Jump to content



Recommended Posts

Εννοείται...Χωρίς αντικειμενικά reviews και πραγματικά perfomance numbers, δεν πας πουθενά.

 

Δεν ξέρουμε ακριβώς που θα κάτσει η μπίλια των επιδόσεων στα ζευγαράκια:

 

RX 56 vs 1070

RX 64 air vs 1080

RX 64 liquid vs 1080 Ti

 

Από ότι έχω δει, το tom's hardware παίζει σωστή μπάλα με την AMD τώρα τελευταία, οπότε θα λάμβανα περισσότερο υπ' όψιν μου το δικό του review.

 

Βέβαια με τόσο κράξιμο που τρώει το anandtech.com και λιγότερο το pcper.com, δεν αποκλείεται να παίξουν έστω 60% - 40% υπερ της Nvidia κι αυτοί τα reviews.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, DEADLAZARUS said:

Και όμως, είναι. Περιμένουμε και τις επίσημες παρουσιάσεις, αλλά όλα αυτό δείχνουν. Δεν είναι κακό. Μιλώντας, όμως, καθαρά τεχνολογικά, το να φέρνεις το ίδιο προϊόν 1 χρόνο μετά, σε τοποθετεί στη δεύτερη θέση. Αυτή είναι η πραγματικότητα. Προσωπικά, δεν θ' αγοράσω λόγω τιμής και όχι γιατί με χαλάνε οι (διαφαινόμενες) επιδόσεις της vega. Αυτή είναι η άποψή μου. Κάποιος μπορεί να διαφωνεί, κάποιος όχι. Άλλο πράγμα, λοιπόν, η άποψή μου και άλλο, εντελώς διαφορετικό, η σκληρή πραγματικότητα. Αντικειμενικά μιλώντας, η amd έρχεται δεύτερη και καθυστερημένη.

Συμφωνώ για τα gsync monitor. Γι' αυτό δεν θέλω να πάρω τέτοια οθόνη. Δεν θέλω να δεσμεύομαι ως προς την κάρτα μου από μια τεχνολογία sync, όποια και αν είναι αυτή.

Η boldαρισμένη πρόταση είναι -το λιγότερο που μπορώ να σκεφτώ- θλιβερή. Την άποψή μας γράφουμε. Σ' όποιον δεν αρέσει, υπάρχει το ηρεμιστίλ. Εξάλλου, το έγραψα και πιο πάνω. Ο τρίτος λόγος για να πάει κανείς σε vega, είναι επειδή έτσι του αρέσει. Απολύτως σεβαστό. Αν λοιπόν τα κριτήρια επιλογής καταλήγουν στο "κλείνω τα μάτια και παίρνω μόνο amd, γιατί έτσι θέλω", ειλικρινά, δεν ξέρω ποιος είναι fanboy.

Ακριβώς αυτό σου λέω ότι μπορεί εσύ να περιμένεις μια VEGA που θα είναι το πιο High end προϊόν(>1080ti) ενώ εγώ περιμένω ένα VEGA το οποίο θα είναι πιο high end από τις επιλογές που έχω. Ακόμα δεν έχω αποφασίσει αν θα μεταβώ σε μόνιτορ με sync τεχνολογία αλλά σίγουρα δεν μου περισσεύουν λεφτά για gsync monitor. Άρα τι επιλογές έχω για κάρτες γραφικών αν θέλω να μπορώ να μεταβώ και σε freesync? Αν αυτό είναι fanboyισμός τότε τι να σου πω. Και αν είναι δυνατόν να θέλει κάποιος να πάρει high end gpu και να έχει 550w τροφοδοτικό, προσωπικά μου φαίνεται αστείος λόγος να έχεις 550 ευρώ για 1080 ή Vega και να λες το Vega δεν θα παίζει στο psu μου γιατί είναι μικρό. Δεκτόν αλλά μου φαίνεται γελοίο.
Ειλικρινά το λέω μακάρι η AMD να είχε μεγαλύτερο market share και οι επιλογές να ήταν πιο καλές για όλους, και μακάρι η Nvidia να μην ήταν τόσο γραφική στις τακτικές της και στον τρόπο που λειτουργεί (βλέπε Linux drivers, gsync, titan προιόντα).

