Jump to content



Χρεοκοπία Ευρώπης - The Euroskepticism Thread - Ευρωσκεπτικισμός v0.1


sotiris

Η χειρότερη περίοδος διακυβέρνησης  

103 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

1 ώρα πριν, το μέλος dfk_7677 έγραψε:

 


Γιατί; Εγώ βλέπω ότι θα έλυνε πολύ περισσότερα προβλήματα για τα τέκνα από όσα μπορεί να προκύψουν από το νομοσχέδιο. Γιατί να διευκολύνουμε νομικά κάτι ήδη γίνεται και προκαλεί προβλήματα στην ανατροφή αυτών των τέκνων;

Σαν παιχνίδι της κολοκυθιάς μοιάζει η παραπάνω διατύπωσή σου. Ό,τι λέει αυτός, εγώ θα λέω το αντίθετο... Δεν βγάζει καν νόημα.

 

1 ώρα πριν, το μέλος dfk_7677 έγραψε:


Μετά έρχεται ο @Proteas και με κατηγορεί ότι αναφέρομαι σε μπούρδες. Δηλαδή ο μόνος τρόπος να μείνει έγκυος μια γυναίκα είναι το ευχάριστο και επιθυμητό και για τους 2 εμπλεκόμενος κολπικό σεξ χωρίς αντισύλληψη; Δεν υπάρχουν τόσοι άλλοι τρόποι εξόδου του σπέρματος από τους όρχεις και η εναπόθεσή του στη μήτρα; Πρέπει απαραιτήτως να είναι εξωσωματική; Δεν έχω καταλάβει κάποια πράγματα μήπως για το πως γίνονται τα παιδιά;

Εντάξει, τώρα η μπούρδα πήγε σύννεφο. Ή θα γίνει με τον πρωτόγονο τρόπο ή όπου έβαλα ατυχώς τη λέξη εξωσωματική, βάλε με την βοήθεια της τεχνολογίας ευρύτερα. Εσύ ποιους άλλους διαστημικούς τρόπους εννοείς και τι σχέση έχουν;

 

1 ώρα πριν, το μέλος dfk_7677 έγραψε:

Προγενέστερες συμφωνίες μπορούν να υπάρχουν και ανάμεσα σε ετεροφυλόφιλους, δεν έχει αυτό σχέση με τις σεξουαλικές προτιμήσεις.

Ναι, μπορούν, αλλά μόνο ένα ζευγάρι ίδιου φύλου έχει εξ ορισμού ανάγκη κάποια τέτοια προσυμφωνία για αυτό το σκοπό. Γενικά ό,τι μπορούν να κάνουν οι μεν, μπορούν και οι δε. Το ανάποδο δεν ισχύει και θέλουν να το κάνουν να ισχύσει με το ζόρε και τη βοήθεια του νόμου.

 

30 λεπτά πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Δυστυχώς για εσένα όμως, η έννοια της παρένθετης μητέρας δεν αφορά μόνο το παρόν.

Δυστυχώς για μένα; Δεν αφορά εμένα προσωπικά το θέμα, κουβέντα κάνουμε.

 

30 λεπτά πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Εδώ και πολλά χρόνια γεννιούνται παιδιά με αυτόν τον τρόπο. Το θέμα της παρένθετης μητέρας είναι ξεχωρο από αυτό των ομοφυλοφίλων οπότε πάει σε άλλη, ξεχωριστή, δική του συζήτηση.

Είναι και θέμα ξέχωρο, άπτεται όμως και του παρόντος γιατί αποτελεί σε πολλές περιπτώσεις προαπαιτούμενό του.

 

30 λεπτά πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Αλλά η θα επιτραπεί για όλους, η θα απαγορευτεί γενικά για όλους.

Με ποιο κριτήριο; Το να μη ζηλέψουν κάποιοι ή μήπως έπρεπε να μας νοιάζει λίγο περισσότερο και το αποτέλεσμα στα παιδιά;

 

30 λεπτά πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Τα έμβρυα μεγαλώνουν και γνωρίζουν έναν οργανισμό. Αυτό στον οποίο κυοφορουνται. Όταν απομακρυνθούν από αυτόν, το ίδιο κακό θα κάνει (αν κάνει) είτε υιοθετηθούν από ομοφυλο είτε από ετεροφυλο ζευγάρι. 

