Jump to content



Κάνουν τα εργαλεία το μάστορα; Γενική συζήτηση για εργαλεία και DIY κατασκευές!


Recommended Posts

Χαχαχα,έχω και εγώ black & Decker γαλάζιο, το οποίο είναι περίπου 30-35 χρόνων.

Ειναι σε σύνταξή πια, αλλά που και που κάνω καμια τρύπα αμα λάχει ,τιμής ένεκεν .

Εχει χρησιμολοιηθει απο μπετο,μεχρι να ανακατευει μειγματα για μερεμετια .Δεν έχει χαλάσει ποτε.

Link to comment
Share on other sites

IMG_20160125_103907_zpsznmp0dux.jpg

Διόρθωση! Δεν είναι του 82 το συγκεκριμένο όπως ειπα άλλα πιο παλιό. Ο πατέρας μου το πήρε επί χούντας! Δεν έχει κρούση κτλ είναι απλό τρυπάνι αλλά δε χαλάει ο σκύλος(και δουλεύει σχεδόν καθημερινά!).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είχα και 'γω ένα Β&D 40ετιας του πατέρα μου, αλλά το δάνεισα κάπου και το χάλασαν...

Θα σας δώσω μια συμβουλή, και όσοι με ακούσετε θα με θυμηθείτε.

Κάντε τους ένα καλό καθάρισμα, βάλτε τους καινούργιο φις/καλώδιο, και βάλτε το σε ένα κουτί να έχετε να θυμάστε τον πατέρα σας και κάτι απ' τα παλιά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μιας και ανοίξαμε τη κουβέντα με τα παλιά B&D. Μέχρι και πρόσφατα όταν είχα κάτι ζόρικο δούλευα το παρακάτω το οποίο αν δε κάνω λάθος είναι 17 ετών. Σε κανα χρόνο μπορεί να πάρει και δίπλωμα οδήγησης αχαχαχαχαχαχ.

Οσοι έχετε παρακολουθήσει το true violet θα δείτε ότι σε κάποια φάση έκανε ακόμα και τη δουλειά του dremel :hehe:

 

post-33144-0-40066200-1453803925_thumb.j

 

 

Σε άλλα νεα καιρό έλεγα να πάρω ένα μίνι πριόνι χειρός για τις περιπτώσεις που δεν έχω χώρο να χρησιμοποιήσω το κλασικό. Οπότε χθες έκανα το καλό και πήρα ένα της Bahco με άθραυστη φυσικά λάμα :). Δεν είναι πανάκριβο εργαλείο μην αγχώνεστε απο τη μάρκα μιας και μαζί με την λάμα το πήρα 10.90 ευρώ.

Οσοι δε μπορείτε να καταλάβετε τι ακριβώς κάνει, καταρχάς μπορεί να κόβει όπως κάθε πριόνι όταν έχετε σχετική άπλα χώρου, αλλά όταν υπάρχει σημείο στο οποίο θέλετε να κόψετε κάτι σύριζα (όχι του τσιπρα) αλλά δεν μπορεί να περάσει σχεδόν ούτε το χέρι σας, η λάμα μπορεί να παιρνει αρκετά μεγάλη καμπύλη και να αρχίζετε σιγά σιγά να κόβετε. 

Παρακάτω δανείζομαι και μία φώτο απο τον οδηγό του Στέλιου "θέλει ζόρι το πριόνι"

 

Στα θετικά του Bahco σε σχέση με αυτό που φαίνεται στη φωτογραφία του στέλιου είναι ότι η σύσφιξη της λάμας γίνεται απο πίσω και όχι στο μπροστινό βραχίονα, οπότε μπορεί να μπει σε ακόμα πιο "κακα στενά" :)

 

post-33144-0-52704800-1453803927_thumb.j

 

Micro-Hacksaw_blade-Flex._01_DSCN5929acd

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Μια και ανοίξαμε τα σεντούκια, ας ανοίξω κι εγώ το δικό μου!

