Jump to content



Κάνουν τα εργαλεία το μάστορα; Γενική συζήτηση για εργαλεία και DIY κατασκευές!


Recommended Posts

τωρα μας ανοιγεις τα ματια.... θα δοκιμασω.

 

 edit. ποσο μεγαλα κομματια τυπωνεις? δε πρεπει να ναι καπως ζεστο για να κολλησει το επομενο layer καλα?

Έγινε επεξεργασία από fuz10n
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, fuz10n said:

τωρα μας ανοιγεις τα ματια.... θα δοκιμασω.

 

 edit. ποσο μεγαλα κομματια τυπωνεις? δε πρεπει να ναι καπως ζεστο για να κολλησει το επομενο layer καλα?

Κοίτα παίζει ρόλο και η ποιότητα / τύπος του PLA γενικά αυτό που έχω  είναι μια χαρά δεν έχει χουσούρια.

 

Τυπώνω και μικρά και μεγάλα κομμάτια average  στα  .200 και αρκετά .150 και δεν έχω θέμα.

 

Το πρώτο layer στους 210c και τα άλλα στους 200c.

1 minute ago, Seafalco said:

Βλέπω το 3d Printing Clan, αυξάνεται και πληθύνεται ! ! !  :D

Μεγειά σας μάστοροι και μαστόρισα, εύχομαι ποταμό ιδεών και θύελλες έμπνευσης ! :T:

 

Thanks αν και τον έχω 14 μήνες :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ σπάνια πάντως τυπώνω ξέρεις  μοντελάκια και φιγούρες 95% θα τον χρειαστώ για κανένα κουτί ηλεκτρονικής κατασκευής που θα φτιάξω

ή γενικά κάτι για το σπίτι πχ όταν τον πήρα σχεδίασα κάτι πλαστικά κομμάτια για την παπουτσοθήκη που είχε διαλύσει και δεν τα βρήκα πουθενά τα ίδια.

Αν όμως κάτι μου κάνει click το τυπώνω και το βάφω κλπ σαν αυτό :

 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

To κιλό έχει από 18 ως 32e χοντρικά ανάλογα με την ποιότητα . Τώρα αυτό εδώ είναι περίπου 100g , ένα case για το raspberry pi έιναι περίπου 35 -40 gr

Έγινε επεξεργασία από Kostas7GTR
Link to comment
Share on other sites

Τελος λοιπον για την πρωτη και κυριοτερη φαση της κατασκευης. μετα απο πολυ κοπο στην μεταφορα και πολλα σκαλια για να μπει στο σπιτι τοποθετηθηκε και περιμενει την μεταφορα του ενυδριου πανω του. Σε ολη αυτη την κατασκευη εμαθα 2 μαθηματα. 1ον) αν η κατασκευη γινεται σε αλλο χωρο πρεπει παντα να σκεφτομαστε το βαρος και το μεγεθος για την μεαφορα. 2ον) οταν γινεται χρηση κασιας παντα γαντια γιατι θα κανετε και εσεις αυτο που εκανα εγω. γυαλοχαρτο 150 και τριψιμο χεριων για να φυγει(εκτος αν υπαρχει κατι αλλο πιο ευκολο και δεν το σκεφτηκα). σειρα εχουν 2 ραφιερες δεξια και αριστερα απο την κατασκευη αλλα δεν πολυβιαζομαι κιολας.

