyber_Cookie
disclaimer
  • Like 1
  • Plits 1
Link to comment
Share on other sites

30 λεπτά πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Φυσικά και μπορούν και ήδη το κάνουν και κάνεις λάθος ότι κανείς δεν τα επισημαίνει. Ηθικά είναι οκ να κάνουν τα παραπάνω που περιέγραψες; Και εάν δεν είναι, γιατί φέρνουμε και τους νόμους στα μέτρα τους για να τους το κάνουμε πιο εύκολο;


Άρα κατά τη γνώμη σου θα έπρεπε να ψηφιστεί νόμος ο οποίος απαγορεύει τα βιολογικά τέκνα σε όποιον/α είναι ομοφυλόφιλος/η; Μήπως να απαγορευτεί και στις ανύπαντρες μητέρες να μείνουν έγκυες, αφού υπάρχουν πολλές πιθανότητες να μην έχει πατέρα (στην ανατροφή του) το παιδί;

 

32 λεπτά πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Εκτός εάν μου πεις ότι είναι οκ να προαποφασίζει κάποιος ποιο παιδί θα έχει μητέρα και ποιο όχι ας πούμε.


Δεν προαποφασίζει κανείς, είτε ετεροφυλόφιλος, είτε ομοφυλόφιλος. Ο σεξουαλικός προσδιορισμός ενός πατέρα δεν προκαθορίζει το αν θα έχει μητέρα (νομικά) το παιδί. Αυτό αποφασίζεται από το αν θα υπάρξει κάποια πρόθυμη να αποποιηθεί την κηδεμονία, άσχετα με το σεξουαλικό προσδιορισμό του πατέρα. Και το αντίστοιχο αν η ομοφυλόφιλη είναι η μητέρα.

 

20 λεπτά πριν, το μέλος Simon έγραψε:

Ουσιαστικά θέλουν να επιβάλλουν στην κοινωνία την ηθική αξίωση του γάμου των ομόφυλων.


Άρα για σένα αποτελεί πρόβλημα ότι ο ιερός θεσμός του γάμου θα βεβηλωθεί αν συμβαίνει μεταξύ ομοφυλόφιλων, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος Proteas έγραψε:

Απο το πρωι ως το βραδυ επρεπε να ειναι θεμα σε ολα τα καναλια το θεμα της υπογεννητικοτητας και πως θα βοηθησουμε τα νεα ζευγαρια αλλα εχουμε σοβαροτερα προβληματα ετσι ?

Όχι, γιατί να είναι; εγώ σα δάσκαλος θα σου πω ότι το πρώτο θέμα θα έπρεπε να ήταν η χάλια κατάσταση του συστήματος εκπαίδευσης, η πλήρης απαξίωση του ακόμα και από αυτούς που δουλεύουν σε αυτό, και η αντιμετώπιση του ως κάτι κακού από τους μαθητές και τους γονείς τους. Ένας φίλος μου, γιατρός, θα σου πει ότι πρώτο θέμα θα έπρεπε να είναι η χάλια κατάσταση του ΕΣΥ. Ένας άλλος θα σου πει ότι το πρώτο θέμα πρέπει να είναι οι αλλοδαποί. Ένας άλλος θα πει το πρώτο θέμα να είναι τα ελληνοτουρκικά. Άλλος η οικονομία. Έχουμε 1000 μύρια προβλήματα να λύσουμε, άρα όλα αυτά θα μπορούσαν να είναι νούμερο ένα θέμα που θα έπαιζε όλη μέρα στην τηλεόραση. Δεν είναι όλα σημαντικά; Ναι, τι θα κάνουμε; πόσα νούμερα ένα θα έχουμε. Έχουμε πολλά προβλήματα και πρέπει να λυθούν όλα. Δεν είπε κάνει το αντίθετο. Αλλά που κολλάνε αυτά τώρα; Άλλο δε συζητάμε; Ένα θέμα συζήτησης πιάσαμε και το συζητάμε. Αυτό μόνο συζητάμε τώρα. 

 

1 ώρα πριν, το μέλος Proteas έγραψε:

Η καρφιτσα Γιωργη ειναι ο γαμος των ομοφυλων, ελυσε ολα τα προβληματα της χωρας ο Πρωθυπουργος και εβαλε στοχο να λυσει και αυτο.