Όχι τελείως δηλαδή, έτσι μιαν ακρούλα ! :p

 

Είπα και προχθές για ένα πράσινο Bosch που μου κάνει παρέα από τα μέσα της δεκαετίας του 80...

 

20160126 142633e large

20160126 142941 large

 
Ακόμα καλά κρατιέται νομίζω! :)
 

20160126 142733e large

20160126 142924e large

 
Αυτό το είχα πάρει γιατί είχε και ρύθμιση ροπής για τα βιδώματα  και  προοδευτικό ξεκίνημα για να μην φεύγει από το σημάδι άμα τρυπάς σκληρό υλικό (πχ πλακάκι)
 

20160126 142844e large

20160126 142752e large

 

Το μόνο που του έχω αλλάξει είναι το καλώδιο φυσικά και το τσοκ, και του έβαλα ένα αυτόματο τσοκ της RHOM, κατάλληλο και για κρούση (έχει δαχτυλίδι για κλείδωμα της σύσφιξης του τρυπανιού για να μην φεύγει όταν τρυπάς μπετό)

Ακόμα δουλεύει μια χαρά και ελπίζω να συνεχίσει έτσι για πολλά χρόνια ακόμα! :)

 

 

Λαβίδες συγκράτησης

 

Να βάλουμε όμως και ένα εργαλειάκι ακόμα, από τα χρήσιμα και περίεργα! :)

Πολλές φορές χρειαζόμαστε να κρατήσουμε κάτι (η δυο κάτια) σταθερά αλλά και ευκίνητα (π.χ. ένα καλώδιο είναι περασμένο σε ένα μακαρονάκι και θέλουμε να τραβήξουμε το μακαρονάκι πίσω για να κάνουμε ένα κόλλημα στο καλώδιο και μετά να αφήσουμε το μακαρονάκι να επανέλθει και να καλύψει το κόλλημα)

Στις περιπτώσεις αυτές, συνήθως χρησιμοποιούμε κάποιο μυτοτσίμπηδο λεπτό, και μια χείρα βοηθείας, η οποία συνήθως δεν είναι διαθέσιμη.

Εναλλακτικά μπορούμε να βάλουμε μια ανάστροφη μπροσέλα (σφίγγει όταν την αφήνεις), αλλά αυτές έχουν περιορισμένη δύναμη σφιξίματος.

 

Ας δούμε λοιπόν την λύση...

 

20160126 191009e large

20160126 191025e large

 
Κατ' ευθείαν από το χειρουργείο στο δικό μας "χειρουργικό" πάγκο! :)
 
Το εργαλειάκι είναι απίστευτα δυνατό και ότι πιάσουν τα σαγόνια του δεν υπάρχει περίπτωση να το αφήσουν
 

20160126 191103e large

20160126 191127e large

 
Και όταν το σφίξουν αυτόματα κλειδώνουν σε αυτή τη θέση με τη βοήθεια των οδοντωτών προεκτάσεων που πιάνουν η μία πάνω στην άλλη σαν άγκίστρα.
 

20160126 191212e large

20160126 191224e large

 

Μόνο αν θέλουμε εμείς ανοίγει η λαβίδα αυτή και αφήνει αυτό που κρατάει...
 

20160126 191342e large

20160126 191406e large

 

...κάτι σαν υπάκουο  "πίτμπουλ" ένα πράμα! :)
 
Αυτές μπορείτε να τις βρήτε στα καταστήματα που πουλάνε είδη χειρουργείου, η στο Μοναστηράκι (στην πλατεία Αβησσυνίας, αν θυμάμαι τα είχα πάρει εγώ), όπου μπορείτε ( ή μπορούσατε, δεν είμαι βέβαιος :( ) να βρήτε μεταχειρισμένα είδη χειρουργείου, και θα εκπλαγείτε για το πόσα πολλά από αυτά μπορούν να έχουν μια άλλη χρησιμότητα από αυτήν για την οποία σχεδιάστηκαν, σαν "αιχμηρό" παράδειγμα αυτού ... λίγο πιο πάνω τα νυστέρια !  :D
 