Ναι, το καλύψαμε όλοι μας αυτό το 《το ίδιο κάνει》. Απλώς κάποιοι θεωρούν μητέρα και πατέρα ισοδύναμο με δυο πατεράδες ή δυο μανάδες. Μόνο έτσι μπορείς να πεις πως θα είναι το ίδιο. Εγώ αυτούς τους δύο σημαντικότατους, διακριτούς και ιερούς ρόλους δεν πρόκειται να τους απαξιώσω και να τους μηδενίσω, που να χτυπιέστε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

32 λεπτά πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Με ποιο κριτήριο; Το να μη ζηλέψουν κάποιοι ή μήπως έπρεπε να μας νοιάζει λίγο περισσότερο και το αποτέλεσμα στα παιδιά;

Με το κριτήριο "πόσο κακό είναι να απομακρύνεις το νεογέννητο από τον άνθρωπο που το κυοφόρησε". Εάν είναι κακό, τότε δεν πρέπει να απομακρυνθεί προς κανέναν προορισμό. Αν όμως δεν είναι κακό, τότε μπορεί να απομακρυνθεί προς οποιονδήποτε προορισμό. 

Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Σαν παιχνίδι της κολοκυθιάς μοιάζει η παραπάνω διατύπωσή σου. Ό,τι λέει αυτός, εγώ θα λέω το αντίθετο... Δεν βγάζει καν νόημα.

Μου είπες δε θες να απαγορευτεί δια νόμου το να έχουν οι ομοφυλόφιλοι βιολογικά τέκνα. Γιατί; 

 

13 λεπτά πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Εντάξει, τώρα η μπούρδα πήγε σύννεφο. Ή θα γίνει με τον πρωτόγονο τρόπο ή όπου έβαλα ατυχώς τη λέξη εξωσωματική, βάλε με την βοήθεια της τεχνολογίας ευρύτερα. Εσύ ποιους άλλους διαστημικούς τρόπους εννοείς και τι σχέση έχουν;


Ο Στέφανος με τη βοήθεια του χεριού του εκσπερματώνει σε δοχείο. Το περιεχόμενο με τη βοήθεια σύριγγας τοποθετείται στον κόλπο γυναίκας. Εξαιρετικά διαστημικός και όχι τεχνολογικός (εκτός αν μια σύριγγα θεωρείται τεχνολογικό επίτευγμα στις μέρες μας) τρόπος ο οποίος δεν απαιτεί να έλκεται σεξουαλικά ο Στέφανος από τη γυναίκα που θα κάνει το παιδί του.

Στην περίπτωση πάλι ομοφυλόφιλης γυναίκας, τα πράγματα είναι πολύ πιο εύκολα καθότι το ότι δεν ερεθίζεται από τους άντρες, δεν την εμποδίζει καθόλου να κάνει λίγο υπομονή και με τη χρήση λιπαντικού για να μην νιώθει ενοχλήσεις, να μείνει έγκυος με τον πρωτόγονο τρόπο.

Συμπέρασμα: Υπάρχουν πολλοί τρόποι να γίνει ένα παιδί οι οποίοι δεν απαιτούν να υπάρχει σεξουαλική έλξη μεταξύ των γονέων και συνεπώς το ότι "απαγορεύεται" στους ομοφυλόφιλους από τις προτιμήσεις τους να έχουν βιολογικά παιδιά το οποίο έγραψες πιο πάνω είναι μπούρδα. Να τα γράφουμε όπως σε 5χρονο παιδί γιατί όταν στριμώχνεσαι κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις.

 

13 λεπτά πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Ναι, μπορούν, αλλά μόνο ένα ζευγάρι ίδιου φύλου έχει εξ ορισμού ανάγκη κάποια τέτοια προσυμφωνία για αυτό το σκοπό. Γενικά ό,τι μπορούν να κάνουν οι μεν, μπορούν και οι δε. Το ανάποδο δεν ισχύει και θέλουν να το κάνουν να ισχύσει με το ζόρε και τη βοήθεια του νόμου.


Άλλα λόγια να αγαπιόμαστε. Αν δε μπορείς να παρακολουθήσεις τι έχει γίνει quote καλύτερα να μην απαντάς. Τί ζευγάρι και μπαρμπούτσαλα; Έγραψες για ένα παρουσιαστή, ο οποίος είναι ομοφυλόφιλος και έκανε συμφωνία με μια φίλη του να του κάνει παιδί. Και σε ρώτησα τι διαφορά έχει αν ήταν ετεροφυλόφιλος ο οποίος θέλει να γίνει πατέρας; Υπάρχει και αυτή η κατηγορία ανδρών οι οποίοι αν και δεν έχουν σύντροφο θέλουν παιδί.

Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Με το κριτήριο "πόσο κακό είναι να απομακρύνεις το νεογέννητο από τον άνθρωπο που το κυοφόρησε". Εάν είναι κακό, τότε δεν πρέπει να απομακρυνθεί προς κανέναν προορισμό. Αν όμως δεν είναι κακό, τότε μπορεί να απομακρυνθεί προς οποιονδήποτε προορισμό. 

