Jump to content



Εργαλεία Lidl (Powerfix, parkside κλπ)


Recommended Posts

Για τα σημερινά πριόνια χειρός έχει κανείς άποψη; Δεν είναι σημαντικά φτηνότερα από ό,τι πχ τα φτηνά Stanley γενικής χρήσης και αναρωτιέμαι αν αξίζουν τον κόπο απλά για να μην τρέχω να ψάχνω αλλού.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

και τα τρία μαζί είναι σε αυτή τη τιμή; Αν έχω καταλάβει καλά ναι.

Θεωρώ ότι θα ειναι καλά δε τα έχω δοκιμάσει, αλλά σε αυτή τη τιμή (δε μπορώ να το ψάξω τώρα) πρέπει να παίζει η 50άρα σεγάτσα stanley μόνη της.

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, karmen1983 said:

και τα τρία μαζί είναι σε αυτή τη τιμή; Αν έχω καταλάβει καλά ναι.

Θεωρώ ότι θα ειναι καλά δε τα έχω δοκιμάσει, αλλά σε αυτή τη τιμή (δε μπορώ να το ψάξω τώρα) πρέπει να παίζει η 50άρα σεγάτσα stanley μόνη της.

 

Πέρασα και τα είδα στα γρήγορα. Ναι, είναι και τα 3 μαζί στα 10€, αλλά είχα βρει την 50ρα Stanley στα 6€. Για όποιον δε χρειάζεται συχνά πριονοδουλειές, μάλλον απλά θα πιάνουν τσάμπα χώρο τα 3, οπότε σήμερα δε με έπεισαν. Μάλλον θα ξαναπεράσω την Πέμπτη για να δω τα υπόλοιπα εργαλεία, οπότε αν έχει μείνει απόθεμα μπορεί να υποκύψω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να χαιρετήσω και εγώ την παρέα με την σειρά μου. Έπεσε τυχαία το μάτι μου σε αυτό το ποστ, ψάχνοντας πληροφορίες για διάφορα εργαλεία Parkside. Κάθισα λοιπόν και διάβασα ότι έχετε γράψει μέχρι τώρα (κάνα δίωρο διάβαζα...... :p), προκειμένου να μπορέσω κι εγώ να βγάλω κάποια συμπεράσματα. Αρχικά να πω ένα μεγάλο μπράβο στην Marika Power για την συνεισφορά της εδώ στο ποστ και φυσικά και στα υπόλοιπα παιδιά που συμμετέχουν, καθώς μου έλυσαν διάφορες απορίες σχετικά με διάφορα προϊόντα που είχα.

Δεν θέλω να κουράσω αλλά θα ήθελα να πω μερικά πραγματάκια επειδή τελευταία ψάχτηκα αρκετά θεωρώ, σχετικά με ηλεκτρικά εργαλεία.

 

1) Τα εργαλεία Parkside είναι το φθηνό brand της Einhell. Είδα πολλούς από εσάς να ξενερώνετε σχετικά με τις καινούριες μπαταρίες της Parkside των 20V που μπήκε πλέον ένα "X" μπροστά από τον τίτλο. Παιδιά, είναι η σειρά Power X Change της Einhell. Να ξέρετε ένα πράγμα.....οι πιο low budget εταιρείες, έχουν αυτήν την τακτική για να μεγιστοποιούν τα κέρδη τους. Βγάζουν μεν φθηνά προϊόντα με φθηνές μπαταρίες π.χ. αλλά στα 2 χρόνια (και πολλά είπα) που θα σου χαλάσουν, οι μπαταρίες δεν θα υπάρχουν πλέον γιατί θα έχει βγει καινούρια σειρά. Το ίδιο ισχύει και το το πολυεργαλείο PMFW B1 με το οποίο την πάτησα κι'εγώ και το πήρα χθες (καθώς αφού βγάλανε το καινούριο με την μπαταρία των 20V, βγάλανε και 2 κομμάτια που τους είχαν ξεμείνει λογικά, εδώ στο υποκατάστημα Πυλαίας - Θεσσαλονίκης) σε προσφορά στα 25 ευρώ και μετά είδα το ποστ της Marika Power περί μη συμβατότητας με τα καινούρια εξαρτήματα - που b.t.w. ίσως να ταιριάζουν αυτά εδώ. Δηλαδή στην ουσία πρέπει να ξαναπάρεις το εργαλείο καινούριο ξανά και ξανά για να κουμπώνουν πάνω τα καινούρια αξεσουάρ. Ενώ από την αντίθετη πλευρά, θα βρείτε π.χ. μπαταρία Makita για μοντέλο 6-7 χρονών, ή πριονολαίμες για το πολυεργαλείο της bosch που ταιριάζει σε όλα τα μοντέλα.(όλα αυτά με βάση τα όσα έχω ψάξει, μπορεί να κάνω και λάθος φυσικά).