 

3 hours ago, tommybertsen said:

Δεν το ξέραμε ότι το thread είναι τσιφλίκι σας. Μπορούν όλοι να γράφουν, αρκεί να κρατάμε ένα επίπεδο, και αν ξεφεύγουμε κάπου κάπου, να είναι για καλό σκοπό και με όμορφο τρόπο. Τέτοιου είδους προτάσεις δε θα γίνουν δεκτές από δω και στο εξής.

 

Έχουμε ξεχειλίσει από "αντικειμενικούς" σε αυτό το thread και όσοι έχουν αντίθετη άποψη είναι nvidioπληκτοι. 

 

Μία ακόμη πρόταση αντίστοιχη, και μας χαιρετάτε για πολύ καιρό, είναι η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ προειδοποίηση. Ισχύει για ΟΛΟΥΣ

Δεν είναι φυσιολογικό κάθε μέρα να βομβαρδιζεται το thread με ασάφιες, παραπληροφόρηση και γκρίνιες. Δες πόσα αρνητικά ποστ έχουν γραφτεί και έχουν ξαναγραφτεί για τους ίδιους λόγους από τα ίδια άτομα.... Δεν γράφω συχνά γιατί δεν έχω χρόνο να ψάξω και να μεταφέρω χρήσιμες πληροφορίες για το Vega αλλά με κούρασε να διαβάζω  τα ίδια αρνητικά ποστ καθημερινά γιαυτό και ξέφυγα στον τόνο του ποστ μου. Κάποιοι περιμένουν το Vega σαν την αποκάλυψη των GPU και κάποιοι περιμένουν μια πιο δυνατή κάρτα επιτέλους από την AMD για θέμα ανταγωνισμού και για επιλογή με βάση την οθόνη τους. Καλώς η κακώς έχουν γίνει 2 στρατόπεδα η φάση με τις οθόνες και αυτό όλοι το ξεχνάνε και τα συγκρίνουν όλα σε ένα τσουβάλι.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μια "ερώτηση" (επειδή το διαβάζω ως επιχείρημα): 

Spoiler

 

Όποιος έχει amd κάρτα γραφικών πρέπει να έχει amd free sync και όποιος έχει nvidia πρέπει να έχει gsync για να παίζει τα παιχνίδια??

Θα με δεσμεύει/σει το μόνιτορ για το ποια κάρτα γραφικών θα έχω αλλιώς δεν θα μπορώ να βάλω κάποιο παιχνίδι??

Θα αναβάλλω την αγορά της χ,ψ κάρτας γραφικών για να τη συνδυάσω με το αντίστοιχο μονιτορ!!!

Με free sync monitor που έχω και nvidia κάρτα δεν μπορώ να παίξω τα παιχνίδια?! (σιγά μην δώσω τα extra € που θέλει το gsync @@).

 

 

Όποιο feature στο monitor είναι extra (δωρεάν όπως το free sync) ευπρόσδεκτο, σιγά μην κολλήσω με nvidia/amd, αυτά. 

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να γίνει κατανοητό ότι και οι δύο - Nvidia και AMD - έχουν κι άλλα πράγματα να ασχοληθούν εκτός από τα παιχνίδια και ειδικά η Nvidia.

 

Έχουν ανέβει πολύ οι πωλήσεις τους στο computing και στο AI και δίνουν εκεί περισσότερο βάρος, η AMD τώρα προσπαθεί να μπει πιο δυνατά με την VEGA.

 

Κάνει release λοιπόν άλλες δύο Pro κάρτες στις 13 Σεπτεμβρίου την Radeon Pro WX 9100 στα 2200$ και την ακόμα πιο εξειδικευμένη Vega Radeon Pro SSG με 2 ΤΒ (!) on board NAND flash οπότε πάει στα 7000$

 

Τρέχουν τον ίδιο Pro driver με την VEGA Frontier.

 

Θα πρέπει να δούμε την Radeon Pro WX 9100 απέναντι στις Quadro των 2200$

 

http://techreport.com/news/32326/vega-goes-pro-on-the-radeon-pro-wx-9100-and-radeon-pro-ssg

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος devaggos έγραψε:

 Και αν είναι δυνατόν να θέλει κάποιος να πάρει high end gpu και να έχει 550w τροφοδοτικό, προσωπικά μου φαίνεται αστείος λόγος να έχεις 550 ευρώ για 1080 ή Vega και να λες το Vega δεν θα παίζει στο psu μου γιατί είναι μικρό. Δεκτόν αλλά μου φαίνεται γελοίο.

