Jump to content



Χρεοκοπία Ευρώπης - The Euroskepticism Thread - Ευρωσκεπτικισμός v0.1


sotiris

Η χειρότερη περίοδος διακυβέρνησης  

103 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Δυστυχως το lgbdtqijklop+ εχει κανει τετοια ζημια , οπου οποτε καποιος ακουει γκει , να του ερχετε στο μυαλο η εικονα καποιας γυμνης κραγμενης αδελφαρας οπου κανει ελικοπτερακι το πουλι του . 

Η αληθεια ειναι ομως διαφορετικη και πως εκτος απο τις "κραγμενες" ακραιες καταστασεις οπου εκει οντως δε πιστευω πως τους αξιζουν τετοια δικαιοματα , υπαρχουν ομοφιλοφιλοι οπου περνανε απαρατηρητοι . 

 

Βεβαια θεμα με τα παιδια δεν παιζει μιας και δεν υιοθετουντε , αλλα αγοραζοντε  . Οποτε οτι νομος και να βγει η δεν βγει ,δεν εχει σημασια 

 

Link to comment
Share on other sites

Η αγαπημένη μπούρδα την οποία διαβάζω με αφορμή αυτό το ζήτημα είναι ότι δίνονται δικαιώματα σε αυτούς οι οποίοι συνάπτουν σχέση γάμου επειδή είναι πιθανοί γονείς. Δικαιώματα πρέπει να δίνονται στους γονείς, το αν υπάρχει γάμος ή σύμφωνο συμβίωσης ή τίποτα από τα παραπάνω είναι άσχετο. Πιθανοί γονείς είναι όλοι.

Επίσης μπούρδα που διάβασα στο νήμα, είναι ότι η χήρα δικαιούται σύνταξη χηρείας επειδή μεγάλωσε τα παιδιά και κάθισε σπίτι. Και που ξέρει ο νομοθέτης αν κάθισε εκείνη; Και γιατί τότε δικαιούται σύνταξη και ο χήρος, ο οποίος δεν κάθισε σπίτι;

Και τέλος μπούρδα η εξίσωση του "παιδί χωρίς πατέρα/μητέρα δε μεγάλωσε σωστά" με το δεν είναι καλοί οι ομοφυλόφιλοι για γονείς. Το πρώτο μιλάει καθαρά για μονογονεϊκές οικογένειες. Δεν έχω γνώμη για το αν είναι καλή η τεκνοθεσία από ομόφυλα ζευγάρια. Όταν υπάρξει σχετικά μεγάλος όγκος ερευνών επάνω στο θέμα, ίσως αποκτήσω.

Γενικά συντηρητικοί μας τα ζαλίζουν με το θέμα της Αγίας Ελληνικής Οικογένειας. Σε μια σύγχρονη κοινωνία δε θα έπρεπε να υπάρχει γάμος νομικά, παρά μόνο σύμφωνο συμβίωσης (ή όπως θέλετε να το πείτε) το οποίο τακτοποιεί και τα κληρονομικά. Γάμος για όσους θέλουν θρησκευτικό (ή μόνο τελετή), χωρίς καμία νομική υπόσταση. Τα παιδιά ούτως ή άλλως αναγνωρίζονται πλέον και με το ζόρι με την ευκολία την οποία μας προσφέρει η τεχνολογία.

Παιδιά δε μεγαλώνουν σε σωστή οικογένεια επειδή υπάρχει γάμος, αλλά επειδή οι γονείς τους είναι κατάλληλοι. Και είμαι σίγουρος ότι αν υπήρχε σοβαρή Πρόνοια στη χώρα μας, πρώτοι οι συντηρητικοί δε θα ήθελαν επεμβάσεις στην "σωστή" τους οικογένεια.

Όσοι διάβασα να αντιτίθενται στο νομοσχέδιο είναι στα μάτια μου καθαρά ομοφοβικοί (ή απλά κολλημένοι με το τι είναι "σωστή" οικογένεια) και όχι επειδή υπάρχουν πρακτικοί λόγοι να μην ψηφιστεί. Και συμφωνώ απόλυτα με τον @acct ότι σε άλλες εποχές θα έγραφαν τα ίδια για την ψήφο των γυναικών και για την αποποινικοποίηση της ομοφυλοφιλίας. Από την άλλη θεωρώ ότι έχει γίνει τεράστιος ντόρος για κάτι που θα φέρει στην πραγματικότητα ελάχιστες αλλαγές στην κοινωνία. Καθείς ο οποίος τίθεται έντονα προς την χρησιμότητα ή τον κίνδυνό του, το κάνει για λόγους ιδεολογικούς και όχι λόγους ουσίας.

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Εκτός θέματος αν είσαι αντίχριστος.

 

Κυβερνητικές υπηρεσίες; Γιατί; Τι δουλειά έχει το κράτος με το πως τη βρίσκουν; Καμία.

 

Δεν είναι προσωπικά συμφεροντολογικό το θέμα αλλά πρωτίστως αρχών. Αλλά μια που είπες για τσέπη, με συμπάθεια θα δεχτώ να επιβαρυνθώ ως πολίτης αυτό που μου αναλογεί για την σύνταξη του συζύγου π.χ. μιας χήρας η οποία έχει αντικειμενικούς λόγους να τη δικαιούται αλλά γιατί να ισχύει το ίδιο και με Τάιλερ και Στέφανο; Ποιός από τους δύο κυοφορούσε και θήλαζε για να μην πρόλαβε να συμπληρώσει από μόνος του αρκετά ένσημα; Άρα ναι, επηρεάζει έμμεσα και την τσέπη, αλλά το σημαντικότερο είναι θέμα αρχών και αξιών.

 

Βλέπε ακριβώς από πάνω και πρόσθεσε και τις ζωές των παιδιών που θα πέσουν οι τύχες τους σε τέτοιους ανθρώπους.

 

Όπως είδες έχω απάντηση.

 

Δεν απαντάω inline γιατί είμαι από κινητό.

1) Ναι, σιγά μην είμαι και ο διάολος, ο Βελζεβουλ ο ίδιος. Άθεος είμαι. Έφερες την θρησκεία σε ένα θέμα δικαιωμάτων του κράτους που η θρησκεία δεν έχει λόγο. 

2) Quote από Wikipedia ήταν, το κράτος έχει δουλειά στο πώς αντιμετωπίζει νομικά οποιοδήποτε ζευγάρι.

3) Θέμα αρχών; Ωραία λέξη η "Αρχές", τελείως όμως άσχετες με το θέμα καθώς είναι υποκειμενικό, και απλή δημιουργία εντυπώσεων όπως είπες εσύ πριν. Που είναι τα επιχειρήματα; Η ελευθερία σου να τηρήσεις τις αρχές σου σταματά εκεί που ξεκινά η ελευθερία του άλλου. 