Ωραία. Πολλές καρφίτσες μαζί έχουμε λοιπόν. Κανένα πρόβλημα δεν έχει λύσει κάνεις μέχρι τώρα. Αλλά απαγορεύεται δηλαδή να κάνει κάποιος μια αρχή από κάτι, έστω και εάν είναι ανορθόδοξη αυτή η αρχή; Η ας μην την πούμε αρχή. Ας πούμε ότι κάπου πήγε κάτι να κάνει. Γιατί δλδ είναι κακό; επειδή ο καθένας μας θεωρεί κάτι άλλο πιο σημαντικό;;;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

23 λεπτά πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

Αυτό ακριβώς. 

Λες και ακόμα και μπορούν απ το νόμο να σταφανωθούν δυο μαντράχαλοι στην εκκλησία θα έχουν τα λεφτά να το κάνουν με τους μισθούς που παίζουν :hehe:

 

Εγώ έχω καλύτερη απορία: Μα καλά ποιός θέλει παιδιά τη σήμερον ημέρα με την πείνα που παίζει; :hehe:

 

4 λεπτά πριν, το μέλος dfk_7677 έγραψε:

Άρα για σένα αποτελεί πρόβλημα ότι ο ιερός θεσμός του γάμου θα βεβηλωθεί αν συμβαίνει μεταξύ ομοφυλόφιλων, σωστά;

 

Δεν νομίζω να παίξει θρησκευτικός γάμος ομόφυλων στην Ελλάδα, τουλάχιστον όχι όπως την ξέρουμε ακόμα :hehe:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Simon said:

Εγώ έχω καλύτερη απορία: Μα καλά ποιός θέλει παιδιά τη σήμερον ημέρα με την πείνα που παίζει; :hehe:

 

 

Όσοι δεν μπορούν να λένε το πεκινουά τους παιδί τους; :hehe:

 

3 minutes ago, Simon said:

Δεν νομίζω να παίξει θρησκευτικός γάμος ομόφυλων στην Ελλάδα, τουλάχιστον όχι όπως την ξέρουμε ακόμα :hehe:

 

 

Ούτε δελτία τροφίμων και άδεια εξόδου από το σπίτι δεν έπαιζε να δούμε, λέγαμε πριν 10 χρόνια. :hehe:

  • Plits 1
Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, το μέλος Simon έγραψε:

Δεν νομίζω να παίξει θρησκευτικός γάμος ομόφυλων στην Ελλάδα, τουλάχιστον όχι όπως την ξέρουμε ακόμα :hehe:


Αυτό σημαίνει όχι στην ερώτησή μου; Έγραψες για ηθική αξίωση του γάμου των ομοφυλοφίλων. Αν δεν έχουν αξίωση σε ένα θεσμό, δεν την έχουν για να μην αλλοιωθεί ο θεσμός, σωστά; Αυτή είναι η ένστασή σου; Ότι αν επιτραπεί ο γάμος ομοφυλοφίλων (όχι θρησκευτικός, αυτό είναι θέμα της εκκλησίας και όχι της κοινωνίας), θα αλλοιωθεί ο θεσμός;

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, το μέλος dfk_7677 έγραψε:


Άρα κατά τη γνώμη σου θα έπρεπε να ψηφιστεί νόμος ο οποίος απαγορεύει τα βιολογικά τέκνα σε όποιον/α είναι ομοφυλόφιλος/η;

Όχι.

2 λεπτά πριν, το μέλος dfk_7677 έγραψε:

Μήπως να απαγορευτεί και στις ανύπαντρες μητέρες να μείνουν έγκυες, αφού υπάρχουν πολλές πιθανότητες να μην έχει πατέρα (στην ανατροφή του) το παιδί;

Όχι. Οι νόμοι δεν μπορούν να προβλέπουν τα πάντα και να καλουπώσουν στο 100% όλη την ανθρώπινη δραστηριότητα, ό,τι νόμοι και αν είναι αυτοί. Ό,τι και να λένε οι νόμοι, οι άνθρωποι πάντα θα βρίσκουν και παραθυράκια και τρόπους να κάνουν ανήθικες αλλά νόμιμες πράξεις κ.ο.κ. Σε πολλά πράγματα δεν υπάρχουν καν λύσεις, παρά μόνο λιγότερο χειρότεροι συμβιβασμοί. Αλλά από την παραδοχή πως πάντα κάτι θα ξεφεύγει των νομοθετικών προβλέψεων μέχρι του να διευκολύνουμε νομικά κάτι που ναι μεν ήδη γίνεται, αλλά δεν είναι και τόσο σωστό, υπάρχει απόσταση.

