Jump to content



Που θα βρώ . . . Και εναλλακτικές προτάσεις!


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια. Αγαπη αυτες οι μυτες που εχεις της wiha, νπορουν να μπουν και σε κατσαβιδι χειρος? Εχω σετ με μυτες της de walt και μακριες και κοντες και ηθελα να ρωτησω εκτος απο το δραπανοκατσαβιδο που κανουν, μπορουν να μπουν λογικα και σε κατσαβιδι χειρος. Σωστα?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Μπορουν να μπουν σε κατσαβιδι χειρός που παιρνει 1/4 εξαγωνες μυτες αλλα δεν υπαρχει κανενας λογος να το κανεις αυτο. Δεν αξιζει να δωσεις τα λεφτα που ζητανε για να τις εχεις σε κατσαβιδι χειρος ή σε δραπανοκατσαβιδο.

Ειναι μυτες για να αντεχουν κατα τη χρηση με παλμικο κατσαβιδι :)

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτες της de walt τις χρησιμοποιω σε δραπανοκατσαβιδο. Ειναι το παρακατω σετ

http://www.kafkas.gr/proionta/ergaleia/ergaleia-cheiros/katsavidia-mytes/sylloges-katsavidia-mytes/dewalt-set-mytes-katsavidion-45tem-me-magnitiko-183014_183014/

Λαθος που τις χρησιμοποιω σε δραπανοκατσαβιδο και οχι σε παλμικο?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να ξεκαθαρίσουμε κατι γιατι εχεις μπερδευτει.

 

Δεν ειναι λαθος να βαλεις τις wiha σε δραπανοκατσαβιδο ή σε χειρος. Δεν ειναι λαθος εφοσον τις εχεις.

Ειναι λαθος ομως να τις αγορασεις γι αυτο το λογο αν δεν εχεις παλμικο. Δεν αξιζει να δωσεις τοσα λεφτα.

Να το πω απλα δε παιρνεις φεραρι για να κανεις βολτα σε στενα σοκακια στο χωριο.

 

Οι dewalt που μου δειχνεις ειναι για δραπανοκατσαβιδα. Φαινεται εξαλλου κ ενα πανω δεξια.

 

Επισης και απλες μυτες να βαλεις στο παλμικο θα αντεξουν απλα οχι τοσο οσο οι ειδικες για παλμικα.

 

ΥΓ βγαινουμε εκτος θεματος παλι :)

Αν εχεις και αλλες απορίες γραψε στο θεμα με τα αναλωσιμα σε παρακαλω.

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω τσόχα-μοκέτα σε μαύρη ή γκρι/ανθρακί για να "ντύσω" 2 ηχεία.

Σε 3 μαγαζιά που ήξερα ότι έχουν, ο ένας σταμάτησε να φέρνει ο άλλος μου ζήτησε για 1,5m x 2m → 24€ και ο τρίτος 30€ για 1m χ 2m (και οι τρεις στο Μενίδι).

 

Γνωρίζετε κάπου αλλού Δ.Προάστια (Καματερό, Ιλιον, Πετρούπολη,Περιστέρι)?

Αλλά μην μου ζητήσουν και νεφρό!


Αυτό που βρήκα (λίγο μακριά) είναι Ιερά Οδό στα MaxCarpet, από ποιότητα δεν ξέρω αλλά το κόστος για (2x3)m → 15€

(δεν είναι το χρυσάφι που μου ζήτησαν οι άλλοι)

https://www.max-carpet.gr/ell/product/Τσόχα_2021_Μαύρη

https://www.max-carpet.gr/ell/product/Τσόχα_9890_Ανθρακί

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Απο το μαγαζί που δίνεις τα links είχα πάρει την τσόχα/μοκέτα για το ονυχοδρόμειο του γάτου που έφτιαξα.

Αφού αντέχει στα νύχια του καλή είναι :p 

 

Επειδή σου είναι μακριά όμως και αν θες να πας από εκεί να παραλάβεις, κάνε πρώτα ένα τηλ να κάνεις την παραγγελία σου και μετά πήγαινε για παραλαβη. 