Δεν έχω εκφραστεί για το θεσμό της παρένθετης και δεν το θεωρώ εύκολο θέμα. Πιθανότατα σε πολλές περιπτώσεις να έχεις δίκαιο σε ό,τι γράφεις μέχρι τη δεύτερη τελεία σου, δεν είμαι σίγουρος, είμαι ανοιχτός σε αυτό το τόσο λεπτό θέμα. Οι προορισμοί όμως όπως το θέτεις, διαφέρουν και άρα επηρεάζουν κατά πολύ το αποτέλεσμα. Καθορίζουν αν το παιδί θα έχει έστω μη βιολογικούς μητέρα και πατέρα ή αν θα έχει δύο από τα ίδια.

 

1 λεπτό πριν, το μέλος dfk_7677 έγραψε:

Μου είπες δε θες να απαγορευτεί δια νόμου το να έχουν οι ομοφυλόφιλοι βιολογικά τέκνα. Γιατί; 

Διότι είναι ανέφικτο και δυστοπικό το να προσπαθήσεις να εξασφαλίσεις την εφαρμογή ενός τέτοιου νόμου! Πως θα γίνει; Θα τους μαρκάρουμε με τσιπάκι; Θα τους στειρώνουμε; Δεν γίνονται αυτά τα πράγματα.

 

1 λεπτό πριν, το μέλος dfk_7677 έγραψε:


Ο Στέφανος με τη βοήθεια του χεριού του εκσπερματώνει σε δοχείο. Το περιεχόμενο με τη βοήθεια σύριγγας τοποθετείται στον κόλπο γυναίκας. Εξαιρετικά διαστημικός και όχι τεχνολογικός (εκτός αν μια σύριγγα θεωρείται τεχνολογικό επίτευγμα στις μέρες μας) τρόπος ο οποίος δεν απαιτεί να έλκεται σεξουαλικά ο Στέφανος από τη γυναίκα που θα κάνει το παιδί του.

Στην περίπτωση πάλι ομοφυλόφιλης γυναίκας, τα πράγματα είναι πολύ πιο εύκολα καθότι το ότι δεν ερεθίζεται από τους άντρες, δεν την εμποδίζει καθόλου να κάνει λίγο υπομονή και με τη χρήση λιπαντικού για να μην νιώθει ενοχλήσεις, να μείνει έγκυος με τον πρωτόγονο τρόπο.

Συμπέρασμα: Υπάρχουν πολλοί τρόποι να γίνει ένα παιδί οι οποίοι δεν απαιτούν να υπάρχει σεξουαλική έλξη μεταξύ των γονέων και συνεπώς το ότι "απαγορεύεται" στους ομοφυλόφιλους από τις προτιμήσεις τους να έχουν βιολογικά παιδιά το οποίο έγραψες πιο πάνω είναι μπούρδα.

Μπούρδες είναι αυτά που γράφεις με τις σύριγγες! Σύριγγες στη φύση δεν υπάρχουν, άρα στην κατηγορία τεχνικά υποβοηθούμενης ανήκουν τα παραπάνω. Γράψε μετά για φυσικά υποκατάστατα της σύριγγας για να επιμείνεις λίγο ακόμα. Σε κάθε περίπτωση το έβαλα επίτηδες σε εισαγωγικά το απαγορεύεται ακριβώς επειδή στην πράξη είναι εφικτό με τις παραδοχές είτε να το κάνουν κανονικά κι ας μην τους αρέσει, είτε να χρησιμοποιήσουν τις παραπάνω μεθόδους.

 

1 λεπτό πριν, το μέλος dfk_7677 έγραψε:

Να τα γράφουμε όπως σε 5χρονο παιδί γιατί όταν στριμώχνεσαι κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις.

Το 5χρονο καταλαβαίνει τουλάχιστον τη σημασία μητέρας και πατέρα ενώ για πολλούς ενήλικες αμφιβάλλω.

 

1 λεπτό πριν, το μέλος dfk_7677 έγραψε:


Άλλα λόγια να αγαπιόμαστε. Αν δε μπορείς να παρακολουθήσεις τι έχει γίνει quote καλύτερα να μην απαντάς. Τί ζευγάρι και μπαρμπούτσαλα; Έγραψες για ένα παρουσιαστή, ο οποίος είναι ομοφυλόφιλος και έκανε συμφωνία με μια φίλη του να του κάνει παιδί.

Εσύ το βρίσκεις οκ αυτό δηλαδή;

 

1 λεπτό πριν, το μέλος dfk_7677 έγραψε:

Και σε ρώτησα τι διαφορά έχει αν ήταν ετεροφυλόφιλος ο οποίος θέλει να γίνει πατέρας; Υπάρχει και αυτή η κατηγορία ανδρών οι οποίοι αν και δεν έχουν σύντροφο θέλουν παιδί.