4) Δεν ξέρω καλά την σχετική νομοθεσία, αλλά αν χρήματα παίρνεις με αυτό το σκεπτικό, τότε αν ένα παντρεμένο ζευγάρι δεν κάνει παιδιά δεν δικαιούται και σύνταξη κτλ κτλ όπως περιγράφεις;

Να το πω αλλιώς, αν δεν κάνει ένα ζευγάρι παιδιά, έχει όφελος στην τσέπη του από τον γάμο ή όχι; Δηλαδή αν δεν κάνει παιδιά νομικά και οικονομικά αντιμετωπίζεται σε όλα όπως αν δεν ήταν παντρεμένο;

 

2 ώρες πριν, το μέλος LL_NEO έγραψε:

Ξεφορτωσε λίγο μαγκιά και κόψε με τους χαρακτηρισμούς. Ξέρεις ότι αυτό το παιχνίδι ξέρω να το παίζω και εγώ. Άντε ήρθε το 11% να μας κουνήσει το δάχτυλο για το τι είμαστε. Με αυτές σας τις παπαριες φτάσατε ξανά να μην μπορείτε να γεμίσετε ταξί. 
 

@Simon να σου απαντήσω ξεκάθαρα. ΣΚΑΤΑ. 

 

Προσβλήθηκες αγοραρε; Δεν με ενδιαφέρει το ποσοστό ενός κόμματος για να πω τι θεωρώ σωστό και τι λάθος όπως και εσύ δεν θα ήσουν λιγότερο μικροψυχος αν η ΝΔ ήταν στα ποσοστά του 2015. Επιχείρημα θέλω.

 

 

2 ώρες πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

 

 

Έγινε επεξεργασία από Myralis
Link to comment
Share on other sites

23 λεπτά πριν, το μέλος dfk_7677 έγραψε:

Η αγαπημένη μπούρδα την οποία διαβάζω με αφορμή αυτό το ζήτημα είναι ότι δίνονται δικαιώματα σε αυτούς οι οποίοι συνάπτουν σχέση γάμου επειδή είναι πιθανοί γονείς. Δικαιώματα πρέπει να δίνονται στους γονείς, το αν υπάρχει γάμος ή σύμφωνο συμβίωσης ή τίποτα από τα παραπάνω είναι άσχετο. Πιθανοί γονείς είναι όλοι.

Επίσης μπούρδα που διάβασα στο νήμα, είναι ότι η χήρα δικαιούται σύνταξη χηρείας επειδή μεγάλωσε τα παιδιά και κάθισε σπίτι. Και που ξέρει ο νομοθέτης αν κάθισε εκείνη; Και γιατί τότε δικαιούται σύνταξη και ο χήρος, ο οποίος δεν κάθισε σπίτι;

Και τέλος μπούρδα η εξίσωση του "παιδί χωρίς πατέρα/μητέρα δε μεγάλωσε σωστά" με το δεν είναι καλοί οι ομοφυλόφιλοι για γονείς. Το πρώτο μιλάει καθαρά για μονογονεϊκές οικογένειες. Δεν έχω γνώμη για το αν είναι καλή η τεκνοθεσία από ομόφυλα ζευγάρια. Όταν υπάρξει σχετικά μεγάλος όγκος ερευνών επάνω στο θέμα, ίσως αποκτήσω.

Γενικά συντηρητικοί μας τα ζαλίζουν με το θέμα της Αγίας Ελληνικής Οικογένειας. Σε μια σύγχρονη κοινωνία δε θα έπρεπε να υπάρχει γάμος νομικά, παρά μόνο σύμφωνο συμβίωσης (ή όπως θέλετε να το πείτε) το οποίο τακτοποιεί και τα κληρονομικά. Γάμος για όσους θέλουν θρησκευτικό (ή μόνο τελετή), χωρίς καμία νομική υπόσταση. Τα παιδιά ούτως ή άλλως αναγνωρίζονται πλέον και με το ζόρι με την ευκολία την οποία μας προσφέρει η τεχνολογία.

Παιδιά δε μεγαλώνουν σε σωστή οικογένεια επειδή υπάρχει γάμος, αλλά επειδή οι γονείς τους είναι κατάλληλοι. Και είμαι σίγουρος ότι αν υπήρχε σοβαρή Πρόνοια στη χώρα μας, πρώτοι οι συντηρητικοί δε θα ήθελαν επεμβάσεις στην "σωστή" τους οικογένεια.

Όσοι διάβασα να αντιτίθενται στο νομοσχέδιο είναι στα μάτια μου καθαρά ομοφοβικοί (ή απλά κολλημένοι με το τι είναι "σωστή" οικογένεια) και όχι επειδή υπάρχουν πρακτικοί λόγοι να μην ψηφιστεί. Και συμφωνώ απόλυτα με τον @acct ότι σε άλλες εποχές θα έγραφαν τα ίδια για την ψήφο των γυναικών και για την αποποινικοποίηση της ομοφυλοφιλίας. Από την άλλη θεωρώ ότι έχει γίνει τεράστιος ντόρος για κάτι που θα φέρει στην πραγματικότητα ελάχιστες αλλαγές στην κοινωνία. Καθείς ο οποίος τίθεται έντονα προς την χρησιμότητα ή τον κίνδυνό του, το κάνει για λόγους ιδεολογικούς και όχι λόγους ουσίας.

Μισό. Αν δεν επιφέρει καμία αλλαγή ουσίας όπως λες, τότε εσυ γιατί κόβεσαι;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω καθίστε και βγάλτε τον χειρότερό σας εαυτό μαλώνοντας για κάτι που αφορά 0,xxx του πληθυσμού και ούτως ή άλλως ήδη συμβαίνει όσο οι υπηρέτες των πολυεθνικών κλέβουν το δικό σας μέλλον αλλά και των παιδιών σας.

 

Απλή μη ξεχάσετε να κρατήσετε τα permalinks απ' αυτά που γράφετε ώστε να τα δώσετε στα παιδιά σας όταν σας ρωτήσουν γιατί για να 'χουν στον ήλιο μοίρα πρέπει να γίνουν gastarbeiter. 

Link to comment
Share on other sites

  

1 ώρα πριν, το μέλος dfk_7677 έγραψε:

Η αγαπημένη μπούρδα την οποία διαβάζω με αφορμή αυτό το ζήτημα είναι ότι δίνονται δικαιώματα σε αυτούς οι οποίοι συνάπτουν σχέση γάμου επειδή είναι πιθανοί γονείς. Δικαιώματα πρέπει να δίνονται στους γονείς, το αν υπάρχει γάμος ή σύμφωνο συμβίωσης ή τίποτα από τα παραπάνω είναι άσχετο. Πιθανοί γονείς είναι όλοι.

