Jump to content



Recommended Posts

πριν 35 λεπτά, το μέλος Efialtis έγραψε:

Εγώ με το απλό μυαλό μου ρωτάω,  θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί κάπου όπου το αποτέλεσμα της υποβάθμισης δεν γίνεται εύκολα αντιληπτό πχ σε κινούμενα αντικείμενα μακριά στο FOV του χρήστη;

Ναι κάπως έτσι θα ειναι,το λέει κιόλας...Basically half-precision would be applied in segments where it really isn't needed

  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος tavliban έγραψε:

Είδα ότι η liquid θέλει 1GW τροφοδοτικό και η air 64 850W.. αλλά ΟΚ κλάιν top tier κάρτα είναι...

Φίλε tavliban, είπαμε οτι οι Vega καίνε παραπάνω αλλά όχι και τόσο. Άμα η Liquid θέλει 1GW (GigaWatt) πρέπει να κάνεις συμβόλαιο με την ΔΕΗ να σου παραχωρήσει έναν ατμοηλεκτρικό σταθμό όπου με τέσσερις μονάδες παραγωγής ηλεκτρικού ρεύματος ισχύος περίπου 300-350MW (MegaWatt) (4χ300MW=1200MW=1,2GW) θα σε καλύψει!!! :p

Εκτός αν ήθελες να γράψεις 1KW (KiloWatt=1000Watt), οπότε πάω πάσο!

 

Υ.Γ. Τα γράφω με χιούμορ, χωρίς ειρωνεία. Αν θεωρείς πως σε θίγω, ζητώ συγνώμη προκαταβολικά.

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, TopCLR said:

Φίλε tavliban, είπαμε οτι οι Vega καίνε παραπάνω αλλά όχι και τόσο. Άμα η Liquid θέλει 1GW (GigaWatt) πρέπει να κάνεις συμβόλαιο με την ΔΕΗ να σου παραχωρήσει έναν ατμοηλεκτρικό σταθμό όπου με τέσσερις μονάδες παραγωγής ηλεκτρικού ρεύματος ισχύος περίπου 300-350MW (MegaWatt) (4χ300MW=1200MW=1,2GW) θα σε καλύψει!!! :p

Εκτός αν ήθελες να γράψεις 1KW (KiloWatt=1000Watt), οπότε πάω πάσο!

 

Υ.Γ. Τα γράφω με χιούμορ, χωρίς ειρωνεία. Αν θεωρείς πως σε θίγω, ζητώ συγνώμη προκαταβολικά.

ΚΙΛΟ! ΚΙΛΟ! ω ρε ξέχασα και τα βασικά της σχολής.... αλλιώς έπρεπε να έχω απευθείας σύνδεση με τον υποσταθμό!

Link to comment
Share on other sites

http://www.tweaktown.com/news/58635/amd-radeon-rx-vega-56-leaked-benchmarks-gtx-1070-killer/index.html

Αν αληθεύει, φαίνεται ότι η rx 56 θα κάνει πάταγο και θ' αξίζει τα λεφτά της. Εξαρτάται, βέβαια, και πότε θα είναι (επιτέλους) διαθέσιμη.

Link to comment
Share on other sites

Πλέον η αγορά κάρτας δεν έχει να κάνει μόνο με Benchmarks, Watt, pricing αλλά και με πιο στρατόπεδο έχει επιλέξει ο χρήστης με την αγορά οθόνης Freesync/Gsync.

 

Η πλειοψηφία των FreeSync χρηστών θα αγοράσουν με κλειστά τα μάτια την RΧ 56 ή RX 64 και ας είναι πίσω από την 1080 Ti.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν φαίνεται άσχημη, αν τα benchmarks δεν είναι παπάτζες του tweaktown.

Βέβαια, στα παιχνίδια που εξετάζει αναμενόταν να είναι μπροστά, γιατί είναι όλα τους amd friendly.

Θα ήθελα να δω περισσότερα για να σχηματίσω άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Σε μία ή δύο βδομάδες τα forum και τα ανάλογα YouTube channels θα πάρουν φωτιά.

