Jump to content



Που θα βρώ . . . Και εναλλακτικές προτάσεις!


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Γνωρίζει κανείς που θα μπορούσα να βρω Online (Ελλάδα) το προφίλ αλουμινίου που είναι στην φώτο που παραθέτω? Το χρειάζομαι για ένα προτζεκτάκι που δουλεύω αυτόν καιρό και δεν έχω βρει ούτε σε Praktiker-leroy ούτε σε σκρουτζ. Μόνο σε ebay βρήκα αλλά δεν θέλω να περιμένω ένα μήνα να έρθει. Thanks.

 

Υ.Γ. έχω τσεκάρει και τα site που έχετε ποστάρει πιο πάνω αλλά δεν φαίνεται να δουλεύουν.

s-l1600 (1).jpg

Έγινε επεξεργασία από Bob the mastor
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Εχει το λεροι στο τμήμα με τα πλακάκια αφου εχεις πρόσβαση σε Leroy και κάνουν για M6 εξάγωνη. Εχω πάρει ένα από αυτούς μιας και έτσουζε και βρήκα από φίλο μου πλακά 1,5 μέτρο που ήθελα

 

20170908_201220.jpg

 

Και γενικά θα βρεις όπου έχουν αξεσουάρ για πλακάκια. Δεν ειναι το ίδιο αλλά κάνει την ίδια δουλειά.

 

Επίσης αντι να πάρεις τέτοιου τύπου που μοιάζει με τιράζ αλουμινίου (ετσι το περιγράφεις στην Ελλάδα) γιατί δε παίρνεις απλά προφίλ διατομής Π ή U όπως τα λένε άλλοι?

 

 

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Εχει το λεροι στο τμήμα με τα πλακάκια αφου εχεις πρόσβαση σε Leroy και κάνουν για M6 εξάγωνη. Εχω πάρει ένα από αυτούς μιας και έτσουζε και βρήκα από φίλο μου πλακά 1,5 μέτρο που ήθελα

 

20170908_201220.jpg

 

Και γενικά θα βρεις όπου έχουν αξεσουάρ για πλακάκια. Δεν ειναι το ίδιο αλλά κάνει την ίδια δουλειά.

 

Επίσης αντι να πάρεις τέτοιου τύπου που μοιάζει με τιράζ αλουμινίου (ετσι το περιγράφεις στην Ελλάδα) γιατί δε παίρνεις απλά προφίλ διατομής Π ή U όπως τα λένε άλλοι?

 

 

Πω πω και τους ρώτησα εν τω μεταξύ εκεί όταν πήγα (leroy), τους έδειξα και φώτο αλλά δεν το είχαν ξαναδεί στην ζωή τους αυτό το πράγμα. Νόμιζαν ότι είναι σιδηρόδρομος για κουρτίνα....:o.... Χρειάζομαι τέτοιου τύπου για να περάσω μέσα βίδα την οποία να μπορώ να την σφίγγω.

 

Once again....Karmen to the rescue....:D

Link to comment
Share on other sites

Σύντροφοι (!!) τα φώτα σας.. 

 

Ψάχνω σωλήνα σιδερένια, ας πούμε Φ12, πάχος τοιχώματος 2 χιλ. 

 

Μερικά μέτρα θέλω... 

 

Γενικά έχω κοιτάξει δεξιά αριστερά (στο φλου...) αλλά δεν.... 

 

Κάποια γνώμη? :)

IMG_20170909_094048634-1008x567.jpg

Link to comment
Share on other sites

el wire εκτός από grobotronics "κοντά" στο σύνταγμα, ομόνοια υπάρχει κάποιο άλλο κατάστημα που να έχει?

 

https://www.google.com/maps/place/Κλεισόβης+6,+Αθήνα+106+77,+Ελλάδα/@37.9871253,23.7319156,15.5z/data=!4m5!3m4!1s0x14a1bd31207ea3cd:0xbcf98532445e668d!8m2!3d37.9853138!4d23.7322123?hl=el

 

3m-flexible-neon-light-glow-el-wire-rope

 

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Εχει το λεροι στο τμήμα με τα πλακάκια αφου εχεις πρόσβαση σε Leroy και κάνουν για M6 εξάγωνη. Εχω πάρει ένα από αυτούς μιας και έτσουζε και βρήκα από φίλο μου πλακά 1,5 μέτρο που ήθελα

 

20170908_201220.jpg

 

Και γενικά θα βρεις όπου έχουν αξεσουάρ για πλακάκια. Δεν ειναι το ίδιο αλλά κάνει την ίδια δουλειά.

