Jump to content



Που θα βρώ . . . Και εναλλακτικές προτάσεις!


Recommended Posts

  • Replies 1,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Για όσους είναι πιθανόν να ενδιαφέρονται, να προσθέσω πως υπάρχουν και ως "λάστιχα καμπίνας μπάνιου". Βρήκα και ένα κατάστημα σχετικά κοντά μου:

 

http://www.nortia.gr/λαστιχα-καμπινασ-μπανιου-ανταλλακτι/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πώς να ζητήσω σε μαγαζί το αντικείμενο της παρακάτω φωτογραφίας; Να μπαίνει σε τούβλο / μπετόν καρφωτό και όχι βιδωτό.

 

 

6799424-21.jpg

Έγινε επεξεργασία από kfer
Link to comment
Share on other sites

Πες τι ακριβώς θες να κάνεις μπας και υπάρχει εναλλακτική μιας και το απο πάνω που δείχνεις δε το εχω δει προσωπικα αν και τα το περιέγραφα πριτσίνι τοίχου :p 

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να στερεώσω κάτι μεταλλικό σε τοίχο, που να μην μπορεί να ξεβιδωθεί / αφαιρεθεί εύκολα. Η εναλλακτική, αν δεν υπάρχει αυτό που έβαλα στην εικόνα, είναι να κολλήσω με ηλεκτροσυγκόλληση τις βίδες με το αντικείμενο μετά την τοποθέτηση.

 

Στα αγγλικά πάντως λέγεται "hammer/pin anchor". Ουσιαστικά χτυπώντας το καρφί, ανοίγει το πράγμα και αγκιστρώνεται στον τοίχο σαν ούπα. Για να βγει θέλει τροχό κτλ.

Έγινε επεξεργασία από kfer
Link to comment
Share on other sites

Μια λύση αν δεν βρεις  είναι να βάλεις κανονική βίδα σταυρωτή φρεζάτη και να καταστρέψεις με τρυπάνι τις εγκοπές για το κατσαβίδι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος kfer έγραψε:

Πώς να ζητήσω σε μαγαζί το αντικείμενο της παρακάτω φωτογραφίας; Να μπαίνει σε τούβλο / μπετόν καρφωτό και όχι βιδωτό.

Αυτά λέγονται . . . "Καρφωτά ούπα ! "  :)

Συνήθως τα βρίσκεις σε πλαστική μορφή με καρφί που μοιάζει με βίδα , αλλά δεν είναι :

 

1475768196_0_Vysmata-Plastika-Karfota-ELEMATIC-UCX.pjpeg.jpg1475737054_0_Vysmata-Plastika-SPIT-HIT-M.pjpeg.jpg

Πιάνουν καλά, αλλά είναι κυρίως κατάλληλα για διατμητική φόρτιση (κάθετα προς τον άξονα του καρφιού.

Για τον εφελκυσμό παρά το ότι έχουν περιμετρικές αυλακώσεις αγκύρωσης, καλύτερα είναι να διαλέξεις βιδωτά !

Τώρα σε αλουμίνιο δεν τα έχω δει ούτε κι' εγώ , αλλά "Ρωτώντας παν στη Πόλη !" που λένε ! :)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν το θέμα σου είναι αυτό μπορείς να χρησιμοποιήσεις και τα πλαστικά, αλλά θα φας τη διαμόρφωση του κεφαλιού πριν καρφώνεις την προκόβιδα.

Γιατί αυτές ναι μεν δεν είναι βίδες , αλλά έχουν ένα σπείρωμα πολύ επικλινές προς την μια πλευρά για να προχωράνε μέσα στο πλαστικό ούπα χωρίς να το καταστρέφουν. 

Αν θές να τις βγάλεις όμως απλά τις ξεβιδώνεις!

Υπάρχουν και πιο pro λύσεις αλλά μάλλον θα τσούζουν άγρια . . .

 

 

Και φυσικά με το κατάλληλο εργαλείο βγαίνουν και μάλιστα εύκολα , το εργαλείο βέβαια είναι δυσεύρετο , αλλά η φαντασία του πολυμήχανου ελαφροχέρη είναι παροιμιώδης ! :(

 

Δες όμως και αυτό :

 

https://www.youtube.com/watch?time_continue=161&v=fvyANEqF6b0

 

https://www.insight-security.com/security-screws-anti-tamper

 

Η πιο δόκιμη λύση είναι οι βίδες που σπάει το βοηθητικό κεφάλι τους

https://www.insight-security.com/shear-bolt

 

shear-bolt-buttonhead-150x150.jpg

 

Τώρα που θα τις βρείς . . . . είπαμε . . .