Εντάξει, ας ξεγράψουμε όλη την ανθρώπινη ιστορία κατά την οποία ξέρεις δεν υπήρχαν DNA τεστ ας πούμε. Ο γάμος και σαν τελετή και όλα τα κοινωνικά, θρησκευτικά και νομικά του παρελκόμενα έχει πρακτικούς λόγους ύπαρξης. Κυρίως αφορούν τις διαφορές ανάμεσα στα δύο φύλα και στο πιθανότατο και συνηθέστερο αποτέλεσμα της ένωσής τους το οποίο μάλιστα είναι απαραίτητο για να συνεχίσει να υπάρχει το ανθρώπινο είδος. Και όλες οι πρόνοιες που αφορούν τους παντρεμένους σχετίζονται με όλα αυτά. Θέλουμε τους νέους ανθρώπους να βγουν υπό όσο καλύτερες προϋποθέσεις γίνεται. Δηλαδή με μητέρα και πατέρα, εντός σταθερού περιβάλλοντος κλπ κλπ. Μπούρδα και ιδεοληψία είναι να το βλέπεις ασύνδετο με όλα τα παραπάνω απλώς και μόνο επειδή είναι κάτι τόσο αρχαίο, σχεδόν όσο και η ανθρωπότητα, άρα αφού είναι παλιό, άρα ξεπερασμένο και κακό σύμφωνα με τη woke (μη) λογική. Δεν είναι πιθανοί γονείς όλοι, έτσι απλά. Χρειάζεται μια διαδικασία πρώτα. Την οποία δεν μπορούν να την κάνουν μη ανδρόγυνα, τι να κάνουμε τώρα; Επειδή εσείς έχετε τρελαθεί, θα μας τρελάνετε κι εμάς;

 

1 ώρα πριν, το μέλος dfk_7677 έγραψε:


Επίσης μπούρδα που διάβασα στο νήμα, είναι ότι η χήρα δικαιούται σύνταξη χηρείας επειδή μεγάλωσε τα παιδιά και κάθισε σπίτι.

Το τι σκοπό και λογική πίσω από τη θέσπισή του μπορεί να έχει ο κάθε νόμος, δεν ακυρώνεται ολοκληρωτικά από πιθανές εξαιρέσεις όσον αφορά πιθανή αναντιστοιχία σκοπού και αποτελέσματος σε υποπεριπτώσεις.

1 ώρα πριν, το μέλος dfk_7677 έγραψε:

Και που ξέρει ο νομοθέτης αν κάθισε εκείνη;

1 ώρα πριν, το μέλος dfk_7677 έγραψε:

Και γιατί τότε δικαιούται σύνταξη και ο χήρος, ο οποίος δεν κάθισε σπίτι;

Ο νομοθέτης δεν ξέρει τα πάντα και παραθυράκια και αστοχίες εφαρμογής μπορείς να εντοπίσεις σε πάρα πολλούς νόμους. Δηλαδή κατ' εσέ, πρέπει να καταργηθούν τέτοιες πρόνοιες για τις χήρες; Το να μπουν εξαιρέσεις διαφόρων ειδών, να το δεχθώ, αλλά το να επεκτείνουμε τέτοιες πρόνοιες εκεί που δεν υπάρχει κανένας λόγος, είναι απλά ιδεοληψία μιας στρεβλής έννοιας ισότητας χωρίς ουσία.

 

 

1 ώρα πριν, το μέλος dfk_7677 έγραψε:


Και τέλος μπούρδα η εξίσωση του "παιδί χωρίς πατέρα/μητέρα δε μεγάλωσε σωστά" με το δεν είναι καλοί οι ομοφυλόφιλοι για γονείς.

Οι χ γονείς μπορεί να είναι οι καλύτεροι του κόσμου. ΜΑΜΑ θα έχει το παιδί; Όχι! ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ; ΠΑΤΕΡΑ, θα έχει; Πάλι δεν πειράζει; Πάτε καλά;

 

1 ώρα πριν, το μέλος dfk_7677 έγραψε:

Το πρώτο μιλάει καθαρά για μονογονεϊκές οικογένειες. Δεν έχω γνώμη για το αν είναι καλή η τεκνοθεσία από ομόφυλα ζευγάρια. Όταν υπάρξει σχετικά μεγάλος όγκος ερευνών επάνω στο θέμα, ίσως αποκτήσω.

Ναι, χρειάζονται πολλές έρευνες για να καταλάβουμε τη διαφορά μεταξύ ποιότητας και ποσότητας ότι είναι υπαρκτή. Δηλαδή θέλουμε πολλές έρευνες για να πούμε ότι εντάξει μωρέ, κι αν ένα παιδί δεν έχει μαμά δεν πειράζει αρκεί να έχει 2-3 μπαμπάδες, μπορεί και να είναι εξίσου οκ το σενάριο. Θα περιμένουμε να μας το πουν οι έρευνες. Περίπατο η λογική και η ανθρωπιά.

 

 

1 ώρα πριν, το μέλος dfk_7677 έγραψε:


Γενικά συντηρητικοί μας τα ζαλίζουν με το θέμα της Αγίας Ελληνικής Οικογένειας. Σε μια σύγχρονη κοινωνία δε θα έπρεπε να υπάρχει γάμος νομικά, παρά μόνο σύμφωνο συμβίωσης (ή όπως θέλετε να το πείτε) το οποίο τακτοποιεί και τα κληρονομικά. Γάμος για όσους θέλουν θρησκευτικό (ή μόνο τελετή), χωρίς καμία νομική υπόσταση. Τα παιδιά ούτως ή άλλως αναγνωρίζονται πλέον και με το ζόρι με την ευκολία την οποία μας προσφέρει η τεχνολογία.

Ποια τεχνολογία και ποιά αγία ελληνική οικογένεια; Να αλλάξετε και τη λέξη άμα δεν σας αρέσουν και τα δύο συνθετικά της οικογένειας. Με ποια ακριβώς τεχνολογία θα βρεις ποιανού είναι το παιδί που δεν ξέρει ούτε η μάνα γιατί ακολουθεί πως να το πω... υπερβολικά προοδευτικό τρόπο ζωής; Ξεγράφουμε όλη την ανθρώπινη υπόσταση με την υπεραπλουστευτική και λανθασμένη λογική πως ό,τι είναι παλιό είναι και κακό.

 

 

1 ώρα πριν, το μέλος dfk_7677 έγραψε:


Παιδιά δε μεγαλώνουν σε σωστή οικογένεια επειδή υπάρχει γάμος, αλλά επειδή οι γονείς τους είναι κατάλληλοι. Και είμαι σίγουρος ότι αν υπήρχε σοβαρή Πρόνοια στη χώρα μας, πρώτοι οι συντηρητικοί δε θα ήθελαν επεμβάσεις στην "σωστή" τους οικογένεια.

Ο γάμος σαν θεσμός συμβάλλει για παράδειγμα στη σταθερότητα του περιβάλλοντος των παιδιών και αυτό είναι επιστημονικά αναγνωρισμένο και ότι συμβαίνει αλλά και ότι πρέπει να συμβαίνει, δεν θα τα ξεχάσουμε ό,τι ξέραμε για χάρη των woke.

 

 

1 ώρα πριν, το μέλος dfk_7677 έγραψε:


Όσοι διάβασα να αντιτίθενται στο νομοσχέδιο είναι στα μάτια μου καθαρά ομοφοβικοί (ή απλά κολλημένοι με το τι είναι "σωστή" οικογένεια) και όχι επειδή υπάρχουν πρακτικοί λόγοι να μην ψηφιστεί.

Το ενδιαφέρον για τα παιδιά στα οποία στοχεύουν όλοι αυτοί είναι πρακτικότατος λόγος να μην υπάρχουν τέτοιοι νόμοι. Το ό,τι τόσοι πολλοί άνθρωποι βάζουν την ικανοποίηση των περίεργων αισθημάτων των ΑΒΓΔΕΖ+ πάνω από το ευ ζειν των πιο απροστάτευτων ανθρώπων που είναι τα παιδιά και μας το πουλάνε και για καλοσύνη, ευαισθησία και πρόοδο λέει πολλά.

