Jump to content



Που θα βρώ . . . Και εναλλακτικές προτάσεις!


Recommended Posts

Just now, Stelios13 said:

Τι ακριβως θες να κανεις?

"Σκάλισα" το ταβάνι της αποθήκης που είχε ρωγμές ο σοβάς. Βρήκα σαθρό μπετόν σε κάποια σημεία και τα σίδερα σκουριασμένα από κάτω. Μου έχει φύγει ο τάκος να αφαιρώ σιγά σιγά το σοβά ψάχνοντας κι άλλα σημεία. Έψαχνα τρόπους για να καθαρίσω την σκουριά περιμετρικά από τα σίδερα. 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

πριν 9 λεπτά, το μέλος kfer έγραψε:

"Σκάλισα" το ταβάνι της αποθήκης που είχε ρωγμές ο σοβάς. Βρήκα σαθρό μπετόν σε κάποια σημεία και τα σίδερα σκουριασμένα από κάτω. Μου έχει φύγει ο τάκος να αφαιρώ σιγά σιγά το σοβά ψάχνοντας κι άλλα σημεία. Έψαχνα τρόπους για να καθαρίσω την σκουριά περιμετρικά από τα σίδερα. 

Μ ενα φτηνο σκαπτικο δραπανο με φαρδυ καλεμι μπροστα,νομιζω εχει το lidl τη βδομαδα αυτη,αν μπορει καποιος ας βαλει link .Δεν το χω μαθει αυτο ακομα:) στα σιδερα μπορεις να ψεκασεις ενα σπρευ αρδανοποιησης σκουριας,το βρισκεις στα χρωματοπωλεια.εξηγησε τους τι θες κ θα σου δωσουν.

Έγινε επεξεργασία από Stelios13
Link to comment
Share on other sites

Επειδη δε γνωρίζω σε τέτοια περιπτωση πρεπει να τριψουμε/καθαριδουμε τα σιδερα μεχρι τελευταιας ρανιδας ή αρκει επανασοβατισμα μολις αφαιρεθει ο σαθρος σοβας;

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Επειδη δε γνωρίζω σε τέτοια περιπτωση πρεπει να τριψουμε/καθαριδουμε τα σιδερα μεχρι τελευταιας ρανιδας ή αρκει επανασοβατισμα μολις αφαιρεθει ο σαθρος σοβας;

 

 

Από κάτι πρόσφατες εργασίες που έκανα στο σπίτι, στα γρήγορα τα βήματα και τα υλικά που μπήκαν:

-σκάψιμο, απομάκρυνση σαθρού σοβά/τσιμέντου

-τρίψιμο οπλισμού μέχρι να καθαρίσει

-πέρασμα οπλισμού με μετατροπέα σκουριάς. http://wurth.gr/gr/products/?MG=2&Cid=52&Sid=06_09&sub1=1&sub2=&group_key=06&sc=ps&proid=12795

-επάλειψη στα σίδερα με ένα μονωτικό της Sika. http://grc.sika.com/el/Λύσεις--Προϊόντα/Κατασκευαστικός-Τομέας/02a002.html

-νέο σοβάτισμα χωρίς ασβέστη

 

Περισσότερες λεπτομέρειες αύριο.

Έγινε επεξεργασία από Lakisss
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος kfer έγραψε:

Ψάχνω να βρω πώς λέγεται στα Ελληνικά το εργαλείο needle (de)scaler, το οποίο φαίνεται στην παρακάτω φωτογραφία. Εάν επίσης το έχει χρησιμοποιήσει κανείς, ας με ενημερώσει :)

needle_scaler_bolt_rust_app_4_1.jpg

Αεροματσάκονο λέγετε στην πιάτσα και κοστίζει περίπου 300€ το γιαπωνέζικο και 150€ το κινέζικο, ανάλογα τι πάχος και πόσες είναι οι βελόνες.  

Χρειάζεται κομπρεσέρ για να δουλέψει.

Δεν το αντικαθιστάς με νεροβολη – αμοβολή αφού  δεν κάνουν την ίδια δουλειά στα χοντρά κομμάτια σκουριάς, δεν στοχέβουν μόνο το αντικείμενο  και κάνουν χάλια το περιβάλλον.

