Jump to content



Recommended Posts

πριν 23 λεπτά, το μέλος NikosD έγραψε:

Το πρόβλημα με τις "απόψεις" ή "θέσεις" ή "τοποθετήσεις" ή "πετάω μια βλακεία γιατί δεν έχω τι να κάνω καλύτερο" φάνηκε ξεκάθαρα από το thread του ZEN.

Θα έπρεπε να ντρέπεστε οι περισσότεροι που γράφετε εδώ μέσα και γράφατε και εκεί τις "απόψεις" σας...Ξέρετε για ποιους λέω.

Μεγάλε, δεν μαζεύεσαι λίγο; Ντροπή. Ο καθένας έχει την άποψή του. Σεβάσου την και τέλος. Και δεν κατάλαβα, μας απειλείς; Τι θα πει το "ξέρετε για ποιους λέω"; Όχι, δεν ξέρουμε, πες μας εσύ.

 

πριν 23 λεπτά, το μέλος NikosD έγραψε:

Με τις ίδιες ανακρίβειες, ασχετοσύνες, προκλητικές αναρτήσεις, τρολιές και δεν συμμαζεύετε, προσπαθούσατε να θολώσετε τα νερά σχετικά με τις επιδόσεις των Ryzen 7 σε σχέση με τους Intel Core i7 αλλά και γενικά με την αρχιτεκτονική ZEN και στα καλά της και στις αδυναμίες της.

Υπερδιόγκωση και υπερτονισμός των όποιων χαμηλότερων αποτελεσμάτων ακόμα και για το 1%, ανόμοιες συγκρίσεις π.χ HEDT vs RyZen 7 σε multicore και χωρίς να λαμβάνεται υπόψιν η τιμή, αλλά στα παιχνίδια Core i7 Kabylake vs Ryzen 7 για να φανεί η "διαφορά", links με πίνακες με overclocked αποτελέσματα Intel vs default AMD κτλ κτλ

Αντιθέτως, αν κάπου έβγαινε μπροστά ο Ryzen 7 ή  σαρωτικά μπροστά (σε όλα τα multicore/productivity) η απάντηση ήταν:

"Ναι αλλά στο 1080p gaming ο Intel είναι 10% πιο γρήγορος, δηλαδή από 100fps πάει στα 110fps οπότε δεν αξίζει και τόσο ο Ryzen".

Το ακραίο παράδειγμα ήταν φυσικά κάποιος που είχε στα χέρια του Ryzen 7 και τον έκανε test και σύγκριση με Core i7, είχε τραβήξει και video που θα βλέπαμε στο Youtube και έλεγε δημόσια και ανερυθρίαστα ότι ο Core i7 είναι ταχύτερος ή πάει μία η άλλη με τον Ryzen 7.

Δεν έχουν τελειωμό τα ποσταρίσματα στο ZEN thread από τους Intelόπληκτους, που τώρα ξαφνικά είδαν το φως το αληθινό και παραδέχονται και προσκυνάνε τον Ryzen και λένε ότι είναι ο καλύτερος και μπλα μπλα και εμείς δεν είπαμε ποτέ κάτι εναντίον του φτου φτου μακριά από εμάς τέτοιες κατηγορίες...

Βλέπεις τα πράγματα μέσω μανιχαϊστικών viewmaster μάλλον. Πες μας ξανά, ποιοι τα λέγανε αυτά; Και να τα λέγανε, τι πρέπει να κάνουμε; Να τους κλειδώσουμε σε ντουλάπι, να τους στείλουμε στην πυρά ή να τους διαπομπεύσουμε δημοσίως κρατώντας μαστίγια; Βάλε μια ποινή να τελειώνουμε. Απόψεις γράφουμε. Ο καθένας όπως κρίνει τα πράγματα.

