Jump to content



Που θα βρώ . . . Και εναλλακτικές προτάσεις!


Recommended Posts

On ‎24‎/‎6‎/‎2017 at 6:17 ΜΜ, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Κάνε ένα τηλ εδώ την Δευτέρα μπας και μπορέσουν να σε βοηθήσουν

 

STANLEY BLACK & DECKER (ΕΛΛΑΣ) Ε.Π.Ε.  
Διεύθυνση: Γλυφάδα 166 74
Τηλέφωνο: 21 0898 1616

 

Εχε υπόψιν σου ότι κοστίζει καινούριος ο φακός 32 ευρώ οπότε κρίνεις τι θα κάνεις με το θέμα μπαταρίας :) 

Υπάρχει και η λύση του Δήσιου αν δεν σε βοηθήσουν από την αντιπροσωπία

6 Volt | Μπαταριες Μολυβδου | CSB | MHB | Multipower

Ο Δήσιος δεν εχει σε αυτό το μέγεθος ....το κεντρικό σερβις της BD με παρέπεμψε στην IMPEX HELLAS διοτι μου ειπαν αυτοί κάνουν εισαγωγή τους φακούς και αυτοί θα μου πουν ...τηλεφωνο σε αυτούς(σερβις) ,απάντηση δεν ασχολούμαστε εμείς με την μπαταρία αλλά μονο για ηλεκτρολογικά προβλήματα των φακων (?!).....κοινως γίναμε μπαλάκι του πιγκ-πογκ χωρίς τελικά λύση ......ελληνικές εταιρείες και σέρβις .....του κ@λου δυστυχώς !!  :angry::angry:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Replies 1,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ναι είτε στη Sinter θα πας, είτε σε πρακτικερ leroy αλλά πραγματικά θα σε γδίσουν τα δευτερα

Οσο θα πάρεις 100 κομμάτια απο Sinter θα δώσεις για 10 στα μεγαλομάγαζα

 

Επίσης μπορείς να πάρεις και μεμονωμένα κομμάτια από τα παιδιά εκεί. Δεν ειναι απαραίτητο δλδ να πάρεις 100αδα

Και σου πέφτει και κοντά. Για ακόμα πιο κοντά ρώτα στο μαγαζί στην Καλλιρόης

 

Τα ζητάς είτε σαν ούπα ξύλου, είτε σαν σπειρώματα χτυπητα/καρφωτα ξύλου, είτε σαν περικόχλια καρφωτά ξύλου. Κάτι από όλα αυτά θα δώσει στον άνθρωπο να καταλάβει τι θες ακριβώς και απλά του λες με τι εσωτερικό σπείρωμα το θες.

 

Μπουζάνης Γεώργιος Καλλιρόης 63 (Συγγρού Φιξ) Νέος Κόσμος, 2109247304
http://www.vrisko.gr/details/1a37b1c0747_b343757id35h721aba2f

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω o-ring διαστάσεως 2χ24 χιλιοστά και να αντέχουν σε χημικά (νιτριλίου ) αν βρω, αλλιώς ότι βρω.

Θέλω περίπου στα 12-36 κομμάτια ή όσα βρω. Στα μαγαζιά της περιοχής μου δεν βρίσκω.

Απ' όπου να νε Ελλάδα ή εξωτερικό .

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος GoMaR έγραψε:

Καλημέρα στους μάστορες.Ερώτηση.

Που θα βρω παξιμάδια που έχουν σαν καρφιά στο στεφανι τους για να "χωνεται" στο ξύλο;

Εμεις στη δουλεια τα λεμε και πάσα, απλα προσεχε τι διαστασεις θα παρεις γιατι κυκλοφορουν και σε ιντσες και σε εκατοστα με μικρη διαφορα που φαινεται οταν πας να βαλεις λαθος βιδα με αποτελεσμα να καταστρεψεις ειτε τις στροφες ειτε τα αυτακια και το ξυλο.