Αλλά ρώτα σε Ρέππα, και Δαμίγο, και Τσαμούρη (κράτα και κάνα καρεκλάκι μην έχουμε τίποτε θρήνους :p )

 

Καλή συνέχεια ! :)

 

Link to comment
Share on other sites

Όχι που δεν θα τό 'βρισκες ! ! !  :T::T:

Αγάπη, ειλικρινά, με την καμία δεν θα ήθελα να είμαι στη θέση αυτού που θα . . . "προσπαθούσε να σου κρυφτεί"  ! :p

Αλίμονό του του καψερού ! ! ! :hehe:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Που θα βρω ή πως θα την αναζητήσω την αυτοκόλλητη ταινία που φαίνεται παρακάτω :

 

592fd013f4175_2017-06-0111_19_48.thumb.jpg.70fabe4a2e905f21769d1ccccd256934.jpg

 

Είναι σαν υφασμάτινη τουλάχιστον από την πάνω μεριά και την έχω δει να την χρησιμοποιούν σε ηλεκτρονικά (όπως εδώ μέσα σε ένα tablet - τις συγκεκριμένες τις έχω μετακινήσει προσωρινά σε αυτά τα σημεία).  Την έχω δει και σε Laptop κλπ σε σημεία που θέλουν να "απομονώσουν" να μην έρθουν σε επαφή.

 

 ( οπτικά μοιάζει με την Duct Tape )

Έγινε επεξεργασία από Magnum
Link to comment
Share on other sites

Αυτοκόλλητη υφασμάτινη ταινία μονωσης μου μοιάζει. Βγάζει η Tesa Και βρηκα εδώ με μια γρηγορη αναζήτηση

http://www.johnart.gr/Catalogue/index.php?main_page=product_info&cPath=7_189&products_id=2103

 

Αυτό ψάχνεις; 

 

Επίσης βγάζει και η 3M το 3M ScotchFil που παίρνει και σχηματα (σαν στοκος) και ερχεται σε μορφη ταινίας

 

Αλλά καλύτερα περίμενε κάποιον άλλον να σου πει

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Έχω ένα μίνι gps tracker με διαστάσεις 4 x 3.4 x 1.4 cm.  Στην μία πλαινή πλευρά έχει την micro usb θύρα φόρτισης.

 

Θέλω να σταθεροποιήσω το βύσμα micro usb με κάποιο τρόπο ώστε να μην χρειάζεται να το μπαινοβγάζει ο κάτοχος, μιας και είναι κάποιας ηλικίας και έχει ήδη σπάσει 6-7 ίδιες θύρες φόρτισης σε κινητά.

 

Σκέφτηκα να βάλω λίγη θερμόκολλα για να το σταθεροποιήσω και στην συνέχεια μέσα σε ένα θερμοσυστελλόμενο για να αποκλέισω και τυχόν ζημιές από πτώσεις.

 

Μπορεί κάποιος να προτείνει κατάστημα στην θεσσαλονίκη (ή γενικότερα στο ιντερνετ) που να πουλάει τόσο μεγάλα θερμοσυστελλόμενα? Ή μήπως κάποια καλύτερη ιδέα για να το προστατεύσω?

Link to comment
Share on other sites

Λύση πρώτη και πιο δόκιμη :

https://www.amazon.com/Degree-Angled-Female-Extension-Adapter/dp/B00L4T4UW0

 

51g6muDzy6L._SL1024_.jpg

 

Το στερεώνεις πάνω στο κουτί και σε αυτό βάζεις το καλώδιο φόρτισης του tracker.

 

Λύση δεύτερη :

http://www.dhgate.com/store/product/1-pair-10-quot-left-right-90-degree-right/167479235.html

 

f.jpg

 

Και με ανάλογο τρόπο το στερεώνεις στο κουτί.

Έτσι δεν πειράζεις τη πόρτα του κουτιού και αν γίνει η στραβή , απλά αλλάζεις το extension!  :)

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από την κόλλα!

Συνήθως δεν υπάρχει κάποιο ειδικό προϊόν, απλά ανάλογα με τον τύπο χρησιμοποιείς και ένα διαλυτικό της κατηγορίας.

Επιπλέον αυτού, παίζει ρόλο και αν η κόλλα έχει στεγνώσει /πήξει/ σκληρύνει ή όχι.

Οπότε δε μας λες ποία είναι η περίπτωση που σε ενδιαφέρει και περί τίνος χεριού μιλάμε,

γιατί άλλο το χέρι κάποιας ευαίσθητης ύπαρξης και άλλο το χέρι το χέρι το δικό μου ! :p

Πάντως να ξέρεις ότι αν το πρόβλημα δεν είναι σοβαρό/ επείγον, ο οργανισμός με τη φυσική λίπανση του δέρματος θα φροντίσει μόνος του να απαλλαγεί

από την ακάλεστο "επισκέπτη"  !  :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.