 

1 ώρα πριν, το μέλος dfk_7677 έγραψε:

Και συμφωνώ απόλυτα με τον @acct ότι σε άλλες εποχές θα έγραφαν τα ίδια για την ψήφο των γυναικών και για την αποποινικοποίηση της ομοφυλοφιλίας. Από την άλλη θεωρώ ότι έχει γίνει τεράστιος ντόρος για κάτι που θα φέρει στην πραγματικότητα ελάχιστες αλλαγές στην κοινωνία. Καθείς ο οποίος τίθεται έντονα προς την χρησιμότητα ή τον κίνδυνό του, το κάνει για λόγους ιδεολογικούς και όχι λόγους ουσίας.

Ανούσιες κατηγορίες.

 

 

 

42 λεπτά πριν, το μέλος Myralis έγραψε:

 

Δεν απαντάω inline γιατί είμαι από κινητό.

1) Ναι, σιγά μην είμαι και ο διάολος, ο Βελζεβουλ ο ίδιος. Άθεος είμαι.

Φαίνεται.

 

42 λεπτά πριν, το μέλος Myralis έγραψε:

Έφερες την θρησκεία σε ένα θέμα δικαιωμάτων του κράτους που η θρησκεία δεν έχει λόγο. 

Την έφερα ως έναν ακόμα παράγοντα που ενδιαφέρεται για το ποιος αυτώνει ποια και για ποιο λόγο ενδιαφέρεται. Δεν είπα πως πρέπει να συμφωνήσεις. Απλώς είναι μια απάντηση στο επιχείρημα πιθανής απαίτησης να συμμετέχει και η εκκλησία σε όλο αυτό το θέατρο του παραλόγου. Και το επιχείρημα αυτό δεν το έχεις εκφράσει εσύ, αλλά μέχρι και αυτό ακούγεται εδώ που έχουμε φτάσει. Εφόσον όμως είσαι άθεος και πράγματι συμφωνώ πως δεν σε αφορά, δεν υπάρχει κάτι στο οποίο πρέπει να συμφωνήσουμε ή να διαφωνήσουμε.

 

42 λεπτά πριν, το μέλος Myralis έγραψε:

2) Quote από Wikipedia ήταν, το κράτος έχει δουλειά στο πώς αντιμετωπίζει νομικά οποιοδήποτε ζευγάρι.

Το κάθε ανδρόγυνο ζευγάρι. Για τα υπόλοιπα είναι άνευ ουσίας.

 

42 λεπτά πριν, το μέλος Myralis έγραψε:

3) Θέμα αρχών; Ωραία λέξη η "Αρχές", τελείως όμως άσχετες με το θέμα καθώς είναι υποκειμενικό, και απλή δημιουργία εντυπώσεων όπως είπες εσύ πριν. Που είναι τα επιχειρήματα;

Διάβασε λίγο προσεκτικότερα και θα τα δεις.

 

42 λεπτά πριν, το μέλος Myralis έγραψε:

Η ελευθερία σου να τηρήσεις τις αρχές σου σταματά εκεί που ξεκινά η ελευθερία του άλλου. 

Δεν είναι δικές μου αρχές το πως γίνονται τα μωρά. Είναι του Θεού της φύσης. Εκεί να κάνεις τα παράπονά σου που δεν μπορεί να κυοφορήσει ο Τάιλερ και γι' αυτό και δεν μας ενδιαφέρει καθόλου τι κάνει με το Στέφανο και ούτε το νόμο θα έπρεπε να ενδιαφέρει.

 

42 λεπτά πριν, το μέλος Myralis έγραψε:

4) Δεν ξέρω καλά την σχετική νομοθεσία, αλλά αν χρήματα παίρνεις με αυτό το σκεπτικό, τότε αν ένα παντρεμένο ζευγάρι δεν κάνει παιδιά δεν δικαιούται και σύνταξη κτλ κτλ όπως περιγράφεις;

Να το πω αλλιώς, αν δεν κάνει ένα ζευγάρι παιδιά, έχει όφελος στην τσέπη του από τον γάμο ή όχι; Δηλαδή αν δεν κάνει παιδιά νομικά και οικονομικά αντιμετωπίζεται σε όλα όπως αν δεν ήταν παντρεμένο;

Απάντησα και στον @dfk_7677, διάβασε παραπάνω.

 

34 λεπτά πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

Εγώ λέω καθίστε και βγάλτε τον χειρότερό σας εαυτό μαλώνοντας για κάτι που αφορά 0,xxx του πληθυσμού και ούτως ή άλλως ήδη συμβαίνει όσο οι υπηρέτες των πολυεθνικών κλέβουν το δικό σας μέλλον αλλά και των παιδιών σας.

Whataboutism. Με πολλά 0,χχ αθροιζόμενα, φτάνουμε σε μεγαλύτερα ποσοστά του τι αφορά ποιους. Άλλο θέμα το α, άλλο το β, άλλο το γ. Μπορεί να συζητάμε το β και να είναι σημαντικότερο το α, αλλά αυτό δεν είναι ούτε απάντηση για το β, ούτε λόγος να μην το συζητάμε όταν υπάρχει σχετική ευκαιρία.

 

Έγινε επεξεργασία από Γιάννης_84
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Γιάννης_84 said:

Whataboutism. Με πολλά 0,χχ αθροιζόμενα, φτάνουμε σε μεγαλύτερα ποσοστά του τι αφορά ποιους. Άλλο θέμα το α, άλλο το β, άλλο το γ. Μπορεί να συζητάμε το β και να είναι σημαντικότερο το α, αλλά αυτό δεν είναι ούτε απάντηση για το α, ούτε λόγος να μην το συζητάμε όταν υπάρχει σχετική ευκαιρία

 

Δεν είπα να μη το συζητάτε. Ούτε θέλω να αντιπαρατεθώ για κάτι που δε με αφορά και δε με νοιάζει.

Γιατί δε με αφορά; Γιατί δεν είμαι ομοφυλόφιλος και μάλλον δεν θα γίνω. Ούτε με το ζόρι ούτε με προπαγάνδα ούτε και έχω στον κύκλο κάποιον που να είναι / να θέλει να γίνει κλπ οπότε μου φαίνεται κάτι εντελώς distant. Αλλά, πιστεύω, αυτοί που φοβούνται την προπαγάνδα των ΛΟΑΤΚΙ και θέλουν να τους περιχαρακώνουν μάλλον πρέπει να το δουν με τον ψυχολόγο τους, κάτι καταπιέζεται μέσα τους και είναι κρίμα.

Και τέλος μου κάνει εντύπωση και ο τόσος ντόρος για κάποια δικαιώματα που θα έχουν οι "λάθος άνθρωποι" ή κάποια πιθανά παιδιά που "θα πέσουν σε χέρια ομοφυλόφιλων" ενώ πολλές φορές οι ίδιοι που φωνάζουν δεν έχουν εξασφαλισμένο μέλλον ούτε για τους ίδιους ούτε για τα παιδιά τους και δεν φταίνε οι gay γι αυτό αλλά οι ίδιοι τους.