Αν θέλουν παιδί, να πάνε να βρουν μια γυναίκα να το μεγαλώσουν και μαζί όπως θα είναι καλύτερο και για το ίδιο και να αφήσουν τις σύριγγες και τις μαλακίες. Τι είναι το παιδί; Αξεσουάρ; Έχει απαιτήσεις το παιδί, δεν είναι κατοικίδιο συντροφιάς. Και δεν με νοιάζει τι επιτρέπουν ή όχι τα παραθυράκια των νόμων, λίγη λογική να έχουμε. Συνέλθετε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Διότι είναι ανέφικτο και δυστοπικό το να προσπαθήσεις να εξασφαλίσεις την εφαρμογή ενός τέτοιου νόμου! Πως θα γίνει; Θα τους μαρκάρουμε με τσιπάκι; Θα τους στειρώνουμε; Δεν γίνονται αυτά τα πράγματα.


Σου υπενθυμίζω εδώ ότι οι ομοφυλοφιλικές σεξουαλικές πράξεις ήταν παράνομες σε πάρα πολλές χώρες τον 20ο αιώνα. Τσιπάκια δεν είχαν τότε. Αν κάποιος πιανόταν να το κάνει, φυλακή. Το ίδιο θα μπορούσε να γίνεται και σε αυτή την περίπτωση. Αν κάποιος αποκτήσει βιολογικό παιδί και αποδειχτεί ότι είναι ομοφυλόφιλος/το μεγαλώνει με κάποιον άλλο του ιδίου φύλου να του αφαιρείται η κηδεμονία. Δεν είναι εύκολο, αλλά όχι ανέφικτο και θα αντιμετωπίσει ένα αριθμό περιπτώσεων όπως αυτές τις οποίες θες να αποφύγεις (τέκνα τα οποία μεγαλώνουν από ομοφυλόφιλους). Δε λέω ότι θα λύσει τελείως το πρόβλημα, αλλά θα το μειώσει. Που διαφωνείς;

Όσο για το δυστοπικό δεν το καταλαβαίνω. Εφόσον σε νοιάζουν τα δικαιώματα (για μια καλή ανατροφή) των τέκνων περισσότερο από αυτά (να αποκτήσουν παιδί) των γονέων, πρέπει ο νομοθέτης να τα υπερασπιστεί. Που διαφωνείς;

 

27 λεπτά πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Αν θέλουν παιδί, να πάνε να βρουν μια γυναίκα να το μεγαλώσουν και μαζί όπως θα είναι καλύτερο και για το ίδιο και να αφήσουν τις σύριγγες και τις μαλακίες. Τι είναι το παιδί; Αξεσουάρ; Έχει απαιτήσεις το παιδί, δεν είναι κατοικίδιο συντροφιάς. Και δεν με νοιάζει τι επιτρέπουν ή όχι τα παραθυράκια των νόμων, λίγη λογική να έχουμε. Συνέλθετε.

 

Άρα καμία διαφορά αν είναι ετεροφυλόφιλος ή ομοφυλόφιλος, το πρόβλημα είναι για σένα ότι το παιδί θα μεγαλώσει χωρίς μητέρα. Σωστά;
 

27 λεπτά πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Εσύ το βρίσκεις οκ αυτό δηλαδή;


Όχι. Σε διαβεβαιώ ότι είμαι πολύ πιο αυστηρός από ότι είσαι εσύ, αλλά και το σύνολο της κοινωνίας, όσον αφορά το τι είναι οκ στο μεγάλωμα ενός παιδιού. Το θεωρώ τη μεγαλύτερη ευθύνη που μπορεί να αναλάβει ένας άνθρωπος και πρέπει σε κάθε περίπτωση τα δικαιώματα των παιδιών να βρίσκονται παραπάνω αξιακά από αυτά των γονέων. Η διαφορά μας είναι ότι η αυστηρότητά μου δε διαχωρίζεται ανάλογα με τις σεξουαλικές προτιμήσεις, την ύπαρξη μητέρας ή πατέρα, αλλά μόνο στο ποιο είναι το περιβάλλον που μεγαλώνει αυτό το παιδί. Μεγαλώνει με αγάπη; Μεγαλώνει έχοντας τα απαραίτητα; (Δεν εννοώ ipad) Αφιερώνουν αρκετό χρόνο οι γονείς/γονιός του σε αυτό; Και πολλά άλλα.

Αν ήταν στο χέρι μου, σημαντικό ποσοστό ετεροφυλόφιλων γονέων θα έχαναν την κηδεμονία των τέκνων τους, διότι είναι παντελώς ακατάλληλοι. Όσο δυστοπικό και αν σου ακούγεται.

Όσο απειλημένος νιώθεις εσύ από τους ομοφυλόφιλους, αλλά τόσο νιώθω εγώ από τους πραγματικά προβληματικούς.

