Jump to content



Recommended Posts

πριν 13 ώρες, το μέλος Seafalco έγραψε:

Όπως και να έχει αν σε ενδιαφέρει πες να φτιάξω κάνα σκαρίφημα!

 

Στέλιο, αν δεν σου είναι κόπος φυσικά, θα ενδιέφερε εμένα το σχέδιο. Να 'σαι καλά!

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος Seafalco έγραψε:

 

Καλώς σε βρίσκουμε και εμείς ! :) 

Ωραίο και γρήγορο!

Μια παρατήρηση για μελλοντική χρήση (ή και για τωρινή αν έχεις χρόνο και μπορείς να διαθέσεις λίγα χρήματα παραπάνω.

Ο πάγκος αυτός τώρα που είναι καινούριος και δεν έχει υποστεί δυνάμεις επάνω του είναι πολύ στιβαρός και στέρεος, το κακό αρχίζει όταν θα μπεί σε χρήση. 

Τότε αν η χρήση είναι λίγο βαριά (δηλαδή κάνεις κάποια δουλειά επάνω του που χρειάζεται φυσική προσπάθεια) θα αρχίσουν όλες αυτές οι συνδέσεις να δέχονται δυνάμεις από διάφορες κατευθύνσεις και αυτές οι δυνάμεις για ένα διάστημα θα αντιμετωπιστούν από την κόλλα η οποία όμως προοδευτικά λόγω του ότι δεν είναι υποστηριγμένη πλήρως θα ενδώσει και θα πάψει να παρέχει την απαραίτητη ακαμψία στην σύνδεση.

Τότε οι δυνάμεις αυτές θα μεταφερθούν στις βίδες και αυτές από κατασκευή δεν είναι φτιαγμένες για να αντιμετωπίζουν εγκάρσιες δυνάμεις και πολύ περισσότερο το ξύλο στο οποίο είναι βιδωμένες θα αρχίσει προοδευτικά να μην αντέχει τις δυνάμεις που του εξασκεί η βίδα και οι τρύπες μέσα στις οποίες είναι βιδωμένες οι βίδες θα πάψουν να είναι τόσο σφιχτές και οι τζόγοι θα εμφανιστούν και ο πάγκος θα αρχίσει να ντεντελάει που λένε και στα χωριά μας ! :) 

Φυσικά το να ακολουθήσεις εξαρχής μια πιο ανθεκτική  κατασκευαστική προσέγγιση , δεν είναι πάντα ούτε εφικτό, αλλά και πολύ πιθανόν ούτε μέσα στα οικονομικά πλαίσια της.

Και φυσικά μιας και μιλάμε για κάτι τελειωμένο δεν έχει και νόημα ! 

Οπότε αν δούμε τι μπορείς να κάνεις για να αυξήσεις κατά πολύ  και σε βάθος χρόνου την ακαμψία του πάγκου σου!

1. Βάζεις μια πλάτη στο πάγκο σου από 8ρι κόντρα πλακέ.

2. Βάζεις δύο καπάκια στις δύο μικρές πλευρές

3. Βάζεις ένα ράφι να πατάει σε όλη την επιφάνεια των κάτω οριζόντιων δοκών.

 Προσοχή για να σου πιάσει σωστά η πλάτη θα πρέπει να προσθέσεις ένα καδρονάκι κολλητό βιδωτό στο πίσω κάτω οριζόντιο καδρόνι για να έρθει ακριβώς πρόσωπο με τις πίσω επιφάνειες των πίσω ποδιών.

Στις εσωτερικές πλευρές των πίσω ποδιών καλό είναι να μπει ένα πηχάκι πάνω στο οποίο θα βιδώσει+κολλήσει το κόντρα πλακέ.

Επιπλέον αυτών μπορείς και εμπρός να βάλεις δυο κομμάτια κόντρα πλακέ τραπεζοειδή (για να έχεις πρόσβαση στο εσωτερικό του πάγκου χωρίς πρόβλημα.

Για να φανταστείς τι σου λέω , σκέψου ένα τετράγωνο π.χ. 50χ50 από το οποίο με μια κοπή το χωρίζεις σε δύο ίσα "τετραγωνοτραπέζια" τα οποία έχουν τρεις πλευρές που ορίζονται από τις αρχικές πλευρές του τετραγώνου (έστω Α,Β,Γ)  και  μια λοξή (Δ)  και οι διστάσεις είναι Α=10 Β=50  Γ=40  Δ=58,3cm .

