Jump to content



Recommended Posts

1 hour ago, ARMAGEDDON said:

Καθίστε να βγουν τα review και μετά ανάβουμε τους πυρσούς !!!

 

ίδιες πατάτες έλεγαν και για τους RYZEN πιστεύω να έχει αλλάξει πλέον τακτική η AMD ...

 

edit

εγώ είμαι σε δίλημμα

monitor 144hz hdr 1440p + vega 56

ή

monitor 144hz hdr

ή

vega 56

ή

ps4 (που είναι η ποιο οικονομική λύση οχοαχοαοχαοο)

Ουυυυυυυυυυυ console pleb!!! :hehe:

Με HDR δεν έχω ψαχτεί, είναι τεχνολογία του Monitor μόνο ή θέλει και έξτρα gpu πόρους ;
To VEGA 56 πάντως φαίνεται θα πουλήσει και πιστευω πολλοί από polaris 480-580 θα ανεβουν στο vega 56 (αν όλα πάνε καλά με τα reviews και τις τιμές).

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, devaggos said:

Ουυυυυυυυυυυ console pleb!!! :hehe:

Με HDR δεν έχω ψαχτεί, είναι τεχνολογία του Monitor μόνο ή θέλει και έξτρα gpu πόρους ;
To VEGA 56 πάντως φαίνεται θα πουλήσει και πιστευω πολλοί από polaris 480-580 θα ανεβουν στο vega 56 (αν όλα πάνε καλά με τα reviews και τις τιμές).

θα βγει GOD OF WAR !!! B) 

 

Για να έχεις HDR πρέπει να έχεις το κατάλληλο hardware , το οποίο είναι μια σύγχρονη GPU και ένα monitor που να έχει HDR (edit + παιχνίδια) (τώρα αν αξίζει η όχι άλλο θέμα) ότι προσθήτετε πέρα του Marketing καλό είναι !

Φαντάσου OLED για monitor pc me HDR 144Hz !!!! (η απάντηση είναι επειδή δεν αντέχουν ανοιχτές πάρα πολλές ώρες να δείχνουν το ίδιο (plasma effect))

 

 

 

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Radeon RX Vega 64 Air and Liquid is here από videocardz

b6b4f6095944affde44975b3a8cd23c8_1502679 Vega-64-BF1.jpg

AMD-Radeon-RX-Vega-64_Power-Consumption-

 

Παράθεση

Moving on to the benchmarks, the card was tested in several titles at multiple resolutions which include 4K (2160p), 2K (1440p) and HD (1080p). In 3DMark Firestrike Ultra, the card produced better results than a GTX 1080 Founders Edition while in the performance preset, only the Liquid model bested the GeForce counterpart. In 3DMark Timespy, we once again see the Liquid cooled model delivering slightly better performance for a much higher cost and power consumption than the GTX 1080 FE. The reference model was slightly slower than the rival.

Spoiler

 b6b4f6095944affde44975b3a8cd23c8_1502679  b6b4f6095944affde44975b3a8cd23c8_1502679

 

 b6b4f6095944affde44975b3a8cd23c8_1502679 b6b4f6095944affde44975b3a8cd23c8_1502679

 

AMD RX Vega 56 and Vega 64 Final Aggregate Performance Benchmark Leaked – Faster Than A Geforce GTX 1080 FE [Updated] 

και από wccftech.com

 

AMD Vega RX 56 With Triple-Fans Surfaces prototype

index.php?ct=news&action=thumb&id=22761 index.php?ct=news&action=thumb&id=22763

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πότε θα έχουμε καραofficial benchmarks κλπ; προτείνω νέο θεματάκι με συγκεντρωμένα τα πάντα όλα σε εκείνο μιας και αυτό είναι rumors κλπ  :)

Δεν έχω πρόσβαση σε pc Αλλιώς θα το έκανα myself :)

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τόσα watt τόση κατανάλωση για να είναι η  air έκδοση πίσω της 1080 - στοκ κιόλας - ή σχεδόν ίση της. 

Την air δε τη βαζω στην εξίσωση, με τγ τιμή που θα έρθει πλησιάζει τιμή 1080Ti.

 

Τόσες τυμπανοκρουσιες και "poor volta" καθώς και αναμονή ενός χρόνου και 4 μηνών ...........

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος SpirosKGR έγραψε:

Τόσα watt τόση κατανάλωση για να είναι η  air έκδοση πίσω της 1080 - στοκ κιόλας - ή σχεδόν ίση της. 

Την air δε τη βαζω στην εξίσωση, με τγ τιμή που θα έρθει πλησιάζει τιμή 1080Ti.

