Jump to content



Εργαλεία που παρέλαβα και δύο λόγια γι' αυτά


Recommended Posts

πριν 16 ώρες, το μέλος panoss1442169303 έγραψε:

 

Επειδή κι εγώ ψάχνω για φτηνά και καλά σκαρπέλα, περιμένω να φέρει το Lidl (επειδή έχω διαβάσει ότι είναι πολύ καλά).

Πες όμως σε ποιο μαγαζί τα πήρες (διεύθυνση) να το επισκεφτούμε κι αυτό...γιατί το Lidl βλέπω να αργεί...

Πες και τη μάρκα γιατί δεν φαίνεται στη φωτό, HMG;

Φτηνο κ καλο δεν υπαρχει δυστυχως....οτι πληρωνεις παιρνεις.:)

Αν δεν εχεις τρελλες απαιτησεις του lidl, [τα παλια τουλαχιστον] ηταν καλουτσικα...

Το συγκεκριμενο ,20αρι, βρεθηκε τελευταιο κομματι σε ξεκαρφωτο χρωματοπωλειο στα 8 ευρω απο 12 αρχικη, κ ειναι δοκιμασμενα πολυ καλο!

Ευχαριστω πολυ τον F 117 για τον κοπο του να ψαξει κ να βρει τον εισαγωγεα, οποτε μ ενα τηλ μπορει να σου πει με ποιον συνεργαζετε κοντα σου....:)

Μην παρεις σετ, σκεψου τι χρειαζεσαι κ παρε μεμονομενα  2 - 3 καλα κομματια για οταν τα χρειαστεις να υπαρχουν....μην παρεις φτηνιαρικα , θα σιχτηρισεις οταν τα χρειαστεις....:hehe:

Επισης ενα κοιλο ειναι πολυ χρησιμο , βαλτο κ αυτο στο προγραμμα....

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Προστέθηκε και στην συλλογή το σετ καστάνιας 3/8. Οπότε κλείσαμε με 1/4 , 3/8 και 1/2 πλεον.  :)

Αγόρασα και τις πλαστικές θήκες για τα υπόλοιπα... (Περιμένω ακόμα για την θήκη για τα κατσαβίδια + για το χτυπητό κατσαβίδι + μια θήκη για τα impact που θέλω)

 

Επόμενη αγορά που θα ακολουθήσει θα είναι ο εργαλειοφορέας της Facom.

IMG_20180428_142554479.jpg

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Spira said:

Προστέθηκε και στην συλλογή το σετ καστάνιας 3/8. Οπότε κλείσαμε με 1/4 , 3/8 και 1/2 πλεον.  :)

Αγόρασα και τις πλαστικές θήκες για τα υπόλοιπα... (Περιμένω ακόμα για την θήκη για τα κατσαβίδια + για το χτυπητό κατσαβίδι + μια θήκη για τα impact που θέλω)

 

Επόμενη αγορά που θα ακολουθήσει θα είναι ο εργαλειοφορέας της Facom.

IMG_20180428_142554479.jpg

 

Καλορίζικα!

 

Αλλά μας αφήνεις με απορίες. Μάρκες, μοντέλα, ιδιαιτερότητες και κυρίως λεπτομερέστερες φωτογραφίες θα ήταν ιδιαίτερα ευπρόσδεκτες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικα πρεπει οντως να τα εχεις δυο φορες τα καρυδάκια γιατι σφίγγεις συνήθως απο δυο πλευρες.......τωρα τα πολυ μεγαλα καρυδάκια δεν ξερω αν τα χρησιμοποιούμε σε καθημερινή χρηση............ ειναι μαλον για τεράστιες μηχανες που εχουν τεραστια μπουλονια.

Έγινε επεξεργασία από dukepapas
Link to comment
Share on other sites

Δυο πραγματάκια που πήρα και εγώ σήμερα.