Αυτά τα τρίγωνα τα βιδοκολλάς στην φάτσα του πάγκου  ένα δεξιά και ένα αριστερά (αλλά και ένα μόνο φτάνει !) με τρόπο που να βιδωθεί πάνω στην εμπρός όψη του εμπρός ποδιού και στην κάτω εμπρός οριζόντια τραβέρσα (εκεί θα χρειαστείς και μια προσθήκη εκό μικρού καδρονιού για να  έρθουν  πρόσωπο οι επιφάνειες!

Με αυτό το τρόπο όλες οι στρεπτικές δυνάμεις που ενδέχεται να αντιμετωπίσει ο πάγκος θα αντισταθμίζονται από την μεγάλη άκαμπτη επιφάνεια του κόντρα πλακέ, το οποίο καλά βιδωμένο και κολλημένο θα δέχεται δυνάμεις μόνο παράλληλες με επιφάνειά του οπότε μπορεί να αντέξει τεράστιες δυνάμεις.

Έτσι ο πάγκος θα παραμείνει στιβαρός από την αρχή μέχρι να τον βαρεθείς!

 

Προσοχή στην καλή εφαρμογή και το πυκνό βίδωμα και κόλλημα !

Ελπίζω να μην είπα -ώρα που είναι ! - κάτι ελλιπές και δυσνόητο!

Όπως και να έχει αν σε ενδιαφέρει πες να φτιάξω κάνα σκαρίφημα!

Καλή διασκέδαση ! !   :D

 

 

Εγώ θα έλεγα κάτι πιό απλό. Να βγάλει τις ξυλόβιδες που βιδώνουν στα πόδια και να τις αντικαταστήσει με διαμπερείς καρόβιδες 6 χιλιοστών.  Καλό είναι να υπάρχει διαμπερείς καρόβιδες και στις δύο διευθύνσεις κάθε σύνδεσης.  

Έχω ένα τέτοιο ξύλινο πάγκο με καρόβιδες (χωρίς κόλλα) με μεγάλη μέγκενη επάνω και δεν έχει καθόλου τζόγους μετά από πολλά χρόνια βαριάς χρήσης.

 

Έγινε επεξεργασία από Γιώργος 1
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Γιώργος 1 said:

Έχω ένα τέτοιο ξύλινο πάγκο με καρόβιδες (χωρίς κόλλα) με μεγάλη μέγκενη επάνω και δεν έχει καθόλου τζόγους μετά από πολλά χρόνια βαριάς χρήσης.

Γιώργο αν γίνεται να δούμε την κατασκευή του, και ιδιαίτερα τις κρίσιμες λεπτομέρειές της θα βοήθαγε πολύ.

Αν δεν είναι κόπος βάλε μερικές φωτογραφίες να δούμε πως ακριβώς είναι η κατασκευή και πως διανέμονται οι δυνάμεις.

Γιατί η καρόβιδα πολύ καλά το είπες μπορεί να εξασκήσει πολύ μεγαλύτερες δυνάμεις σύσφιξης και αν χρησιμοποιήσεις και ροδέλες στα παξιμάδια μπορείς να πάς ακόμα πιο πάνω σε δύναμη.  Αλλά το να είναι ακλόνητος με δουλειά πολλών ετών πάνω σε βαριά μέγγενη, αυτό είναι πολύ ενδιαφέρον!

Το θέμα είναι ότι αν το ξύλο είναι μαλακό η καρόβιδα όταν πας να την φερμάρεις γερά θα αρχίσει να βυθίζεται στο ξύλο και το παξιμάδι από την άλλη μεριά για να μπορέσεις να σφίξεις γερά θα πρέπει να βάλεις ροδέλα, αλλιώς θα βουλιάξει μέσα στο ξύλο.

Οπότε μόνο με σκληρό ξύλο παίζει καλά η καρόβιδα!