 

Επίσης αντι να πάρεις τέτοιου τύπου που μοιάζει με τιράζ αλουμινίου (ετσι το περιγράφεις στην Ελλάδα) γιατί δε παίρνεις απλά προφίλ διατομής Π ή U όπως τα λένε άλλοι?

 

 

Παρατηρώ εργατικό ατύχημα ???

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, rastafari said:

Εχει εμποριο σιδηρου στον Αγιο Στεφανο πηγαινοντας για τον σταθμο(ελπιζω να μην εχει κλεισει).

Δυστυχως τοσο βορεια δεν τα γνωριζω και τοσο καλα :(

 

Κατ'αρχάς Ευχαριστώ! 

 

Η διατομή που ψάχνω (γενικότερα σε αυτές τις διαστάσεις) είναι ολίγον ζόρικη, δηλ. δεν την δουλεύουν πολλοί (και πολύ). Πχ. Ισως έχουν οι κρεβατάδες (φτιαχνουν μεταλλικά Κρεβάτια) 

Link to comment
Share on other sites

Και μιας και διαβασα όσα έγραψα από το κινητό εχθές βιαστικά ας συμπληρώσω ένα ακόμα για τα προφίλ αλουμινίου και ας είναι περιττό.

 

Μπορείτε να ψάξετε και για SLAT ή συστηματα προβολών με συρματόσχοινα  για αυτά που μπαίνουν σαν οδηγούς σε τραπέζια ρουτερ ή DIY δισκοπρίονα πάγκου.

Τα SLATμπλα μπλα τα έχετε δει όλοι σε καταστήματα και είναι αυτά στα δεξιά που έχουν από ένα βιβλίο πάνω τους.

Μέσα στο ξύλο έχει γίνει υποδοχή και μπαίνει το προφίλ αλουμινίου.

 

20170414_123732.jpg.cbd82beaa899d968c0bb

 

Μία από τις διατομές λοιπόν των συστημάτων αυτών είναι και αυτή που έψαχνε ο @Bob the mastor πιο πάνω.

Ενδεικτικά

http://www.organizerstores.gr/ostores/productManager/showProduct.action?productId=529&categoryId=359

και το SLAT κλασικό προφίλ

 

http://www.kounouvelis.gr/index.php/our-products/slat-#

 

slatpanelverga%2001.jpg

και τρόπος εφαρμογής

slatpanelverga%2003.jpg

  • Like 3
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω από Ελλάδα (το τονίζω γιατί βιάζομαι από τη μια και από την άλλη από εξωτερικό ξέρω από που να πα΄ρω :p ) μέγγενη ΚΑΛΗ για πάγκο μαραγκού

Δεν έχω χρόνο να κάτσω να φτιάξω οπότε τα DIY ξεχάστε τα έχει πάρει φωτια ο π0π0ς μου

 

Για όποιον δεν ξέρει τι εννοώ εννοώ τέτοιου είδους. Αν έχετε πετύχει κάπου κάποια (επαναλαμβάνω το καλή :p) δώστε info

zoom.jpg?c=1480921946

 

Αυτην πχ την απορρίπτω http://www.vardakas-tools.gr/meggenes/Meggenh-ksyloyrgoy-Amerikhs-165mm-Columbian-33176

 

 

Link to comment
Share on other sites

@karmen1983

Αγάπη κοίτα στο Φράγκο και Κωστόπουλο στην οδό Αθηνάς:

 

https://www.fragos.com.gr/

 

Σου βάζω ένα λινκ για pdf με ξυλουργικές μέγγενες:

 

https://www.fragos.com.gr/index.php/katalogoi/ergaleia

 

Δεν ξέρω αν έχει με ταχεία απελευθέρωση που έχει αυτή της φωτογραφίας σου , αλλά έχει τον γενικό τύπο της μέγγενης αυτής στον κατάλογο,

οπότε  πιθανά να έχει και τέτοια.  :)

 

Θα δω και αλλού και αν βρω κάτι θα επανέλθω !

Αλλά παίζει αυτός να έχει πολύ πιο γρήγορη ανταπόκριση στην εύρεση της μέγγενης.

Το ότι είναι "λίιιιγο" φαρμακείο, το ξέρεις! :p

Άντε καλή αρχή της αρχής ! :D

 

EDIT:

Αγάπη έχει μέγγενες με ταχεία αποδέσμευση !

image.pngimage.png

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βρε εχει ο Φραγκος και με quick release αλλά θα απασφαλίσω πρώτα εγώ όταν ακούσω την τιμή που θα μου πει.

ελεγα να τον αποφύγω για να ειμαι ειλικρινής για την ψυχική μου ηρεμία.

Από dictum και fine tools τα φέρνει με καπέλο μεγάλο...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.