 

Εύχομαι η RX 64 να είνια λίγο πιο πάνω από την GTX 1080 όχι μόνο σε AMD friendly τίτλους και λιγάκι φθηνότερη. Then I'm sold!

Link to comment
Share on other sites

Λεφτά για gsync δεν δίνω. Δεν βλέπω να δημιουργείται πρόβλημα αν έχεις freesync monitor και πάρεις nvidia. Σίγουρα, με amd θα είσαι καλύτερα, αλλά στην ultrawide που έχεις εσύ, πόση διαφορά θα είχες με μια 1080 π.χ.;

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, DEADLAZARUS said:

Λεφτά για gsync δεν δίνω. Δεν βλέπω να δημιουργείται πρόβλημα αν έχεις freesync monitor και πάρεις nvidia. Σίγουρα, με amd θα είσαι καλύτερα, αλλά στην ultrawide που έχεις εσύ, πόση διαφορά θα είχες με μια 1080 π.χ.;

@DEADLAZARUS Φίλε μου δεν θέλω να το ρισκάρω freesync/nvidia. Το screen tearing το μισώ αφάνταστα και μου προκαλεί ναυτία.  Αν το δω να συμβαίνει δεν πάει να έχει 200 fps το παιχνίδι σαν χρήστης θα το μετανιώσω. 

 

Δυστυχώς δεν έχω κάποιον φίλο να είναι κάτοχος μίας 1080 GTX για να κάναμε μία δοκιμή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι ειδικός, οπότε, αν κάνω λάθος, ας με διορθώσει όποιος γνωρίζει: tearing θα δεις εάν τα fps της κάρτας>τα hz της οθόνης; Αν ναι, τότε έχεις δίκιο. Νομίζω ότι η 1080, έστω και για λίγο (και προς το παρόν, έτσι;) αποδίδει, στην πλειοψηφία των games, σε 1440p ultrawide, πάνω από 60 fps. Έχω καταλήξει σε ultrawide οθόνη, αλλά και μένα με προβληματίζει αυτό που λες.

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, env0y said:

Το screen tearing το μισώ αφάνταστα και μου προκαλεί ναυτία.

Ανεξάρτητα από τον συνδυασμό κάρτας-οθόνης στον οποία θα καταλήξεις, νομίζω θα σου είναι χρήσιμο να εντοπίσεις τι ακριβώς σου προκαλεί ναυτία. Από μόνο του το tearing σε ψηλά fps είναι πολύ δύσκολο να προκαλέσει ναυτία.

 

Πολύ συχνότερα η ναυτία προκαλείται σε χαμηλά fps, εξαιτίας της διαφορετικής εικόνας που προσλαμβάνει κάθε οφθαλμός και της ασυμφωνίας μεταξύ τους κατά την επεξεργασία στον οπτικό φλοιό. Αυτό το θέμα αντιμετωπίζεται εν μέρει από τις τεχνολογίες variable refresh rate, αλλά αποτελεσματικότερα μόνο σε υψηλές συχνότητες ανανέωσης/fps. Σε χαμηλές συχνότητες παραμένει η κρίσιμη γενεσιουργός αιτία της ναυτίας, που είναι η βηματική ανανέωση της εικόνας (έστω και "ολόκληρης", χωρίς tearing).

 

Τα τελευταία χρόνια έχω κι εγώ ζήτημα, ειδικά σε τίτλους με στενό fov ή κλειδωμένους σε χαμηλά fps, περιπτώσεις στις οποίες δε βοηθά το VRR. Οπότε, πρώτα θα προσπαθήσω να αυξήσω τα fps και να το fov και στη συνέχεια θα δω το VRR. Σίγουρα βελτιώνει την εμπειρία του παιχνιδιού, αλλά από μόνο του δεν αρκεί για να αντιμετωπίσει συμπτώματα ναυτίας.