Αν είναι μαλακό είναι καλύτερα να βάλεις βίδα περαστή με εξάγωνο κεφάλι ή allen και ροδέλες και στο κεφάλι και στο παξιμάδι για να μοιραστούν οι δυνάμεις σε μεγαλύτερη επιφάνεια και να μην βουλιάξει μέσα στο ξύλο!

Πέρα από αυτό εδώ οι διστάσεις είναι λίγο μικρές καθώς αν σκεφτείς ότι σε ένα παραλληλεπίπεδο διαστάσεων  7 x 7 x 4 cm (η κορυφή του ποδιού)  πρέπει να διασταυρωθούν δυο ζεύγη καρόβιδες σε 90 μοίρες γωνία μεταξύ των ζευγών.

Είναι λίγο άσκηση ακριβείας και αν το ξύλο είναι μαλακό πρέπει να χρησιμοποιηθούν σίγουρα ροδέλες γιατί το εξωτερικό "ψαχνό" των οπών δεν είναι καλό να πάει κάτω από τα 10mm και λίγα λέω δηλαδή !

 

 

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, panoss1442169303 said:

Στέλιο, αν δεν σου είναι κόπος φυσικά, θα ενδιέφερε εμένα το σχέδιο. Να 'σαι καλά!

Ένα σκαρίφημα Παναγιώτη, σε χαρτί με τις τρεις όψεις.

Την πίσω δεν την έκανα αλλά είναι αναλογικά ίδια με την πλάγια:
Οι διαστάσεις είναι ενδεικτικές.

 

large.Pagos_001pse.jpg

 

Και επειδή δεν είναι υποχρεωτικό ότι μου φαίνεται εμένα εύλογο ναι είναι και για του άλλους, ότι θέλεις ρώτα ελεύθερα! 

Η βασική λογική πάντως είναι οι δυνάμεις που τείνουν να αλλάξουν τις γωνίες μεταξύ των κάθετων ξύλων να μην αντιμετωπίζονται μόνο από τις συνδέσεις μεταξύ των δοκαριών αλλά αυτές να μεταφερθούν κατά κύριο λόγο στο κόντρα πλακέ και μάλιστα σε διεύθυνση παράλληλη με την επιφάνειά του,  όπου αυτό παρουσιάζει την μέγιστη ακαμψία του.

Το μυστικό εδώ είναι το κόντρα πλακέ να είναι καλά στηριγμένο  στην περίμετρο της επιφάνειάς του για μην εμφανίσει τάση να λυγίσει έστω και λίγο !

Αυτό το λόγο εξυπηρετούν και τα μικρά εσωτερικά πηχάκια (κόκκινα), αλλά -να το πω εδώ- αυτά μπορεί να είναι απαραίτητα μόνο σε μια επιδίωξη του τέλειου, γιατί και χωρίς αυτά (τα εσωτερικά πηχάκια) ο πάγκος θα είναι πάρα πολύ στιβαρός.

Η δεύτερη δουλειά που κάνουν αυτά τα πηχάκια είναι να σταθεροποιούν τελείως τα καπάκια και να τους κόβουν την τάση να "τραγουδάνε" όταν χτυπάς πάνω στο πάγκο , κλπ !

Οπότε μιας και δεν είναι και καμιά σοβαρή δουλειά, ας μπούνε ! :) 

Καλή συνέχεια σε όποια σχέδια μπορεί αυτό να "κολλάει" και μην μας ξεχνάς, κατά την υλοποίηση, τραβάμε και φωτογραφίες!  :D

 

  • Like 7
  • Agree 1
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Α να 'σαι καλά Κώστα !

Εγώ κάνω ότι μπορώ, για να βλέπετε και εσείς οι νεώτεροι να παίρνετε ιδέες με τι θα γεμίζετε το χρόνο σας, όταν με το καλό φτάσετε στα χρόνια μου! !   :p

Και μη σου πω ότι ξεκίνησα να το φτιάξω στο Fusion αλλά κάπου στράβωσε η δουλειά  και τελικώς πήγα με το παλιό καλό τρόπο !

 

 

  • Like 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, C_J said:

Και σκεφτόμουν μήπως έκανα καμιά πατέντα να βάλω κάποιον οδηγό που να στηρίζεται στον τοίχο και να το συγκρατεί (όπως στους μηχανισμούς που έχουν οι συρόμενες πόρτες, αλλά δεν ξέρω πως να το κάνω).