 

 

20161102_171136.jpg20161103_174210.jpg20161103_174229.jpg20161106_123803.jpg20161106_123823.jpg20161106_123835.jpg

Έγινε επεξεργασία από vellamos
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ ωραίο :wub:

 

Ειχες ασχοληθεί με κατασκευή μαχαιριών; Ρωτάω επειδή χρησιμοποιησες κάσια και είναι κοινή ειδικά στα θηκάρια  :) 

Προσωπικά δεν την έχω δουλέψει ποτέ, οπότε δεν έχω να σου δώσω συμβουλή για το πως μπορεί να βγει πιο εύκολα 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Πάρα πολύ ωραίο :wub:

 

Ειχες ασχοληθεί με κατασκευή μαχαιριών; Ρωτάω επειδή χρησιμοποιησες κάσια και είναι κοινή ειδικά στα θηκάρια  :) 

Προσωπικά δεν την έχω δουλέψει ποτέ, οπότε δεν έχω να σου δώσω συμβουλή για το πως μπορεί να βγει πιο εύκολα 

Ευχαριστω πολυ!!!

Ο παππους μου εφτιαχνε παλια μαχαιρια αλλα κυριως εφτιαχνε πριονια και γενικα αγροτικα εργαλεια. αλλα ειχε κασια σε σκονη απο οτι θυμαμαι. εγω αυτην την πηρα ετοιμη σε μπουκαλακι καπου στα 7 ευρω το λιτρο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. θα περιμένω με αγωνία το ενυδρείο.

Θα το φτιάξεις εσύ ή έχεις πάρει κάποιο έτοιμο;

 

Ψήνομαι μετά απο αρκετά χρόνια να ξανα ασχοληθώ με το άθλημα αν και σίγουρα θα έχουν αλλάξει πολλά και θα χρειαστεί αρκετή μελέτη.

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο το εχω ηδη στο σαλονι και θα το μεταφερω στο δωματιο.  ειναι θαλασσινο στα 180 λιτρα με 20 κιλα περιπου ζωντανο βραχο. απο ψαρια δεν εχω πολλα και αυτα που εχω ειναι μικρα(νεμο και χρυσοπτερα) και σιγα σιγα θα προσθεσω και αλλα. αυτο που θα φτιαξω μελλοντικα ειναι το sump που στην ουσια ειναι φιλτρο σε μεγεθος ενυδριου-χρειαζομαι περιπου 60 λιτρα- ωστε να προσθεσω σιγα σιγα κοραλια.

 

πριν 5 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Ψήνομαι μετά απο αρκετά χρόνια να ξανα ασχοληθώ με το άθλημα αν και σίγουρα θα έχουν αλλάξει πολλά και θα χρειαστεί αρκετή μελέτη.

Αν ειχες ενυδριο τοτε ξερεις πολυ καλα οτι ειναι φανταστικο να το χαζευεις για ωρες. μην το σκεφτεσαι καθολου. προχωρα το. απλα να ξερεις οτι το θαλασσινο ειναι 10 φορες δυσκολοτερο απο το γλυκο αν το επιλεξεις αλλα και 10 φορες ομορφοτερο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος vellamos έγραψε:

Αν ειχες ενυδριο τοτε ξερεις πολυ καλα οτι ειναι φανταστικο να το χαζευεις για ωρες. μην το σκεφτεσαι καθολου. προχωρα το. απλα να ξερεις οτι το θαλασσινο ειναι 10 φορες δυσκολοτερο απο το γλυκο αν το επιλεξεις αλλα και 10 φορες ομορφοτερο

....και έχει και τα δεκαπλάσια έξοδα.... ;)

 

Πολύ όμορφη και προσεγμένη κατασκευή!!

Το ανακλινόμενο πορτάκι θα το στηρίξεις με κουμπάσο ή με αμορτισέρ ??

Link to comment
Share on other sites

ελεγα με αμορτισερ. δεν εχω καταληξει ακομα. αν εδω στην ναυπακτο βρω αμορτισερ σε κανονικη τιμη εχει καλως. γενικα εδω τα πληρωνεις 2-3 φορες πανω την τιμη ειδικα τα εργαλεια. αυριο θα κανω ερευνα αγορας στα παρα πολλα σχετικα μαγαζια που εχουμε (3). χαχαχα

τι αμορτισερ να ζητησω? εχει κανεις καμια ιδεα? πανε με το μεγεθος η με το βαρος της πορτας?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.