Ξεκίνησα κι'εγώ να κοιτάω κάποια δραπανοκατσάβιδα της Einhell, και με έψησε πολύ το γεγονός  ότι μπορώ με την αρχική αγορά ενός δραπανοκατσάβιδου με 2 μπαταρίες και ταχυφορτιστή να πάρω κι'άλλα εργαλεία της σειράς χωρίς μπαταρίες που βγαίνουν κατά μέσο όρο 50 ευρώ έκαστο και να έχω μια πλήρη συλλογή. Στην συνέχεια όμως άρχισα να ψάχνω κριτικές (ειδικά στο amazon το αγγλικό βρήκα αρκετά reviews). Εκεί διάβασα αρκετά πράγματα, ώστε να μπορέσω να σχηματίσω άποψη. Όπως και με τις επώνυμες εταιρείες, κάποια μοντέλα είναι αρκετά καλά - για τα χρήματά τους πάντα - και κάποια είναι εντελώς σκουπίδια. Π.χ. τα δραπανοκατσάβιδα τους και τα παλμικά τους αρκετά δυνατά και θα βρείτε και αρκετά reviews sto youtube, είτε σαν einhell, είτε σαν Ozito που είναι το αμερικάνικο Brand name. Ποιοτικά είναι λίγο καλύτερα από τα parkside αλλά και οι τιμές τους είναι λίγο πιο τσιμπημένες. Να ξέρετε πάντως ότι και αυτά στην κίνα κατασκευάζονται (το αναφέρει και επίσημα στο site της εταιρείας). Το μόνο θετικό είναι ότι υπάρχουν άπειρες επιλογές σε εξαρτήματα - ανταλλακτικά και δεν χρειάζεται να περιμένεις πότε θα τα φέρει το Lidl. 

 

2) Καθώς κι'εγώ DIY enthousiast, είπα να πάρω μερικά εργαλεία για κάποια project που ασχολούμαι το τελευταίο διάστημα. Έπεσα κι εγώ λοιπόν στην παγίδα marketing του Lidl, που σε πιέζει να πάρεις κάτι τώρα γιατί μετά δεν θα το βρεις....ε και λες: "ντάξει ευκαιρία είναι γιατί είναι πολύ φθηνό και θα έχω ένα ακόμα εργαλείο να κάνω την δουλεία μου λίγο πιο εύκολα χωρίς πατέντες". Σωστά?........ΛΑΘΟΣ!!!!!! 

Ναι μεν είναι κάποια από αυτά value for money - δεν λέω όχι..... αλλά και κάποια άλλα είναι εντελώς πεταμένα λεφτά και πραγματικά δεν αξίζουν παρόλο που μπορεί να είναι στο 1/3 της τιμής κάποιου αντίστοιχου επώνυμου.

Παραθέτω λοιπόν κι εγώ την άποψή μου για τα διάφορα εργαλεία που έχω στην κατοχή μου:

 

Α) dremeloειδες: (σορρυ δεν θυμαμαι τον κωδικό)  Tο είχα πάρει πριν 2 χρόνια αν θυμάμαι καλά. Τιμή 15 Ευρώ.