Αν έχεις κρουστικό αέρος μερικές εταιρίες βγάζουν ανταλλακτικό να προσθέσεις βελόνες αλλά είναι άλλη η διαδρομή και δεν είναι το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Lakisss said:

Από κάτι πρόσφατες εργασίες που έκανα στο σπίτι, στα γρήγορα τα βήματα και τα υλικά που μπήκαν:

-σκάψιμο, απομάκρυνση σαθρού σοβά/τσιμέντου

-τρίψιμο οπλισμού μέχρι να καθαρίσει

-πέρασμα οπλισμού με μετατροπέα σκουριάς. Würth Hellas SA: Οι ειδικοί στην τεχνική συναρμολόγηση -

-επάλειψη στα σίδερα με ένα μονωτικό της Sika. Αποκατάσταση Οπλισμένου Σκυροδέματος | Sika Hellas ABEE

-νέο σοβάτισμα χωρίς ασβέστη

 

Περισσότερες λεπτομέρειες αύριο.

Σήμερα έβαλα ένα 2κιλο σκαπτικό που έχω. Αλλού βρήκα μούχλες κάτω από τον σοβά, αλλού σαθρό μπετόν. Δυστυχώς η πλάκα από πάνω είναι σε ημιυπαίθριο ο οποίος για αρκετά χρόνια δεν ήταν μονωμένος σωστά και φαίνεται να έχει γίνει αρκετή ζημιά στον οπλισμό. Το ταβάνι έχει σοβατιστεί με ποικίλους τρόπους στο παρελθόν (μεγάλη ιστορία το γιατί)  με διάφορα μπαλώματα και "πατέντες" για την κατά τόπου επιδιόρθωση του σκυροδέματος. 15 τετραγωνικά πράγμα και νιώθω πως είμαι στη ζώνη του λυκόφωτος.

 

Θα φωνάξω έναν γνωστό μου μηχανικό να ρίξει μια ματιά.

 

Υ.Γ: Ο ασβέστης είναι διάολος :p

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος kfer έγραψε:

Σήμερα έβαλα ένα 2κιλο σκαπτικό που έχω. Αλλού βρήκα μούχλες κάτω από τον σοβά, αλλού σαθρό μπετόν. Δυστυχώς η πλάκα από πάνω είναι σε ημιυπαίθριο ο οποίος για αρκετά χρόνια δεν ήταν μονωμένος σωστά και φαίνεται να έχει γίνει αρκετή ζημιά στον οπλισμό. Το ταβάνι έχει σοβατιστεί με ποικίλους τρόπους στο παρελθόν (μεγάλη ιστορία το γιατί)  με διάφορα μπαλώματα και "πατέντες" για την κατά τόπου επιδιόρθωση του σκυροδέματος. 15 τετραγωνικά πράγμα και νιώθω πως είμαι στη ζώνη του λυκόφωτος.

 

Θα φωνάξω έναν γνωστό μου μηχανικό να ρίξει μια ματιά.

 

Υ.Γ: Ο ασβέστης είναι διάολος :p

Ότι και να κάνεις από κάτω θα πάει στράφι, αν δεν εξασφαλίσεις ότι δεν θα ξαναπεράσει νερό από το πάνω μέρος της πλάκας.

Δυστυχώς αν ξεκινήσεις τέτοιες δουλειές άλλα υπολογίζεις και άλλα προκύπτουν σε πολλαπλάσια κλίμακα Το έζησα το καλοκαίρι όταν ξεκίνησα για επιδιορθώσεις στο σπίτι, και κατέληξα σε πλήρη ανακατασκευή εξωτερική. Σκέψου μήπως δεν ασχοληθείς καθόλου μη την επισκευή του σοβά. Μόνωσε τα σίδερα ώστε να σταματήσει η σκουριά, πέρασε το χοντρό τσιμέντο και βάλε γυψοσανίδα. 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από Lakisss
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ενα πολύ καλό κατάστημα με πριονοκορδέλες, πριονοδισκους, τροχισματα κλπ Με τον κύριο Μανώλη να ειναι πολύ εξυπηρετικός

 

http://www.ergalko.gr/

 