 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Εβγαλε και το lidl Μερικά κοκοψίνια! Ενδιαφέρον ο ταινιολειαντήρας που μπαίνει και στο πάγκο

 

http://www.lidl-hellas.gr/el/oi-prosfores-mas.htm?id=1117

 

Το Σάββατο επίσης έχει και ένα κατσαβίδι λιθίου 10.8V

http://www.lidl-hellas.gr/el/oi-prosfores-mas.htm?action=showDetail&id=45756

 

Σα να βλέπω το αντίστοιχο της χελιδονοουρας απλά σε μέταλλο. Ομορφιεςςςςς!

 

 

 

gallery_33151_779_141154.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εβγαλε και το lidl Μερικά κοκοψίνια! Ενδιαφέρον ο ταινιολειαντήρας που μπαίνει και στο πάγκο

 

http://www.lidl-hellas.gr/el/oi-prosfores-mas.htm?id=1117

 

Το Σάββατο επίσης έχει και ένα κατσαβίδι λιθίου 10.8V

http://www.lidl-hellas.gr/el/oi-prosfores-mas.htm?action=showDetail&id=45756

Σα να βλέπω το αντίστοιχο της χελιδονοουρας απλά σε μέταλλο. Ομορφιεςςςςς!

 

και ότι έλεγα να ψαχτώ για κανένα κατσαβιδάκι οικονομικό για τα βασικά..πιστεύεις αξίζει αυτό τα λεφτά του?

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά ειναι τα κατσαβιδια του Lidl ΠΛΕΟΝ στα λεφτά τους.

Εχω ένα 14.4 και του έχω πιει το αίμα. Αυτό έχει το καλό ότι είναι ελαφρύ μικρό, είναι λιθίου, έχει 2Ah μπαταρία οπότε γιατί όχι;

Και επίσης αν θες τη συμβουλή μου πάρε τηλέφωνο να πάρεις και δεύτερη μπαταρία κατευθείαν.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το πορτοκαλι B&D βρισκεται σε ολα τα σπιτια απ οτι φαινεται!! Να και το "δικο μου". 

3mlGSSw.png

 

Εχω λιγα εργαλεια που χρησιμοποιω μεχρι στιγμης και σιγουρα δεν εχουν κατι ιδιαιτερο σε σχεση με τα υπεργαλαξιακα που βλεπουμε εδω! Παραθετω καποια απο αυτα: 

 

Αγαπαμε Dremel !!

e20LJuf.png

 

Eνα μετριοτατο "σπαστο" Kawasaki χειρος για απλα βιδωματα

Gqo16XC.jpg

 

Και κλεινω με το αγαπημενο μου κατσαβιδι της TengTools !!!! 

 

LeITriA.png

 

 

4XTqNbJ.png

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Σε άλλα νέα παρέλαβα πριν λίγο κάτι πραγματάκια. Το ενδιαφέρον ειναι το Pocket hole jig της wolfcraft.

 

 

Καλησπέριζω! Ενδιαφέρομαι για το εν λόγω σετ! Το χρησιμοποιησες; Θέλω να ακούσω γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Ναι το έχω χρησιμοποιήσει 2 φορές ως τώρα και έχω ανοίξει πάνω απο 50 pocket holes. Αν εξαιρέσεις το γεγονός ότι σε αντίθεση με το Kreg και το Trend πρέπει να το πιάνεις με έναν σφιγκτήρα για να κάνεις δουλειά, είναι πολύ καλό. Βέβαια κάνει και το 1/3 με 1/4 όσο κάνουν τα  άλλα δύο που ανέφερα.