Θετικά:

1) Κασετίνα με βραχίονα, βάση στερέωσης, εξάρτημα - οδηγός με ρύθμιση βάθους και αρκετά άλλα εξαρτήματα.

2) Μου έχει βγάλει αρκετή δουλειά όποτε το χρειάστηκα, κοψίματα-τροχίσματα κλπ.

3) UNIVERSAL Εξαρτήματα

 

Αρνητικά:  

Το spindle lock μου χάλασε αρκετά γρήγορα και δεν μπορούσα να ξεσφίξω την μύτη που είχα κουμπωμένη και έτσι έπρεπε να το ανοίξω και στην τελική κατάφερα και έκανα πατέντα, έκοψα ένα καρφί και το έβαλα στην θέση του πίρου που είχε. Προς το παρόν δουλεύει.....

Ο ρυθμιστής βάθους της βάσης κοπής είναι ότι ναναι....στην πρώτη κιόλας χρήση, φαγώθηκε το πλαστικό εκεί που σφίγγει η βιδούλα και πλέον είναι άχρηστος. Δεν ξέρω βέβαι κατά πόσο το αντίστοιχο εξάρτημα της dremmel είναι καλύτερης ποιότητας. 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Β) Φαλτσοπρίονο PZKS 1500 B2: Το πήρα πριν από καμιά 10 μέρες. Τιμή: 90 ευρώ.

 

Θετικά:

1) Τιμή - το αντίστοιχο Einhell που είναι και λίγο καλύτερο όμως.....έχει γύρω στα 160 ευρώ. (το πιο φθηνό συρόμενο φαλτσοπρίονο στο σκρουτζ)

2) Καθαρά κοψίματα χωρίς σημάδια και καψίματα στο ξύλο.

3) Decent ακρίβεια στο κόψιμο - για τα λεφτά του πάντα....

4) Ο μεντεσές καθώς και το προστατευτικό κάλυμμα του δίσκου, δεν έχουν τζόγο (ίσως ελάχιστο το πλαστικό κάλυμμα - το αντίστοιχο einhell που το είδα και από κοντά κουνιέται       σαν ψαροκάικο σε φουρτούνα....:p και σε review που είδα στο amazon σε κάποιον έσπασε κιόλας με αποτέλεσμα τα θραύσματα να του κάνουν ζημιά στα χέρια). Ίσως κάνω καμιά πατεντάτα και το κολλήσω με ταινία γύρω -γύρω σε περίπτωση που χτύπα ξύλο σπάσει, να συγκρατηθούν τα θραύσματα.

5) Το laser αν και όπως είναι φυσικό με φως του ήλιου αχνοφαίνεται, παρόλα αυτά, είναι αρκετά καλής ακρίβειας και ρυθμιζόμενο.

6) Με ηλεκτρική σκούπα ψιλοπαλεύεται η κατάσταση με τα πριονίδια......χωρίς, άστο καλύτερα....:p

 

Αρνητικά:

1) Μου βγήκε η παναγία να το ρυθμίσω για να κόβει ευθεία.

2) Οι ενδείξεις των μοιρών κοπής φυσικά και δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα - αλλά αν θες κάτι με ακρίβεια πρέπει να σκάσεις και καμιά τρακοσαρού που για εργαλείο που θα χρησιμοποιώ μια στο τόσο δεν υπάρχει περίπτωση να τα δώσω......

3)Αν θέλεις να αλλάξεις το πριόνι δεν ξέρω τι συμβατότητα υπάρχει.....ίσως της Einhell αλλά και πάλι ποιότητα g.t.p.......αλλά είπαμε αν θέλεις κάτι καλύτερο με περισσότερες επιλογές που θα το χρησιμοποιείς και πιο συχνά, θα πρέπει να τα σκάσεις κιόλας.