Δεν ειναι μονο το τροφοδοτικο , ειναι η εμμεση αναγκη για καλυτερη υλοποιηση καρτας και ισως νεων ανεμηστιρων εντως του κουτιου . Ακομα και το γεγονος οτι θα αρχισουν ολοι να βγαζουν  custom cooler με 3slot μεγεθος (αν και πιστευω πως οποιος την παιρνει ...θα την βουταει σε νερο)  , ενδεχομενος να τσινισει ορισμενους . (τα blower τα ξεγραφω εντελως ) 

 

 

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, kpetros said:

Δεν ειναι μονο το τροφοδοτικο , ειναι η εμμεση αναγκη για καλυτερη υλοποιηση καρτας και ισως νεων ανεμηστιρων εντως του κουτιου . Ακομα και το γεγονος οτι θα αρχισουν ολοι να βγαζουν  custom cooler με 3slot μεγεθος (αν και πιστευω πως οποιος την παιρνει ...θα την βουταει σε νερο)  , ενδεχομενος να τσινισει ορισμενους . (τα blower τα ξεγραφω εντελως ) 

Γιαυτό υπάρχουν τα reviews για να δούμε τι coolers έχουν και πόση κατανάλωση τραβάνε και αν δημιουργούν προβλήματα. Εγώ απλά σύγκρινα ότι αν διαθέτεις τόσα λεφτά για high end gpu, θεωρητικά και το υπόλοιπο build σου είναι κοντά σε αυτά, αλλα προφανώς μπορεί και να μην συμβαίνει αυτό. 180w δεν είναι τόσα πολλα της 1080 και αν δεν σε ενδιαφέρουν τα υπόλοιπα (sync κλπ.) τότε είναι καλή επιλογή για κάποιον σε αυτή την περίσταση.

 

9 hours ago, billpeppas said:

Πας να βάλεις λογική στα die hard fanboys @giorgos2187 χαράς στην υπομονή σου.
Πρέπει να το δεχτείς αν θες να ζήσεις... η nVIDIA είδε την τρομερή δυναμική του Vega και έριξε τις τιμές.
Και την 1080 Ti οι χαζοί την έβαλαν φθηνότερα από ότι ήθελαν γιατί φοβόντουσαν την Vega :D

 

Τους πειράζουν οι Titan και η Frontier Edition που είναι... jack of all trades, very good at none την βγάζει καθαρή :D

 

Ο άλλος τον πειράζει που η nVIDIA μετά την Titan X έβγαλε την Ti που την περνούσε και μετά την Ti έβγαλε την Titan Xp που την περνούσε και αυτή.
Όχι ρε φίλε!
Επειδή εσύ είσαι κομπλεξικός και δεν μπορείς αν δεν έχεις το κορυφαίο προϊόν για καιρό, να τους πούμε μπάστα! Μην βγάζετε τίποτα καινούργιο για ένα χρόνο για να χαρεί ο Βάγγος και ο κάθε Βάγγος να λέει "έχω την Titan την καλύτερη κάρτα γραφικών" :D

Ο χαρακτηρισμός σου είναι άμεσος και μου κάνει εντύπωση που δεν υπήρξε warning message για το όνομα σου και επειδή βλέπω τι γράφεις καιρό τώρα, δεν έχω καμία διάθεση να μιλήσω μαζί σου. Θα ποστάρω αυτά τα βίντεο για να κρίνει ο καθένας είναι ο Βάγγος είναι κομπλεξικός τελικά.

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, yanni said:

Το Polaris φαίνεται να είναι η αρχιτεκτονική Fiji στα 14nm, ενώ το Vega μια τροποποιημένη αρχιτεκτονική Fiji με στόχο τον υψηλότερο χρονισμό. Το Polaris είναι ο Phenom II στα 32nm που δεν έφτιαξαν ποτέ(αν εξαιρέσουμε τις FM1 APUs), το Vega είναι αντίστοιχα η Bulldozer αρχιτεκτονική. Ειλικρινά το Vega δείχνει για fail και καλά θα κάνουν το Navi να αποτελεί εξέλιξη του Polaris και όχι του Vega και ας έρθει με 1.5GHz συχνότητα λειτουργίας. Το Vega είναι dead end αρχιτεκτονική, όπως ο Pentium 4 και οι Bulldozer, απλά σε GPU υλοποίηση.

