Jump to content



Που θα βρώ . . . Και εναλλακτικές προτάσεις!


Recommended Posts

πριν 7 λεπτά, το μέλος UltraB έγραψε:

Κόλλας στιγμής κυρίως. 

Θα πρέπει να αρχίσω να βάζω γάντια μου φαίνεται γιατί κάθε φορά γεμίζω τα δάκτυλα μου και μετά τα τρίβω ακόμα και με μαχαίρι για να φύγει :p

Συρματακι απο σφουγγαρι κουζινας!δεν υπαρχει αλλος τροπος:hehe:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

πριν 8 λεπτά, το μέλος Stelios13 έγραψε:

Συρματακι απο σφουγγαρι κουζινας!δεν υπαρχει αλλος τροπος:hehe:

Μη το γελάς, έχω φτάσει και εκεί :p

 

Ευχαριστώ πάντως για τις προτάσεις.

Είχα ένα μπουκαλάκι που έγραφε αφαιρετικό κόλας αλλά δεν είδα πουθενά να λέει κατάλαλο για δερματική χρήση και τα συναφή και είπα μήπως υπάρχει κάτι ανάλογο.

Επίσης έμοιαζε πολύ σε λάδι, διάφανο, οπότε ίσως ήταν κάτι παραπλήσιο καθώς η Αγάπη αναφέρει ελαιόλαδο.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες γρήγορη,λιγο χαζουλα ερώτηση. Εχω το παρακάτω πολυμπριζο ασφαλείας ( mge ups protection box 5 ) γίνεται να βρω στο εμπόριο κάποιο καλώδιο ρεύματος περίπου 5 μέτρα; Γιατι αυτο που εχει ηδη είναι κοντο; ( Μισο μετρο και δεν φτανει στη πριζα )

 

* Ειναι αποσπώμενο

Power_Cord.jpg Μη γελάσετε. Ρωτάω απλά πως να το ψάξω ( εχει κάποιο όνομα ή απλα power cord ; ) . 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, SpirosKGR said:

Παίδες γρήγορη,λιγο χαζουλα ερώτηση. Εχω το παρακάτω πολυμπριζο ασφαλείας ( mge ups protection box 5 ) γίνεται να βρω στο εμπόριο κάποιο καλώδιο ρεύματος περίπου 5 μέτρα; Γιατι αυτο που εχει ηδη είναι κοντο; ( Μισο μετρο και δεν φτανει στη πριζα )

 

* Ειναι αποσπώμενο

Power_Cord.jpg Μη γελάσετε. Ρωτάω απλά πως να το ψάξω ( εχει κάποιο όνομα ή απλα power cord ; ) . 

Δεν είναι χαζούλα ερώτηση, μόνο το σημείο που την έκανες :)

Η γρήγορη απάντηση είναι να φτιάξεις θέμα. Η λίγο πιο χρήσιμη είναι πάρε μπαλαντέζα ή πολύπριζο.

Για περισσότερα βλέπε την απάντηση νο 1 ;) 

Link to comment
Share on other sites

Δέχομαι την απάντηση ως ανοχή και συμπληρώνω :)

Το καλώδιο που ψάχνεις είναι IEC 60320 C13 (και η προέκταση C13/C14).

Το πρόβλημα είναι ότι τυπικά προορίζεται για ρεύματα έως 10Α. Ακόμη και αν το πολύπριζό σου δεν επιτρέπει περισσότερο (πιθανόν επιτρέπει), όταν του βάλεις μεγάλο φορτίο με μικρής διατομής προέκταση ή καλώδιο τροφοδοσίας, η πτώση τάσης και παραγόμενη θερμότητα στο καλώδιο δεν είναι αμελητέα.

Εάν βρεις C13 ή C13/C14 μεγάλης διατομής (τουλάχιστον 1, καλύτερα 1.5mm²) θα είναι πιο ακριβό σε σχέση με το κόστος μιας απλής μπαλαντέζας, που θα κάνει ακριβώς την ίδια δουλειά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος minast έγραψε:

Δέχομαι την απάντηση ως ανοχή και συμπληρώνω :)

Το καλώδιο που ψάχνεις είναι IEC 60320 C13 (και η προέκταση C13/C14).

Το πρόβλημα είναι ότι τυπικά προορίζεται για ρεύματα έως 10Α. Ακόμη και αν το πολύπριζό σου δεν επιτρέπει περισσότερο (πιθανόν επιτρέπει), όταν του βάλεις μεγάλο φορτίο με μικρής διατομής προέκταση ή καλώδιο τροφοδοσίας, η πτώση τάσης και παραγόμενη θερμότητα στο καλώδιο δεν είναι αμελητέα.