4) Οι σφιγκτήρες είναι λάθος τοποθετημένοι. Ο δεξιός βρίσκει πάνω στο μοτέρ και ο αριστερός ενοχλεί όταν θέλεις να πλαγιάσεις τον δίσκο.

5)Ο δίσκος κοπής έχει έναν πολύ μικρό τζόγο που για κάποιους (συμπεριλαμβανομένου και εμού), μπορεί να αποδειχθεί εκνευριστικό, καθώς μπορεί να δημιουργήσει μικροατέλειες στο κόψιμο. Ίσως δοκιμάσω καμιά πατέντα να προσθέσω καμιά ροδέλα μπας και στρώσει.

 

Δείτε και αυτά εδώ, εμένα με βοήθησαν.....

Πατέντα για ακριβή κοψίματα

Review

Πατέντες για σφιγκτήρες

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Κολονάτο Δράπανο PTBM 500 C3: Το αγόρασα πριν 20 μέρες, Τιμή: 70 Ευρώ.

 

Εδώ τώρα τι να σας πω? Έχουμε μια ιδιαίτερη περίπτωση.....και θα εξηγήσω τι εννοώ. Η έννοια του κολονάτου δράπανου, είναι να τρυπάς με ακρίβεια χιλιοστού. Συγκαταλέγονται δηλαδή στα μηχανήματα ακριβείας. Οπότε από κάτι τέτοιο θα πρέπει να έχεις και απαιτήσεις, αλλιώς αν δεν σε ενδιαφέρει η ακρίβεια μπορείς να κάνεις τις ίδιες τρύπες και με το χέρι και όσον αφορά για την καθετότητα του πράγματος, κρατώντας δυο κομματάκια ξύλου και σχηματίζοντας ένα "Γ", μπορείς να τρυπήσεις 90 μοίρες κάθετα και με το χέρι. Επομένως η πρέσα είναι συνήθως ένα μηχάνημα στο οποίο πολλοί επενδύουν αρκετά χρήματα εφόσον και το χρειάζονται πραγματικά, για να τους κάνει και πραγματική δουλειά. Κοινώς οτιδήποτε και να πάρεις κάτω των 300 ευρώ κατ' εμέ είναι πεταμένα λεφτά. Τώρα θα μου πεις....."Κι'εσύ τότε βρε παπαρίτσο που μας κάνεις τον έξυπνο, τι πήγες και το πήρες?" Είναι απλό ρε παιδιά......Μ@λακία στον εγκέφαλο λέγεται.....:p.....Λοιπόν έχουμε και λέμε:

 

Θετικά:

1) Εεεεεεεε.....έχει ωραίο χρώμα?:p Άντε καλά θα σοβαρευτώ....

2) Τιμή - το αντίστοιχο Einhell BT-BD 401 (όταν τα κοιτούσα που ήταν το πιο φθηνό - τώρα έχουν βάλει κιάλλα στο σκρουτζ) έχει 90 + μεταφορικά

3) Έχει 9 ταχύτητες, άλλα σε αυτή την τιμή έχουν 5

4) Διακόπτης άμεσης παύσης λειτουργίας στο μπροστινό μέρος - πολύ βασικό αν κάτι πάει στραβά

5) 500 watt, άλλα σε αυτήν την τιμή ξεκινάνε από τα 350

6) Έχει μέγγενη, τα αντίστοιχα σε αυτήν τη τιμή δεν έχουν, οπότε θα χρειαστεί κάνα 10-15 ευρώ εξτρά για να πάρεις

7) Σε ό,τι δοκιμή έχω κάνει και μπορώ να πω ότι το ψιλοζόρισα (τρύπησα γερμανικό κλειδί - είμαι κάφρος το ξέρω...:p) δεν γλίστρησαν οι ιμάντες για να φύγουν από την θέση τους και να σταματήσει το τρυπάνι. 

