Jump to content



Recommended Posts

Παιδιά στην Πάτρα έρχεται το συνεργείο σας ? ! 

Άλλοι πληρώνονται με τον τόνο κ άλλοι με τον τόμο.

Πολλά πολλά μπράβο στην μαστόρισσα κ στο "μαστορόπουλο". Εγώ θα ήθελα μία εβδομάδα για αυτό. 

 

Τουλάχιστον είχε καλό καφέ (καφέδες) κ καλό σπιτικό κολατσιό ? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καφέ είχε, κολατσιό είχε κάτι λίγα, αλλά όταν έφτασε η ώρα του φαγητού κάναμε την χειρότερη επιλογή που θα μπορούσαμε :hehe: 

Ευτυχώς που καταφέραμε να συνεχίσουμε δηλαδή και ευτυχώς που σήμερα πάμε καλά και δεν έχουμε κατασκηνώσει σε καμιά τουαλέτα :p 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ένας φίλος ζόρισε το στήριγμα για το κινητό που είχα στο αυτοκίνητο (μου έχουν κάνει και άλλες ζημιές στο αμάξι τα περίεργα χεράκια του:hehe:) και... έσπασε. Επειδή δεν μου αρέσει να πετάω - αλλά να ανακυκλώνω, αν και φτηνό εξάρτημα και δεν αξίζει να ασχοληθεί κανείς με την επισκευή του - το διόρθωσα (δεν πρόκειται να ξανασπάσει).

 

Αν βάζαν εξ αρχής μια μεταλλική ροδέλα αντί της πλαστικής θα ήταν αθάνατο... πόσο θα ανέβαζε το κόστος;:p

 

782826WP20170331174722Pro.jpg

 

724964WP20170331174743Pro.jpg

 

469248WP20170331174832Pro.jpg

 

266723WP20170331174851Pro.jpg

 

Τρύπησα 5 cents, πέρασα μια βιδούλα...

 

334558WP20170331181315Pro.jpg

 

397174WP20170331181535Pro.jpg

 

και λίγη εποξική κόλλα να γεμίσει τα κενά και να το σταθεροποιήσει

 

254991WP20170331181958Pro.jpg

 

και voilà:

 

952907WP20170331182444Pro.jpg

 

272715WP20170401135530Pro.jpg

 

σε 20' έτοιμο

 

122513WP20170401135426Pro.jpg

 

με πήρε 2-3πλάσιο χρόνο να τραβήξω και να ανεβάσω τις φωτογραφίες:hehe::hehe::hehe:

Έγινε επεξεργασία από Aris Teidis
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Ωραία κατασκευή!

Επειδή βλέπω ότι τα μαχαίρια σου είναι τα πιο πολλά σε σκούρο χρώμα,ίσως αν τόνιζες λίγο τα νερά του ξύλου με ένα πιστόλι θερμού αέρα να έδειχνε ακόμα καλύτερο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αγάπη ωραία δουλειά και ο καπλαμάς η καλλιτεχνική νότα ! :T:

Να σου προτείνω κάτι που ίσως αυξήσει την εργονομία της θήκης.

Με ένα λιμάκι , ή καλύτερα με ένα γυαλόχαρτο διπλωμένο πάνω σε μια ρίγα,  να φαλτσάρεις λίγο (π.χ 2mm) τα ανοίγματα που μπαίνουν τα μαχαίρια.

Έτσι η είσοδος της λάμας θα είναι πιο εύκολη και μικρά ατυχήματα κατά την είσοδο δεν θα μπορούν να αποσπάσουν σκλήθρες από την πλευρά του ανοίγματος που τώρα είναι οξεία (45 μοίρες).

Μπορείς αυτό το φαλτσάρισμα να το κάνεις μόνο στις οξείες πλευρές των ανοιγμάτων, στις άλλες θα είναι μόνο για ομοιομορφία! :)

Και μια αισθητική πρόταση, αν θέλεις να φανούν εντονότερα τα νερά.