Πχ εγώ έτυχα σε μέρα που είχαν φύγει οι υπάλληλοι που κόβουν τις τσόχες/μοκέτες και πήγα την επόμενη μέρα πάλι για να παραλάβω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Αφού αντέχει στα νύχια του καλή είναι :p 

 

Επειδή σου είναι μακριά όμως και αν θες να πας από εκεί να παραλάβεις, κάνε πρώτα ένα τηλ να κάνεις την παραγγελία σου και μετά πήγαινε για παραλαβη. 

Ευχαριστώ karmen, στα ηχεία θα πάνε ώστε να μην φαίνεται το mdf, οπότε μια χαρά (θεωρώ) θα κάνει 

και 2,50€ το m² από 8-10€ περίπου το m² που ζήτησαν οι άλλοι ...

 

Πήρα και ρώτησα (καλά που το ανέφερες) το προσωπικό που αναλαμβάνει το κόψιμο είναι μέχρι τις 15:00

Link to comment
Share on other sites

Καλό και χρυσό το mdf αλλά έχε το υπόψιν σου ότι αν δε το θες για τελική επιφάνεια θα σου βγει πιο ακριβό από μελαμίνη πχ αν συνυπολογίσεις βαφή ή επένδυση :) 

Link to comment
Share on other sites

Την πάτησα με το μαγαζί που γράφω σε προηγούμενο ποστ, που δεν φέρνει πλέον (είχα αρκετό καιρό να αγοράσω) και είναι η άκρη μου.

Αλλιώς τα είχα υπολογίσει, αλλά πάλι καλά που πέτυχα καλή τιμή στα maxcarpet, θα πάρω παραπάνω m² για να έχω.

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα προχθές μία εταιρία στην Μεταμόρφωση που φτιάχνουν δικούς τους μεταλλικούς πάγκους και εργαλειοφόρους και ο κυρ Νίκος που έχει την εταιρία πολύ καλός άνθρωπος και με βοήθησε αρκετά.

 

Ρίχ'τε τους μιά ματιά όποτε τυχόν χρειαστεί κάποιος.

 

www.alkan.gr , στην Αρτέμιδος 11 της Μεταμόρφωσης.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους. μπορει καποιος να μου πει μια λογικη τιμη που πρεπει να εχει ενα μαυρο σιδερο τετραγωνο 2μμ παχος, 5χ5 για Αθηνα

και επισης αν ξερετε καποιο μαγαζι βριλισσια-μελισσια και γυρω

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος DJman έγραψε:

Καλησπερα σε ολους. μπορει καποιος να μου πει μια λογικη τιμη που πρεπει να εχει ενα μαυρο σιδερο τετραγωνο 2μμ παχος, 5χ5 για Αθηνα

και επισης αν ξερετε καποιο μαγαζι βριλισσια-μελισσια και γυρω

Πάχος =  2mm  ?

Πλάτος = 5  ???? (τι μονάδα cm?)

Μήκος = 5  ???? (πάλι cm?)

αν είναι σωστά αυτά που υποθέτω, τίποτε δεν θα σου κοστίσει.

Πάς σε ένα σιδεράδικο (κατασκευές κάγελα , πόρτες κλπ ) και παίρνεις ένα ρεταλάκι από τα πολλά που σίγουρα θα έχει !  :)

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Seafalco said:

Πάχος =  2mm  ?

Πλάτος = 5  ???? (τι μονάδα cm?)

Μήκος = 5  ???? (πάλι cm?)

αν είναι σωστά αυτά που υποθέτω, τίποτε δεν θα σου κοστίσει.

Πάς σε ένα σιδεράδικο (κατασκευές κάγελα , πόρτες κλπ ) και παίρνεις ένα ρεταλάκι από τα πολλά που σίγουρα θα έχει !  :)

 

 

Ναι, δεν το ειπα σωστα. Παχος του σιδερου 2mm.  πλατος 5χ5cm (μιας και ειναι τετραγωνο) . Θελω 4 τετοια κομματια, 2μετρα το καθενα.

Link to comment
Share on other sites

Με βάση αυτά το 2 m  που λες . . .

Θέλεις κοιλοδοκό τετράγωνης διατομής 50mm χ 50mm με πάχος τοιχωμάτων 2mm.

Το κάθε κομμάτι της κοιλοδοκού θα έχει μήκος 2m .