 

Αρνητικά:

 

1) Πρώτα απ' όλα η κινητή βάση είναι της πλάκας και με λίγη πίεση λυγίζει, όποτε και θα σπάσει σε κάποια φάση αν δεν κάνεις κάποια πατέντα να την ενισχύσεις. Νομίζω είχα δει και κάποιο σχετικό ποστ εδώ μέσα από έναν Γάλλο στο youtube που κάνει review όλα τα parkside, και η βάση του έσπασε.

 

2) Το έμβολο, όπως κατεβαίνει έχει κάνα 2 εκατοστά αέρα, που σημαίνει ότι εκεί που βρίσκει αντίσταση το τρυπάνι, εσύ μπορείς να κουνάς τον μοχλό πάνω - κάτω χωρίς αυτό να κάνει τίποτα....

 

3) Τρίτο και βασικότερο: το έμβολο έχει τζόγο από 1 έως και 2 mm ανάλογα το πόσο κατεβασμένο είναι, πράγμα που σημαίνει ότι από εκεί που θέλεις να τρυπήσεις με το που το κατεβάσεις το τρυπάνι γλιστράει και ξεκινάει να τρυπάει τουλάχιστον 1 χιλιοστό πιο δίπλα, πράγμα που όπως είπα και παραπάνω ακυρώνει όλη την λογική της πρέσας, εφόσον δεν μπορείς να τρυπήσεις με ακρίβεια. 

 

4) Το μοτέρ ζεσταίνεται πάρα πολύ και πολύ γρήγορα.

 

Τώρα γενικότερα μιλώντας, το όλο feeling που βγάζει, είναι της φθηνοκατασκευής, με πάρα πολλούς κραδασμούς κατά την χρήση, σε βαθμό που ό,τι πας να κάνεις νομίζεις ότι θα σου σπάσει. Κοινώς δεν εμπνέει καθόλου εμπιστοσύνη. Κατά τα άλλα σε ό,τι και αν έχω τρυπήσει ( ξύλο, μέταλλο, ακόμη και με ποτυροτρύπανο 35mm) την δουλειά του την έκανε αλλά δεν έκανε κάτι το οποίο δεν μπορούσα να κάνω με το δράπανο και με το χέρι. Το βασικό είναι η ακρίβεια την οποία ΔΕΝ την έχει. Τώρα από κει και πέρα για 70 ευρώ....οκ σίγουρα σε σχέση με τα υπόλοιπα που έχω δει (τσοκ να πέφτουν, ιμάντες να φεύγουν από την θέση τους κλπ) είναι καλύτερη. Το πιο πιθανό πάντως είναι να την γυρίσω πίσω.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Πολυεργαλείο PMFW B1: Το πήρα χθες το απόγευμα, Τιμή 25 Ευρώ

 

Δεν είχα την ευκαιρία να το χρησιμοποιήσω ακόμα, καθώς ξενέρωσα αρκετά με το ποστ που διάβασα από την Marika Power ότι δεν ταιριάζουν τα καινούρια εξαρτήματα.

Θα μπορούσα να ανοίξω λίγο τις τρύπες των εξαρτημάτων με την πρέσα ώστε να ταιριάξουν, αλλά είπαμε.....με την συγκεκριμένη πρέσα αλλού θα θέλω να τρυπήσω και αλλού θα πάει η τρύπα. Από την μια με ψήνει να το κρατήσω, γιατί ούτε πολλά λεφτά έδωσα ( το αντίστοιχο bosch έχει γύρω στο κατοστάρικο, τα einhell ξεκινάνε από τα 45 περίπου)και σαν ποιότητα κατασκευής μου φαίνεται αρκετά στιβαρό και είδα και καλούτσικα reviews αλλά από την άλλη εφόσον δεν μπορείς να βρεις ανταλλακτικά εξαρτήματα που να ταιριάζουν, μετά από καμιά 10αρια σοβαρές χρήσεις οι λάμες θα θέλουν άλλαγμα και στην ουσία θα έχεις ένα εργαλείο που θα κάθεται άχρηστο. Θα ψάξω και σε κάνα ebay μήπως βρω κανένα παλιό που να ταιριάζει.

