Jump to content



Recommended Posts

Παιδια, εξακολουθειτε και λετε για ανταγωνισμο και τιμες και συμφερον. Η πρασινη ειναι ακριβη και θα γινει ακριβοτερη επειδη δεν εχει ανταγωνισμο λετε... Σορρυ κιολας, αλλα και η vega 64 500 dollars θα εχει. Πολυ λιγο παρακατω (ποσοστιαια) απο 1080 δηλαδη. Δηλαδη η amd αφου δεν εχει ανταγωνισμο (αφου δεν εχει η nvidia, πως γινεται να εχει μονο η amd?) δεν ειναι ακριβη; Φτηνη ειναι;

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

 

Σου απαντάω εμμέσως πλην σαφώς, αλλά επιλέγεις να το αγνοήσεις. 

Για να απαντήσω "ευθέως", όχι , δε θα ήταν καλύτερα. Ακόμη και αν ο ανταγωνισμός είναι ελλιπέστατος, είναι καλύτερα να υπάρχουν περισσότερες επιλογές για τον καθένα. Σε λίγο καιρό αν πέσουν λίγο οι τιμές, θα είναι πολύ περισσότερο προσιτή επιλογή.

Σου εξηγώ τι θα ήταν γενικά καλύτερο όμως, ώστε να υπάρχει αληθινός ανταγωνισμός.

Δεν σε αγνοησα.

Φυσικα και θα ηταν καλυτερα αν εβγαιναν νωρίτερα,απαντησα καλλιο αργα παρα ποτε.

Ας περιμενουμε λιγο τα benchmark.

Link to comment
Share on other sites

Από όλους όσους γράφουν με βεβαιότητα ότι η VEGA είναι πιο αργή ή το πολύ το ίδιο γρήγορη με την 1080, έχουν κάποια κάρτα σπίτι τους και την τρέχουν ;

Έχουν δει κάπου benchmarks πέρα από τα slides της AMD ;

Η VEGA 64 liquid είναι VEGA ή είναι κάτι άλλο ;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος NikosD έγραψε:

Από όλους όσους γράφουν με βεβαιότητα ότι η VEGA είναι πιο αργή ή το πολύ το ίδιο γρήγορη με την 1080, έχουν κάποια κάρτα σπίτι τους και την τρέχουν ;

Έχουν δει κάπου benchmarks πέρα από τα slides της AMD ;

Η VEGA 64 liquid είναι VEGA ή είναι κάτι άλλο ;

Στο 4¨15 λεπτο,δειχνει την FE,στα 1440-1520 MHz,να περναει την 1080 που είναι στα 1800+

Επισης να προσθεσω ότι στο 6 λεπτο αναφερει για τα 400 watt TDP της liquid ότι είναι και η αντλια που καταναλωνει,δεν ξερω κατά ποσο αληθευει.

 

Έγινε επεξεργασία από koukoubetses
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος koukoubetses έγραψε:

Στο 4¨15 λεπτο,δειχνει την FE,στα 1440-1520 MHz,να περναει την 1080 που είναι στα 1800+

Επισης να προσθεσω ότι στο 6 λεπτο αναφερει για τα 400 watt TDP της liquid ότι είναι και η αντλια που καταναλωνει,δεν ξερω κατά ποσο αληθευει.

 

Ενδιαφέρον... Η 1080 είναι η FE

Το όλο θέμα με την VEGA είναι ότι άργησε...Αν εμφανιζόταν κάπου μετά την 1080 θα έλεγε η AMD , ορίστε πάρτε μια αξιόλογη κάρτα, μπορεί να καίει λίγο παραπάνω αλλά την κοστολογώ 100 δολάρια κάτω από 1080 και 50 κάτω από την 1070(Vega56). Θα ήταν η νικήτρια των εντυπώσεων και σήμερα θα μιλούσαμε από άλλη βάση. Θα έβγαζε και κάπου τώρα ένα ισχυρότερο μοντέλο στυλ 1080ti με 16bg HBM2 και υψηλότερους χρονισμούς και θα έκανε πάρτι. 

Επίσης ένας άλλος παράγοντας είναι οτι οι PASCAL βγήκαν απίστευτα δυνατές κάρτες όταν στο αντίπαλο στρατόπεδο η AMD είχε την 480... 

Όλα είναι θέμα timing kai marketing. Η άποψη μου είναι η Vega δε θα είναι κακή κάρτα. Απλά η Nvidia έχει ξεφύγει χρονικά και σε θέμα επιδόσεων και η σύγκριση μαζί της πλέον είναι άτοπη. 