Αν σε βολευει εχει και ο Δαμιγος

Έγινε επεξεργασία από ZoSo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δεν είμαι Ηράκλειο αλλιώς θα στο έφτιαχνα. :(

Θα ξαναχρησιμοποιήσεις M6 βίδα μετά ή μεγαλύτερη; Γιατί αν θες την ίδια διατομή θα πρέπει να βάλεις κάτι τέτοιο.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Πήρα από το Jubo led λαμπάκια γιρλάντας 3 Volt. 
https://www.e-jumbo.gr/home/fotismos...2.3-m._283930/
Τα έβαλα κ δούλεψαν με μετασχημιστή 4,5 volt - 1 Amp ένα απόγευμα κ κάηκαν τα περισσότερα μετά από 4 ώρες.

 

Επειδή έχω πάρει κ άλλα led ίδια πως θα τα οδηγήσω σωστά για να μην ξανά καούν ?
Ιδανικό θα ήταν για εμένα να παρεμβάλω μια αντιστασούλα (τύπος ? συνδεσμολογία ?) στον υπάρχοντα μετασχημιστή που έχει Output: 4,5V 1Amp.

 

Για δώστε τα ηλεκτρικά ή μάλλον ηλεκτρονικά φώτα σας.

 

Υ.Γ. Ας πάει κ σε πιό σωστό νήμα η ερώτηση μου. 

Link to comment
Share on other sites

Παράθεση

λειτουργεί με 2 μπαταρίες τύπου ΑΑ 1.5 V

 

θεωρώ οτι οι μπαταρίες ειναι σε σειρά, αρα συνολικά 3 volt, το πιο πιθανο σεναριο ειναι τα 4,5 volt του τροφοδοτικου σου να τα ζέστανε αρκετα και να τα "εκαψε"

μία επιλογή ειναι να τα κολλήσεις πάνω σε αλουμινένιο αγωγο ωστε να ψυχονται λογο θερμοκρασια θα τα δεις να αλλαζουν σιγα σιγα χρωμα αλλα λογικα 8α αντεχουν αρκετο καιρο,

αλλα το πιο σωστο ειναι να κατεβασεις την τάση που τους δίνεις, είτε με ένα άλλο τροφοδοτικο είτε με ένα dc dc converter (π.χ. εδώ)

 

άν δέν ξέρεις πιο ακριβος dc dc converter θα σε καλύψει (κυρίως λόγο ρέυματος) ρώτα να σου εξηγήσω :)

Έγινε επεξεργασία από eleozz
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Lakisss έγραψε:

σωστος αλλα

 

στην μία απο τις δύο αντιστάσεις θα αναγκαστείς να βάλεις παράλληλα το υπόλοιπο φορτίο σου (τα led με τις επιμέρους αντιστάσεις τους), οπότε θα πρέπει να υπολογίσετε και αυτά μεσα στις πράξεις σου κάτι που δέν είναι εύκολο αν δέν γνωρίζεις τα χαρακτηριστικά τον υλικών που χρησιμοποιήθηκαν, επίσης ο διαιρέτης τάσης δέν ειναι energy efficiency

 

σε γενικές γραμμές διαιρέτη τάσης χρισιμοπιούμε για να κάνουμε scale μια τάση ώστε να την μετρήσουμε, ενώ voltage regulator όταν θέλουμε να τροφοδοτίσουμε ένα κύκλωμα με σταθερή τάση ανεξάρτητα απο την τάση εισόδου

 

Έγινε επεξεργασία από eleozz
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος eleozz έγραψε:

 

θεωρώ οτι οι μπαταρίες ειναι σε σειρά, αρα συνολικά 3 volt, το πιο πιθανο σεναριο ειναι τα 4,5 volt του τροφοδοτικου σου να τα ζέστανε αρκετα και να τα "εκαψε"

μία επιλογή ειναι να τα κολλήσεις πάνω σε αλουμινένιο αγωγο ωστε να ψυχονται λογο θερμοκρασια θα τα δεις να αλλαζουν σιγα σιγα χρωμα αλλα λογικα 8α αντεχουν αρκετο καιρο,

αλλα το πιο σωστο ειναι να κατεβασεις την τάση που τους δίνεις, είτε με ένα άλλο τροφοδοτικο είτε με ένα dc dc converter (π.χ. εδώ)

Σε ευχαριστώ πολύ. Καλύφθηκα πλήρως. Θα πάω σε converter. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.