------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Κλείνοντας αυτό που έχω να πω είναι το εξής: 

Όλη η τακτική μάρκετινγκ του Lidl, είναι να σου δημιουργεί την ανάγκη για παρορμητικές αγορές και στην ουσία να σε "εκβιάζει" ότι αν δεν το πάρεις τώρα, έχασες μια "φοβερή ευκαιρία" που δεν θα ξαναβρείς. Εννοείται φυσικά πως θύμα αυτής της τακτικής έχω πέσει και εγώ ουκ ολίγες φορές. Παιδιά φθηνά εργαλεία υπήρχαν και θα υπάρχουν. Σκοπός είναι να παίρνουμε ό,τι χρειαζόμαστε και καλύτερα να δίνουμε κάτι παραπάνω για να γίνεται και η δουλειά μας καλύτερα, παρά να πετάμε τα λεφτά μας επειδή μια μέρα εκεί που πάμε ψώνια ξαφνικά βλέπουμε κάτι το οποίο είναι αρκετά δελεαστικό. Βέβαια το καλό είναι ότι πλέον το lidl δίνει δικαίωμα επιστροφής έως και 3 μήνες. Επειδή πάντως και στα επώνυμα, υπάρχουν μοντέλα που βγαίνουν μάπα, θέλει λίγο ψάξιμο παραπάνω. Στην τελική άμα δεν μας ενδιέφερε και τόσο η ποιότητα τότε δεν θα ήμασταν εδώ μέσα να κοιτάμε κριτικές και να γράφουμε με τις ώρες (πωωω παίζει να γράφω κάνα 2ωρο.....:p), απλά θα παίρναμε κάτι φθηνό να κάνουμε την δουλειά μας για όσο αντέξει και τέλος.

 

Παιδιά ξέρω ότι σας κούρασα λίγο αλλά ελπίζω να βοήθησα και κάπως.

Όπου κάνω λάθος ή διαφωνείτε διορθώστε με.....:)

 

Φιλικά, Αργύρης.

 

 

 

 

 

 

51VhlwD-zML.jpg

parkside-20v-team.jpg

  • Like 7
  • Agree 1
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Παίδες με μια πρόχειρη έρευνα που έκανα σχετικά με τα ανταλλακτικά για το πολυεργαλείο στο ebay, νομίζω ότι αυτά που βρήκα μάλλον θα ταιριάζουν σε όλα...... για δείτε τα και πείτε κι εσείς....

 

1 2 3

 

Το θέμα είναι μόνο να κουμπώνουν σωστά και να μην έχουν τζόγο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος Bob the mastor έγραψε:

Παίδες με μια πρόχειρη έρευνα που έκανα σχετικά με τα ανταλλακτικά για το πολυεργαλείο στο ebay, νομίζω ότι αυτά που βρήκα μάλλον θα ταιριάζουν σε όλα...... για δείτε τα και πείτε κι εσείς....

 

1 2 3

 

Το θέμα είναι μόνο να κουμπώνουν σωστά και να μην έχουν τζόγο.

Κατά πάσα πιθανότητα, ταιριάζουν, αλλά... αν δεν το δοκιμάσεις δεν μπορείς να είσαι σίγουρος!:(

Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος Aris Teidis έγραψε:

Κατά πάσα πιθανότητα, ταιριάζουν, αλλά... αν δεν το δοκιμάσεις δεν μπορείς να είσαι σίγουρος!:(

True story....Οπότε αναγκαστικά παραγγέλνεις και βλέπεις και άμα δεν το γυρνάς πίσω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπομπ welcome στην παρέα και ευχαριστούμε για την ανάλυση!!!