Μη φτάνουμε στα άκρα. Η Vega σχεδιάστηκε με στόχο και άλλες αγορές πέρα από gaming. Από ότι καταλαβαίνω αυτό κόστισε πολύ ακριβά σε die space με αποτέλεσμα μεγάλη κατανάλωση κτλ. Αυτό δε σημαίνει ότι η αρχιτεκτονική είναι χειρότερη από του polaris. Ίσως να μην έγιναν αρκετές αλλαγές για να δούμε σοβαρό ανταγωνισμό αλλά σίγουρα έχει θετικά στοιχεία. Θα φανεί πιο καθαρά νομίζω αν κάποια από της υπόλοιπες Vega είναι πιο gaming oriented.

Έγινε επεξεργασία από sir Impecable
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος devaggos έγραψε:

Δεν είναι φυσιολογικό κάθε μέρα να βομβαρδιζεται το thread με ασάφιες παραπληροφόρηση και γκρίνιες. Δες πόσα αρνητικά ποστ έχουν γραφτεί και έχουν ξαναγραφτεί για τους ίδιους λόγους από τα ίδια άτομα....

Επειδή δε συμφωνείτε με κάτι, δε σημαίνει ότι η διαφορετική άποψη από τη δική σας είναι και ασάφεια και παραπληροφόρηση και όλα αυτά τα όμορφα που λέτε κατά καιρούς και κάνουμε τα στραβά μάτια. 

 

Μιλάς για ασάφειες , αλλά το να γράφετε "χαριτολογώντας" πως "σε όποιον δεν αρέσει, να πάρει τα μπογαλάκια του και δρόμο", το βρίσκεις όμορφο, έτσι;

 

 Το καταλαβαίνεις ότι ο τρόπος σας είναι μη αποδεκτός; Ο τόνος σου (και αυτά που παραθέτω) - και όχι μόνο ο δικός σου - δείχνει ότι δε δέχεσαι αρνητική κριτική για την εταιρεία που υποστηρίζεις, τη στιγμή που κάθε άποψη πρέπει να είναι δεκτή (και ας μη την ασπάζεστε)  από τη στιγμή που αυτή εκφράζεται με όμορφο τρόπο. 

Θεμελιώδη πράγματα για το πώς πρέπει να γίνεται μια συζήτηση θα λέμε; Έλεος δηλαδή.

Μη μου πείτε ότι τα λέτε γιατί "αγανακτήσατε με την κακιά nvidia", γιατί θα είναι σαν να απευθύνεστε σε 5χρονα. 

We are not such.

Μία ώρα πριν, το μέλος devaggos έγραψε:

για θέμα ανταγωνισμού

Τα έχουν πει άλλοι, δε θα τα ξαναλέω γι'αυτό το θέμα.

 

Γνώμη μου, έτσι; Μήπως είμαι nvidioπληκτος, πράσινος, μπλε, κίτρινος, και fanboy επειδή δεν μοιραζόμαστε την ίδια λογική για το τι εστί πραγματικά ανταγωνισμός; 

Δε νομίζω. Σέβομαι τις γνώμες όλων. Learn to do the same. :) 

 

Αν θέλετε να τα βλέπετε έτσι , είναι απόλυτο δικαίωμά σας. 

Αυτό που δεν είναι δικαίωμά σας, είναι να υπαγορεύετε το τι θα πει ο καθένας στο εκάστοτε thread, ανάλογα με την προτίμησή σας.

Όσο δεν προσβάλει κάποιος κάποιον άλλο, είναι ελεύθερος να πει τη γνώμη του. Το αν θα φέρει στοιχεία από τη Nasa και από την ίδια την AMD/Nvidia για να τεκμηριώσει τη γνώμη του, είναι άλλο καπέλο, έχει δικαίωμα όμως να την πει. 