 

Πάντως τα βιλογικά τέκνα στους ομοφυλόφιλους τα 《απαγορεύουν》 οι προτιμήσεις τους, δεν χρειάζεται κάποιος νόμος γι' αυτό, ούτε προτείνω τέτοιον νόμο. Τώρα για delivery εξωσωματικές, ναι, πρέπει να υπάρχει κάποιος σχετικός έλεγχος. Εξωσωματική με υλικό ποιου και ποιας; Θα έχουν ρόλο μετά ή απλά το θέλουν για πούλημα; Και άλλοι δυστυχώς πουλάνε, δεν αντιλέγω, αλλά τουλάχιστον ας εμποδιστούν όσοι είναι εφικτό. Όσο για τις ανύπαντρες και ταυτόχρονα αγνώστου πατρός κυοφορούσες, είναι δεδομένο ή ό,τι βιάστηκαν (ο βιασμός είναι ήδη παράνομος, δεν χρειάζεται άλλος νόμος), ή ό,τι αυτές είναι εντελώς ανεύθυνες όταν δεν ξέρουν ποιανού είναι το παιδί. Αυτές θα βαραίνει η έλλειψη πατρός για το παιδί. Δεν ξέρω τι νόμο θα μπορούσε κανείς να προτείνει για τέτοιες περιπτώσεις. Η άλλη περίπτωση είναι να μην είναι άγνωστος ο πατέρας, αλλά ανεύθυνο λαμόγιο που την έκανε με ελαφρά. Εκεί φυσικά και πρέπει να επεμβαίνει ο νόμος για να αναλαμβάνει κανείς τις ευθύνες του. Φυσικά και πάλι είναι πιθανότατο να μην μεγαλώσει με τον καλύτερο τρόπο το παιδί, αλλά τι είναι εφικτό να κάνει ο νόμος;

 

2 λεπτά πριν, το μέλος dfk_7677 έγραψε:

Δεν προαποφασίζει κανείς, είτε ετεροφυλόφιλος, είτε ομοφυλόφιλος. Ο σεξουαλικός προσδιορισμός ενός πατέρα δεν προκαθορίζει το αν θα έχει μητέρα (νομικά) το παιδί. Αυτό αποφασίζεται από το αν θα υπάρξει κάποια πρόθυμη να αποποιηθεί την κηδεμονία, άσχετα με το σεξουαλικό προσδιορισμό του πατέρα. Και το αντίστοιχο αν η ομοφυλόφιλη είναι η μητέρα.

Φυσικά και προαποφασίζεται όταν υπάρχει προγενέστερη συμφωνία πριν ακόμα και τη σύλληψη του παιδιού. Έτσι έκανε κατά δική του περιγραφή ο γνωστός παρουσιαστής. Έκανε παιδί με μία φίλη του με την προσυμφωνία πως αυτή δεν θα είναι στη ζωή του. Δεν είναι άδικο γι' αυτό το παιδί; Άλλα δεν έχουν μαμά γιατί τους την πήρε μια ασθένεια ή ένα τροχαίο κλπ και άλλα επειδή τα παρήγγειλαν έτσι by default. Εγώ το βρίσκω σούπερ εγωιστικό και απάνθρωπο.

 

2 λεπτά πριν, το μέλος dfk_7677 έγραψε:

Άρα για σένα αποτελεί πρόβλημα ότι ο ιερός θεσμός του γάμου θα βεβηλωθεί αν συμβαίνει μεταξύ ομοφυλόφιλων, σωστά;

Δεν μίλησα για βεβήλωση. Το πρόβλημα είναι τα παιδιά που θα διευκολύνουμε να κακοπέσουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Όχι (δεν θα έπρεπε να ψηφιστεί νόμος να απαγορεύει τα βιολογικά τέκνα σε ομοφυλόφιλα άτομα).

