Jump to content



Recommended Posts

Παλεύω να κάνω έναν οδηγό για το συρτάρι ο οποίος ήταν εντελώς σάπιος και διαλύθηκε στην πορεία. Επειδή νιώθω οτι υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος απο το σκαρπέλο που χρησιμοποιώ (δεν έχω επιτρεπέζια σέγα δυστυχώς) μπορεί κάποιος να με βοηθήσει ? Ο οδηγός πρέπει να είναι 0.5 cm και πιστεύω οτι με το σκαρπέλο το οποίο δεν είναι και το δυνατό μου σημείο θα παιδευτώ με αμφίβολο αποτέλεσμα. Κάθε βοήθεια/γνώμη ευπρόσδεκτη

 

drawer_1.thumb.jpg.cbf879cd1ab8d4ae0221d7ea80950e2b.jpg

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, f117 said:

βλέπω πριονάκι πρέπει να έχεις πολύ ψιλό.... αμα κάνεις το αυλάκι αριστερά και δεξία...και μία στην μέση...θα φύγει εύκολα και καθαρά πιστεύω με το σκαρπέλο 

odigos.png

 

ελα όμως που δε το έχω το ρημάδι το ψιλό το πριονάκι...με βλέπω αύριο να πήγαινω για είδη ξυλογλυπτικής ;)

 

Link to comment
Share on other sites

 

πριν 3 ώρες, το μέλος dirving69 έγραψε:

 

ελα όμως που δε το έχω το ρημάδι το ψιλό το πριονάκι...με βλέπω αύριο να πήγαινω για είδη ξυλογλυπτικής ;)

 

αυτό το bahco που έχεις δεν κανει δουλειά? 

 

Edit...τώρα είναι πιο είναι... άμα δεν έχεις πριονάκι πάρε ένα με γιαπωνέζικη λάμα! λεπτό και κόβει ΠΟΛΥΥΥΥΥ και με ακριβεια

Έγινε επεξεργασία από f117
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, f117 said:

 

αυτό το bahco που έχεις δεν κανει δουλειά? 

 

Edit...τώρα είναι πιο είναι... άμα δεν έχεις πριονάκι πάρε ένα με γιαπωνέζικη λάμα! λεπτό και κόβει ΠΟΛΥΥΥΥΥ και με ακριβεια

 

 

O bahco έχει φαρδιά λάμα και δεν μπορεί να κάνει τη λεπτοδουλειά. Το θέμα είναι οτι κατα μήκος πως κάνεις το κόψιμο ?

Link to comment
Share on other sites

τι μήκος έχει ο οδηγός σου?

 

Edit... με το σκαρπέλο άμα το χτυπήσεις πρώτα κάθετα σε όλο το μήκος...και απο τις δύο πλευρές που θες να γίνει το αυλάκι...αριστερά και δεξία...και μετά και μια στο κέντρο ???

Έγινε επεξεργασία από f117
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, f117 said:

κάθετα να χτύπήσεις το σκαρπέλο στις 2 άκρες από το αυλάκι και στον μέση το έκανες? 

 

 

Το έκανα και μέχρι στιγμής έτσι πηγαίνω προσεκτικά γιατι το περιθώριο είναι ελάχιστο και φοβάμαι μήπως το χαλάσω εντελώς με καμία στραβή. Καμιά Λίμα μήπως βοηθούσε? 

Link to comment
Share on other sites

Οι διαστάσεις που έχεις να παλέψεις είναι πολύ μικρές.

Αυτό που θέλεις να κάνεις απαιτεί ή παγκοπρίονο, η πλάνη γκινισιάς και επειδή δε παίζει φαντάζομαι τίποτε από τα δύο σου έχω μια πρόταση για ένα DIY κατασκέυασμα που μπορεί να σε βοηθήσει. Είναι μια παραλλαγή του απλού γκινόσου, για να σου δίνει σταθερή απόσταση από την άκρη του σόκορου.

 

large.5a9ddd4272f62__01.jpg

 

Πολύ πρόχειρο το σχέδιο (μπορείς να δείς και στον ιστό ανάλογα) αλλά πιστεύω να είναι ευνόητο.

Είναι λίγο βαβούρα βέβαια, αλλά θα κάμεις τη δουλειά σου πολύ pro ! :D

 

'Αλλη λύση θα ήταν να έχεις ένα πριόνι για χελιδονουρές (με ενίσχυση στη ράχη του, αυτά μπορούν να κόψουν σε ευθεία και όσο ρηχά θές γιατι η λάβή τους είναι ψηλότερα από την ευθεία των δοντιών του. Αλλά και πάλι θα παίζει θέμα ακρίβειας στη κίνηση.

Καλή συνέχεια!  :) 

  • Like 3
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Ένα ρουτεράκι από το Lidl θα βοηθούσε αφάνταστα ... για αυτό υπάρχουν αυτά τα φτηνά εργαλεία ...για να τα έχουν όλοι για μια φορά στο τόσο που θα χρειαστεί αλλιώς ακολουθείς την ιαπωνική χειρωνακτική τεχνική  :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@Seafalco Δουλεύω σε εργοστάσιο που φτιάχνουμε πάγκους κουζίνας, ντουλάπια, ντουλάπες κι άλλα τέτοια. Μου θύμισες τα χρόνια που ήμουν μέσα στην παραγωγή και μου έφερναν τις παραγγελείες και μου έγραφαν γκινησιά :p Πλάκα πλάκα, έτσι είναι το σωστό; Όλοι σχεδόν το λένε κινησιά. Επειδή δεν είμαι του χώρου, φανταζόμουν πως είναι κάτι σχετικό με το πως λένε την παλέτα μπαλέτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Seafalco said:

Οι διαστάσεις που έχεις να παλέψεις είναι πολύ μικρές.