 

πριν 44 λεπτά, το μέλος devaggos έγραψε:

Ο χαρακτηρισμός σου είναι άμεσος και μου κάνει εντύπωση που δεν υπήρξε warning message για το όνομα σου και επειδή βλέπω τι γράφεις καιρό τώρα, δεν έχω καμία διάθεση να μιλήσω μαζί σου. Θα ποστάρω αυτά τα βίντεο για να κρίνει ο καθένας είναι ο Βάγγος είναι κομπλεξικός τελικά.

Αν  διάβαζες σωστά, στο post που μου παρέθεσες, έχω κάνει παρατήρηση για ΟΛΟΥΣ. Τι θα αλλάξει αν κάνω παράθεση και στον billpeppas? Τίποτα, γιατί ξέρει πολύ καλά πως όταν λέω όλοι, εννοώ όλοι και είναι και ο ίδιος μέσα.

Είναι κατακριτέοι οι χαρακτηρισμοί, και I made myself CRYSTAL CLEAR.

 

Είπαμε τέλος αυτού του είδους τα post, αν δε το καταλαβαίνετε, θα σταματήσουμε να κοιτάμε λοξά και θα κοιτάξουμε straight between the eyes.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Στα του θέματος, πιστεύω πως ο περισσότερος κόσμος ενδιαφέρεται για τις gaming κάρτες και τις επιδόσεις/τιμή/κατανάλωση αυτών, παρά για τις υπόλοιπες που είναι τελείως διαφορετική κατηγορία, και μία τελείως διαφορετική συζήτηση :) 

 

Επίσης αν το VEGA ερχόταν με αυτές τις επιδόσεις, μείον 50€υρόπουλα από τις πράσινες, πέρσι τέτοιον καιρό, άνετα θα ήμουν κάτοχος. Αλλά έχω οριακό  τροφοδοτικό (ναι, εφόσον θα κοιτούσα την τσέπη μου, θα κοιτούσα τι με συμφέρει overall).

Τότε όμως που πήρα την κάρτα, δεν είχα επιλογές... Δυστυχώς. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η VEGA φτιάχτηκε και για αυτό, το "Project 47"

 

Θα ξεκινήσει λοιπόν να πουλάει κουτιά 20x2U με έναν EPYC 7601 και τέσσερεις (4) Radeon Instinct MI25 (VEGA) με 512 GB RAM και μαζί με το απαραίτητο networking κτλ

 

Η επεξεργαστική ισχύς του μικρού τέρατος είναι 1 PetaFLOP σε FP32 = 1000 TeraFLOP 

 

http://www.tomshardware.com/news/amd-inventec-epyc-server-mi25,35118.html

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος devaggos έγραψε:

Ακριβώς αυτό σου λέω ότι μπορεί εσύ να περιμένεις μια VEGA που θα είναι το πιο High end προϊόν(>1080ti) ενώ εγώ περιμένω ένα VEGA το οποίο θα είναι πιο high end από τις επιλογές που έχω. Ακόμα δεν έχω αποφασίσει αν θα μεταβώ σε μόνιτορ με sync τεχνολογία αλλά σίγουρα δεν μου περισσεύουν λεφτά για gsync monitor. Άρα τι επιλογές έχω για κάρτες γραφικών αν θέλω να μπορώ να μεταβώ και σε freesync? Αν αυτό είναι fanboyισμός τότε τι να σου πω.
Ειλικρινά το λέω μακάρι η AMD να είχε μεγαλύτερο market share και οι επιλογές να ήταν πιο καλές για όλους, και μακάρι η Nvidia να μην ήταν τόσο γραφική στις τακτικές της και στον τρόπο που λειτουργεί (βλέπε Linux drivers, gsync, titan προιόντα).

Μα, δεν διαφωνώ. Προσωπικά, είχα πει ότι και -10/15% να ήταν η vega δεν θα με ενοχλούσε. Ποτέ δεν περίμενα επιδόσεις αντίστοιχες της 1080ti και είχα πει ότι αν συνέβαινε αυτό, θα ήταν μια πολύ ευχάριστη έκπληξη για όλους. Φαίνεται, μέχρι τώρα και εν αναμονή των επίσημων παρουσιάσεων, ότι μπορεί και να είναι ίσα βάρκα ίσα νερά με τη 1080. Αν ισχύει αυτό, τότε υπάρχει το ζήτημα του καθυστερημένου launch, υπερβολικής κατανάλωσης και υψηλών θερμοκρασιών, οπότε, και αυτή είναι η άποψή μου, το τονίζω, θα ήθελα τις τιμές χαμηλότερες. 