Link to comment
Share on other sites

52 λεπτά πριν, το μέλος dfk_7677 έγραψε:

Σου υπενθυμίζω εδώ ότι οι ομοφυλοφιλικές σεξουαλικές πράξεις ήταν παράνομες σε πάρα πολλές χώρες τον 20ο αιώνα. Τσιπάκια δεν είχαν τότε. Αν κάποιος πιανόταν να το κάνει, φυλακή. Το ίδιο θα μπορούσε να γίνεται και σε αυτή την περίπτωση. Αν κάποιος αποκτήσει βιολογικό παιδί και αποδειχτεί ότι είναι ομοφυλόφιλος/το μεγαλώνει με κάποιον άλλο του ιδίου φύλου να του αφαιρείται η κηδεμονία.

Να μπαίνει στην ίδια λογική ελέγχου των προβληματικών οικογενειών. Να ελέγχεται αν του φέρονται σωστά, ότι δεν βιάζεται, δεν προσηλυτίζεται σεξουαλικά κλπ, να ελέγχεται που είναι ο δεύτερος βιολογικός γονιός και γιατί είναι (αν είναι) εξαφανισμένος/η κλπ, δεν μπορείς έτσι απλά να παίρνεις παιδιά. Σε κάποιες περιπτώσεις όμως ναι, να αφαιρείται η κηδεμονία αν κινδυνεύει το παιδί. Το ελειμματικό μεγάλωμα δεν νομίζω πως είναι εφικτό να το σώσεις με νόμους, ας μην το ενθαρρύνεις τουλάχιστον, αυτό κυρίως προσπαθώ να εκφράσω.

 

52 λεπτά πριν, το μέλος dfk_7677 έγραψε:

Δεν είναι εύκολο, αλλά όχι ανέφικτο και θα αντιμετωπίσει ένα αριθμό περιπτώσεων όπως αυτές τις οποίες θες να αποφύγεις (τέκνα τα οποία μεγαλώνουν από ομοφυλόφιλους). Δε λέω ότι θα λύσει τελείως το πρόβλημα, αλλά θα το μειώσει. Που διαφωνείς;

Διαφωνώ διότι αυτό είναι πραγματικά οπισθοδρομικό και απάνθρωπο. Δεν γίνεται να κυνηγάμε τον κόσμο και να τους ανακρίνουμε τι τους αρέσει.

 

52 λεπτά πριν, το μέλος dfk_7677 έγραψε:

Όσο για το δυστοπικό δεν το καταλαβαίνω. Εφόσον σε νοιάζουν τα δικαιώματα (για μια καλή ανατροφή) των τέκνων περισσότερο από αυτά (να αποκτήσουν παιδί) των γονέων, πρέπει ο νομοθέτης να τα υπερασπιστεί. Που διαφωνείς;

Ο σκοπός δεν αγιάζει πάντα τα μέσα. Πρέπει σε όλα να υπάρχει ένα ρεαλιστικό όριο. Δεν μπορεί να φυλακίζεις μόνο με βάση προθέσεις και αυτές όχι σίγουρες.

 

52 λεπτά πριν, το μέλος dfk_7677 έγραψε:

Άρα καμία διαφορά αν είναι ετεροφυλόφιλος ή ομοφυλόφιλος, το πρόβλημα είναι για σένα ότι το παιδί θα μεγαλώσει χωρίς μητέρα. Σωστά;

Περίπου. Οι διαφορές είναι τα αποτελέσματα από την όλη κατάσταση. Το χωρίς μητέρα είναι η πιο κραυγαλέα και αναντίρρητη διαφορά, όχι η μόνη διαφορά. Και επειδή πολλά παιδιά μεγάλωσαν και μεγαλώνουν χωρίς έναν από τους δύο και ίσως εκεί να θέλεις να το πας, εκεί τουλάχιστον την έχει επιβάλλει κάποια ανθρώπινη αστοχία/ατυχία την κατάσταση, όχι κάποιος επίτηδες και προμελετημένα και με νομοθετική πρόβλεψη ειδικά για να τον διευκολύνει να το επιτύχει.

 

52 λεπτά πριν, το μέλος dfk_7677 έγραψε:

Όχι. Σε διαβεβαιώ ότι είμαι πολύ πιο αυστηρός από ότι είσαι εσύ, αλλά και το σύνολο της κοινωνίας, όσον αφορά το τι είναι οκ στο μεγάλωμα ενός παιδιού. Το θεωρώ τη μεγαλύτερη ευθύνη που μπορεί να αναλάβει ένας άνθρωπος και πρέπει σε κάθε περίπτωση τα δικαιώματα των παιδιών να βρίσκονται παραπάνω αξιακά από αυτά των γονέων.

Συμφωνώ.