Αυτό που θέλεις να κάνεις απαιτεί ή παγκοπρίονο, η πλάνη γκινισιάς και επειδή δε παίζει φαντάζομαι τίποτε από τα δύο σου έχω μια πρόταση για ένα DIY κατασκέυασμα που μπορεί να σε βοηθήσει. Είναι μια παραλλαγή του απλού γκινόσου, για να σου δίνει σταθερή απόσταση από την άκρη του σόκορου.

 

large.5a9ddd4272f62__01.jpg

 

Πολύ πρόχειρο το σχέδιο (μπορείς να δείς και στον ιστό ανάλογα) αλλά πιστεύω να είναι ευνόητο.

Είναι λίγο βαβούρα βέβαια, αλλά θα κάμεις τη δουλειά σου πολύ pro ! :D

 

'Αλλη λύση θα ήταν να έχεις ένα πριόνι για χελιδονουρές (με ενίσχυση στη ράχη του, αυτά μπορούν να κόψουν σε ευθεία και όσο ρηχά θές γιατι η λάβή τους είναι ψηλότερα από την ευθεία των δοντιών του. Αλλά και πάλι θα παίζει θέμα ακρίβειας στη κίνηση.

Καλή συνέχεια!  :) 

 

Κατα αρχάς ένα μεγάλο ευχαριστώ για τη βοηθειά σου. Πιστεύω οτι αξίζει τον κόπο να την προσπαθήσω - σίγουρα όχι για το συγκεκριμένο project μιας και έχω κάνει ήδη την περισσότερη δουλειά - αλλα για μελλοντική χρήση μιας και αν και εφόσον χρειαστεί ξανά θα είναι σωτήρια. Να ομολογήσω φυσικά οτι πρώτη φορά το ακούω / βλέπω το συγκεκριμένο "εργαλείο"

 

7 hours ago, osa said:

Ένα ρουτεράκι από το Lidl θα βοηθούσε αφάνταστα ... για αυτό υπάρχουν αυτά τα φτηνά εργαλεία ...για να τα έχουν όλοι για μια φορά στο τόσο που θα χρειαστεί αλλιώς ακολουθείς την ιαπωνική χειρωνακτική τεχνική  :)

 

Το ρουτεράκι να σου πώ το σκέφτηκα κι εγω αλλα δεν πιστεύω να υπάρχει τόσο λεπτή μύτη για τη δουλειά που θέλω να κάνω. Μπορεί βέβαια και να είμαι λάθος.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται να έχεις πάντα το ακριβές νούμερο για να βγάλεις το λουκι που θες. Αρκεί να έχεις μικρότερο από αυτό που θες.

Με ένα 3mm και ένα 8mm βγάζεις το 90% της δουλειάς σε αυτά. Τώρα σίγουρα θα βόλευε καλύτερα να έχεις το ρουτερ σε τραπέζι και όχι στο χέρι με οδηγό.

 

ΥΓ έχει σαράκι ή είναι ιδέα μου; 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, karmen1983 said:

Δε χρειάζεται να έχεις πάντα το ακριβές νούμερο για να βγάλεις το λουκι που θες. Αρκεί να έχεις μικρότερο από αυτό που θες.

Με ένα 3mm και ένα 8mm βγάζεις το 90% της δουλειάς σε αυτά. Τώρα σίγουρα θα βόλευε καλύτερα να έχεις το ρουτερ σε τραπέζι και όχι στο χέρι με οδηγό.

 

ΥΓ έχει σαράκι ή είναι ιδέα μου; 

 

Και εγώ για σαράκι το  βλέπω !  Διάτρητο είναι ....

 

Ελπίζω να το έχεις περάσει με φάρμακο, αλλιώς ετοιμάσου σε λίγο καιρό θα τρέχεις :huh:

Έγινε επεξεργασία από Magnum
Link to comment
Share on other sites

 

5 hours ago, karmen1983 said:

Δε χρειάζεται να έχεις πάντα το ακριβές νούμερο για να βγάλεις το λουκι που θες. Αρκεί να έχεις μικρότερο από αυτό που θες.

Με ένα 3mm και ένα 8mm βγάζεις το 90% της δουλειάς σε αυτά. Τώρα σίγουρα θα βόλευε καλύτερα να έχεις το ρουτερ σε τραπέζι και όχι στο χέρι με οδηγό.

 

ΥΓ έχει σαράκι ή είναι ιδέα μου; 

 

 

4 hours ago, Magnum said:

 

Και εγώ για σαράκι το  βλέπω !  Διάτρητο είναι ....

 

Ελπίζω να το έχεις περάσει με φάρμακο, αλλιώς ετοιμάσου σε λίγο καιρό θα τρέχεις :huh:

 

@karmen1983; @Magnum

Σαράκι φουλ ΕΙΧΕ...έχω ανοίξει και σχετικό νήμα

Εχει περαστεί πετρέλαιο. Τυλίχτηκε σε πανί και έμεινε 2 βδομάδες. Μετά περάστηκε φάρμακο και αφου το παρακολούθησα για 4-5 μέρες δεν είδα κανένα ίχνος.

 

@karmen1983

 

To ρουτεράκι μάλλον θα το πάρω γιατι προβλέπω οτι θα μου χρειαστεί . Το αν θα μπει σε τραπέζι (ανάποδα)  ή στο χέρι ακόμα δεν έχω αποφασίσει. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.