Για το θέμα του sync επίσης συμφωνώ. Τα gsync monitor είναι και λίγα και υπερκοστολογημένα. Δεν πρόκειται ν' ασχοληθώ μ' αυτά. Freesync monitor και nvidia/amd (αν μπορείς να πάρεις τη δεύτερη, ώστε να ταιριάξει με την οθόνη, ακόμη καλύτερα) και τέλος.

Δεν μ' ενδιαφέρουν οι εταιρίες, όπως και αν λέγονται. Αν άλλαζα σύστημα τώρα, θα πήγαινα ασυζητητί σε ryzen. Πριν την 970, μου έκανε παρέα για 4 χρόνια μια τιμιότατη (ακόμα πρέπει να υπάρχει κάπου) radeon 6850. Και αν η amd είχε μια σωστή vega, αυτήν θα έπαιρνα. Δεν την έχει, οπότε κοιτάω αλλού. Αυτό δεν σημαίνει ότι αν μελλοντικά βγει κάτι καλό δεν θα το πάρω (εφόσον μπορώ βέβαια). Έτσι πρέπει να λειτουργεί, κατά τη γνώμη μου, ο σωστός καταναλωτής. Τα υπόλοιπα περί vega=δευτέρα παρουσία των καρτών/μετανοείτε άπιστοι/διαδώστε/έρχεται η παγκόσμια κυριαρχία των ερυθρών ταξιαρχιών είναι για fanboys.

Έγινε επεξεργασία από DEADLAZARUS
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος yog-sothoth έγραψε:

Το ότι το VEGA είναι "Too little, too late" μόνο κακό κάνει σε όλους μας. Ας ελπίσουμε να τα αγοράσουν όλα οι miners να βγάλει λεφτά η AMD μήπως και ξαναέχουμε ανταγωνισμό στο μέλλον, γιατί περιμένω την επόμενη Ti να είναι σημαντικά πιο ακριβή, όπως επίσης και οι αντίστοιχες 1060 - 1070 - 1080.  

Το FP16 performance είναι τρομερό, αλλά αν δεν υποστηρίξει TensorFlow, PyTorch, CNTK etc. Θα πάει αχρείαστο.

Τώρα όσον αφορά τα games ίσως δώσει κάποιο πλεονέκτημα σε όσα το χρησιμοποιήσουν αλλά και πάλι όταν μιλάμε για 15% perf increase την 1080Τι δεν την φτάνει. Αν βάλουμε στην ζυγαριά και την κατανάλωση (όχι από θέμα οικονομίας αλλά από θέμα θερμότητας στο δωμάτιο) έχει τρομερό μειονέκτημα σε σχέση με την 180w 1080 (Vega 64 air = 295w).

Η σημαντικότερη τεχνολογία που παρουσίασε η AMD είναι το SSG. Θα δει μεγάλη ανταπόκριση από professionals αλλά μέχρι εκεί. Για gamers είναι άχρηστο προς το παρών.

Τώρα τα fanboys θα μείνουν fanboys, και δεν βλέπω να αλλάζει κάτι στο thread.

Αυτά από κάποιον που οι μόνες nvidia κάρτες ήταν 8800 gts, 970, 1070, ενώ από πλευράς AMD: Graphics Pro Turbo, Rage Fury, 9500 non pro to 9700 mod, x800xtx, 4870, 5870, 7970, r9 290

better late,than never,φανταζεσαι τι θα γινοταν αν δεν εβγαζε τιποτα η amd?ότι εκανε και η ιντελ,στο 512 ποστ μου,το γραφω,αλλα μερικοι διαβαζεται ότι θελετε,η δεν διαβαζεται καθολου το φορουμ.