 

Αν οι ίδιοι (που είναι πολλοί) φωνάζανε έτσι και για όλα τα απάνθρωπα νομοσχέδια που περνάνε αέρα θα είμασταν παράδεισος και όχι τριτοκοσμική μπανανία.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Να ομολογήσω την αμαρτία μου, φχαριστήθηκα λίγο την κουβέντα, γιατί ήταν καλή αφορμή να έρθουν όλα σε τούτο το θέμα. Είχε πέσει στην 3η σελίδα του Off Topic. Κατάντια, δηλαδής. Διαβάζαμε για κουζίνες Ιζόλα, για κοινωνικά χόμπι κι εδώ τίποτα.

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

  

14 λεπτά πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

Αλλά, πιστεύω, αυτοί που φοβούνται την προπαγάνδα των ΛΟΑΤΚΙ και θέλουν να τους περιχαρακώνουν μάλλον πρέπει να το δουν με τον ψυχολόγο τους, κάτι καταπιέζεται μέσα τους και είναι κρίμα.

Προπαγάνδα κάνουν πολλοί για πολλά θέματα. Σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να είναι και δύσκολο να την αντιληφθείς για διάφορους λόγους και έτσι να μην αντιδράσεις καν. Σε περιπτώσεις όμως που ο παραλογισμός και τα ψέματα βγάζουν μάτι διαστρεβλώνοντας την ίδια την ανθρώπινη υπόσταση, μη σου φαίνεται παράλογο ή προβληματικό οι απλοί άνθρωποι που δεν έχουν, ούτε χρειάζονται ψυχολόγο, να αντιδρούν λίγο πιο έντονα μπας και προστατεύσουν τους αδιάφορους από τους ΑΒΓΔΕΖ+ και τους συμπαθούντες αυτών οι οποίοι συνήθως και έχουν και χρειάζονται ψυχολόγο.

 

14 λεπτά πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

Και τέλος μου κάνει εντύπωση και ο τόσος ντόρος για κάποια δικαιώματα που θα έχουν οι λάθος άνθρωποι ή κάποια πιθανά παιδιά που θα πέσουν σε χέρια ομοφυλόφιλων ενώ πολλές φορές οι ίδιοι που φωνάζουν δεν έχουν εξασφαλισμένο μέλλον ούτε για τους ίδιους ούτε για τα παιδιά τους και δεν φταίνε οι gay γι αυτό αλλά οι ίδιοι τους.

Εξασφαλισμένο μέλλον είναι μεγάλη κουβέντα. Είναι δεν είναι εξασφαλισμένο το μέλλον του οποιουδήποτε, δεν είναι περίεργο να συζητάει οποιοδήποτε θέμα της επικαιρότητας.

 

14 λεπτά πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

Αν οι ίδιοι (που είναι πολλοί) φωνάζανε έτσι και για όλα τα απάνθρωπα νομοσχέδια που περνάνε αέρα θα είμασταν παράδεισος και όχι τριτοκοσμική μπανανία.

Το θέμα δεν είναι μόνο ποιοι και πόσο φωνάζουν, αλλά και που συμμετέχουν, ποιος τους ακούει, τι ψηφίζουν κλπ

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος LL_NEO έγραψε:

Μισό. Αν δεν επιφέρει καμία αλλαγή ουσίας όπως λες, τότε εσυ γιατί κόβεσαι;

 

1 ώρα πριν, το μέλος dfk_7677 έγραψε:

Από την άλλη θεωρώ ότι έχει γίνει τεράστιος ντόρος για κάτι που θα φέρει στην πραγματικότητα ελάχιστες αλλαγές στην κοινωνία.


Εσύ αυτό κατάλαβες, ότι κόβομαι;

 

36 λεπτά πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Εντάξει, ας ξεγράψουμε όλη την ανθρώπινη ιστορία κατά την οποία ξέρεις δεν υπήρχαν DNA τεστ ας πούμε.

Ναι να μην την ξεγράψουμε, ας καταργήσουμε και τη γεωργία γιατί υπάρχει σε ένα πολύ μικρό κομμάτι της ανθρώπινης ιστορίας...

Κατά τα άλλα, εγώ προσωπικά έχω βαρεθεί να σου απαντάω, γιατί όπως πάντα μετακινείς τα δοκάρια όπως σε βολεύει. Σεβαστές οι απόψεις σου, να συνεχίσεις να τις έχεις. Ευτυχώς για όλους μας, είστε η μειοψηφία γιατί αλλιώς θα είμασταν στο μεσαίωνα.

Έγινε επεξεργασία από dfk_7677
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, το μέλος dfk_7677 έγραψε:

Ναι να μην την ξεγράψουμε, ας καταργήσουμε και τη γεωργία γιατί υπάρχει σε ένα πολύ μικρό κομμάτι της ανθρώπινης ιστορίας...

Τι άσχετο είναι αυτό; Δεν κολλάει πουθενά.

 

1 λεπτό πριν, το μέλος dfk_7677 έγραψε:

Κατά τα άλλα, εγώ προσωπικά έχω βαρεθεί να σου απαντάω, γιατί όπως πάντα μετακινείς τα δοκάρια όπως σε βολεύει. Σεβαστές οι απόψεις σου, να συνεχίσεις να τις έχεις. Ευτυχώς για όλους μας, είστε οι μειοψηφία γιατί αλλιώς θα είμασταν στο μεσαίωνα.

Δεν μετακινώ τίποτα και δεν είμαι καθόλου σίγουρος αν είμαι μειοψηφία ειδικά σε αυτό το θέμα. Υπάρχει κάτι παμπάλαιο και πανανθρώπινο που λέγεται γάμος και οικογένεια και μέχρι πριν 10 δευτερόλεπτα αφορούσε μόνο ανδρόγυνα και αυτό συνέβαινε για συγκεκριμένους πρακτικούς λόγους και εξυπηρετούσε συγκεκριμένες υπαρκτές ανάγκες που συνεχίζουν να υπάρχουν και πάντα θα υπάρχουν. Το γεγονός ότι εμφανίστηκε κάτι καινούριο, δεν είναι από μόνο του ούτε καλό επειδή είναι καινούριο, ούτε κακό επειδή δεν είναι παλιό. Είναι απλώς στην καλύτερη ανούσιο και εν δυνάμει βλαπτικό. Ακόμα και στο μισητό μεσαίωνα αν ψάξεις, σίγουρα θα βρεις κάποια έστω λεπτομέρεια του τότε που υπερέχει έναντι του σήμερα. Η πιθανή ύπαρξη μιας τέτοιας καλής λεπτομέρειας του μεσαίωνα και η αναφορά της, δεν σημαίνει πως αυτός που το ανέφερε θέλει, προτιμά και νοσταλγεί το μεσαίωνα. Ούτε είναι επιχείρημα να πεις ότι τάδε πράγμα του μεσαίωνα είναι αναγκαστικά κακό και χειρότερο από το σήμερα μόνο και μόνο επειδή το σήμερα είναι πιο πρόσφατο. Το ίδιο λάθος που κάνουν πολλοί υπερσυντηρητικοί που ταυτίζουν παλιό=καλό και νέο=κακό, το κάνουν άλλοι από την άλλη μεριά νέο=καλό και παλιό=κακό. Δεν είναι πάντα έτσι.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Γιάννης_84 said:

Προπαγάνδα κάνουν πολλοί για πολλά θέματα. Σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να είναι και δύσκολο να την αντιληφθείς για διάφορους λόγους και έτσι να μην αντιδράσεις καν. Σε περιπτώσεις όμως που ο παραλογισμός και τα ψέματα βγάζουν μάτι διαστρεβλώνοντας την ίδια την ανθρώπινη υπόσταση, μη σου φαίνεται παράλογο ή προβληματικό οι απλοί άνθρωποι που δεν έχουν, ούτε χρειάζονται ψυχολόγο, να αντιδρούν λίγο πιο έντονα μπας και προστατεύσουν τους αδιάφορους από τους ΑΒΓΔΕΖ+ και τους συμπαθούντες αυτών οι οποίοι συνήθως και έχουν και χρειάζονται ψυχολόγο.