πριν 23 λεπτά, το μέλος NikosD έγραψε:

 

Όποιος είναι ευχαριστημένος από το πακέτο VEGA (επιδόσεις, bundles, drivers, τιμή, ποιότητα κατασκευής, θερμοκρασίες, θόρυβο, κατανάλωση ) θα το πάρει και ας χάνει με 10 fps στο τάδε παιχνίδι από την top of the top κάρτα της Nvidia, το οποίο δεν θα το δει ποτέ γιατί μπορεί να παίζει με VSYNC ή γιατί δεν φαίνεται στο μάτι και στην αίσθηση του gaming.

Η VEGA είναι ΑΔΙΑΜΦΙΣΒΗΤΗTΑ πιο προηγμένη αρχιτεκτονική από την Pascal, με "εξωτικά" χαρακτηριστικά που κάποια δεν απευθύνονται στο gaming ή θα αργήσουν λίγο να χρησιμοποιηθούν από τους game developers, με πλήρη υποστήριξη του DX12 (DX12.1) κτλ μην τα ξαναγράφουμε.

Κρατάω στα πολύ θετικά την χρήση του FP16 (rapid math) από το Wolfenstein II και το Far Cry 5, που δεν το περίμενα να βρει ως feature τόσο γρήγορη ανταπόκριση και μάλιστα στα παιχνίδια, αφού για αλλού προοριζόταν η χρήση του (ΑΙ)

Αν η AMD δείξει τον ίδιο ζήλο με τις VEGA όπως έδειξε με τους Ryzen, που ξεσκίστηκε πραγματικά με τα firmware (AGESA) updates, τα patches στο λειτουργικό, τα patches στα games, μέχρι και dual mode έβαλε σε μνήμη και πυρήνες στους Threadripper για να μην χάσει χιλιοστό επιδόσεων, τότε η VEGA θα πάει αυτό που είναι να πάει.

Τις υπόλοιπες λεπτομέρειες θα τις πούμε με τα πραγματικά νούμερα και τις πραγματικές διαφορές, αλλά ήρεμα.

Εγώ τα γράφω από τώρα γιατί δεν ξέρω τι θα κάνω και που θα είμαι δεκαπενταύγουστο.

Παραμονή της Παναγίας, δεν είναι σωστό να την καλέσουμε νωρίτερα με αυτά που θα διαβάζουμε στις 14 Αυγούστου...

1) Ειπώθηκε πιο πάνω από εμένα. Και είπα ότι δεν το βρίσκω κακό. Προμοτάρεται το ολοκληρωμένο amd ecosystem. Και όποιος θέλει παίρνει nvidia και την καίει άμα λάχει. Ο καθείς κάνει τις επιλογές του και αυτές είναι απολύτως σεβαστές.

2) Το γνωστό (άποψή μου, ε;) παραμύθι της amd. Εδώ κόσμε, τα εξωτικά χαρακτηριστικά της δεκαετίας. Αν οι κακομαθημένοι devs (στον Καιάδα και αυτοί) στρώσουν ποπούς και δεν τα παίρνουν από τις evil intel/nvidia και γίνουν και πιο έξυπνοι, σε 5-10 χρόνια θα τρίβετε τα μάτια σας με τα προχωρημένα features της vega. Το έχουμε ξαναδεί το έργο.

3)Αυτό τώρα τι είναι; Υπόνοια ότι θα μας χριστοπαναγιάσεις (αδόκιμο, αλλά ταιριάζει), αν δεν σου κάνουμε τη χάρη να το ράψουμε και να γράφουμε, αποκλειστικά και μόνο, τι καλή που είναι η vega; Δεν ξέρω και δεν με νοιάζει πού θα είσαι τον δεκαπενταύγουστο. Εκτιμώ, όμως, ότι θα πρέπει να είσαι μακριά από αυτό το forum και να μας αποχαιρετήσεις δια παντός. Τέτοιου είδους θλιβερά κείμενα, με άθλια υπονοούμενα και συγκαλυμμένες απειλές δεν έχουν θέση εδώ.

Έγινε επεξεργασία από DEADLAZARUS
  • Like 5
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Τα εξωτικά χαρακτηριστικά της vega που ίσως αργήσουν λίγο να χρησιμοποιηθούν, είναι σαν τους πολλούς (αλλά κάπως αδύναμους) πυρήνες των FX που περιμέναν τους developers να τους χρησιμοποιήσουν για να δείξουν τις δυνατότητες τους; :hmm: Και μετά ήρθαν οι Ryzen...