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, koukoubetses said:

Ιντελ μονοπώλιο θέλατε;ε όχι,ανέκαθεν οι amd ήταν πιο ζεστές και κατανάλωναν περισσότερο,αλλά έπρεπε να μην βγει τίποτα και να έπαιζε μπάλα μόνη της η Nvidia,αυτό προτιμάτε;αυτές τις κάρτες μπορεί να βγάλει κι αυτές βγάζει,οποίος θέλει αγοράζει,οποίος δεν θέλει ας παρει από αλλού,κολλήσατε στα watt πάλι, τουλάχιστον οι τοπ της κάρτα έχει 700 όχι 1000.

@koukoubetses

Τι να σχολιασω δηλαδή σε αυτό το post δεν το κατάλαβα. Ούτε σε προτάσεις χωρισμένο είναι, ούτε κεφαλαία όπου πρέπει. Συνήθως δεν τα κοιτάω αυτά τα post, sorry!

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, sir Impecable said:

Μη φτάνουμε στα άκρα. Η Vega σχεδιάστηκε με στόχο και άλλες αγορές πέρα από gaming. Από ότι καταλαβαίνω αυτό κόστισε πολύ ακριβά σε die space με αποτέλεσμα μεγάλη κατανάλωση κτλ. Αυτό δε σημαίνει ότι η αρχιτεκτονική είναι χειρότερη από του polaris. Ίσως να μην έγιναν αρκετές αλλαγές για να δούμε σοβαρό ανταγωνισμό αλλά σίγουρα έχει θετικά στοιχεία. Θα φανεί πιο καθαρά νομίζω αν κάποια από της υπόλοιπες Vega είναι πιο gaming oriented.

Δεν φτάνω στα άκρα. Δεν σχολιάζω τις compute δυνατότητες του Vega ή ότι άλλο χαρακτηριστικό προστέθηκε, αλλά τις αλλαγές που φαίνεται να έγιναν προκειμένου να κλοκάρει ψηλότερα

 

Από Anandtech

Quote

Talking to AMD’s engineers, what especially surprised me is where the bulk of those transistors went; the single largest consumer of the additional 3.9B transistors was spent on designing the chip to clock much higher than Fiji. Vega 10 can reach 1.7GHz, whereas Fiji couldn’t do much more than 1.05GHz. Additional transistors are needed to add pipeline stages at various points or build in latency hiding mechanisms, as electrons can only move so far on a single clock cycle; this is something we’ve seen in NVIDIA’s Pascal, not to mention countless CPU designs. Still, what it means is that those 3.9B transistors are serving a very important performance purpose: allowing AMD to clock the card high enough to see significant performance gains over Fiji.

 

Η διαφορά μεταξύ AMD και Nvidia, είναι ότι η Nvidia πέτυχε την υψηλή συχνότητα λειτουργίας του Pascal, έναντι του Maxwell, χωρίς να αυξήσει κατανάλωση και χωρίς να χάσει επιδόσεις. Pascal και Maxwell έχουν τις ίδιες επιδόσεις στην ίδια συχνότητα. Το χλευάζαμε τότε αυτό, αλλά η AMD απέδειξε ότι υπάρχουν και χειρότερα. Έχουμε επανάληψη του Phenom II σε Bulldozer.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος yog-sothoth έγραψε:

@koukoubetses

Τι να σχολιασω δηλαδή σε αυτό το post δεν το κατάλαβα. Ούτε σε προτάσεις χωρισμένο είναι, ούτε κεφαλαία όπου πρέπει. Συνήθως δεν τα κοιτάω αυτά τα post, sorry!

Ακριβως!Επαληθευεις το ότι δεν διαβαζεις και δεν απαντας.Το ξαναρωταω,αν η Amd δεν εβγαζε καμια καρτα θα ηταν καλυτερα?Το ότι ο ανταγωνισμος κανει κακο σε ολους μας,δεν το δεχομαι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος koukoubetses έγραψε:

Το ξαναρωταω,αν η Amd δεν εβγαζε καμια καρτα θα ηταν καλυτερα?Το ότι ο ανταγωνισμος κανει κακο σε ολους μας,δεν το δεχομαι.