 

Τόσες τυμπανοκρουσιες και "poor volta" καθώς και αναμονή ενός χρόνου και 4 μηνών ...........

 

 

 

 

δεν μας υποχρεωσε κανεις να περιμενουμε,μονοι μας βγαζουμε τα ματια μας,την τεχνολογια δεν πρεπει να την κυνηγας.Υπαρχει κι αλλη εταιρεια.

Link to comment
Share on other sites

Νταξει προσωπικά δεν περίμενα κανέναν μια 1070 εχω ενα χρόνο τώρα. Περίμενα κατι καλύτερο από την AMD καθαρα λόγω ανταγωνισμού. Στο cpu κομμάτι την παραδέχομαι φέτος έπαιξε σωστή μπάλα και πίεσε την Intel.

 

ΥΠΟΤΊΘΕΤΑΙ οτι το HBM πρότυπο μνήμης θα πρόσφερε λιγότερη κατανάλωση αλλά εδώ βλέπουμε περισσότερα watt  και από εποχές 290 

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η μνημη ΗΒΜ αποδιδει οπως κ να χει. Ακομα και οι Fury X/Nano με 4GB, σε παιχνιδια που η έλλειψη δύναμης απο τον πυρήνα δεν είναι στο προσκηνιο, αποδιδουν εξαιρετικα σε 4Κ.

Το θεμα μου προσωπικα δεν ειναι, ουτε ηταν, η μνημη. Οι πυρηνες δεν αποδιδουν ή αποδιδουν λιγοτερο απο το αναμενομενο, κ σε αυτο δε φταιει η ταχυτητα της μνημης ουτε το μεγεθος.

 

Overall, εχουμε μια καρτα με επιδοσεις 1080 (πανω κατω δεν εχει σημασια) σε τιμη 2016. Κ αυτο ειναι που ενοχλει, κ οχι τοσο τα watt και το ''ενα χρονο μετα'' κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Λίγες παραπάνω πληροφορίες  για την κατανάλωση:

Στην παραπάνω/κάτω φωτογραφία έχουμε σε gaming→327w η air και 380w η liquid, σε balanced mode (deafault) 1450-1500 MHz avg core clock.

Έχει 4 modes μέσω του radeon wattman utility ( Power Saving, Balanced, Turbo, Uber Mode) που θα χρειαστεί για το OC του πυρήνα.

Παράθεση

 The Radeon Wattman utility will have four modes for Radeon RX Vega graphics cards, these include:

  • Power Saving (-25% Power Limit)
  • Balanced (0% Power Limit)
  • Turbo (+15% Vega 64 / +25% Vega 56 Power Limit)
  • Uber Mode (+50% Power Limit)

 

air

It looks like the power saving mode, while delivering the lowest power consumption reduces the clock speeds on both cards by a big factor, hence affecting graphics performance. The RX Vega 64 air cooled model sips in 327W in default (balanced mode) and maintains an average clock around 1450-1500 MHz while turbo and OC mode deliver the highest clock frequencies around 1550 MHz while consuming over 350W power. The power saving mode reduces clocks below 1200-1400 MHz while sipping 245W power.

 

liquid

The liquid cooled variant delivers slightly better clocks but it requires even more power to remain optimal. In balanced mode, the card requires 380W in gaming while producing an average 1650 MHz clock speeds. To hit the 1700 MHz frequency, the card needs additional power limit and that would push the power wall north of 460W. The power saving mode requires 288W but produces a clock rate that is less than 1600 MHz and averages around 1450-1500 MHz. The Liquid model can consumer over 500W of power with +50% power limit which is shockingly high!

Radeon-RX-Vega-64-2.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρων δεν μου δειχνει κατο το ιδιαίτερο ο vega.Στο μέλλον σιγουρα οι καρτες τις Amd είναι πιο future proof αλλα μεχρι εκει.

"Εαν κάποιος θελει τωρα καρτα για 1440p  και 4k με καποιες μικρες παραχωρήσεις.

Παει για gtx1080 μεταχ.με εγγύηση κτλ."

 

Εαν κάποιος θελει να περιμενει να στρώσει το vega και γενικα στο μελλον να εχει ιδια αποδοση χωρις να χανει απο οδηγους και γενικα να υπαρχει υποστήριξη και βελτίωση  του.

Παει για vega.

 

Αν η πρασινη ριξει και αλλο τιμη στην 1080 θα εχει θεματα το vega.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@azazil1190  Να σου πω και την δική μου άποψη με τεστ και όχι υποθέσεις.