Θυμήθηκα τώρα και το TrueAudio που είχαν κάποιες εκδόσεις του GCN.

 

Υ.Γ. έχω RX480

  • Like 2
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, koukoubetses said:

Εσύ που το ξέρεις;Βγήκαν τα benchmark?

Πωωω.
Ενταξέι δεν υπάρχετε μερικοί με τον fanboyισμό σας και την άγνοιά σας.

 

Δεν χρειάζεται benchmark για να καταλάβεις τι επιφέρει η χρήση 16bit δεκαδικής ακρίβειας αντί της συνηθισμένης ακρίβειας 32bit.

Link to comment
Share on other sites

Nope.

Και χρειάζεται και software support από το game για να γίνει αυτό.

Δεν είναι απλά να το υποστηρίζει η κάρτα, πρέπει και ο game developer να γράψει το ανάλογο branch στον κώδικα.

Link to comment
Share on other sites

έχοντας freesync monitor η vega για μένα είναι μονόδρομος... για μένα οι φημολογούμενες επιδόσεις είναι εκεί που περίμενα προσωπικά και κατά πάσα πιθανότητα θα χτυπήσω μια vega 64 (ανάλογα τα νούμερα με την 56 κλπ)

 

με ανησυχούν τα εξής μόνο

 

1. ότι η nvidia έχει κυκλοφορήσει το προιόν της 1 χρόνο τώρα.

2. η σχετικά υψηλότερη κατανάλωση σε σύγκριση με τις nvidia. Είδα ότι η liquid θέλει 1GW τροφοδοτικό και η air 64 850W.. αλλά ΟΚ κλάιν top tier κάρτα είναι...

 

όμως ξέρουμε ότι η amd έχει longer driver support κλπ από την πράσινη οπότε μπορεί να αυξηθούν οι επιδόσεις της κάρτας στο μέλλον.

 

όπως πάντα βέβαια early adopter και beta tester δεν γίνομαι οπότε θα περιμένω της κυκλοφορίες των aftermarket καρτών συν την ορίμανση των οδηγών κανα 2μηνο...άρα τα χριστούγεννα (?)...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τα παραπάνω.

 

Ηλίου φαεινότερον ότι το thread είχε αρχίσει να ξεφεύγει, και τέτοιες συμπεριφορές πρέπει να αντιμετωπίζονται πάραυτα.

Θα μου πεις, πρώτη φορά τα βλέπουμε αυτά εδώ μέσα σε αντίστοιχα θέματα;

Όχι, αλλά τουλάχιστον παλιότερα το όλο θέμα είχε και την πλάκα του (θυμηθείτε zpaf και Sebastian φερ'ειπείν οι παλιότεροι), ανοίγαμε το thread και γελάγαμε και λίγο με τα εκατέρωθεν πειράγματα, τα οποία ως επί το πλείστον δεν είχαν υβριστικό περιεχόμενο.  

Τώρα έχει μείνει μόνο η τοξικότητα και η φαγωμάρα, σε σημείο να σκέφτονται πολλοί να ποστάρουν (σίγουρα δεν είμαι μόνο εγώ) για να μη χαλάστουν....

 

Δηλαδή έλεοc.

Για κάρτες γραφικών μιλάμε.

Κάρτες. Γραφικών.

Πού να μιλάγαμε και για κάτι πιο σοβαρό, ε; Τί θα γινόταν; 

 

 

Τέλος πάντων, ας μην κουράζω άλλο.