 

Ωραίος ο μάστορας! ! :T: 

Και θα γίνει και ωραιότερος . . .  :)

Αν σου είναι αρκετό το ντουλάπι να σύρεται μεταξύ ψυγείου και τοίχου και δεν σε ενοχλούν οι ενδεχόμενες φθορές λόγω τριβής του ντουλαπιού στο τοίχο ή και στο ψυγείο, η λύση είναι πολύ απλή :

Στηρίζεις μια βιδοθηλιά  στον πίσω τοίχο και μια στην πλάτη του συρόμενου ντουλαπιού και μεταξύ τους βάζεις ένα λεπτό αλυσιδάκι με μήκος τέτοιο που να μην επιτρέπει στο ντουλάπι να βγει από τη "φωλιά" του περισσότερο από ότι είναι ασφαλές!

Φυσικά αυτές οι δυο βιδοθηλιές θα πρέπει να στηριχτούν σε ύψος τέτοιο που να δίνουν χέρι για να περαστεί το αλυσιδάκι, το οποίο για λόγους ευκολίας καλό είναι να μπαίνει στους κρίκους με κάποιο μικρούλι καραμπίνερ.

Και για να αποκλείσεις και το ενδεχόμενο, σε ένα γρήγορο τράβηγμα , το απότομο σταμάτημα που θα επιβάλει η αλυσίδα, να ξηλώσει κάποια από τις βιδοθηλιές, καλό είναι σε μια από τις δύο άκρες να βάλεις ένα μικρό σκληρό ελατήριο κάπως έτσι !

Επίσης τις φθορές σε τοίχο και ψυγείο μπορείς να τις αποφύγεις κολλώντας με ταινία διπλής όψης από ένα φιλετάκι αλουμινίου (ή άλλου κατάλληλου υλικού) στον τοίχο και στο ψυγείο στα κρίσιμα σημεία της διαδρομής που υπάρχουν ή θα υπάρξουν ίχνη φθοράς!

Αν όμως θέλεις πιο στιβαρές λύσεις πάμε για άλλα!

 

Μια παρατήρηση σχετικά με τα ραφάκια.

Αν δεις -λόγω του ότι είναι λεπτά- ότι έχουν την τάση να κάνουν κοιλιά, μπορείς να το διορθώσεις περνώντας μια ντίζα Μ8 στο κέντρο των ραφιών που θα συνδέει το ένα ραφάκι με το άλλο και θα τα σταθεροποιεί σε συγκεκριμένη απόσταση μεταξύ τους και θα κατανέμει το βάρος που έχουν μεταξύ τους.

Το κάθε ραφάκι θα σφιχτει στη θέση με ένα δυο παξιμάδια από κάτω (κόντρα το ένα στο άλλο) και ένα από πάνω για να μην κουρκουνάει.

Εκεί που θα τελειώσει η πρώτη ντίζα (είναι του μέτρου αυτές) θα συνδέσεις μια άλλη με τη βοήθεια μιας "Μούφας" (πολύ μακρύ παξιμάδι ειδικό για να συνδέει ντίζες)  με σπείρωμα Μ8 και εκατέρωθεν κόντρα παξιμάδια!

 

Μέχρι τότε καλή συνέχεια και καλύτερη διασκέδαση!   :D

 

  • Like 7
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/8/2020 at 10:18 PM, C_J said:

Ενταξει, τόσο στενό και ψηλό επιπλάκι, καταλαβαίνετε πως αν το τραβήξεις εντελώς έξω και το σπρώξεις ... θα πέσει. Και σκεφτόμουν μήπως έκανα καμιά πατέντα να βάλω κάποιον οδηγό που να στηρίζεται στον τοίχο και να το συγκρατεί (όπως στους μηχανισμούς που έχουν οι συρόμενες πόρτες, αλλά δεν ξέρω πως να το κάνω).