 

Σύστημα της υπογραφής μου, κούμπωσα 1080 GTX όλα ultra και αναγκαστικά Vsync ON 60 fps & 60 Hz lock γιατί το screen tearing κατέστρεφε το παιχνίδι.

 

Κούμπωσα 580RX Vsync Off 75 fps & 75 Hz χωρίς screen tearing.

 

Ναι η 1080Ti είναι πιο δυνατή κάρτα αυτή την στιγμή αλλά προσωπικά στην οθόνη μου, μου καταστρέφει την εμπειρία.

 

Απο watt  δεν με νοιάζει, ήρθε ο καιρός το τροφοδοτικό να κάνει την δουλειά του.

 

 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Πότε θα έχουμε καραofficial benchmarks κλπ; προτείνω νέο θεματάκι με συγκεντρωμένα τα πάντα όλα σε εκείνο μιας και αυτό είναι rumors κλπ  :)

Δεν έχω πρόσβαση σε pc Αλλιώς θα το έκανα myself :)

 

έτοιμο, αν χρειάζεται κάποια αλλαγή  do it

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος env0y έγραψε:

@azazil1190  Να σου πω και την δική μου άποψη με τεστ και όχι υποθέσεις.

 

Σύστημα της υπογραφής μου, κούμπωσα 1080 GTX όλα ultra και αναγκαστικά Vsync ON 60 fps & 60 Hz lock γιατί το screen tearing κατέστρεφε το παιχνίδι.

 

Κούμπωσα 580RX Vsync Off 75 fps & 75 Hz χωρίς screen tearing.

 

Ναι η 1080Ti είναι πιο δυνατή κάρτα αυτή την στιγμή αλλά προσωπικά στην οθόνη μου, μου καταστρέφει την εμπειρία.

 

Απο watt  δεν με νοιάζει, ήρθε ο καιρός το τροφοδοτικό να κάνει την δουλειά του.

 

 

 

 

 

 

Εγω σε 4790κ (δεύτερο συστημα) με 1070 και οθονη 4k gsync με ολα σχεδον μαξαρισμενα ας πεφτω και κατω απο τα 45fps σε καποια παιχνιδια δεν εχω κανενα screen tearing.

Για το παραπανω που έγραψα λεω για την σχεση τιμης-απόδοσης και για να δικαιολογήσω το γιατι κάποιος τωρα να κοιταξει μια 1080 χ€σε τα watts.

Αλλα ξαναλεω για ΤΩΡΑ η 1080 γιατι ξερουμε πως το παει η amd μελλοντικά με τους οδηγους της παρέχει  φουλ υποστήριξη στις καρτες της.

Το ειδα και στην 390 και στην rx480 οι καρτες με τους τελευταίους οδηγους παίρνουν boost.

Λιγο την τιμουλα της να φτιάξει πρεπει εαν θελει να γινει ανταγωνιστικη. 

 

Το επομενο συστημα ισως να ειναι και το κυριο συστημα μου θα ειναι threadripper και vega combo.

Περιμενω να πέσουν τιμες και για να δω αποδοση σαν κομπο σε διαφορα review που θα ερθουν 

Έγινε επεξεργασία από azazil1190
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, azazil1190 said:

Εγω σε 4790κ (δεύτερο συστημα) με 1070 και οθονη 4k gsync με ολα σχεδον μαξαρισμενα ας πεφτω και κατω απο τα 45fps σε καποια παιχνιδια δεν εχω κανενα screen tearing.

Για το παραπανω που έγραψα λεω για την σχεση τιμης-απόδοσης και για να δικαιολογήσω το γιατι κάποιος τωρα να κοιταξει μια 1080 χ€σε τα watts.

Αλλα ξαναλεω για ΤΩΡΑ η 1080 γιατι ξερουμε πως το παει η amd μελλοντικά με τους οδηγους της παρέχει  φουλ υποστήριξη στις καρτες της.

Το ειδα και στην 390 και στην rx480 οι καρτες με τους τελευταίους οδηγους παίρνουν boost.

Λιγο την τιμουλα της να φτιάξει πρεπει εαν θελει να γινει ανταγωνιστικη. 

 

Το επομενο συστημα ισως να ειναι και το κυριο συστημα μου θα ειναι threadripper και vega combo.

Περιμενω να πέσουν τιμες και για να δω αποδοση σαν κομπο σε διαφορα review που θα ερθουν 

Όταν πέφτεις κάτω από την ανανέωση της οθόνης, είναι λογικό να μην έχεις tearing. Κάτω από την ονομαστική συχνότητα της οθόνης, αναλαμβάνει το gsync...