 

Όσον αφορά το Vega, βγήκε σε συνέντευξη του HardOCP ο Chris Hook και προσπάθησε να αιτιολογήσει την καθυστέρηση της κυκλοφορίας των νέων καρτών:

 


"Part of the reason it's taken us a little longer to launch Vega - and I'll be honest about that - is that we wanted to make sure we were launching with good volume. (...) Obviously we've got to compensate for things like coin-miners, they're going to want to get their hands on these. We believe we're launching with a volume that will ensure that gamers can get their hands on them, and that's what's important to us."

https://www.techpowerup.com/235740/amd-says-vega-delays-necessary-to-increase-stock-for-gamers

 

Εμένα πάντως μου μυρίζει (και) έλλειψη διαθεσιμότητας  HBM2 πίσω από όλα αυτά.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το thread, νομίζω ένα άτομο ξέφευγε και κατηγορούσε τους πάντες - μέλη και reviewers - όταν τα γραφόμενα ή τα αποτελέσματα δεν ήταν όσο ευχάριστα απαιτούνταν. Από εκεί και πέρα είναι ευχάριστο να βλέπουμε ότι υπάρχει λόγος φαγωμάρας. Για να μην παρεξηγηθώ, ηρεμία τάξη και ασφάλεια απολαμβάναμε όσο η AMD ήταν στο καναβάτσο με ΜΗ ανταγωνιστικά προϊόντα. Τα πνεύματα οξύνθηκαν από την μία λόγο της αναζωπύρωσης του ανταγωνισμού και από την άλλη - υποθέτω - στην ανάγκη ελαχίστων να πάρουν το αίμα τους πίσω για όλο αυτό το πείραγμα που μπορεί να τρώγανε την τελευταία πενταετία από Intel και Nvidia fans.

 

Όσον αφορά την Vega. Δεν νομίζω να θέλουν να πουλήσουν υπερβολικά μεγάλο αριθμό gaming καρτών. Τουλάχιστον όχι πριν πέσει το κόστος της HBM2. Η Vega φτιάχτηκε για την επαγγελματική αγορά και ακόμα και τα $1000 της Frontier φαντάζομαι είναι αρκετά για να απορροφήσουν το όποιο επιπλέον κόστος της HBM2.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, virus777 said:

Εμένα πάντως μου μυρίζει (και) έλλειψη διαθεσιμότητας  HBM2 πίσω από όλα αυτά.

 

Εμένα μόνο αυτό μου μυρίζει. Παρεπιπτώντος, γνωρίζω πολλούς παθιασμένους miner και δεν δείχνουν καθόλου ενδιαφέρον για τις Vega λόγο κατανάλωσης λένε.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος billpeppas έγραψε:

Πωωω.
Ενταξέι δεν υπάρχετε μερικοί με τον fanboyισμό σας και την άγνοιά σας.

 

Δεν χρειάζεται benchmark για να καταλάβεις τι επιφέρει η χρήση 16bit δεκαδικής ακρίβειας αντί της συνηθισμένης ακρίβειας 32bit.

Εντάξει δεν ξέρει η amd και ξέρεις εσύ,fan boy είσαι εσύ,και συνέχεια "ανακατεύεις"με τα ποστ σου.

πριν 2 ώρες, το μέλος billpeppas έγραψε:

Nope.

Και χρειάζεται και software support από το game για να γίνει αυτό.

Δεν είναι απλά να το υποστηρίζει η κάρτα, πρέπει και ο game developer να γράψει το ανάλογο branch στον κώδικα.

Ναι και σου λέει θα ισχύει στο wolfnstein και στο far cry5.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, koukoubetses said:

Εντάξει δεν ξέρει η amd και ξέρεις εσύ,fan boy είσαι εσύ,και συνέχεια "ανακατεύεις"με τα ποστ σου.

 

 

Εγω είμαι fanboy όπως λες, εσύ όμως είσαι άσχετος και επιμένων.

 

Για να εξηγούμαστε, όταν δεν έχετε ιδέα, καλύτερα να μασάτε παρά να μιλάτε.

 

https://www.beyond3d.com/images/articles/NV30Announced/foot-big.jpg

 

http://i.nextmedia.com.au/features/Lost_Coast_HDR_comparison.png

Έγινε επεξεργασία από billpeppas
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, tavliban said:

έχοντας freesync monitor η vega για μένα είναι μονόδρομος... για μένα οι φημολογούμενες επιδόσεις είναι εκεί που περίμενα προσωπικά και κατά πάσα πιθανότητα θα χτυπήσω μια vega 64 (ανάλογα τα νούμερα με την 56 κλπ)

 

με ανησυχούν τα εξής μόνο

 

1. ότι η nvidia έχει κυκλοφορήσει το προιόν της 1 χρόνο τώρα.