Θα μπει και αυτό στο πρώτο post

Link to comment
Share on other sites

Στην παρακάτω φωτογραφία έχω τρία ακροφύσια/τμήματα σωλήνα από 3 ηλεκτρικές σκούπες. Το μαύρο είναι "κωνικό" ώστε να ενώνονται τρία αντίστοιχα σφηνώνοντας το ένα μέσα στο άλλο. Το πράσινο είναι οβάλ για να είναι σίγουροι οι κατασκευαστές ότι δε θα βρεις ανταλλακτικό από άλλο κατασκευαστή (γκρρρ) και το γκριείναι ένα βουρτσάκι που έχει ενδιαφέρον γιατί μετατρέπει τον σωλήνα σε ορθογώνια άκρη.

 

Θα ήθελα να μάθω τι θα χρειαζόταν κανείς για να κάνει οποιουδήποτε είδους πατέντα που να συνδέονται ανόμοια σχήματα μεταξύ τους σε αυτά τα υλικά. Από σωλήνα σε σωλήνα είναι εύκολο με μούφες / συστολές / διαστολές, αλλά τι θα κάνατε με τα "κουλά" σχήματα; Πέρα από τις προφανές λύσεις "βάλε ταινία" / "βάλε αφρό" / "γέμισε το με σιλικόνη" κτλ.

 

Επίσης, υπάρχει κάποιο στάνταρ όνομα για τους "αντάπτορες" από στρογγυλό σωλήνα σε ορθογώνιο; Οι απορίες γεννήθηκαν ψάχνοντας βιντεάκια για τη δημιουργία ενός αξεσουάρ αναρρόφησης σκόνης για γωνιακό τροχό και την κατασκευή ενός κυκλωνικού διαχωριστή για σκούπες :) 

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος kfer έγραψε:

Στην παρακάτω φωτογραφία έχω τρία ακροφύσια/τμήματα σωλήνα από 3 ηλεκτρικές σκούπες. Το μαύρο είναι "κωνικό" ώστε να ενώνονται τρία αντίστοιχα σφηνώνοντας το ένα μέσα στο άλλο. Το πράσινο είναι οβάλ για να είναι σίγουροι οι κατασκευαστές ότι δε θα βρεις ανταλλακτικό από άλλο κατασκευαστή (γκρρρ) και το γκριείναι ένα βουρτσάκι που έχει ενδιαφέρον γιατί μετατρέπει τον σωλήνα σε ορθογώνια άκρη.

 

Θα ήθελα να μάθω τι θα χρειαζόταν κανείς για να κάνει οποιουδήποτε είδους πατέντα που να συνδέονται ανόμοια σχήματα μεταξύ τους σε αυτά τα υλικά. Από σωλήνα σε σωλήνα είναι εύκολο με μούφες / συστολές / διαστολές, αλλά τι θα κάνατε με τα "κουλά" σχήματα; Πέρα από τις προφανές λύσεις "βάλε ταινία" / "βάλε αφρό" / "γέμισε το με σιλικόνη" κτλ.

 

Επίσης, υπάρχει κάποιο στάνταρ όνομα για τους "αντάπτορες" από στρογγυλό σωλήνα σε ορθογώνιο; Οι απορίες γεννήθηκαν ψάχνοντας βιντεάκια για τη δημιουργία ενός αξεσουάρ αναρρόφησης σκόνης για γωνιακό τροχό και την κατασκευή ενός κυκλωνικού διαχωριστή για σκούπες :) 

Πρωτον δεν μπηκαν οι φωτο κ δευτερον ζεστανε τα με θερμοπιστολο κ φερτα στο σχημα που θες!!!!!!!!!!!!!!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λίγο κάτι διαφορετικό.

 

Στο σημείο που παρκάρω το αυτοκίνητο σπίτι, ακριβώς από πάνω έχει ένα καλώδιο.

Τις τελευταίες μέρες λοιπόν δεν προλαβαίνω να καθαρίζω κουτσουλιές. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να χαλάει το βερνίκι + να μου σπάνε τα νεύρα καθώς θα πρέπει να ασχολούμαι συνέχεια με αυτό.