 

52 λεπτά πριν, το μέλος dfk_7677 έγραψε:

Η διαφορά μας είναι ότι η αυστηρότητά μου δε διαχωρίζεται ανάλογα με τις σεξουαλικές προτιμήσεις, την ύπαρξη μητέρας ή πατέρα, αλλά μόνο στο ποιο είναι το περιβάλλον που μεγαλώνει αυτό το παιδί. Μεγαλώνει με αγάπη; Μεγαλώνει έχοντας τα απαραίτητα; (Δεν εννοώ ipad) Αφιερώνουν αρκετό χρόνο οι γονείς/γονιός του σε αυτό; Και πολλά άλλα.

Μέσα στη λέξη περιβάλλον και στη λέξη απαραίτητα που αναφέρεις, είναι κατ' εμέ (και όχι μόνο) και ο πατρικός και ο μητρικός ρόλος. Καταλαβαίνω γιατί, αλλά διαφωνώ που τα διαχωρίζεις. Για τα υπόλοιπα συμφωνώ.

 

52 λεπτά πριν, το μέλος dfk_7677 έγραψε:

Αν ήταν στο χέρι μου, σημαντικό ποσοστό ετεροφυλόφιλων γονέων θα έχαναν την κηδεμονία των τέκνων τους, διότι είναι παντελώς ακατάλληλοι. Όσο δυστοπικό και αν σου ακούγεται.

Δεν ξέρω πόσο μεγάλο παιδομάζωμα θα έκανες εσύ, αλλά εγώ θα περιοριζόμουν μόνο σε αυτά που κινδυνεύουν/κακοποιούνται κλπ, όχι σε όποια δεν μου αρέσει τι ψηφίζουν οι γονείς τους ας πούμε ή σε αυτούς που έπεσαν λίγο έξω οικονομικά και εργάζονται περισσότερες ώρες. Δύσκολο θέμα και δύσκολο το που θα τραβήξεις τη γραμμή, αλλά όσο πιο σημαντικό είναι το ποσοστό που εννοείς, τόσο πιο πολύ ζημιά, παρά καλό θα κάνεις.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

WWW.CAPITAL.GR

Κερδίζει έδαφος στην κοινή γνώμη η υποστήριξη νομιμοποίησης του πολιτικού γάμου ατόμων του ιδίου φύλου.

 

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, το μέλος dfk_7677 έγραψε:
WWW.CAPITAL.GR

Κερδίζει έδαφος στην κοινή γνώμη η υποστήριξη νομιμοποίησης του πολιτικού γάμου ατόμων του ιδίου φύλου.

 


τα έχουμε ξαναπεί , πληρωμένες δημοσκοπήσεις κλπ κάλπικα data κλπ .
ακόμα να μάθετε από τον covid !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1039 σχολια so far οσο περιπου το δειγμα της δημοσκοπησης διαβαστε τι λεει ο κοσμος. Tο ιδιο συμβαινει αν και λιγοτερα σχολια στο Capital..

https://www.protothema.gr/politics/article/1456018/galop-marc-548-nai-ston-gamo-ton-omofulon-kai-529-stin-uiothesia-apo-omofula-zeugaria/#Comments

Εγω παντως ρωτησα 10 φολα νεοδημοκρατισες, εκεινες τις κλασσικες, 60αρες με ξανθο μαλλι και ολες του δημοσιου και δεν συμφωνει καμια. Αυτο μου φτανει για δειγμα :hehe:

 

Καντε ενα κοπο και ακουστε τον ανθρωπο

 

Έγινε επεξεργασία από Proteas
  • Like 1
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος Proteas έγραψε:

1039 σχολια so far οσο περιπου το δειγμα της δημοσκοπησης διαβαστε τι λεει ο κοσμος. Tο ιδιο συμβαινει αν και λιγοτερα σχολια στο Capital..

https://www.protothema.gr/politics/article/1456018/galop-marc-548-nai-ston-gamo-ton-omofulon-kai-529-stin-uiothesia-apo-omofula-zeugaria/#Comments

Εγω παντως ρωτησα 10 φολα νεοδημοκρατισες, εκεινες τις κλασσικες, 60αρες με ξανθο μαλλι και ολες του δημοσιου και δεν συμφωνει καμια. Αυτο μου φτανει για δειγμα :hehe:

 

Καντε ενα κοπο και ακουστε τον ανθρωπο

 

Σιγά την "εμπεριστατωμένη ανάλυση" ρε συ, που το βασικό του επιχείρημα είναι ότι ο γάμος ομόφυλων είναι "επιβολή" και "επίδειξη ισχύος" από "κάποιους".
Όσο για τα ερωτήματα που έθεσε για τεκνοθεσία είναι εξίσου δόκιμα είτε μιλάμε για ομόφυλα ζευγάρια είτε ετερόφυλα.