2. η σχετικά υψηλότερη κατανάλωση σε σύγκριση με τις nvidia. Είδα ότι η liquid θέλει 1GW τροφοδοτικό και η air 64 850W.. αλλά ΟΚ κλάιν top tier κάρτα είναι...

 

όμως ξέρουμε ότι η amd έχει longer driver support κλπ από την πράσινη οπότε μπορεί να αυξηθούν οι επιδόσεις της κάρτας στο μέλλον.

 

όπως πάντα βέβαια early adopter και beta tester δεν γίνομαι οπότε θα περιμένω της κυκλοφορίες των aftermarket καρτών συν την ορίμανση των οδηγών κανα 2μηνο...άρα τα χριστούγεννα (?)...

Νομίζω πέρσι με το Polaris σαν early adopter τον αύγουστο που πήρα (ναι, πάθημα μάθημα, ποτέ ξανά), οι τιμές ισορρόπησαν κάπου τον Οκτώβρη στην Ελλάδα... δηλαδή ένα 2μηνο υπολόγισε περίπου, ίσως και 3 το πολύ από το release σε Ευρώπη

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος billpeppas έγραψε:

 

Εγω είμαι fanboy όπως λες, εσύ όμως είσαι άσχετος και επιμένων.

 

Για να εξηγούμαστε, όταν δεν έχετε ιδέα, καλύτερα να μασάτε παρά να μιλάτε.

 

https://www.beyond3d.com/images/articles/NV30Announced/foot-big.jpg

 

http://i.nextmedia.com.au/features/Lost_Coast_HDR_comparison.png

Πωπω,εσύ είσαι διάνοια!Τι να ξέρει τώρα η Amd...δεν τους τα στέλνεις να μη το βγάλουν.

  • Agree 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος koukoubetses έγραψε:

Πωπω,εσύ είσαι διάνοια!Τι να ξέρει τώρα η Amd...δεν τους τα στέλνεις να μη το βγάλουν.

 

Νομιζω πως δεν θελει κανεις να ειναι επιστημονας για να καταλαβει πως η ακριβεια στα 32 ψηφια ειναι καλυτερη απο τα 16 . Ενδεχομενος η amd διαπιστωσε πως δεν εχει νοημα να θυσιαζει τον πολυτιμο χρονο που χρειαζεται , και πως απλα τα "16" φτανουν . 

 

  • Agree 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

http://www.guru3d.com/news-story/rapid-packed-math-fp16-to-be-used-in-fm-serrawolfenstein-2-and-far-cry-5.html

 

http://www.geeks3d.com/20100916/fp16-demotion-a-trick-used-by-ati-to-boost-benchmark-score-says-nvidia/

 

όποιος άσχετος θέλει να μορφωθεί λίγο, το 2ο link είναι μια καλή αρχή.

 

Και για τους fanboy-ό-πληκτους, η nVIDIA το έκανε με τις GeForce Shit FX σειρά και το έκανε και η AMD παλιότερα, και τώρα πάει να το ξαναβάλει στο παιχνίδι.

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ με το απλό μυαλό μου ρωτάω,  θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί κάπου όπου το αποτέλεσμα της υποβάθμισης δεν γίνεται εύκολα αντιληπτό πχ σε κινούμενα αντικείμενα μακριά στο FOV του χρήστη;

Έγινε επεξεργασία από Efialtis
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Οι φίλοι @NikosD, @billpeppas εκτίουν τις ποινές που τους αναλογούν για τις πρόσφατες εκτροπές τους. Αυτή τη φορά οι ποινές δε θα ανασταλούν. Ελπίζω στο θέμα να επιστρέψει η ηρεμία, τουλάχιστον για τις ερχόμενες 10 ημέρες. Καλή συνέχεια.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.