 

Αν το 2m είναι αυστηρό σαν διάσταση, (είναι δηλαδή ακριβώς 2000mm) τότε θα χρειαστείς να αγοράσεις δυο κοιλοδοκούς (αυτές υπάρχουν σε στανταρ μήκος ίσο με 6m .

Από την κάθε μια θα κοπούν δύο κομμάτια των 2m και θα σου μείνει από τη κάθε μία ένα ρετάλι περίπου 1,992m έως 1,994m, ανάλογα με τι μέσο κόβει το μαγαζί (θα πας σε αποθήκη σιδήρου, έτσι λέγονται!) από όπου θα αγοράσεις τα δύο εξάμετρα.

Να ξέρεις ότι το ρετάλι το παίρνεις εσύ, δεν κρατάνε αυτοί τα ρετάλια, πληρώνεις ολόκληρο το εξάμετρο!

Δεν ξέρω τι θα το κάνεις , αλλά να έχεις υπόψη σου ότι οι κοιλοδοκοί είναι σε διάφορα πάχη και ότι υπάρχουν και γαλβανισμένες κοιλοδοκοί που δεν σκουριάζουν εύκολα μεν, αλλά βάφονται δυσκολότερα (θέλουν αστάρι πριν) !

Κόστη δε ξέρω, πρόσφατα πήρα ένα εξάμετρο 30 χ 30 mm πάχους 2mm γαλβανισμένο και έδωσα ~15 €.

Πάντως "ψυχή δεν παίρνουν" ! :)

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Seafalco said:

Με βάση αυτά το 2 m  που λες . . .

Θέλεις κοιλοδοκό τετράγωνης διατομής 50mm χ 50mm με πάχος τοιχωμάτων 2mm.

Το κάθε κομμάτι της κοιλοδοκού θα έχει μήκος 2m .

 

Αν το 2m είναι αυστηρό σαν διάσταση, (είναι δηλαδή ακριβώς 2000mm) τότε θα χρειαστείς να αγοράσεις δυο κοιλοδοκούς (αυτές υπάρχουν σε στανταρ μήκος ίσο με 6m .

Από την κάθε μια θα κοπούν δύο κομμάτια των 2m και θα σου μείνει από τη κάθε μία ένα ρετάλι περίπου 1,992m έως 1,994m, ανάλογα με τι μέσο κόβει το μαγαζί (θα πας σε αποθήκη σιδήρου, έτσι λέγονται!) από όπου θα αγοράσεις τα δύο εξάμετρα.

Να ξέρεις ότι το ρετάλι το παίρνεις εσύ, δεν κρατάνε αυτοί τα ρετάλια, πληρώνεις ολόκληρο το εξάμετρο!

Δεν ξέρω τι θα το κάνεις , αλλά να έχεις υπόψη σου ότι οι κοιλοδοκοί είναι σε διάφορα πάχη και ότι υπάρχουν και γαλβανισμένες κοιλοδοκοί που δεν σκουριάζουν εύκολα μεν, αλλά βάφονται δυσκολότερα (θέλουν αστάρι πριν) !

Κόστη δε ξέρω, πρόσφατα πήρα ένα εξάμετρο 30 χ 30 mm πάχους 2mm γαλβανισμένο και έδωσα ~15 €.

Πάντως "ψυχή δεν παίρνουν" ! :)

 

Σε ευχαριστω πολυ για ολη την αναλυση. Θελω ουσιαστικα να φτιαξω μια ραφιερα με διαστασεις 2μετρα σε υψος, 40 πλατος, 40 βαθος. Δεν θα την κανω με οξυγονοκόλληση αλλα με

παξιμαδια και βιδες για ευκολια. Δεν θελω γλαβανιζε καθως δεν θα βρεχετε.θα ειναι σε εσωτερικο δωματιο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στη φωτογραφία φαίνεται ένα ρετάλι πλαστικού προφίλ(?) που έχει η γυάλινη πόρτα μιας ντουζιέρας. Έχει και μπόνους μαγνήτη μέσα.

 

Θέλω να βρω αντίστοιχο προφίλ που να αγκαλιάζει τη γυάλινη πόρτα, αλλά με ελαφρώς διαφορετικό σχήμα. Ο μαγνήτης δε με ενδιαφέρει. Πού να ψάξω και πώς να τα ζητήσω; 

20170515_234919 (Mobile).jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.