  • Like 2
  • Agree 1
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω τώρα με το EnhancedSync που έβγαλε η AMD είσαι καλυμμένος για τα μεγάλα FPS. Τώρα για τα χαμηλά (<60) τότε ναι θες θεωρητικά Freesync αλλά προσωπικά ή απλά ρίχνεις λίγο γραφικά/ανάλυση ή το αποδέχεσαι (σε κάποια games δεν είναι τόσο ενοχλητικό το tearing) στο Witcher 3 ας πουμε δεν ενοχλει καθόλου, αντιθέτως στο Wolfenstein με είχε πεθάνει το tearing.

Πάντως και γω βλέπω να παίξουν πολλές πωλήσεις στην Μικρή Vega RX 56.
Ενδιαφέρον βιντεάκι από AdoredTV :
Και μάλλον όπως λέει το Vega θα έχει την ίδια συμπεριφορά όπως και το Polaris, τρομερά efficient σε χαμηλά ρολόγια, αλλά κακό efficiency όσο ανεβάζεις....
 

 

Ρίχνει και το κράξιμο του στο 5:10 για τα μούφα slides που έχουμε δει και την Nvidia να τα κάνει και την έκραξε το σύμπαν....
Αναρωτιέμαι αν δεν τους νοιάζει αυτή η κριτική (γενικά στις μεγάλες εταιρείες) ή αν και πάλι όση κριτική και να πέσει, υπάρχουν άτομα που πείθονται και την πατάνε με αυτά τα slides ? λολ

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος env0y έγραψε:

Πλέον η αγορά κάρτας δεν έχει να κάνει μόνο με Benchmarks, Watt, pricing αλλά και με πιο στρατόπεδο έχει επιλέξει ο χρήστης με την αγορά οθόνης Freesync/Gsync.

 

Η πλειοψηφία των FreeSync χρηστών θα αγοράσουν με κλειστά τα μάτια την RΧ 56 ή RX 64 και ας είναι πίσω από την 1080 Ti.

Περιμενεις να πεσεις κατω απο 30 fps με αυτες τις καρτες? Αν οχι τι σε νοιαζει αν η οθονη που εχεις εχει Gsync η freesync?

Αυτα τα πραγματα δεν δουλευουν παρα μονο αν τα παιχνιδι ειναι κλειδωμενο χαμηλα η το pc σου δεν το σηκωνει.

Το προβλημα των παιχνιδιων ειναι τα framedrops και εκει δεν σε σωζει τπτ απο τα δυο. Αγοραζεις την καλυτερη οθονη... το αν εχει gsync η freesync δεν το κοιτας καν... αγοραζεις και την καρταρα σου AMD η Nvidia και παιζεις.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, fatalara said:

Περιμενεις να πεσεις κατω απο 30 fps με αυτες τις καρτες? Αν οχι τι σε νοιαζει αν η οθονη που εχεις εχει Gsync η freesync?

Αυτα τα πραγματα δεν δουλευουν παρα μονο αν τα παιχνιδι ειναι κλειδωμενο χαμηλα η το pc σου δεν το σηκωνει.

Το προβλημα των παιχνιδιων ειναι τα framedrops και εκει δεν σε σωζει τπτ απο τα δυο. Αγοραζεις την καλυτερη οθονη... το αν εχει gsync η freesync δεν το κοιτας καν... αγοραζεις και την καρταρα σου AMD η Nvidia και παιζεις.

Αυτό πίστευα και εγώ @fatalara αλλά έχω διαβάσει ότι αν η κάρτα γραφικών δίνει πιο πολλά fps από αυτά που μπορεί να προβάλει η οθόνη μου να μην μπορεί αν αντιπεξέλθει σε αυτούς τους αριθμούς.

" monitor cannot keep up with how quickly frames are being drawn from the GPU, causing two incomplete images from the GPU being drawn on the monitor in one instance."

 

Χρησιμοποιώ το σύστημα της υπογραφής μου και θα αγόραζα την 1080Ti γιατί έκανα οικονομίες 7 μήνες, αλλά φοβάμαι να πάρω αυτό το ρίσκο.