Στο θέμα αναλωσίμων τώρα... Πετάξου σε ένα εργαλειάδικο με το εργαλείο ανα χείρας να δεις τι ταιριάζει και να πάρεις και άσε το ebay :p 

Αυτά που ειναι στο πρώτο λινκ πρεπει να κάνουν πάντως αν μιλάτε για το ηλεκτρικό που είχα πάρει και εγώ.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Τη Δευτερα αγορασα τον παρακατω ταινιολειαντηρα και με μια μικρη δοκιμη που του εκανα διαπίστωσα οτι η ταινία λυανσης εχει την ταση να φεύγει απο τη θέση της. Επαιξα λιγο με την βιδα ρύθμισης στον μπροστινο κυλινδρο και ειδα μια βελτίωση.

Εχει κάποιος απο σας σχετική εμπειρία;;;;

Ευχαριστώ!!!!!

20170822_195103.jpg

Έγινε επεξεργασία από STA01
Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος STA01 έγραψε:

Τη Δευτερα αγορασα τον παρακατω ταινιολειαντηρα και με μια μικρη δοκιμη που του εκανα διαπίστωσα οτι η ταινία λυανσης εχει την ταση να φεύγει απο τη θέση της. Επαιξα λιγο με την βιδα ρύθμισης στον μπροστινο κυλινδρο και ειδα μια βελτίωση.

Εχει κάποιος απο σας σχετική εμπειρία;;;;

Ευχαριστώ!!!!!

20170822_195103.jpg

https://groups.google.com/forum/#!topic/uk.d-i-y/q6Ad0PKE92k

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Από αυτό το κουμπί γίνεται η ευθυγράμμιση της ταινίας.

Δες εδώ :

 

 

 

Δοκίμασε και παρακολούθα την ταινία, αν δεις ότι δεν κάνει αυτό που πρέπει, έλεγξε αν την έχεις βάλει με το σωστό προσανατολισμό (έχει κάτι βέλη στο εσωτερικό της, που δείχνουν προς την πίσω λαβή στο τμήμα που ακουμπά στο προς λείανση αντικείμενο.

Με την ευκαιρία . . . καλώς ήρθες στην παρέα  και καλή συνέχεια ! :)

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος STA01 έγραψε:

Τη Δευτερα αγορασα τον παρακατω ταινιολειαντηρα και με μια μικρη δοκιμη που του εκανα διαπίστωσα οτι η ταινία λυανσης εχει την ταση να φεύγει απο τη θέση της. Επαιξα λιγο με την βιδα ρύθμισης στον μπροστινο κυλινδρο και ειδα μια βελτίωση.

Εχει κάποιος απο σας σχετική εμπειρία;;;;

Ευχαριστώ!!!!!

20170822_195103.jpg

Είναι γνωστό πρόβλημα των ταινιολειαντήρων ειδικά των Parkside. Εγώ έχω το προηγούμενο μοντέλο και ενώ στην αρχή δεν είχε πρόβλημα μετά από ένα ατύχημα που είχα στο οποίο δουλεύοντας τον ανάποδα στον πάγκο χωρίς τους σφιγκτήρες του,  μου βούτηξε από απροσεξία την άκρη του μανικιού της φόρμας και τυλίγοντας το μέσα ανέβηκε μέχρι την μασχάλη. Μετά από αυτό απορυθμίστηκε .... έλυσα την μπροστινή τροχαλία και τα καθάρισα όλα αλλά μετά από το δέσιμο τραβούσε την ταινία λίγο προς τα έξω περίπου ένα εκατοστό. Η βίδα ρύθμισης δεν ανταποκρινόταν περισσότερο λόγω της κόντρας που είχε από το ελατήριο της τροχαλίας. Η λύση που βρήκα είναι:

Αν τραβάει την ταινία έξω και δεν παίρνει άλλη ρύθμιση από την  βίδα .... την ώρα που λειτουργεί ξεκουμπώνεις λίγο τον μοχλό απελευθέρωσης της ταινίας (αυτόν που χρησιμοποιείς για να αλλάξεις την ταινία) και αμέσως η ταινία επανέρχεται προς τα μέσα όταν φτάσει εκεί που θέλεις κουμπώνεις πάλι τον μοχλό.

