Jump to content



Που θα βρώ . . . Και εναλλακτικές προτάσεις!


Recommended Posts

@makio
Και εγω εψαξα αρκετα για να τη βρω την titebond και μονο στον Φραγκο τη βρηκα. Στην τιμη που δινει τη μικρη (237ml νομιζω) ομως αυτος, βρισκεις απ'εξω το μπιτονι. Και εγω στο τσακ ημουν να μη βρω τη 2 (μπλε) που ηθελα. Ο ενας υπαλληλος μου ειπε οτι δεν ειχαν και οπως πηγαινα να φυγω ακουσε καποιος αλλος και μου ειπε οτι μολις ειχαν φερει. Φυσικα μονο το μικρο μεγεθος ειχαν και θα εχουν, εκτος και αν ζητησεις κατι αλλο να φερουν ειδικα για εσενα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Titebond έχει και ο Σοφιανός για όσους ενδιαφέρονται μιας και βλέπω ότι υπάρχει ενδιαφέρον

https://www.sofianos.net/index.php/en/laminate-panels-furniture-fittings/ylika-epiplopoiias/glues

 

Εχει και την πράσινη από ότι θα δειτε στο link που έχει πιστοποιηση food safe

 

 

Θα βρειτε και σε site που ασχολούνται με είδη οργανοποιίας 

http://dimizparts.gr/ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ-ΚΟΛΛΕΣ

 

Αν θυμηθώ κανέναν άλλον θα επανέλθω

edit: Μετεφερα τα δύο τλευταία μηνύματα εδώ μιας και ταιριάζουν καλύτερα και θα βοηθήσουν μελλοντική αναζήτηση

 

edit2: Ο Κωνσταντέλλος στο Γαλάτσι έχει επίσης Titebond και άλλος ένας στου Ψυρρη που σπάω το κεφάλι μου τώρα αλλά δε μπορώ με τίποτα να θυμηθώ το όνομα, ούτε βρίσκω το bookmark!!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλα μου παιδια τα φωτα σας :)

Θελω να αγορασω δυο μεγαλα κομματια γυαλι. Το ενα το θελω tempered και το αλλο απλο μαυρο.

 

Ξερετε που να παω να μην μου πιασουν τον π0π0; 

On 11/09/2017 at 10:43 ΜΜ, το μέλος ZoSo έγραψε:

Το Σοφιανο τον ειχα δει και εγω, αλλα εψαχνα μονο μπλε, ακολουθώντας τις οδηγιες του Steve

Καλα τωρα το ειδα αυτο. Κοιτα η πρασινη αν δεν εχεις να κανεις κατι που να έχει να κανει με τροφιμα πχ καμια πλακα κοπης δεν εχει νοημα να την επιλεξεις.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Καλα μου παιδια τα φωτα σας :)

Θελω να αγορασω δυο μεγαλα κομματια γυαλι. Το ενα το θελω tempered και το αλλο απλο μαυρο.

 

Ξερετε που να παω να μην μου πιασουν τον π0π0; 

Ειναι ενα τζαμαδικο που εχει κλεισει στα καμινια κ διωχνει πραγμα...θα ρωτησω αυριο,ποσο χ ποσο περιπου???????

Link to comment
Share on other sites

Αχχχχχ δεν εχω τα ακριβη μετρα τωωωωρααααααα γρρρρρρρ. Να σου πω αυριο;

 

Κανα 120χ70 θα ειναι αλλα δεν ειμαι σιγουρη τωρα 4mm το απλο 8mm το tempered.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Αχχχχχ δεν εχω τα ακριβη μετρα τωωωωρααααααα γρρρρρρρ. Να σου πω αυριο;

 

Κανα 120χ70 θα ειναι αλλα δεν ειμαι σιγουρη τωρα :/

 

ΝO problem...Αν τον πετυχω ανοιχτα του παιρνω το κινητο αν εχει τετοια κομματια κ στο στελνω !!!!!!!!!!!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

 

Σε προηγούμενο ποστ του @Lakisss είδα πως αναφέρθηκε η χρήση διαλυτικού νίτρου για να καθαριστεί ο μεταλλικός πάγκος πριν το βερνίκωμα / βάψιμο. Εγώ έχω διαβάσει για τη χρήση ασετόν για την ίδια δουλειά. Υπάρχει κάποια ουσιαστική διαφορά ή έχουν το ίδιο αποτέλεσμα;

Link to comment
Share on other sites

@kfer, καμία πρακτική διαφορά. Έναν οποιονδήποτε καλό διαλύτη χρειάζεσαι. Ειδικά αν η επιφάνεια που καθαρίζεις δεν είναι ευαίσθητη, επιλέγεις ό,τι έχεις διαθέσιμο ή ό,τι βρίσκεις φτηνότερο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα σημαντικό!

Αν το κομμάτι που θέλεις να βάψεις έχει ίχνη από τα έλαστρα που το διαμόρφωσαν -είναι κάτι μαύρες γραμμές ή επιφάνειες που αν τις βουρτσίσεις φεύγουν και αφήνουν από κάτω το καθαρό μέταλλο- αυτά δεν φεύγουν με το διαλυτικό.