 

Πολύ δύσκολα κάποιος υγιής ψυχολογικά άνθρωπος με φυσιολογικό επίπεδο αντίληψης το οποίο του επιτρέπει να εντοπίζει την προπαγάνδα θα υποκύψει σε ριζική αλλαγή ιδεολογίας/φύσης/σεξουαλικών προτιμήσεων/whatever/ μέσω αυτής. 

Παρασύρονται στην  οποιαδήποτε προπαγάνδα, στο κάπνισμα, το αλκοόλ και τα υπόλοιπα ναρκωτικά αλλά και τις αιρέσεις, τον φονταμενταλισμό, τα οπαδικά κλπ άνθρωποι με αποκλίσεις στην ψυχολογία τους και όχι υγιείς ψυχολογικά - ισορροπημένοι άνθρωποι.

 

Το παραπάνω προκύπτουν από αιώνες μελετών και στατιστικής.  Επομένως όποιος/όποια/όποιο νομίζει ότι απειλείται πρέπει να το δουλέψει με ψυχολόγο. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλαβω, πως καταλυεται η ανθρωπινη υποσταση μου, επειδη ενα ζευγαρι θελει να κανει η να υοθετησει παιδι. Ασχετα απο το φυλο του ζευγαριου.

Σε αλλα νεα. Η κυβερνηση, εχει πεισει οτι τα 600μυρια που θα βγαλει απο την αυξηση των φορων στους ελευθερους επαγγελματιες, θα τα πληρωσουν οι ιδιοι απο την τσεπη τους. την ιδια στιγμη μιλαει για μετρα κατα της ακριβειας. Στα σχολια διαβαζεις καλα τους κανουν κλπ. Αντε να εξηγησεις οτι θα την πληρωσει αυτος και ο αλλος δεν θα καταλαβει τπτ.

Εδω δεν ξερετε βασικα πραγματα και φιλοσοφειτε για θρησκιες, ανθρωπους και επιστημονικες ερευνες...

2 λεπτά πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

Παρασύρονται στην  οποιαδήποτε προπαγάνδα, στο κάπνισμα, το αλκοόλ και τα υπόλοιπα ναρκωτικά αλλά και τις αιρέσεις, τον φονταμενταλισμό, τα οπαδικά κλπ άνθρωποι με αποκλίσεις στην ψυχολογία τους και όχι υγιείς ψυχολογικά - ισορροπημένοι άνθρωποι

Σκεφτομουν, μια φορα την εβδομαδα, παρασκευη βραδυ να κανω ενα πουρο μαζι με το ουισκι μου. Να παω να κοιταχτω?

Link to comment
Share on other sites

  

24 λεπτά πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

 

Πολύ δύσκολα κάποιος υγιής ψυχολογικά άνθρωπος με φυσιολογικό επίπεδο αντίληψης το οποίο του επιτρέπει να εντοπίζει την προπαγάνδα θα υποκύψει σε ριζική αλλαγή ιδεολογίας/φύσης/σεξουαλικών προτιμήσεων/whatever/ μέσω αυτής. 

Δεν έχεις δει ή δώσει σημασία μάλλον στο τι γίνεται όταν φυσιολογικότατοι άνθρωποι π.χ. υποκύπτουν στο να απαντήσουν σε ερώτηση για τα pronouns τους, όταν τους γίνεται η σχετική ερώτηση αντί να αρνηθούν να συμμετάσχουν σε αυτόν τον παραλογισμό. Η ερώτηση <<τι είναι η γυναίκα>> αποτέλεσε αντικείμενο "controversial" ντοκιματέρ, εκεί έχουμε φτάσει. Δεν είναι απαραίτητα ότι το γύρισαν ή θα το γυρίσουν κάποιοι εξαιτίας της προπαγάνδας, αλλά και μόνο ότι απαντάνε σε αυτήν την ερώτηση ή κάθονται και χειροκροτάνε τον Thomas να κερδίζει κορίτσια στην κολύμβηση, δείχνει κάτι που μάλλον δεν θέλεις να δεις όσον αφορά τους μη χρήζοντες ψυχολόγου ανθρώπους και πόσο τους επηρεάζει και βλάπτει.

 

24 λεπτά πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

Παρασύρονται στην  οποιαδήποτε προπαγάνδα, στο κάπνισμα, το αλκοόλ και τα υπόλοιπα ναρκωτικά αλλά και τις αιρέσεις, τον φονταμενταλισμό, τα οπαδικά κλπ άνθρωποι με αποκλίσεις στην ψυχολογία τους και όχι υγιείς ψυχολογικά - ισορροπημένοι άνθρωποι.

Η παράσυρση που εννοούσα εγώ, δεν αφορούσε τις προσωπικές συνήθειες του καθενός για τον εαυτό του, αλλά στην αποδοχή των παραλογισμών γύρω του, ως φυσιολογικών, με επόμενο βήμα την εδραίωση όλο και περισσότερων παραλογισμών και σε άλλους τομείς. Και μην ξεχνάς πως εκτός από τους ισορροπημένους κλπ, υπάρχουν και τα ανήλικα τα οποία είναι υπό διαμόρφωση ακόμα. Εκεί δεν τίθεται θέμα ψυχικής υγείας αλλά αναγκαστικής λόγω ηλικίας ανωριμότητας και δυστυχώς πολλά παιδιά πέφτουν θύματα της προπαγάνδας και καταφεύγουν σε βλπατικές για τον εαυτό τους ακρότητες.

 

24 λεπτά πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

Το παραπάνω προκύπτουν από αιώνες μελετών και στατιστικής.  Επομένως όποιος/όποια/όποιο νομίζει ότι απειλείται πρέπει να το δουλέψει με ψυχολόγο. 

Όταν οι άνθρωποι που κυβερνάνε το κάνουν σε καθεστώς ανοχής των ανεπιθύμητων πτυχών της πολιτικής τους, με οριακά <<ανταλλάγματα>> του στυλ <<για να μην κυβερνήσουν οι άλλοι που είναι χειρότεροι>>, εφαρμόζουν όλο και πιο εξόφθαλμα παράλογα πράγματα με σιωπηρή αποδοχή της κοινωνίας υπό το φόβο μην μας πουν φασίστες/οπισθοδρομικούς κλπ, τότε η εν λόγω απειλή δεν είναι αποτέλεσμα ψυχολογικών προβλημάτων αυτών που τη διακρίνουν και επισημαίνουν, αλλά η πραγματικότητα που πολλοί δεν θέλουν και δεν βολεύονται να παραδεχθούν.