Αφού  κάψεις την επιφάνεια λίγο με το φλόγιστρο (όπως είχες κάνει σε κάποια άλλη κατασκευή σου), βουρτσίζεις με μια συρματόβουρτσα παράλληλα με τα νερά για να αναδειχθούν τα σκληρά σκούρα τμήματά τους και να αποκτήσει μια αδρή υφή η επιφάνεια της θήκης και μετά ξανά λαδάκι! :)

Μεγειά και στα άλλα με υγεία ! :D

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω κ τους δυο για τις ιδεες και τις τροποποιήσεις :)

 

Αυτο με το σπασιμο στις υποδοχες μοιαζει καλη ιδεα :)

Τα νερα να με συμπαθατε αλλα δε θα τα τονισω. Μου αρεσει πολυ οπως βγηκε και επειδή εχω στο μυαλο μου και καποιες αλλες αλλαγες στην κουζίνα θα μεινω στο χρωμα ως εχει :)

 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο. Το επόμενο μπορείς να το κάνεις με κλίση και με κάποιο τρόπο να προσθέσεις βάρος στην βάση ώστε να είναι σταθερό. Επίσης μπορείς να έχεις και το tablet με συνταγές:D https://www.google.gr/search?q=tupperware+βαση+μαχαιριων&sa=X&espv=2&tbm=isch&tbo=u&source=univ&ved=0ahUKEwig0-CrlZPTAhWKHxoKHRVNDxQQsAQIHw&biw=1280&bih=894#imgdii=UcVuoFKJqNDEPM:&imgrc=FMh_AUGE4LnL9M:

Έγινε επεξεργασία από l3ft3ris
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ δε λεω ωραια ειναι, αλλα ειμαι απλος και κλασικος ανθρωπος. Θελω τον τσελεμεντε και να βαζω σαλιο στο δακτυλο να γυρναω σελίδα :hehe:

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παλιο καλαθι για απλυτα που ο γατος το ειχε κανει αισχρο μπροστα με τα νυχια...Παρατημενα περισσευματα απο πατωμα ,ρεταλι απο υφασμα που ειχα αλλαξει στις καρεκλες,κ λιγη αλουμινοταινια για τις γωνιες,επειδη λογω χρονου δεν προλαβαινα να τις φερω στις 45μοιρες κ ετοιμο ξανα το καλαθι! Χρονος 30 λεπτα,κοστος,0...

IMG_0981.JPG

IMG_0980.JPG

IMG_0982.JPG

IMG_0983.JPG

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Επιτελους βρεθηκε αδεσποτη πορτα ντουλαπας!!!!Καθαριστηκε,εγινε μια μελετη στα γρηγορα κ ξεκινησε η τοποθετηση στο γνωστο δωματιο της ταρατσας,αφου πρωτα μπηκαν τακακια για να περαστουν καβιλιες του μετρου που υπηρχαν.[φωτο 1,2,7,8,9] Στερεωθηκε στον τοιχο με στριφωνια κ γωνιες[φωτο 10,11,12] Αυτη ηταν η ποιο δυσκολη φαση ,λογω βαρους κ κεντραρισματος!!!!!![ασηκωτα τα φτιαχνανε παλια!] Στη φωτο 5  υλοποιηση μιας ιδεας που μου ρθε ενω το τοποθετουσα. Γωνια εξτρα κ μεντεσες του μετρου[κ αυτος απ το ντουλαποφυλλο!] στο καθετο ξυλο ,οποτε οταν βρεθει το απαραιτητο κομματι θα αποκτησει εχτρα πορτακι  που θ ανοιγοκλεινει  κ θα κρεμαστουν κ σ αυτο εργαλεια... Ετσι λοιπον καταστρεψαμε το απογευμα του ρεπω μας!!!!!!!!!!!!!!

IMG_0989.JPGIMG_0990.JPG

IMG_0991.JPGIMG_0992.JPG

IMG_0993.JPGIMG_0994.JPG

IMG_0995.JPGIMG_0996.JPG

IMG_0997.JPGIMG_0998.JPG

IMG_0999.JPGIMG_1000.JPG

IMG_1001.JPG

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Απο τις 7 το πρωι στο πόδι, αλλά μία το μεσημέρι που όλα έπρεπε να ειναι τακτοποιημένα και άψογα, ήταν και με το παραπάνω. To άφησα πιο καθαρό από ότι το βρήκα το πρωί.

Τελείωσα με αυτό το τμήμα και από βδομάδα ξεκινάει ένας μαραθώνιος ενός τμήματος 8 φορές μεγαλύτερο από αυτό με εγκαταστάσεις βιβλιοθηκών, φωλιών και μερικών ραφιών έξτρα. Τα κοκαλάκια μου εκει μέσα θα τα αφήσω από ότι φαίνεται :hehe: 

 

20170414_123636.jpg20170414_123732.jpg20170414_123712.jpg20170414_123703.jpg20170414_123649.jpg

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Τη ξέρεις τη παροιμία . . . τι έγινε μόλις βρέθηκε Παππάς ε? :p 

Tzi tzi η δουλειά έγινε !
Αγάπη άντε και εις ανώτερα !

(Αν δε κάνω έχει και πιο ψηλά ορόφους το μαγαζί ε΄?  :hehe:  )

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.