Αν η AMD έβγαζε κάτι στην ώρα της, θα ήταν καλύτερα ή όχι; Θα ήταν ο ορισμός του ανταγωνισμού ή όχι; 

 

Αυτά τα καταπληκτικά συμπεράσματα (στο bold κομμάτι )από που προκύπτουν; Έχω που έχω λίγα μαλλιά, μη μου πέσουν και αυτά που έμειναν ρε παιδιά :hehe: 

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, koukoubetses said:

Ακριβως!Επαληθευεις το ότι δεν διαβαζεις και δεν απαντας.Το ξαναρωταω,αν η Amd δεν εβγαζε καμια καρτα θα ηταν καλυτερα?Το ότι ο ανταγωνισμος κανει κακο σε ολους μας,δεν το δεχομαι.

Ποιος το δεχεται;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος yog-sothoth έγραψε:

Το ότι το VEGA είναι "Too little, too late" μόνο κακό κάνει σε όλους μας

Αρα?Δεν επρεπε να βγει?τον yog-sothoth ρωτήστε όχι εμενα.

Μπορω να δεχτω ότι δεν γραφω σωστα,ανορθογραφα,κλπ...,ζητω συγνωμη,θα προσπαθήσω να το βελτιωσω.

Παραδέχομαι ότι η Πρασινη,βγαζει πιο δυνατες καρτες,πιο δροσερες και πιο ακριβες όμως.

Μπορω να βγαλω το εικονιδιο του προφιλ μου,ανα πασα στιγμη,για πλακα το εχω βαλει.

Αλλα δεν θα δεχτω ποτε,οτι ο ανταγωνισμος κανει κακο,αυτο που εγινε με τους ryzen πχ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, koukoubetses said:

Αρα?Δεν επρεπε να βγει?τον yog-sothoth ρωτήστε όχι εμενα.

Μπορω να δεχτω ότι δεν γραφω σωστα,ανορθογραφα,κλπ...,ζητω συγνωμη,θα προσπαθήσω να το βελτιωσω.

Παραδέχομαι ότι η Πρασινη,βγαζει πιο δυνατες καρτες,πιο δροσερες και πιο ακριβες όμως.

Μπορω να βγαλω το εικονιδιο του προφιλ μου,ανα πασα στιγμη,για πλακα το εχω βαλει.

Αλλα δεν θα δεχτω ποτε,οτι ο ανταγωνισμος κανει κακο,αυτο που εγινε με τους ryzen πχ.

Προφανώς @koukoubetses δεν κατάλαβες καν τι λέω με την πρότασή μου.

Το Vega έπρεπε να έρθει νωρίτερα και να είναι πιο δυνατό.

Τώρα μπορεί να χάσουμε σαν καταναλωτές γιατί οι Volta μπορεί να έρθουν με υψηλότερες τιμές λόγω μικρού ανταγωνισμού.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος yog-sothoth έγραψε:

Προφανώς @koukoubetses δεν κατάλαβες καν τι λέω με την πρότασή μου.

Το Vega έπρεπε να έρθει νωρίτερα και να είναι πιο δυνατό.

Τώρα μπορεί να χάσουμε σαν καταναλωτές γιατί οι Volta μπορεί να έρθουν με υψηλότερες τιμές λόγω μικρού ανταγωνισμού.

Σε καταλαβα και εχεις απολυτο δικιο,μαζι σου είμαι.Εγω σε ρωταω αν δεν εβγαζε καρτες θα ηταν καλυτερα?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος koukoubetses έγραψε:

Σε καταλαβα και εχεις απολυτο δικιο,μαζι σου είμαι.Εγω σε ρωταω αν δεν εβγαζε καρτες θα ηταν καλυτερα?

 

πριν 42 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Αν η AMD έβγαζε κάτι στην ώρα της, θα ήταν καλύτερα ή όχι; Θα ήταν ο ορισμός του ανταγωνισμού ή όχι; 

 

Σου απαντάω εμμέσως πλην σαφώς, αλλά επιλέγεις να το αγνοήσεις. 

Για να απαντήσω "ευθέως", όχι , δε θα ήταν καλύτερα. Ακόμη και αν ο ανταγωνισμός είναι ελλιπέστατος, είναι καλύτερα να υπάρχουν περισσότερες επιλογές για τον καθένα. Σε λίγο καιρό αν πέσουν λίγο οι τιμές, θα είναι πολύ περισσότερο προσιτή επιλογή.

Σου εξηγώ τι θα ήταν γενικά καλύτερο όμως, ώστε να υπάρχει αληθινός ανταγωνισμός.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.