 

 

23 λεπτά πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

Δεν μπορω να καταλαβω, πως καταλυεται η ανθρωπινη υποσταση μου, επειδη ενα ζευγαρι θελει να κανει η να υοθετησει παιδι. Ασχετα απο το φυλο του ζευγαριου.

Καταλύεται αν δεχθείς το μηδενισμό πατρότητας και μητρότητας. Καταλύεται αν δεχθείς ως φυσιολογικό, νόμιμο και επιθυμητό το delivery/εμπόριο κατά παραγγελία παιδιών που προμελετημένα δεν θα γνωρίσουν ποτέ ούτε τη μητέρα τους, ούτε κάποια άλλη για μητέρα ή το αντίστροφο. Κατά παραγγελία ορφανά εμένα μου φαίνεται απάνθρωπο. Αν εσένα σου φαίνεται ανθρωπιά...

 

23 λεπτά πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

Σε αλλα νεα. Η κυβερνηση, εχει πεισει οτι τα 600μυρια που θα βγαλει απο την αυξηση των φορων στους ελευθερους επαγγελματιες, θα τα πληρωσουν οι ιδιοι απο την τσεπη τους. την ιδια στιγμη μιλαει για μετρα κατα της ακριβειας. Στα σχολια διαβαζεις καλα τους κανουν κλπ. Αντε να εξηγησεις οτι θα την πληρωσει αυτος και ο αλλος δεν θα καταλαβει τπτ.

Άλλο ένα whataboutism.

 

23 λεπτά πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

Εδω δεν ξερετε βασικα πραγματα και φιλοσοφειτε για θρησκιες, ανθρωπους και επιστημονικες ερευνες...

Ενώ εσύ τα ξέρεις όλα, δεν υπάρχει ανθρώπινη γνώση που να μην την έχεις, οπότε μόνο εσύ μπορείς να συζητάς ό,τι σου κάνει κέφι και οι άλλοι να τρώνε shaming;

23 λεπτά πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

Σκεφτομουν, μια φορα την εβδομαδα, παρασκευη βραδυ να κανω ενα πουρο μαζι με το ουισκι μου. Να παω να κοιταχτω?

Τα πούρα και το αλκοόλ δεν ξέρω πόσο υγιεινές συνήθειες είναι, δεν θα ήταν κακή ιδέα ένα τακτικό check up.

Έγινε επεξεργασία από Γιάννης_84
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, fatalara said:

Σκεφτομουν, μια φορα την εβδομαδα, παρασκευη βραδυ να κανω ενα πουρο μαζι με το ουισκι μου. Να παω να κοιταχτω?

 

Ξερωγω κανονικά ναι, αλλά απ την άλλη αμα ρίξεις μια ματια στα διαφορα θρεντ εδω και στο τι γράφεται κατα καιρούς, μια χαρά είσαι με το πουρακι και το ουισκάκι σου. 

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα καλά διαγώνια ότι πρέπει να λέω κι ευχαριστώ που κάποιοι σκούζουν για να με προστατέψουν μην τυχόν και παρασυρθώ κι αρχίσω να λιγουρεύομαι το τσουτσούνι; Ε, ευχαριστώ.

 

Υπάρχει -λέει- κάτι "παμπάλαιο" και "πανανθρώπινο" που λέγεται "γάμος" και "οικογένεια". Μην κοιτάτε που αυτά έχουν (καταγεγραμμένα) αναθεωρηθεί 1000 φορές μέσα σε 30 αιώνες από 100 διαφορετικούς πολιτισμούς.

 

Δεν πάτε καλύτερα να κοιτάξετε κάναν αμφορέα, να δείτε ποια ήταν η "οικογένεια" στην οποία διαπαιδαγωγούσαμε τους νέους την εποχή που "χτίζαμε Παρθενώνες" (sic); Ή τι εννοούν οι Μορμόνοι όταν λένε "γάμος";

 

Κατανοώ (και απορρίπτω) το επιχείρημα "είμαι Έλλην, Χριστιανός Ορθόδοξος και πιστεύω ότι το δόγμα μου πρέπει να καθορίζει τι είναι γάμος και οικογένεια". Τα παμπάλαια και τα πανανθρώπινα κρατήστε τα για τους άλλους αδιάβαστους.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, το μέλος acct έγραψε:

Διάβασα καλά διαγώνια ότι πρέπει να λέω κι ευχαριστώ που κάποιοι σκούζουν για να με προστατέψουν μην τυχόν και παρασυρθώ κι αρχίσω να λιγουρεύομαι το τσουτσούνι; Ε, ευχαριστώ.

Δεν διάβασες καλά, καλύτερα να διαβάζεις ίσια για να μην παρεξηγείς τα νοήματα.

 

4 λεπτά πριν, το μέλος acct έγραψε:

Υπάρχει -λέει- κάτι "παμπάλαιο" και "πανανθρώπινο" που λέγεται "γάμος" και "οικογένεια". Μην κοιτάτε που αυτά έχουν (καταγεγραμμένα) αναθεωρηθεί 1000 φορές μέσα σε 30 αιώνες από 100 διαφορετικούς πολιτισμούς.

Επειδή υπάρχουν διαφορές ανά τον κόσμο και ανά εποχή, δεν σημαίνει ότι η οικογένεια δεν είναι κάτι παμπάλαιο και πανανθρώπινο, ούτε και ο θεσμός του γάμου ανάμεσα σε άνδρες και γυναίκες. Δεν ήταν ούτε είναι παντού και πάντα όλα ολόιδια, αλλά η επίκληση μικροδιαφορών ή/και εξαιρέσεων, δεν αποδεικνύει τίποτα πέρα από στείρα επιμονή δικαιολόγησης των αδικαιολόγητων και των παράλογων.

 

4 λεπτά πριν, το μέλος acct έγραψε:

Δεν πάτε καλύτερα να κοιτάξετε κάναν αμφορέα, να δείτε ποια ήταν η "οικογένεια" στην οποία διαπαιδαγωγούσαμε τους νέους την εποχή που "χτίζαμε Παρθενώνες" (sic); Ή τι εννοούν οι Μορμόνοι όταν λένε "γάμος";

Σοβαρά επιχειρήματα. Googlara γάμος μορμόνων και έβγαλε κάτι ανδρόγυνα να χαμογελάνε στις φωτογραφίες. Εντάξει, το παραδέχομαι, δεν έχω γνώσεις για το τι πιστεύουν οι Μορμόνοι αλλά η επίκλησή τους με σκοπό την απομυθοποίηση και διαστρέβλωση της οικογένειας, έχει πλάκα. Τώρα για τις διάφορες ασυναρτησίες και συκοφαντίες για την αρχαία αθηναϊκή κοινωνία, έχουν γίνει όλες debunked προ πολλού.

 

4 λεπτά πριν, το μέλος acct έγραψε:

Κατανοώ (και απορρίπτω) το επιχείρημα "είμαι Έλλην, Χριστιανός Ορθόδοξος και πιστεύω ότι το δόγμα μου πρέπει να καθορίζει τι είναι γάμος και οικογένεια". Τα παμπάλαια και τα πανανθρώπινα κρατήστε τα για τους άλλους αδιάβαστους.