Ομως όσο κινείται μεταξύ τοίχου και ψυγείου είναι απολύτως ασφαλές και δεν υπάρχει λόγος να το τραβήξει κανείς τελείως έξω, αλλά έτσι, για να τελειοποιηθεί η κατασκευούλα το σκεφτόμουν :)

 

 

βιδώνεις στο πάτωμα (~20 εκατοστά απο τη φάτσα του τοίχου προς τα μέσα) ένα πηχάκι που θα φρενάρει και τις 2 πίσω ρόδες (τις πιο κοντινές στο βάθος του τοίχου). Αν χρειάζεται να το βγάζεις όλο το ράφι έξω, με παραπάνω δύναμη, οι τροχοί θα καβαλάνε το πηχάκι και όλα ΟΚ 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος colt3003 έγραψε:

 

 

βιδώνεις στο πάτωμα (~20 εκατοστά απο τη φάτσα του τοίχου προς τα μέσα) ένα πηχάκι που θα φρενάρει και τις 2 πίσω ρόδες (τις πιο κοντινές στο βάθος του τοίχου). Αν χρειάζεται να το βγάζεις όλο το ράφι έξω, με παραπάνω δύναμη, οι τροχοί θα καβαλάνε το πηχάκι και όλα ΟΚ 

Το κολλάς με σιλικόνη μη χαλάμε και το πάτωμα ; )

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Καλό βράδυ.

 

Ένα δύσκολo & σχετικά ακριβό project είναι στα σκαριά.......................

Make love not war

 

 

0001.jpg.1c4fc3e64f9b68389fa227ce1c9db421.jpg

 

Η ακριβούτσικη ιδέα από εδώ: http://tablelampnew.com/retro-industrial-lamp-vintage-robot-steampunk-pipe-table-desk-edison-make-love.htm

 

Τα υλικά από Ελλάδα, Γαλλία & Banggood.

 

Η δημιουργία του έχει ξεκινήσει στο εργαστήριο & πλέον συνεχίζετε έξω στην γνώριμη ταράτσα, λόγω του αρκετά μεγάλου όγκου του.

To be continued...................................................................

 

1522279102_02.thumb.jpg.620bbd2c53d4a05b71c1346342523a48.jpg1204444605_04.thumb.jpg.5585b84df71c201d6d297b5adb523dd4.jpg2083945110_05.thumb.jpg.f7f948425b696b3fdbe01e0a8ace04de.jpg1571911669_06.thumb.jpg.933e425b3439ba73d334dd9d0c094729.jpgIMG_20201018_191351.thumb.jpg.2848fdb0a7fe459c2e51a668bb9c8177.jpgIMG_20201018_191426.thumb.jpg.2c0d18ac9c928e17535834f0fea772b1.jpgIMG_20201018_191436.thumb.jpg.45aee243c6d766f796861163ac83c842.jpgIMG_20201018_191458.thumb.jpg.dd88343cad1c24eb503ebbc7d2a060a3.jpgIMG_20201018_191540.thumb.jpg.1953fea5be009a2108a798bc1301c52c.jpg

 

& μια φωτο με τα υλικά που μου χρειάστηκαν:

613408777_09.thumb.jpg.040365ee963bc0d6642ab7c05731399f.jpg

Ω01.jpg

Έγινε επεξεργασία από costas1965
Επιπλέον φωτο...........
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Έχεις ξεφύγει.

Δεν πιστεύω να παίζει κανένας γεροντοέρωτας;

Να  πήρες το εφάπαξ και να στο φάει καμιά μικρούλα αλλοδαπή;

 

Έγινε επεξεργασία από Γιώργος 1
  • Haha 7
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος dukepapas έγραψε:

Μαλον το ενφια 2020 του ηρθε...........

 

 Μπα θα τον είχε συνηθίσει, γιατί τις προηγούμενες χρονιές ήταν μεγαλύτερος.

Link to comment
Share on other sites

Έχω έναν πάγκο εργασίας στα σκαριά, και σήμερα ασχολήθηκα λίγο με το πλανισμα στα πόδια που ήδη έχω και τρίψιμο.. 

Δεν με ενδιαφέρει η τελειότητα γιατί δεν είναι έπιπλο, ούτε είμαι επαγγελματίας στην πλάνη χειρός, ιδιαίτερα μια φθηνή bulle που έχω.. 

Η ερώτηση μου είναι : σε τι μήκος να τα κόψω; Εγώ είμαι 1.81, και σκεφτόμουν ο πάγκος να βγει τουλάχιστον 92 πόντους.. 

 

 

IMG-20201020-133438.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.