Μένουν κάποια μαύρα / σκούρα ίχνη σαν λωρίδες ή μπαλώματα, που δεν είναι μέρος του μετάλλου του κομματιού, είναι βρομιές πιθανά και μεταλλικές, που η πίεση του έλαστρου, τα "συγκόλλησε" επιφανειακά στο κομμάτι !

Τότε μάλλον η καλύτερη δουλειά είναι να περάσεις το κομμάτι με ένα τροχό με φυλλαράκια γυαλόχαρτο, για να μείνει καθαρό το μέταλλο.

Η μικρή αγριάδα που θα μείνει στην επιφάνεια, θα κάνει καλό και στην πρόσφυση της βαφής ! :)

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Που μπορώ να βρω "τέτοια" (κώνοι; φωλιές; collet cone στα Αγγλικά). Είναι για έναν ευθύ λειαντήρα που  έχω και παίρνει στελέχη 6mm και θα ήθελα ένα που να παίρνει 1/4".  Έχω βρει ένα που κάνει ακριβώς στο ebay / amazon και προσπαθώ να γλιτώσω χρόνο και (λίγο) χρήμα

https://www.ebay.co.uk/itm/BOSCH-1-4-6-4mm-Collet-Chuck-POF-52-400-500-600-Router-GGS-27-2-608-570-048/381292038918?hash=item58c6c6cb06:g:uGwAAOSwrklVeWoU

41wmTKWDj6L._SL500_AC_SS350_.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν το βρίσκεις online πάρε σε οποιοδήποτε μαγαζί που φέρνει εργαλεία bosch

Πχ πάρε στο κέντροβίδας ή στον Στρίγκο και ρώτησε τους αν μπορούν να στο φέρουν και πόσο θα κοστίσει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω το κλιπ ζωνης για το gdr 12v . Στον Στριγκο που το ειχα παρει μου ειχε πει πως δεν εχει και ετσι ειχα παρει το holster το οποιο δεν βολευει . 

Εστειλα τωρα ενα μυνημα και το κεντροβιδας , μπαςςςςς και . 

Στο εξωτερικο οπως βλεπω το εχουν μεσα στα κιτακια αλλα δεν μπορω να το εντοπισω πουθενα ως ξεχωριστο 

 

Εχεις κανεις στο νου κανα αλλο μαγαζι να κοιταξω ?

IMG_0380.jpg

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

 

@kpetros

Το "ιδανικό" θα ήταν να υπάρχει κάνα ρεταλάκι από ανοξείδωτη λαμαρίνα (και 1mm πάχος σου κάνει!) και να φτιάξεις ένα γάτζο με αυτό.

Εναλλακτικά σου κάνει και το αλουμίνιο, αλλά θα πρέπει να προσέξεις πολύ στο σημείο που θα το λυγίσεις, γιατί το αλουμίνιο είναι κάπως "ψαθυρό" και αν δεν λυγίσει σωστά τείνει να αδυνατίζει πολύ η κρυσταλλική δομή του στο σημείο της κάμψης και με τη χρήση να κοπεί και δεν θέλεις να κοπεί ενώ είσαι πάνω στη σκάλα με το δράπανο στη ζώνη!  :(

Αν η "προσβαση" σε ανοξείδωτο λαμάκι είναι δύσκολη, μπορείς να το κάνεις με ανοξείδωτο σύρμα, από ηλεκτρόδιο TIG, έχουν όλα τα σοβαρά εργαλειάδικα.

Σου έφτιαξα ένα σκαρίφημα που ελπίζω να μην αφήνει σκοτεινά σημεία!

 

large.59ff6f6e00caf_Bateryscrewdriverwirebeltclip_kpetros_01.jpg

 

Τα μόνα εργαλεία που χρειάζεσαι είναι ένα σιδηροπρίονο, μια ψιλή λίμα τρίγωνική,  ένα καλό μυτοτσίμπιδο και μια πένσα.

Καλή διασκέδαση ! :)

Edit: Αν δεν βρεις χοντρές ροδέλες, πάρε πιο λεπτές -αλλά ανοξείδωτες που είναι πιο σκληρές και απλά λύγισέ τες στις άκρες, έτσι ώστε να εγκλωβίζουν το σύρμα όταν βιδωθούν και να το φέρνουν δίπλα στη βίδα.

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Seafalco  

Με τρελενεις με τα σχεδια σου , το ξερεις ? !!! :D:D

Χοντρα τετοια ηλεκτροδια και ροδελες πιστευω εχουμε , οπως και λαμακι . 

Θα περιμενω μεχρι αυριο-μεθαυριο μπας και μου απαντησουν απο το καταστημα (αν και αμφιβαλω να εχουν ( αλλιως μετα παω για την DIY εκδοχη . 

 

Παντος μου κανει μεγαλη εντυπωση που δεν υπαρχει πουθενα εκτος απο φωτογραφιες.... ουτε καν για αγορα απο εξωτερικο δεν το βρισκω .

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος kpetros έγραψε:

Παντος μου κανει μεγαλη εντυπωση που δεν υπαρχει πουθενα εκτος απο φωτογραφιες.

 

Κρύβε λόγια ε! :huh:

Τους πληρώνουμε να τα κρύβουν, για να μπορούμε να ρίχνουμε ιδέες!  :hehe:

Αλλιώς, τι θα κάνουμε εμείς οι πατεντιάρηδες ! ! ! :D

 

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.