Εντάξει, η απόρριψη του ελληνισμού και της ορθοδοξίας δεν είναι κάτι που μου κάνει εντύπωση, φαινόταν και είναι ένας από τους συχνούς κοινούς παρονομαστές των ΑΒΓΔΕΖ+ και των υπηρετών τους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Καταλύεται αν δεχθείς το μηδενισμό πατρότητας και μητρότητας. Καταλύεται αν δεχθείς ως φυσιολογικό, νόμιμο και επιθυμητό το delivery/εμπόριο κατά παραγγελία παιδιών που προμελετημένα δεν θα γνωρίσουν ποτέ ούτε τη μητέρα τους, ούτε κάποια άλλη για μητέρα ή το αντίστροφο. Κατά παραγγελία ορφανά εμένα μου φαίνεται απάνθρωπο. Αν εσένα σου φαίνεται ανθρωπιά...

Τρικυμια εν κρανιω.

Οι μονογονεικες οικογενιες δεν εχουν ηδη τετοια παιδια που περιγραφεις? Τους ομοφυλοφιλους περιμενεις εσυ? Ενα σωρο παιδια, που μεγαλωνουν μονο με την μητερα τους και τον πατερα τον βλεπουν σε φωτογραφια η ποτε, αναλογα την συμφωνια που εχει γινει, ειναι κομπλε αλλα αν μεγαλωσει με δυο μαναδες υπαρχει προβλημα. 

 

Μηδενισμος πατροτητας και μητροτητας υπαρχει μονο στο κεφαλι σου. Η φυση δεν καταλυεται, ειναι ενστικτο. Αν δεν μπορεις να μεταφερεις σωστες γνωσεις η να εξηγησεις το καθε ''γιατι'' στο παιδι σου, φταις εσυ οχι ο νομος ουτε τι λενε οι διπλα.

 

1 ώρα πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Ενώ εσύ τα ξέρεις όλα

Εγω μιλησα για βασικα, οχι για ολα. Εσυ που μιλας για ολα τα βλεπουμε τα αποτελεσματα.

Τεσπα, δεν ξερω γιατι ασχοληθηκα.

 

1 ώρα πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

 

Ξερωγω κανονικά ναι, αλλά απ την άλλη αμα ρίξεις μια ματια στα διαφορα θρεντ εδω και στο τι γράφεται κατα καιρούς, μια χαρά είσαι με το πουρακι και το ουισκάκι σου. 

Αν θα πιω 2 το μηνα. Για ποτηρια μιλαμε ετσι οχι μπουκαλια. Για παρεα καμια παρασκευη οταν πεσει για υπνο η γυναικα και καθομαι ακομα στην τηλεοραση και παιζω. Περναω η κοβομαι?

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

Τρικυμια εν κρανιω.

Οι μονογονεικες οικογενιες δεν εχουν ηδη τετοια παιδια που περιγραφεις?

Αναφέρθηκα, αλλά ή δεν το είδες ή δεν κατάλαβες τίποτα πέρα από αυτά που νομίζεις πως ξέρεις.

 

10 λεπτά πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

Τους ομοφυλοφιλους περιμενεις εσυ? Ενα σωρο παιδια, που μεγαλωνουν μονο με την μητερα τους και τον πατερα τον βλεπουν σε φωτογραφια η ποτε, αναλογα την συμφωνια που εχει γινει, ειναι κομπλε

Επίσης αναφέρθηκα αλλά δεν κατάλαβες τίποτα απ' ό,τι φαίνεται.

 

10 λεπτά πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

αλλα αν μεγαλωσει με δυο μαναδες υπαρχει προβλημα. 

Τελικά μηδενίζουμε την πατρότητα ή όχι; Τρικυμία της τρικυμίας. Έχω γράψει διευκρινήσεις για όλα αυτά.

 

10 λεπτά πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

Μηδενισμος πατροτητας και μητροτητας υπαρχει μονο στο κεφαλι σου.

Ενώ στο δικό σου υπάρχει εξύψωση με δύο μανάδες που είναι οκ. Δεν διάβασες τίποτα από αυτά που νομίζεις ότι αντικρούεις.

 

10 λεπτά πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

Η φυση δεν καταλυεται, ειναι ενστικτο. Αν δεν μπορεις να μεταφερεις σωστες γνωσεις η να εξηγησεις το καθε ''γιατι'' στο παιδι σου, φταις εσυ οχι ο νομος ουτε τι λενε οι διπλα.

Οι νόμοι δεν είναι άνευ οποιωνδήποτε αποτελεσμάτων και επιρροής στο παιδί σου. Οι νόμοι απαγορεύουν πράγματα, ενθαρρύνουν άλλα και αδιαφορούν για άλλα. Δεν είναι μηδενικών αποτελεσμάτων οι νόμοι. Παίζουν ρόλο στη διαμόρφωση καταστάσεων, συχνά εξίσου ή και σημαντικότερες από τη γονική διαπαιδαγώγηση.

 

10 λεπτά πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

Εγω μιλησα για βασικα, οχι για ολα. Εσυ που μιλας για ολα τα βλεπουμε τα αποτελεσματα.

Τεσπα, δεν ξερω γιατι ασχοληθηκα.

Είναι πολύ αλαζονικό και υπεροπτικό να αποδίδεις στον άλλον έλλειψη γνώσης ακόμα και των βασικών ενώ δεν γνωρίζεις καν να βάζεις τόνους. Ο λόγος που ασχολήθηκες είναι να κάνεις επίδειξη της ανωτερότητας που νομίζεις πως έχεις.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος dfk_7677 έγραψε:

 


Εσύ αυτό κατάλαβες, ότι κόβομαι;

 

Ναι να μην την ξεγράψουμε, ας καταργήσουμε και τη γεωργία γιατί υπάρχει σε ένα πολύ μικρό κομμάτι της ανθρώπινης ιστορίας...

Κατά τα άλλα, εγώ προσωπικά έχω βαρεθεί να σου απαντάω, γιατί όπως πάντα μετακινείς τα δοκάρια όπως σε βολεύει. Σεβαστές οι απόψεις σου, να συνεχίσεις να τις έχεις. Ευτυχώς για όλους μας, είστε η μειοψηφία γιατί αλλιώς θα είμασταν στο μεσαίωνα.

Προφανώς και κόπτεσαι όταν μας λες πως καμία αλλαγή δε θα επιφέρει αυτό που πάνε να μας επιβάλλουν αλλά παράλληλα όσοι δε συντασσόμαστε με αυτό το ησσονος σημασίας πράγμα είμαστε ομοφοβικοί. Διάλεξε και πάρε. 
 

@Myralis γλυκέ μου προφανώς και δεν θα καλιμπραρεις τα λεγόμενα σου με βάση το εκλογικό σας ποσοστό. Παρόλα αυτά αυτό που σου είπα ισχύει. Είστε πλέον ξανά πολυ μικρή σαν παράταξη για να έρχεστε με ύφος φωτεινού σκατογνωστη και να βάζετε ταμπέλες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.