Εγώ βλέπω ότι όπως σε αρκετά κοινωνικά θέματα, έτσι και σε αυτό η κάθε πλευρά ζει στην δική της πραγματικότητα, και θεωρεί αξιωματικά προφανή την ορθότητα των απόψεών της. Και αυτό θα ήταν απόλυτα αποδεκτό, εάν δεν υπήρχαν ορισμένοι πυροβολημένοι που είτε είναι καταπιεσμένοι ομοφυλόφιλοι, είτε απλά φουλ ομοφοβικοί που χύνουν δηλητήριο χωρίς καμία λογική.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@minast Μην πιανεσαι απο τον τιτλο του ΑlertTV, το λεει και ο ιδιος οτι εχει γραψει πολλακις για το θεμα. Αν θελεις "εμπεριστατωμένη ανάλυση" του μπορεις να δεις την αρθρογραφια του. Στο βασικο επιχειρημα του περι επιβολης κτλ μαλλον εχει δικαιο, αλλιως δεν θα ειχαμε "1984" ταχυρυθμα φροντιστηρια στην ΝΔ ουτε προτασεις στους διαφωνουντες περι αποχης..

 

Οταν θα συμφωνησουμε ολοι μαζι για το ποια ειναι η πραγματικοτητα και ποια ειναι η ορθοτητα τοτε να μιλησουμε για το ποιοι ειναι οι καταπιεσμενοι και ποιοι ειναι οι ομοφοβικοι.

Δεν μπορει την μια μερα καποιος να ειναι αυτη την αλλη αυτος την αλλη ειμαι σκυλος και να προσπαθουμε να κανουμε συζητηση, οπως δεν μπορουμε να κανουμε συζητηση με καποιον

που πιστευει οτι μπορει ως αντρας να μεινει εγκυος. Για ποια συζητηση μιλαμε ο τυπος οχι μονο δεν πρεπει να κυκλοφορει ελευθερος αλλα επρεπε να ειναι σε ψυχιατρειο χτες.

 

"Ἡ ἐπανάσταση τῆς ἠθικῆς τοῦ γούστου" λεει πολυ σωστα καποιος που αν βρεις τον χρονο ακουσε τον, παρολο που ειναι παπας και ενω δεν θελω να βαζω ανθρωπους της εκκλησιας στην συζητηση υπαρχουν στους κολπους της και αξιολογοι ανθρωποι. Ενα μικρο δειγμα θα βρεις εδω και αν βρεις ενδιαφεροντα αυτα που λεει εδω υπαρχει ολοκληρωμενη ομιλια του.

Έγινε επεξεργασία από Proteas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος dfk_7677 έγραψε:
WWW.CAPITAL.GR

Κερδίζει έδαφος στην κοινή γνώμη η υποστήριξη νομιμοποίησης του πολιτικού γάμου ατόμων του ιδίου φύλου.

 

 

Γελάω απλά με αυτές τις "δημοσκοπήσεις". Ας κάνουν δεσμευτικό δημοψήφισμα κι εγώ θα το σεβαστώ. Όποιος δεν ψηφίσει στο δημοψήφισμα χάνει το δικαίωμα ψήφου στις επόμενες βουλευτικές εκλογές :hehe:

 

3 ώρες πριν, το μέλος fatalara έγραψε:
WWW.PROTOTHEMA.GR

Ενώ ο γνωστός σχεδιαστής τόνισε «το παιδί χρειάζεται μάνα και πατέρα»

 

 

Αυτός ο π είναι περιπτωσαρα. Μακάρι να τον γνωρίσω από κοντά κάποια στιγμή. Εμπεριστατωμένες απόψεις και οι πράξεις του δείχνουν ένα άτομο περισσότερο αρσενικό από πολλούς άλλους άντρες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

50 λεπτά πριν, το μέλος Simon έγραψε:

Αυτός ο π είναι περιπτωσαρα. Μακάρι να τον γνωρίσω από κοντά κάποια στιγμή. Εμπεριστατωμένες απόψεις και οι πράξεις του δείχνουν ένα άτομο περισσότερο αρσενικό από πολλούς άλλους άντρες

Δεν εχει να κανει με τον αν εισαι η οχι. Το θεμα, ειναι πως αντιλαμβανεσαι τον κοσμο και αυτα που γινονται γυρο σου.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχω απόσχει από το θέμα, αλλά επιστρέφω στιγμιαία με αφορμή το γράφημα για να προσθέσω δύο κουβέντες. Δεν έχει καμία σημασία η κοινή γνώμη όταν πρόκειται για τη νομική αναγνώριση ανθρωπίνων δικαιωμάτων. Ακόμη και στη Βουλγαρία (του θετικού 17%) είναι ανθρώπινο δικαίωμα η αναγνώριση της συμβίωσης δύο ανθρώπων του ίδιου φύλου, με τις ίδιες ακριβώς προστασίες που έχουν οι άνθρωποι διαφορετικού φύλου.