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος που τα απωθεί ή κάτι που να σας περνάει απ το μυαλό;

Link to comment
Share on other sites

Πάρε ένα jack russell και αμόλα το στο πάρκινγκ. Θα εξαφανιστούν σε απόσταση χιλιομέτρου :p 

 

Επι του σοβαρού μιας και κάθονται πάνω σε καλώδιο δε νομίζω να μπορείς να κάνεις και πολλά. Αν ήταν στην άκρη σε κάνα μπαλκόνι υπάρχουν λύσεις.

Οπότε αντι να τα διώξεις μάλλον θα πρέπει να βρεις κανα προϊόν νανοτεχνολογίας να περνάς το αυτοκίνητο σε κάθε πλύσιμο. Δεν ξέρω αν υπάρχουν για τα αυτοκίνητα, αλλά θα το έβρισκα απίθανο να μην υπάρχουν τετοια προϊόντα για τα κάρα.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Πάρε ένα jack russell και αμόλα το στο πάρκινγκ. Θα εξαφανιστούν σε απόσταση χιλιομέτρου :p 

 

Επι του σοβαρού μιας και κάθονται πάνω σε καλώδιο δε νομίζω να μπορείς να κάνεις και πολλά. Αν ήταν στην άκρη σε κάνα μπαλκόνι υπάρχουν λύσεις.

Οπότε αντι να τα διώξεις μάλλον θα πρέπει να βρεις κανα προϊόν νανοτεχνολογίας να περνάς το αυτοκίνητο σε κάθε πλύσιμο. Δεν ξέρω αν υπάρχουν για τα αυτοκίνητα, αλλά θα το έβρισκα απίθανο να μην υπάρχουν τετοια προϊόντα για τα κάρα.

Νομίζω μπορώ να το φτάσω από μπαλκόνι.

Τώρα για το προϊόν που λες, δεν ξέρω αν υπάρχουν για προστασία από κουτσουλιές. Σίγουρα όμως υπάρχουν για γενική προστασία και αφαιρετικά κουτσουλιών.

Θα το ψάξω αν και κάτι μου λέει ότι θα τσούζουν στην τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Το να φτάσεις εσύ δε φτάνει :p

Τι θα κάνεις θα εισαι εκεί με το σκουπόξυλο να τα διώχνεις? :p

 

Αν εχεις κοντά μπαλκόνι στο καλώδιο κάνε τα κόλπα με τα cd και τις σακούλες με νερό. Δεν ξέρω αν κάνουν κάτι αλλά τα βλέπω σε όλα τα μπαλκόνια στη γειτονιά.

Το κακό είναι ότι στο καλώδιο δε μπορείς να βάλεις αυτό 

 

image023.jpg

TITLE%20SPIKES.JPG

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος kpetros έγραψε:

Αεροβολο

giphy.gif

πριν 5 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

image023.jpg

TITLE%20SPIKES.JPG

giphy.gif

 

 

Τα CD εδω κανουν δουλεια παντως! Και σε ολα τα γυρω μπαλκονια βλεπω να 'χει! 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nerf τοτε :p 

Φλασια #2 , πετονια παραλληλη απο την επανω μερια του καλωδιου ? Δεν ξερω αμα εχει νοημα αλλα νομιζω πως αμα ημουν πουλι , δεν θα με βολευε πλεον να καθομαι εκει . 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος kpetros έγραψε:

Nerf τοτε :p 

Φλασια #2 , πετονια παραλληλη απο την επανω μερια του καλωδιου ? Δεν ξερω αμα εχει νοημα αλλα νομιζω πως αμα ημουν πουλι , δεν θα με βολευε πλεον να καθομαι εκει . 

Και τι είμαι για να την περάσω ρε συ; Σχεδόν απίθανο αυτό.

 

Τέτοια που λες Αγάπη έχουν σε γνωστό μεγάλο νοσοκομείο εδώ στα παράθυρα τους αλλά το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να το βάλω κάπου καθώς κάθονται πάνω σε καλώδιο.

 

Θα δοκιμάσω τη λύση με τα CD γιατί πραγματικά είναι τραγική η όλη φάση. Πέρα του ότι το μεσημέρι πχ θα το καθαρίσεις, το απόγευμα θα υπάρχει άλλη και το πρωί άλλη.

Βάλε και ότι χαλάει το χρώμα και προχθές το είχα πλύνει, νομίζω καταλαβαίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.