Αυτό που περιγράφω λειτουργεί σε εμένα ....δεν ξέρω αν μπορεί να είναι λύση και για κάποιον άλλο ταινιολειαντήρα.

Τελειώνοντας ....Προσοχή ...ποτέ λειτουργία του μηχανήματος ανάποδα στον πάγκο με μακρυά μανίκια .... θα το βουτήξει κάποια στιγμή σίγουρα. Σηκωμένα τα μανίκια Πάντα. 

  • Like 1
  • Agree 1
  • Sad 1
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πήρα χθες το καρφωτικό του λιντλ στα 20ε PET 25 C2 το οποίο σε όσες δοκιμές του έκανα δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένος. Οπως θα δείτε στη φωτογραφία όλα τα καρφιά (εκτός από ένα) αφηναν μεγάλο περιθώριο και ειναι στη μικρη αλλα και στη μεγάλη σκάλα. Το ένα ξύλο είναι από παλέτα και το άλλο ,scrap που είχα στην άκρη.

 

Γνωρίζεις κανείς τι μπορεί να φταίει ή να πάω για επιστροφη?

21148650_10209571928111180_127719989_n.thumb.jpg.b30e9d6da8f590fdc3b9417a1100bb9d.jpg21151088_10209571928031178_2104629637_n.thumb.jpg.c1aa825770a566e422812b98e8d96c52.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Το πίεζες πολύ κατά το κάρφωμα από πάνω για να μην πηδάει κατά το χτύπημα του καρφιου/διχάλου;

respect, το δοκίμασα και μειωθηκαν αρκετά τα κενά που άφηναν σε σημείο που ειναι ικανοποιητικό.Μάλλον εγώ περίμενα παραπάνω από το εργαλείο. (είχα δουλέψει μόνο αέρος στο παρελθον)

 

Marika power strike again!

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Το νέο φυλλάδιο δεν έχει εργαλεία αλλά έχει διάφορα άλλα για όποιον θέλει να ρίξει μία ματιά

 

https://www.lidl-flyer.com/el-GR/?_ga=2.140901808.365664359.1504087373-994468596.1461567762#/36de0978-8d6c-11e7-86b6-005056ab0fb6/view/flyer/page/1

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

On 30/8/2017 at 1:46 ΜΜ, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Το νέο φυλλάδιο δεν έχει εργαλεία αλλά έχει διάφορα άλλα για όποιον θέλει να ρίξει μία ματιά

 

https://www.lidl-flyer.com/el-GR/?_ga=2.140901808.365664359.1504087373-994468596.1461567762#/36de0978-8d6c-11e7-86b6-005056ab0fb6/view/flyer/page/1

Ξέρουμε κάθε πότε περίπου έχει εργαλεία και συνήθως ποια χώρα ακολουθούμε για να ξέρουμε περίπου τι μας περιμένει?:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ σήμερα "χτύπησα" το αλυσοπρίονο.  Καλό δείχνει ....πολύ καλό σύστημα τεντώματος της αλυσίδας και καταπληκτικό αστραπιαίο φρένο. Τα υπόλοιπα όταν κόψω ξύλα.
Ήταν το τελευταίο στο ράφι και το χαρτόκουτο του καταταλαιπωρημένο. Στην αρχή φοβήθηκα μήπως ήταν και το μηχάνημα ταλαιπωρημένο αλλά ανοίγοντας το ήταν εσωτερικά άψογο και είχε και ένα μπουκαλάκι bioλάδι αλυσίδας μέσα.
Η αλυσίδα του είναι Oregon και με προδιαγραφές anti kickback.
Με 60€ δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι αντίστοιχο

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.