Link to comment
Share on other sites

Ξερω ποτε δεν εχεις tearing για αυτο ανεφερα περι fps και gsync περιπτωση.

 

Το πλαισιο παντος για Ελλαδα την 64 liquid καλη τιμη σχετικα την εχει η ειναι ιδεα μου?

Την περιμενα να την εχει πιο ακριβα.

Με λιγο ψαξιμο οποιος την τσιμπησει μαξ στα 650-680€ ειναι τουμπανο.

Εαν την βρω σε αυτη την τιμη θα την τιμήσω 

Link to comment
Share on other sites

On 8/14/2017 at 1:05 ΜΜ, το μέλος SpirosKGR έγραψε:

Νταξει προσωπικά δεν περίμενα κανέναν μια 1070 εχω ενα χρόνο τώρα. Περίμενα κατι καλύτερο από την AMD καθαρα λόγω ανταγωνισμού. Στο cpu κομμάτι την παραδέχομαι φέτος έπαιξε σωστή μπάλα και πίεσε την Intel.

 

ΥΠΟΤΊΘΕΤΑΙ οτι το HBM πρότυπο μνήμης θα πρόσφερε λιγότερη κατανάλωση αλλά εδώ βλέπουμε περισσότερα watt  και από εποχές 290 

ετσι ακριβώς!! τα είπες όλα σε τρεις σειρές.

Προσωπική μου πρόβλεψη. Θα την αφήσει για λίγο καιρό η NVidia να κυκλοφορήσει και να περπατήσει στην αγορά και μετά θα εκδόσει drivers που θα καλύπτουν όποια διαφορά έχει με την AMD για το υπάρχον hardware.

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος psyber έγραψε:

Θα την αφήσει για λίγο καιρό η NVidia να κυκλοφορήσει και να περπατήσει στην αγορά και μετά θα εκδόσει drivers που θα καλύπτουν όποια διαφορά έχει με την AMD για το υπάρχον hardware.

Είσαι σίγουρος οτι η nvidia έχει δυνατότητα που δεν χρησιμοποίησε (μέσω drivers) στο να δώσει παραπάνω ισχύ στο Pascal (=1070, 1080);

Φυσικά δεν μιλάω για κάποιες μικρές βελτιώσεις που δίνει σε κάποια παιχνίδια κατα καιρούς (όπως άλλωστε κάνει και η AMD).

Εδώ:

https://www.thelab.gr/forums/topic/173770-gtx-20χ0-volta-architecture-μάλλον-q3-του17/?do=findComment&comment=2606632

όπως παρέθεσε ο idonthave,η nvidia έτοιμάζεται να φέρει Volta στις αρχές του 2018.

Υπόθεση κάνω, δεν έχω στοιχεία αλλά αντίθετα από αυτό που μάρκαρα στα γραφόμενά σου, πιστεύω πως:

α) Μιας και δεν χάνει την πρώτη θέση η nvidia από τις Vega (υπάρχει και η GTX 1080ti) θα αφήσει να κυλήσει ο υπόλοιπος μισός χρόνος που απομένει με τις μικροβελτιώσεις που λέγαμε στο Pascal με τους νέους drivers.

β) Στο hardware κομμάτι θα επικεντρωθεί στο νέο Volta και θα αφήσει την AMD να την κυνηγάει στις επιδόσεις.

Φυσικά όλοι γνωρίζουν την "μοίρα" των περασμένων γενεών της Nvidia και της AMD. Δεν αποκλείεται μετά από λίγα χρόνια να φτάσει (ή και να περάσει) σε επιδόσεις η Vega 64 την GTX 1080ti! Βέβαια αυτό θα είναι λεπτομέρεια μικρής σημασίας γιατί τότε θα μας "καίνε" οι κόντρες επόμενων γενεών!

Link to comment
Share on other sites

1 χρονος μετα και τριχες κατσαρες το Vega τελικα. Το 1080Τι εξακολουθει να ειναι οτι πιο γρηγορο υπαρχει κατα τα αλλα λεγανε "Poor Volta" σαν δεν ντρεπονται λιγο εκει στην AMD...

 

Σε 25 παιχνιδια σε αναλυση 1440p το Vega 56 ειναι ΜΟΝΟ 2% πιο γρηγορο on average απο μια reference 1070 οποτε και αυτο που λεγανε οτι προκειται για "GTX1070 killer" δεν υφισταται ηταν σκετη υπερβολη.

 

Φυκια με μεταξωτες κορδελες το Vega

 

343232432.png

Έγινε επεξεργασία από Vasot
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.