 

1 ώρα πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Αλλά από την παραδοχή πως πάντα κάτι θα ξεφεύγει των νομοθετικών προβλέψεων μέχρι του να διευκολύνουμε νομικά κάτι που ναι μεν ήδη γίνεται, αλλά δεν είναι και τόσο σωστό, υπάρχει απόσταση.


Γιατί; Εγώ βλέπω ότι θα έλυνε πολύ περισσότερα προβλήματα για τα τέκνα από όσα μπορεί να προκύψουν από το νομοσχέδιο. Γιατί να διευκολύνουμε νομικά κάτι ήδη γίνεται και προκαλεί προβλήματα στην ανατροφή αυτών των τέκνων;

 

1 ώρα πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Πάντως τα βιλογικά τέκνα στους ομοφυλόφιλους τα 《απαγορεύουν》 οι προτιμήσεις τους


Μετά έρχεται ο @Proteas και με κατηγορεί ότι αναφέρομαι σε μπούρδες. Δηλαδή ο μόνος τρόπος να μείνει έγκυος μια γυναίκα είναι το ευχάριστο και επιθυμητό και για τους 2 εμπλεκόμενος κολπικό σεξ χωρίς αντισύλληψη; Δεν υπάρχουν τόσοι άλλοι τρόποι εξόδου του σπέρματος από τους όρχεις και η εναπόθεσή του στη μήτρα; Πρέπει απαραιτήτως να είναι εξωσωματική; Δεν έχω καταλάβει κάποια πράγματα μήπως για το πως γίνονται τα παιδιά;

 

1 ώρα πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Δεν μίλησα για βεβήλωση. Το πρόβλημα είναι τα παιδιά που θα διευκολύνουμε να κακοπέσουν.


Δεν αναφερόμουν σε σένα. Εσένα κατάλαβα ότι η ένστασή σου είναι ότι δε θες οι ομοφυλόφιλοι να μεγαλώνουν παιδιά γιατί δεν είναι καλό γι' αυτά.

 

1 ώρα πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Φυσικά και προαποφασίζεται όταν υπάρχει προγενέστερη συμφωνία πριν ακόμα και τη σύλληψη του παιδιού.

 

Προγενέστερες συμφωνίες μπορούν να υπάρχουν και ανάμεσα σε ετεροφυλόφιλους, δεν έχει αυτό σχέση με τις σεξουαλικές προτιμήσεις.

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Φυσικά και προαποφασίζεται όταν υπάρχει προγενέστερη συμφωνία πριν ακόμα και τη σύλληψη του παιδιού. Έτσι έκανε κατά δική του περιγραφή ο γνωστός παρουσιαστής. Έκανε παιδί με μία φίλη του με την προσυμφωνία πως αυτή δεν θα είναι στη ζωή του. Δεν είναι άδικο γι' αυτό το παιδί; Άλλα δεν έχουν μαμά γιατί τους την πήρε μια ασθένεια ή ένα τροχαίο κλπ και άλλα επειδή τα παρήγγειλαν έτσι by default. Εγώ το βρίσκω σούπερ εγωιστικό και απάνθρωπο.

Δυστυχώς για εσένα όμως, η έννοια της παρένθετης μητέρας δεν αφορά μόνο το παρόν. Εδώ και πολλά χρόνια γεννιούνται παιδιά με αυτόν τον τρόπο. Το θέμα της παρένθετης μητέρας είναι ξεχωρο από αυτό των ομοφυλοφίλων οπότε πάει σε άλλη, ξεχωριστή, δική του συζήτηση. Αλλά η θα επιτραπεί για όλους, η θα απαγορευτεί γενικά για όλους. Τα έμβρυα μεγαλώνουν και γνωρίζουν έναν οργανισμό. Αυτό στον οποίο κυοφορουνται. Όταν απομακρυνθούν από αυτόν, το ίδιο κακό θα κάνει (αν κάνει) είτε υιοθετηθούν από ομοφυλο είτε από ετεροφυλο ζευγάρι. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.