 

Η φιλολογία που έχει ξεκινήσει γύρω από την κάλυψη των ομόφυλων ζευγαριών από το σύμφωνο συμβίωσης είναι εντελώς παραπλανητική. Κανονικά δεν θα έπρεπε να μιλάμε καν για πολιτικό γάμο. Το "σύμφωνο συμβίωσης" θα έπρεπε να αποκαλείται εναλλακτικά "πολιτικός γάμος" και να είναι η υποχρεωτική διαδικασία για όλα τα ζευγάρια. Ο θρησκευτικός γάμος να είναι προαιρετικός, από λειτουργό οποιουδήποτε δόγματος διαθέτει το τεκμήριο γνωστής θρησκείας.

 

Και μόνο το γεγονός ότι διατηρείται η διάζευξη μεταξύ συμφώνου συμβίωσης/πολιτικού γάμου αφήνει περιθώρια για πολιτικές τζιριτζάτζουλες σε ψηφοκάπηλους, λαϊκιστές και ομοφοβικούς. Το Κράτος δεν έχει κανέναν λόγο να προβλέπει διαφορετικές διαδικασίες επίτευξης του ίδιου αποτελέσματος με διαφορετικούς τρόπους και από διαφορετικούς υπαλλήλους ή λειτουργούς του. Ειδικά όταν οι διαφορετικές διαδικασίες οδηγούν σε διαφορετικές κατηγορίες πολιτών, με τις ίδιες υποχρεώσεις και διαφορετικά δικαιώματα.

 

Καλά τα λέτε αρκετοί, συγχωρήστε με που δεν το αναγνωρίζω με ένα 👍, απλά έχω κουραστεί να διαβάζω αστήρικτες απόψεις που εμφανίζονται ως αδιαμφιβήτητα γεγονότα και προσπερνώ τις περισσότερες ειδοποιήσεις.

  • Like 6
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, το μέλος acct έγραψε:

Έχω απόσχει από το θέμα, αλλά επιστρέφω στιγμιαία με αφορμή το γράφημα για να προσθέσω δύο κουβέντες. Δεν έχει καμία σημασία η κοινή γνώμη όταν πρόκειται για τη νομική αναγνώριση ανθρωπίνων δικαιωμάτων. Ακόμη και στη Βουλγαρία (του θετικού 17%) είναι ανθρώπινο δικαίωμα η αναγνώριση της συμβίωσης δύο ανθρώπων του ίδιου φύλου, με τις ίδιες ακριβώς προστασίες που έχουν οι άνθρωποι διαφορετικού φύλου.

 

Η φιλολογία που έχει ξεκινήσει γύρω από την κάλυψη των ομόφυλων ζευγαριών από το σύμφωνο συμβίωσης είναι εντελώς παραπλανητική. Κανονικά δεν θα έπρεπε να μιλάμε καν για πολιτικό γάμο. Το "σύμφωνο συμβίωσης" θα έπρεπε να αποκαλείται εναλλακτικά "πολιτικός γάμος" και να είναι η υποχρεωτική διαδικασία για όλα τα ζευγάρια. Ο θρησκευτικός γάμος να είναι προαιρετικός, από λειτουργό οποιουδήποτε δόγματος διαθέτει το τεκμήριο γνωστής θρησκείας.

 

Και μόνο το γεγονός ότι διατηρείται η διάζευξη μεταξύ συμφώνου συμβίωσης/πολιτικού γάμου αφήνει περιθώρια για πολιτικές τζιριτζάτζουλες σε ψηφοκάπηλους, λαϊκιστές και ομοφοβικούς. Το Κράτος δεν έχει κανέναν λόγο να προβλέπει διαφορετικές διαδικασίες επίτευξης του ίδιου αποτελέσματος με διαφορετικούς τρόπους και από διαφορετικούς υπαλλήλους ή λειτουργούς του. Ειδικά όταν οι διαφορετικές διαδικασίες οδηγούν σε διαφορετικές κατηγορίες πολιτών, με τις ίδιες υποχρεώσεις και διαφορετικά δικαιώματα.

 

Καλά τα λέτε αρκετοί, συγχωρήστε με που δεν το αναγνωρίζω με ένα 👍, απλά έχω κουραστεί να διαβάζω αστήρικτες απόψεις που εμφανίζονται ως αδιαμφιβήτητα γεγονότα και προσπερνώ τις περισσότερες ειδοποιήσεις.

Και να χασει πελατεια η βιομηχανια του κιτσαριου που ασχολειται με τους γαμους στην Ελλαδα?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.