 

Επίσης δεν γνωρίζω αν χωρίς Freesync η οθόνη μου δουλεύει στα 60 αντί 75 Mhz.

 

Αν γνωρίζει κανείς θα εκτιμούσα πολύ μία τεκμηριωμένη απάντηση.

Έγινε επεξεργασία από env0y
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω, λαμβάνοντας υπόψη και τα benchmarks, ότι η 1080ti ξεπερνά κατά πολύ τα 60/75fps στην ανάλυσή σου. Το πόσο tearing προκαλείται και πόσο ανεκτό είναι, δεν το ξέρουμε. Όποιος φίλος γνωρίζει, ας μας διαφωτίσει.

Σε κάποιες ultrawide, πράγματι, τα 75hz απαιτούν amd κάρτα. Αλλιώς, πας στα 60. Η LG um68-p ανήκει σε αυτήν την κατηγορία, απ' όσο θυμάμαι. Στη σελίδα της LG, δεν αναφέρει τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό βρίσκω http://www.lg.com/global/business/monitor/monitor-products/lg-34UC88-B
H-Frequency (HDMI)    30 ~ 90KHz
V-Frequency (HDMI)    56 ~ 61Hz
H-Frequency (DisplayPort)    30 ~ 90KHz
V-Frequency (DisplayPort)    56 ~ 61Hz (FreeSync 55 ~ 75Hz)

 

Δεν μπορώ να καταλάβω την διαφορά μεταξύ H-Display Port από V-Display Port.  Τώρα χρησιμοποιώ το DP που ήρθε μαζί με την οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια πραγματικα επειδη εχω μεινει πισω και δεν ασχολουμαι με gaming. Θα βγω βεβαια εκτος θεματος αλλα μιας και πιασατε την κουβεντα.
Ενα ταπεινο 2χ22ari μονιτορ εχω απο 1680χ1050η καθε μια.Περιμενω να μου ερθει μια 1070.
Θα εχω και την 660ti πανω λογικα.
Εξηγηστε μου λιγο γιατι θελω να ξερω αν ποτε αγορασω μονιτορ.

Τι ειανι το freesync
Τι ειναι το gsync
Τι γινεται αν σε τεχνολογια της AMD βαλεις nvidia καρτα  h και το αντιστροφο;
Σας ευχαριστω και συγνωμη για το offtopic.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, env0y said:

Αυτό βρίσκω http://www.lg.com/global/business/monitor/monitor-products/lg-34UC88-B
H-Frequency (HDMI)    30 ~ 90KHz
V-Frequency (HDMI)    56 ~ 61Hz
H-Frequency (DisplayPort)    30 ~ 90KHz
V-Frequency (DisplayPort)    56 ~ 61Hz (FreeSync 55 ~ 75Hz)

 

Δεν μπορώ να καταλάβω την διαφορά μεταξύ H-Display Port από V-Display Port.  Τώρα χρησιμοποιώ το DP που ήρθε μαζί με την οθόνη.

Αδερφέ ωραίο μόνιτορ, να το χαίρεσαι! Σε αυτό που ρωτάς, λογικά στις ρυθμίσεις της οθόνης θα μπορείς να κλειδώνεις και στα 75hz και στα 60hz. Πάντως επειδή είσαι και Ultrawide και 1440p θέλεις μπόλικο horsepower απλά αν δεν πας σε amd, χάνεις το freesync αλλά αν έχεις φράγκα για 1080ti πήγαινε εκεί.
Και απότι βλέπω το freesync σου δεν παίζει πολύ χαμηλά... μέχρι 55 κατεβαίνει οπότε για τα framedrops δεν κερδίζεις πολλά άλλα μόνιτορς πέφτουν στα 40 ή στα 48hz οπότε καλύπτουν και τα framedrops κάπως καλύτερα.

//gomar σου στέλνω Pm να σου τα εξηγήσω

Έγινε επεξεργασία από devaggos
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.