Εάν βρεις C13 ή C13/C14 μεγάλης διατομής (τουλάχιστον 1, καλύτερα 1.5mm²) θα είναι πιο ακριβό σε σχέση με το κόστος μιας απλής μπαλαντέζας, που θα κάνει ακριβώς την ίδια δουλειά.

Έλεγα να πάρω το παρακάτω ( https://stokostos.gr/schuko-iec-320-c13-5m-valueline-vlep-10000b-5-1.html )

Προσπαθώ να αποφύγω τα πολλαπλά πολυπριζα.

 

Εξηγώ λίγο πώς ειναι συνδεδεμένο το σύστημα και τι θέλω να κανω.

 

Έχουμε το πολυπριζο ασφαλειας ( mge ups protection box 5 10ετιας περίπου ) πάνω σε αυτό συνδέουμε 

1Χ υπολογιστή 

1Χ οθόνη

1Χ μόντεμ 

Εν συνεχεία επειδή το πολυπριζο ασφαλειας συνδέεται σε 2ο πολυπριζο και το 2ο σε 3ο. Το 3ο φτανει στη πριζα την τελική. Επειδή ειναι καπως πατέντα με ρίσκο θέλω να ακυρώσω το 2ο κ 3ο πολυπριζο. Ειδα σήμερα και κατι σαν φουσκωματα λιγο απο την πριζα στον τοίχο οπότε λέω να αλλαξω και να κάνω αυτό που σκεφτηκα με το μακρύ καλώδιο σε αλλη πριζα

Link to comment
Share on other sites

Αν η πρίζα στον τοίχο έχει εμφανίσει επιφανειακά παραμορφώσεις από υπερθέρμανση, στο εσωτερικό της  μάλλον θα είναι αρκετά χειρότερα!

Ο καλύτερος τρόπος είναι -αν πιάνουν τα χέρια σου- να αλλάξεις του καλώδιο του πολύμπριζου ασφαλείας!

Θα χρειαστεί βέβαια εργαλειάκια γιατί αυτά τα κλείνουν με κάτι περιέργες βίδες , για να μην τα ανοίγουν οι "περίεργοι" ! :p

Αν δείς ότι δεν παίζει το άνοιγμα και πάλι γίνεται , αλλά είναι λίγο "μαϊμουδιά" οπτικά δηλαδή , γιατί ηλεκτρικά μια χαρά θα είναι ! :)

Η όλη κουβέντα γίνεται για να μην υπάρχει καμία άλλη σύνδεση πρίζας (έστω και αν αυτή είναι σε προέκταση- από το πολύμπριζο ασφαλείας , μέχρι τον τοίχο.

Καλώδιο, πάρε 3 χ 1,5 mm^2, το λιγότερο!

Μην πάρεις ότιδήποτε καλώδιο "λάχει να έχει" το κατάστημα, να του ζητήσεις εύκαμπτο, με διπλό μανδύα, για κινητή συσκευή!

Εναλλακτικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις και καλώδιο με ελαστική μόνωση ("λαστιχοκαλώδιο" ) το οποίο αντέχει αρκετά την ταλαιπωρία, αρκεί να μην το βλέπει ο ήλιος!

ΑΝ παίζει αυτό το ενδεχόμενο, τότε μπορούμε να συζητήσουμε και άλλες λεπτομέρειες κατασκευαστικές.

 

Αν δεν παίζει, παντελώς κάποια επέμβαση, τότε θα πάς σε προέκταση 3 ή 5 μέτρων που από την μια μεριά να έχει θηλυκό σούκο και από την άλλη αρσενικό, με καλό καλώδιο και είσαι ΟΚ !

Μην πάρεις το φτηνότερο, και δοκίμασε να δεις πόσο σφιχτά μπαίνει ένα φιs σούκο (αρσενικό) μέσα στην πρίζα της προέκτασης.

Για τις δοκιμές σου χρησιμοποίησε , κάποιο φίς από επώνυμη εταιρία (π.χ. Legrant)

Ότι και να πάρεις να δεις προσεκτικά πάνω στη πρίζα του και στο φισ του να έχει τις σχετικές  πιστοποιήσεις !

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Να ανοίξω το πολυπριζο δεν παίζει. Εξάλλου το καλώδιο του ειναι αποσπώμενο και οχι συνδεμένο πάνω. Βγάζει δηλαδή εξοδο C14 . Το δωμάτιο έχει 3 πρίζες. Η φουσκωμενη είναι αυτή με το πρόβλημα, η 2η δεν θα τη χρησιμοποιήσω καθώς εχει πιο πάνω εσωτερική υγρασία ο τοίχος και η τρίτη ειναι η πιο νορμάλ και σωστή. Δυστυχώς μένω με γονεα ακομα  ( 22 ειμαι ) οπότε δε μπορώ να κανω επισκευές στο σπίτι καθώς you know ( ανεργία δυστυχώς  ) διαφορετικά θα έφτιαχνα οτι μπορούσα. Το παραπάνω καλώδιο που ποσταρα δε θα κάνει δουλειά;