  

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 50 λεπτά, το μέλος NikosD έγραψε:

Από όλους όσους γράφουν με βεβαιότητα ότι η VEGA είναι πιο αργή ή το πολύ το ίδιο γρήγορη με την 1080, έχουν κάποια κάρτα σπίτι τους και την τρέχουν ;

Μόνο εσύ είδες να το γράφουν κάποιοι με βεβαιότητα αυτό. Ψάχνω ώρα να το βρω, αλλά δεν τα κατάφερα. Γράφουμε για ίση/καλύτερη και ίσως πίσω σε κάαααποια παιχνίδια nvidia friendly, όπως μπροστά σε κάποια AMD friendly. 

Τα υπόλοιπα τα είπε ΟΛΑ ο @petranGRE

 

  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος ότι η VEGA 64 air θα είναι πιο γρήγορη από την MSI Gaming X 1080 που έχει την γρήγορη μνήμη 11Gbps (1080 updated)

Για την VEGA 64 liquid είμαι σίγουρος ότι θα είναι καθαρά πάνω από όλες τις 1080 και κάπου στην μέση της διαδρομής από 1080 Ti.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος petranGRE έγραψε:

Ενδιαφέρον... Η 1080 είναι η FE

Το όλο θέμα με την VEGA είναι ότι άργησε...Αν εμφανιζόταν κάπου μετά την 1080 θα έλεγε η AMD , ορίστε πάρτε μια αξιόλογη κάρτα, μπορεί να καίει λίγο παραπάνω αλλά την κοστολογώ 100 δολάρια κάτω από 1080 και 50 κάτω από την 1070(Vega56). Θα ήταν η νικήτρια των εντυπώσεων και σήμερα θα μιλούσαμε από άλλη βάση. Θα έβγαζε και κάπου τώρα ένα ισχυρότερο μοντέλο στυλ 1080ti με 16bg HBM2 και υψηλότερους χρονισμούς και θα έκανε πάρτι. 

Επίσης ένας άλλος παράγοντας είναι οτι οι PASCAL βγήκαν απίστευτα δυνατές κάρτες όταν στο αντίπαλο στρατόπεδο η AMD είχε την 480... 

Όλα είναι θέμα timing kai marketing. Η άποψη μου είναι η Vega δε θα είναι κακή κάρτα. Απλά η Nvidia έχει ξεφύγει χρονικά και σε θέμα επιδόσεων και η σύγκριση μαζί της πλέον είναι άτοπη. 

  

Δεν εχει να κανει,και οι ryzen αργησαν και πιο πολύ,2012-14 εβγαλε fx και παπαλα.Οι μονοι που ζημιωθηκαν είμασταν εμεις οι καταναλωτες που φτασαμε να θελουμε για μια τοπ καρτα γραφικων 700-1000 ευρω.Εγω ρωταω αν και offtopic,οι ryzen αργησανε?

Link to comment
Share on other sites

Προκειμένου να μην εξαφανιστείτε για λίγο καιρό μερικοί, δεν περιμένετε μέχρι τις 14 του μηνός και μετά να γράψετε ότι θέλετε ? ( εντάξει, και τότε θα παίξει το σενάριο "στημένα reviews, κακός reviewer, κλπ )

Πολύ φανατίλα ρε παιδί μου.

Έγινε επεξεργασία από billpeppas
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, billpeppas said:

Προκειμένου να μην εξαφανιστείτε για λίγο καιρό μερικοί, δεν περιμένετε μέχρι τις 14 του μηνός και μετά να γράψετε ότι θέλετε ? ( εντάξει, και τότε θα παίξει το σενάριο "στημένα reviews, κακός reviewer, κλπ )

Πολύ φανατίλα ρε παιδί μου.

πολύ εποικοδομητικό ποστ :)

Και πριν αναρρωτηθείς, δεν έχω καμία προκατάληψη απέναντί σου, ούτε έχω πάρει θέση στην ανόητη διαμάχη που παρακολουθώ υποχρεωτικά εδώ μέσα, θέλοντας να διαβάσω και κάτι χρήσιμο για τις Vega.

 

Κάποιοι πρέπει να επιδείξουν και λίγη ανωτερότητα εάν πρόκειται να σταματήσει αυτό... Όποιος νομίζει ότι μπορεί να το κάνει, ας το κάνει. Θα έχει τη δική μου ειλικρινή εκτίμηση και ευγνωμοσύνη.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Πιο ουσιαστικό και εποικοδομητικό να βγαίνουν οι μεν και να λένε η Vega μαμάει, οι άλλοι δεν μας νοιάζει η κατανάλωση και οι άλλοι να λένε η Vega είναι ΓΤΠ.

 

Και οι 2 μεριές εκτίθονται ( κάποιοι λιγότερο, κάποιοι περισσότερο ), μήπως να αφήναμε τις προβλέψεις και τις "αντιδικίες" και να κάναμε υπομονή 13 ημέρες για τα reviews ?