Προσωπικά θα του κάνω ένα Stand να είναι και σταθερό όπως τα άλλα, αλλά και όπως είναι τώρα.

 

Αν δε το έχεις ψάξει σου αφήνω video και απο τα τρία

 

 

 

 

 

ΥΓ στη συσκευασία έχει φρεζάτες βίδες τις οποίες και δε χρησιμοποιώ. Προτιμάω βίδες ψωμάκι 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Ναι το έχω χρησιμοποιήσει 2 φορές ως τώρα και έχω ανοίξει πάνω απο 50 pocket holes. Αν εξαιρέσεις το γεγονός ότι σε αντίθεση με το Kreg και το Trend πρέπει να το πιάνεις με έναν σφιγκτήρα για να κάνεις δουλειά, είναι πολύ καλό. Βέβαια κάνει και το 1/3 με 1/4 όσο κάνουν τα  άλλα δύο που ανέφερα.

Προσωπικά θα του κάνω ένα Stand να είναι και σταθερό όπως τα άλλα, αλλά και όπως είναι τώρα.

 

Αν δε το έχεις ψάξει σου αφήνω video και απο τα τρία

 

 

 

ΥΓ στη συσκευασία έχει φρεζάτες βίδες τις οποίες και δε χρησιμοποιώ. Προτιμάω βίδες ψωμάκι 

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Ασχολούμαι με ξυλουργικά και σκεφτόμουν να κάνω αυτοσχέδιο.

http://i.imgur.com/i3QAeVB.jpg

Δεν είχα δει το wolcraft και τα υπόλοιπα είναι πολύ πάνω σε τιμή.

Πιστεύω θα με βοηθήσει να κάνω γρήγορες συνδέσεις.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το είχα σκεφτεί να σου πω την αλήθεια αλλά βαρέθηκα και μιας και το wolfcraft ερχόταν με τρυπάνι, στοπ, μακρύα PZ2 αλλά και το jig το πήρα και ξεμπέρδεψα.

 

Καλά μαστορέματα :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει περίπτωση κατά το βίδωμα, να σκιστεί το ξύλο στο οποίο δεν έχει ανοιχτεί τρύπα;

Αν και τα δύο κομμάτια είναι κομμένα σε 45 μοίρες μπορεί να τα τρυπήσει και να ενωθούν;

Link to comment
Share on other sites

Όχι Νίκο αν βάλεις το κατάλληλο μήκος βίδας δε θα σου ανοίξει το ξύλο.

Αυτό που κινδυνεύει να ανοίξει είναι αυτό που τρύπησες αν αντί ψωμάκι βάλεις φρεζάτη βίδα. Υπάρχουν τρυπάνια όμως που ανοίγουν φρεζάτες υποδοχές.

Στις 45 μοίρες γίνεται ναι. Αν κατάλαβα καλά εννοείς τις ενώσεις των κάδρων σωστά;

 

Link to comment
Share on other sites

Ας πούμε ότι θέλουμε να φτιάξουμε ένα ντουλάπι όπου τα ξύλα γωνιάζουν φάλτσα, και τα τρυπήματα είναι εσωτερικά.

ωραίο αυτό: http://www.rockler.com/adjustable-clamp-it-assembly-square

Έγινε επεξεργασία από Lakisss
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα αρα να γυρίσεις τη κεφαλή του φαλτσοπρίονου και να κόψεις και όχι τη βάση.

Η ίδια λογική είναι Νίκο και στο ίδιο σημείο μπαίνουν οι βίδες. Αν θες να τις εξαφανίσεις αν δεν έχεις πρόσβαση απο μέσα να βιδώσεις υπάρχουν ειδικές καβίλιες

 

p_FacePhoto-C.jpg

 

Αν δε θες να δώσεις λεφτά να πάρεις έτοιμες αγοράζεις καβίλια με το μέτρο τη βάζεις μέσα και τη κόβεις με ένα πριόνι χειρός σύριζα με την επιφάνεια.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.