 

MGE-UPS-Protection-Box-5-Tel-and-TV-1440

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος SpirosKGR έγραψε:

Παίδες γρήγορη,λιγο χαζουλα ερώτηση. Εχω το παρακάτω πολυμπριζο ασφαλείας ( mge ups protection box 5 ) γίνεται να βρω στο εμπόριο κάποιο καλώδιο ρεύματος περίπου 5 μέτρα; Γιατι αυτο που εχει ηδη είναι κοντο; ( Μισο μετρο και δεν φτανει στη πριζα )

 

διαλέγεις και παίρνεις :p

5m 

http://www.e-shop.gr/cablexpert-pc-186-vde-5m-power-cord-c13-vde-approved-5m-p-PER.584414

ή 

http://www.e-shop.gr/cablexpert-pc-189-vde-5m-power-cord-c13-to-c14-vde-approved-5m-p-PER.584424

 

και ότι άλλο θέλεις

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ψάχνω λύσεις για να καθαρίσω/λειάνω κολλήσεις σε εσωτερικές γωνίες (ατσάλι), όπου ο γωνιακός τροχός δεν φτάνει. Σκέφτηκα να βάλω το dremel αλλά σίγουρα δεν έχω το κατάλληλο εξάρτημα.

 

Ιδέες / προτάσεις;

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος το ιδανικό εργαλείο για τέτοιες δουλειές είναι ο ευθύς λειαντήρας με φρέζα καρβιδίου μπροστα, αλλά δεν έχεις υποθέτω.

Παράδειγμα

hq720.jpg

 

Οπότε αν είναι για λίγα κομμάτια γιατί δε παίρνεις ένα φρεζάκι για το dremel να κάνεις τη δουλειά σου; 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Με προλαβες:) Αλλωστε ο φθηνοτερος ευθυλειαντηρας [σε κινεζικο] κανει κανα 70αρι...Η φρεζακι για δραπανακι αν δε βρισκεις με τοσο λεπτο στελεχος για το dremler.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω αποτελεσματικούς τρόπους να λυγίσω / ισιώσω σίδερα (μαλακό ατσάλι, 2-3mm πάχος), εκτός από το να βαράω σφυριές ασταμάτητα σαν τον τρελό :p

Δεν έχω φιάλες οξυγόνου και ασετυλίνης, αλλά σκεφτόμουν να πάρω κανένα  μικρό φλόγιστρο/καμινέτο για να γίνει λίγο πιο εύκολο. Θα δουλέψει; Τι προτείνετε; 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Που θα βρώ 2 κομμάτια μελαμίνης διαστάσεων 325χιλ. πλάτος 2050χιλ. ύψος 25χιλ. πάχος με ταινία pvc κολλημένη σε όλες τις πλευρές , και απόχρωσής  σφένδαμος ;

Θέλω να μεταποιήσω μια βιβλιοθήκη της νεοσετ που όπως ξέρετε έχει κλείσει εδώ και πολύ καιρό.

Θέλω όμως να τα παραγγείλω μέσω ιντερνετ και να μου αποσταλούν, μιας και όπου ρώτησα στην ευρύτερη περιοχή μου δεν υπάρχει ούτε φύλλο ολόκληρο για να πάρω να κόψω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ,

μηπως γνωρίζει κάποιος που μπορω να βρω μια μπαταρία απο ενα φακό χειρός Black&Decker μοντέλο BDSL 301  διότι παρ' όλες τις προσπάθειες δεν μπόρεσα να βρω σε κάποιο καταστημα .Το "ζόρι" ειναι οτι ενω σαν απαιτήσεις δεν ειναι κατι το ιδιαίτερο (6v 3.0ah/20h) δυσκολεύουν τα πράγματα λόγω διαστάσεων δες τε και την φωτο1.thumb.jpg.a59a8855f77a926ee47652738369fbc1.jpg

Έγινε επεξεργασία από xdoc
Link to comment
Share on other sites

Κάνε ένα τηλ εδώ την Δευτέρα μπας και μπορέσουν να σε βοηθήσουν

 

STANLEY BLACK & DECKER (ΕΛΛΑΣ) Ε.Π.Ε.  
Διεύθυνση: Γλυφάδα 166 74
Τηλέφωνο: 21 0898 1616

 

Εχε υπόψιν σου ότι κοστίζει καινούριος ο φακός 32 ευρώ οπότε κρίνεις τι θα κάνεις με το θέμα μπαταρίας :) 

Υπάρχει και η λύση του Δήσιου αν δεν σε βοηθήσουν από την αντιπροσωπία

http://www.batteries.gr/gr/mpataries-molyvdoy/voltage/6-volt.html

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.