Link to comment
Share on other sites

Σας αγαπω σας το εχω πει; 

 

Βεβαια θελω και να απολαυσω μια βοτκα με πάγο στον καναπε παρεα με τους ερωτες της ζωης μου και οχι με μπιπ μπιπ.

 

Οποτε καλα μου παιδια ας σταματησουμε να μιλανε για τις πλευρές και για τις διαγωνιους και ας παμε παρακατω ναι; Κανετε σα να παιρνετε ποσοστα μερικοι. Χαλαρωστε Αυγουστος ειναι :)

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Σας αγαπω σας το εχω πει; 

 

Βεβαια θελω και να απολαυσω μια βοτκα με πάγο στον καναπε παρεα με τους ερωτες της ζωης μου και οχι με μπιπ μπιπ.

 

Οποτε καλα μου παιδια ας σταματησουμε να μιλανε για τις πλευρές και για τις διαγωνιους και ας παμε παρακατω ναι; Κανετε σα να παιρνετε ποσοστα μερικοι. Χαλαρωστε Αυγουστος ειναι :)

 

 

 

Ελπιζω μονο να μην πινεις τις ακριβες ξενερωτες γκρειγκους,μπελβε κτλ ειναι πολυ  light :D:hehe:

Έγινε επεξεργασία από azazil1190
  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν κατανοώ τα παράπονα αυτών που μπαίνουν αποκλειστικά για να ενημερωθούν εδώ μέσα και ενοχλούνται όταν βλέπουν διαλόγους ανάμεσα στα μέλη. Κατανοώ τους mods οι οποίοι πρέπει όλη την ώρα να διαβάζουν τον πόνο του οποιοδήποτε εδώ μέσα και μετά να τρώνε και κριτική στην μούρη, αλλά αυτούς που παραπονιούνται δεν τους κατανοώ. Υπάρχουν άτομα που τρώνε ώρες online για να βρουν ειδήσεις σχετικές με το θέμα του thread και όποτε τις ποστάρουν είναι καλοί. Όταν οι ίδιοι εκφράζουν μια άποψη ή εμπλέκονται σε κάποιο διάλογο αμέσως γίνονται κακοί; Γιατί; Forum thread είναι εδώ, όχι εφημερίδα. Αν κάποιοι έχετε πρόβλημα που υπάρχει κόσμος που ανταλλάζει απόψεις εδώ μέσα ή πιάνεται και σε διάλογο με κάποιον που έχει διαφορετική άποψη, βάλτε 20 links από tech sites στον browsers σας και τσεκαρετέ τα μόνοι σας κάθε μία ώρα, να δούμε πότε θα χάνετε περισσότερο χρόνο. Όταν υποχρεώνεστε(????!!!!!) να διαβάζετε εδώ μέσα ποστς, που λέτε ότι δεν σας ενδιαφέρουν, ή όταν ψάχνετε μόνοι σας στο ίντερνετ;

Κάποιοι ειλικρινά ψάχνετε για υπηρέτες και αυτό είναι τουλάχιστον αγενές. Κάποιοι έχετε παρεξηγήσει εντελώς το τι είναι ένα forum. Πάντως μασημένη τροφή και φιλτραρισμένη πληροφορία στο πιάτο σας όπως την κάνετε κέφι εσείς, δεν θα βρείτε σε κανένα forum. Deal with it.

 

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 7
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Οτιδήποτε πάει αντίθετα στα πιστεύω μας ή τις εικασίες μας ή την επιθυμία μας είναι διαμάχη και χάσιμο χρόνου και χάλασμα του thread...

Μήπως να ανοίγανε και τα "Vega love thread", "Pascal love thread", "Vega hate thread", "pascal hate thread" και να "κλειδώνονταν" στο επιθυμητό ο καθένας ?
Δεν υπάρχει λόγος για συζήτηση, να είμαστε όλοι συντονισμένοι στα ίδια... όλοι μαζί θαυμασμό, όλοι μαζί μπινελίκι, όλοι μαζί ενθουσιασμό, όλοι μαζί απαξιωτικοί.

Άντε λίγο ακόμα και θα το κάνουμε insomnia...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με τις "απόψεις" ή "θέσεις" ή "τοποθετήσεις" ή "πετάω μια βλακεία γιατί δεν έχω τι να κάνω καλύτερο" φάνηκε ξεκάθαρα από το thread του ZEN.

 

Θα έπρεπε να ντρέπεστε οι περισσότεροι που γράφετε εδώ μέσα και γράφατε και εκεί τις "απόψεις" σας...Ξέρετε για ποιους λέω.

 

Με τις ίδιες ανακρίβειες, ασχετοσύνες, προκλητικές αναρτήσεις, τρολιές και δεν συμμαζεύετε, προσπαθούσατε να θολώσετε τα νερά σχετικά με τις επιδόσεις των Ryzen 7 σε σχέση με τους Intel Core i7 αλλά και γενικά με την αρχιτεκτονική ZEN και στα καλά της και στις αδυναμίες της.