IMG_4462.thumb.jpg.ec0379929c6eaebc263903153fb38ef5.jpg

 

 

Ίσως ο μικρότερος αντάπτορας 1/4 που υπάρχει,μόλις 35mm.

Δεν είναι συμπαγές μέταλλο. Σαν "σωληνάκι" που έχει στην μέση ένα μαγνήτη μοιάζει και είναι ανοικτό και από την πίσω πλευρά για να μπαίνει μέσα η βίδα που συγκρατεί το τσοκ και να κάθετε τέρμα μέσα. Είναι και πιο σταθερό έτσι πιστεύω.

Spoiler

IMG_4463.thumb.jpg.6cedfca7927e02c611558546a3b58846.jpgIMG_4464.thumb.jpg.cdb50aa80b8cce4f5796bce67dc11314.jpgIMG_4465.thumb.jpg.8fcca1d5dc031c810c63c484f9f14ff9.jpg

 

Και ένα "πιστόλι" για άγκυρες γυψοσανίδας.

Πολύ καλή και στιβαρή κατασκευή,άριστο στην χρήση του.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος f117 έγραψε:

@dukepapas του ταινιολιαντήρες πόσο τους είχε?

 

Δεν ειχε ξεχωριστούς και δεν ξερω αν βρεθουν και με διαστάσεις ακριβως οπως ειναι με βλεπω να φτιχανω με το μετρο και epoxy.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειμαι στα εγκαινια του πρακτικερ ανθουσα ...:D Θελω να σας ενημερωσω οτι εχει δυο πολυ ωραιες προσφορες η μια που αγορασα εγω ειναι δραπανοκατσαβιδο stanley brusless και με κρουσι 18V με δυο μπαταριες λιθιου απο 200 ευρω 99ευρω.

Η δευτερη προσφορα ειναι παλι stanley δραπανοκατσαβιδο και παλμικο απο μια μπαταρια στα 149 απο 249 αλλα οχι bruslees.

Πιστεω πως ειναι καλες προσφορες σε αυτη την κατηγορια ειναι για 3 μερες μονο.

 

https://www.skroutz.gr/s/10275999/Stanley-FMC627D2.html?keyphrase=Fmc627d2-qw

2018-05-04 15.48.27.png

2018-05-04 15.45.28.png

Screenshot_2018-05-04-15-43-31.png

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Το δραπανοκατσαβιδο καλο στην τιμη του, αλλα γενικα Stanley ενω λατρευω εργαλεια χειρος, σε ηλεκτρικα δε θα πηγαινα, θα αφηνα να περασει λιγος καιρος να δουμε σε βαθος χρονου ποσο καλη ειναι. Δυστυχως τα εργαλεια μπαταριας δεν ειναι παιρνω μια το ενα και μετα κατι αλλο. Αν αρχισεις σε μια μαρκα, ειδικα 18V, καλο για την τσεπη θα ηταν να μην επεκταθεις σε αλλες μαρκες, αλλα να μεινεις πιστος στην αρχικη.

Το σετακι δε θα το κοιτουσα καν. NiCd μπαταριες δεν αξιζουν ουτε σε τοσο καλη τιμη πιστευω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος ZoSo έγραψε:

Το δραπανοκατσαβιδο καλο στην τιμη του, αλλα γενικα Stanley ενω λατρευω εργαλεια χειρος, σε ηλεκτρικα δε θα πηγαινα, θα αφηνα να περασει λιγος καιρος να δουμε σε βαθος χρονου ποσο καλη ειναι. Δυστυχως τα εργαλεια μπαταριας δεν ειναι παιρνω μια το ενα και μετα κατι αλλο. Αν αρχισεις σε μια μαρκα, ειδικα 18V, καλο για την τσεπη θα ηταν να μην επεκταθεις σε αλλες μαρκες, αλλα να μεινεις πιστος στην αρχικη.

Το σετακι δε θα το κοιτουσα καν. NiCd μπαταριες δεν αξιζουν ουτε σε τοσο καλη τιμη πιστευω.