 

Υπερδιόγκωση και υπερτονισμός των όποιων χαμηλότερων αποτελεσμάτων ακόμα και για το 1%, ανόμοιες συγκρίσεις π.χ HEDT vs RyZen 7 σε multicore και χωρίς να λαμβάνεται υπόψιν η τιμή, αλλά στα παιχνίδια Core i7 Kabylake vs Ryzen 7 για να φανεί η "διαφορά", links με πίνακες με overclocked αποτελέσματα Intel vs default AMD κτλ κτλ

 

Αντιθέτως, αν κάπου έβγαινε μπροστά ο Ryzen 7 ή  σαρωτικά μπροστά (σε όλα τα multicore/productivity) η απάντηση ήταν:

 

"Ναι αλλά στο 1080p gaming ο Intel είναι 10% πιο γρήγορος, δηλαδή από 100fps πάει στα 110fps οπότε δεν αξίζει και τόσο ο Ryzen".

 

Το ακραίο παράδειγμα ήταν φυσικά κάποιος που είχε στα χέρια του Ryzen 7 και τον έκανε test και σύγκριση με Core i7, είχε τραβήξει και video που θα βλέπαμε στο Youtube και έλεγε δημόσια και ανερυθρίαστα ότι ο Core i7 είναι ταχύτερος ή πάει μία η άλλη με τον Ryzen 7.

 

Δεν έχουν τελειωμό τα ποσταρίσματα στο ZEN thread από τους Intelόπληκτους, που τώρα ξαφνικά είδαν το φως το αληθινό και παραδέχονται και προσκυνάνε τον Ryzen και λένε ότι είναι ο καλύτερος και μπλα μπλα και εμείς δεν είπαμε ποτέ κάτι εναντίον του φτου φτου μακριά από εμάς τέτοιες κατηγορίες...

 

Λοιπόν για να τελειώνουμε και με το θέμα της VEGA από σήμερα, μόλις 12 ημέρες πριν την επίσημη παρουσίαση των reviews και των benchmarks.

 

Ασφαλώς και η VEGA vs Pascal δεν είναι Ryzen vs Core i7 ή πολύ περισσότερο Threadripper vs Core i9.

 

Η VEGA 64 liquid θα ξεπεράσει την 1080 και θα χάνει από την 1080 Ti.

 

Πάμε παρακάτω τώρα...

 

Όποιος είναι ευχαριστημένος από το πακέτο VEGA (επιδόσεις, bundles, drivers, τιμή, ποιότητα κατασκευής, θερμοκρασίες, θόρυβο, κατανάλωση ) θα το πάρει και ας χάνει με 10 fps στο τάδε παιχνίδι από την top of the top κάρτα της Nvidia, το οποίο δεν θα το δει ποτέ γιατί μπορεί να παίζει με VSYNC ή γιατί δεν φαίνεται στο μάτι και στην αίσθηση του gaming.

 

Η VEGA είναι ΑΔΙΑΜΦΙΣΒΗΤΗTΑ πιο προηγμένη αρχιτεκτονική από την Pascal, με "εξωτικά" χαρακτηριστικά που κάποια δεν απευθύνονται στο gaming ή θα αργήσουν λίγο να χρησιμοποιηθούν από τους game developers, με πλήρη υποστήριξη του DX12 (DX12.1) κτλ μην τα ξαναγράφουμε.

 

Κρατάω στα πολύ θετικά την χρήση του FP16 (rapid math) από το Wolfenstein II και το Far Cry 5, που δεν το περίμενα να βρει ως feature τόσο γρήγορη ανταπόκριση και μάλιστα στα παιχνίδια, αφού για αλλού προοριζόταν η χρήση του (ΑΙ)

 

Αν η AMD δείξει τον ίδιο ζήλο με τις VEGA όπως έδειξε με τους Ryzen, που ξεσκίστηκε πραγματικά με τα firmware (AGESA) updates, τα patches στο λειτουργικό, τα patches στα games, μέχρι και dual mode έβαλε σε μνήμη και πυρήνες στους Threadripper για να μην χάσει χιλιοστό επιδόσεων, τότε η VEGA θα πάει αυτό που είναι να πάει.

 

Τις υπόλοιπες λεπτομέρειες θα τις πούμε με τα πραγματικά νούμερα και τις πραγματικές διαφορές, αλλά ήρεμα.

 

Εγώ τα γράφω από τώρα γιατί δεν ξέρω τι θα κάνω και που θα είμαι δεκαπενταύγουστο.

 

Παραμονή της Παναγίας, δεν είναι σωστό να την καλέσουμε νωρίτερα με αυτά που θα διαβάζουμε στις 14 Αυγούστου...

  • Like 4
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.