 

Για περίμενε μηπως μπερδεύτηκες μπαταρίες λιθιου ειναι Li-ion οχι nicd που λες,παντως για συμπληρώσω και κατι αλλο που ξέχασα παραπάνω εχει 2 ταχύτητες και 3 χρονιά εγγύηση με 9,1 στα 10 κριτικές.Με 99 ευρω με ολα αυτα χλωμό να βρεις.........

 

http://www.stanleyworks.gr/products/detail/ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ+ΕΡΓΑΛΕΙΑ/ΕΠΑΝΑΦΟΡΤΙΖΟΜΕΝΑ+ΔΡΑΠΑΝΟΚΑΤΣΑΒΙΔΑ/18V+FATMAX®+2%2E0Ah+Brushless+ΚΡΟΥΣΤΙΚΟ+ΔΡΑΠΑΝΟΚΑΤΣΑΒΙΔΟ+ΜΕ+2A+ΦΟΡΤΙΣΤΗ?reevoo_page=3#reevoo_embedded_reviews

 

Έγινε επεξεργασία από dukepapas
Link to comment
Share on other sites

On 2/5/2018 at 6:42 ΜΜ, το μέλος f117 έγραψε:

τηλεφωνάκι????? :p  για προσπάθησε αν και τετάρτη...και αύριο πρωί μέρα είναι....άμα μάθεις.. share it :p

Πήρα τηλέφωνο και μου δώσανε ένα μαγαζί στο Μαρούσι (επειδή είναι κοντά μου), Αγιασσώτης, Μεσογείων 52:

των 10mm 8,20, 19mm 9,80, 27mm 12,50 .

Νομίζω αρκετά φτηνότερα από πολλά επώνυμα τα οποία αναταγωνίζεται επάξια (σύμφωνα με τον Στέλιο).

Οπότε τα σκαρπέλα του Λιντλ τα διαγράφω από...τη λίστα αναμονής...:rolleyes:

 

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αν θες να παραγγείλεις πρέπει να πάρεις τηλέφωνο πρώτα για να τα παραγγείλει κι αυτός από τον αντιπρόσωπο, δεν τα 'χει ετοιμοπαράδοτα στο μαγαζί.

210-8053344

(διόρθωσις: το 19mm στο προηγούμενο ποστ μου είναι 18mm και το 27mm είναι 26mm. Τι διάολο, μεθυσμένος τα 'γραψα; :o )

Άρα ο...τιμοκατάλογος για τα MHG είναι:

10mm   8,20

18mm   9,80

26mm 12,50

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Μέγγενη LUX 125mm από Pracktiker στα 35 ευρώ προσφορά...είναι βαριά η μεγγενούλα...πιστεύω θα αντέξει πολλά...και η σιαγόνες βγαίνουν :)

και πριόνι καλλιτεχνίας Stanley fatmax στα 8 παρά αν θυμάμαι καλά με ανταλλακτικές λάμες...

Picture 45.jpg

Picture 46.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος dukepapas έγραψε:

Αυτη ειναι ατσαλινη?το πανω μερος τουλαχιστον?

Ατσάλινη και 35€ δεν κάνουνε χωρίο!

Το μόνο ατσάλινο που έχει, είναι τα δυο βιδωτά πλακάκια στην κορυφή των σιαγόνων της.

Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι δεν θα κάνει τη δουλειά της, καθώς είναι πολύ απίθανο ο μέσος χρήστης να ξεπεράσει τις αντοχές της!

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

https://www.obi.de/spannwerkzeuge/lux-schraubstock-125-mm-classic/p/6239727

 

Δεν ξέρω από τι είναι.....το site λέει ...  CAST STEEL ........... δεν ξέρω γερμανικά....ο γούγλης μετάφρασε και δεν ξερω αν ισχύουν......  χυτοχάλυβας......

Έγινε επεξεργασία από f117
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.