Jump to content



Περί plasticizer ο λόγος...


psyber

Recommended Posts

Πριν κανα χρόνο, μπήκα στη διαδικασία να καθαρίσω την υδρόψυξη μου. Παρατήρησα ότι στο εσωτερικό των fittings και των σωλήνων καθώς και στο reservoir είχε απλωθεί ομοιόμορφα μία γκρι επιφάνεια η οποία οπτικά θυμιζει τη σκονη όπως κάθεται στις επιφάνειες. Στο εσωτερικό του μπλοκ υπήρχε και εκεί, αλλά δεν ήταν εμφανής στο εσωτερικό του ψυγείου. Ψάχνοντας το ανακάλυψα ότι ήταν το λεγόμενο plasticizer που προέρχεται από τους σωλήνες. Οι σωλήνες που είχα ήταν οι Primochill Advanced LRT και συζητώντας το με γνώστες αλλά και διαβάζοντας σε φορουμ κατάλαβα ότι είχε βγει μία προβληματική φουρνια με σωλήνες που εκδήλωναν το φαινόμενο, παρόλο που υπόσχονταν, στα τεχνικά χαρακτηριστικά τους το αντίθετο.

 

Καθάρισα τα κομμάτια με απιονισμένο νερό και λίγο σαπούνι και σχετικά εύκολα το plasticizer φεύγει. Πήρα καινούριους σωλήνες, πάλι τους Primochill Advanced LRT σε λευκό χρώμα αυτή τη φορά, για αλλαγή, και το υγρό που έβαλα ήταν το διάφανο ΕΚ Εkoolant. Το σύστημα λειτούργησε αρκετό καιρό έτσι και πριν καμιά εβδομάδα το έλυσα για να βάλω καινούρια parts ενόψει αναβάθμισης. Παρατήρησα ότι και στο μπλοκάκι και στα fittings υπηρχε αυτό το ομιχλώδες πράγμα ενώ το εσωτερικό των σωλήνων κιτρίνιζε. Το ίδιο και το υγρό, απο διάφανο είχε γίνει ήπια κίτρινο. Καθάρισα τα fitting και τους σωλήνες με καθαριστικά για πίπα καπνισματος (σαν αυτό: https://www.cigarsgalaxy.gr/index.php?route=product/product&product_id=1367) και ξεπλυνα καλά με απιονισμένο νερό.

 

Θα ήθελα να μου πείτε πως σας φαίνονται τα παραπάνω, αν έχετε να παρατηρήσετε κάτι και να προτεινετε σωλήνες που δεν εκδηλώνουν αυτό το φαινόμενο. Σκέφτομαι τους ek zmt black matte αλλά δεν έχω εμπειρία με αυτούς. Φαίνονται κάπως πιο μαλακοί και αναρωτιέμαι για την εφαρμογή τους στα fittings (monsoon compression). Ακόμα θέλω να μου πείτε πως σας φαίνεται η χρήση απλού απιονισμένου νερού από το σουπερμαρκετ (όχι WFI).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι του αέρα αλλα θυμήθηκα μερικά θέματα που είχα διαβάσει στο forum

Καθαρισμος plasticizer και επιλογη ανεμιστηρα

Μουχλα στο σύστημα w/c

Αποσταγμενο Νερο Για Υδροψυξη

μέχρι εκεί φτάνουνε η γνώσης μου μιας και είμαι παιδί του αέρα καλύτερα να περιμένεις και κανένα παλικάρι του νερού που σίγουρα θα ξέρει περισσότερα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος psyber έγραψε:

Πριν κανα χρόνο, μπήκα στη διαδικασία να καθαρίσω την υδρόψυξη μου. Παρατήρησα ότι στο εσωτερικό των fittings και των σωλήνων καθώς και στο reservoir είχε απλωθεί ομοιόμορφα μία γκρι επιφάνεια η οποία οπτικά θυμιζει τη σκονη όπως κάθεται στις επιφάνειες. Στο εσωτερικό του μπλοκ υπήρχε και εκεί, αλλά δεν ήταν εμφανής στο εσωτερικό του ψυγείου. Ψάχνοντας το ανακάλυψα ότι ήταν το λεγόμενο plasticizer που προέρχεται από τους σωλήνες. Οι σωλήνες που είχα ήταν οι Primochill Advanced LRT και συζητώντας το με γνώστες αλλά και διαβάζοντας σε φορουμ κατάλαβα ότι είχε βγει μία προβληματική φουρνια με σωλήνες που εκδήλωναν το φαινόμενο, παρόλο που υπόσχονταν, στα τεχνικά χαρακτηριστικά τους το αντίθετο.

 

Καθάρισα τα κομμάτια με απιονισμένο νερό και λίγο σαπούνι και σχετικά εύκολα το plasticizer φεύγει. Πήρα καινούριους σωλήνες, πάλι τους Primochill Advanced LRT σε λευκό χρώμα αυτή τη φορά, για αλλαγή, και το υγρό που έβαλα ήταν το διάφανο ΕΚ Εkoolant. Το σύστημα λειτούργησε αρκετό καιρό έτσι και πριν καμιά εβδομάδα το έλυσα για να βάλω καινούρια parts ενόψει αναβάθμισης. Παρατήρησα ότι και στο μπλοκάκι και στα fittings υπηρχε αυτό το ομιχλώδες πράγμα ενώ το εσωτερικό των σωλήνων κιτρίνιζε. Το ίδιο και το υγρό, απο διάφανο είχε γίνει ήπια κίτρινο. Καθάρισα τα fitting και τους σωλήνες με καθαριστικά για πίπα καπνισματος (σαν αυτό: https://www.cigarsgalaxy.gr/index.php?route=product/product&product_id=1367) και ξεπλυνα καλά με απιονισμένο νερό.

 

Θα ήθελα να μου πείτε πως σας φαίνονται τα παραπάνω, αν έχετε να παρατηρήσετε κάτι και να προτεινετε σωλήνες που δεν εκδηλώνουν αυτό το φαινόμενο. Σκέφτομαι τους ek zmt black matte αλλά δεν έχω εμπειρία με αυτούς. Φαίνονται κάπως πιο μαλακοί και αναρωτιέμαι για την εφαρμογή τους στα fittings (monsoon compression). Ακόμα θέλω να μου πείτε πως σας φαίνεται η χρήση απλού απιονισμένου νερού από το σουπερμαρκετ (όχι WFI).

Δεν φταινε οι σωληνες το ψυγειο φταιει. Η φουρνια των advanced lrt που ειχε προβλημα ηταν το 2011-12 οι καινουργιοι δεν εχουν καν plastisizer γιαυτο και ειναι σκληροι σε σχεση με αλλους σωληνες.

Αυτο που σου θολωνει το συστημα ειναι τα καταλοιπα επεξεργασιας χαλκου απο το ψυγειο. Θελει καθαρισμα με mayhems part one η αντιστοιχο το αφηνεις 6-12 ωρες και κουνας καθε τοσο. Δεν θα πιστευεις τι χρωμα θα βγει το νερο μετα ακομα και αν το εχεις "καθαρισει"

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος psyber έγραψε:

οκ για το χρωματισμα του υγρου. το ομιχλωδες υλικο στα fittings και το reservoir?

Δεν ξερω τι εννοεις, αν λες για ενα λευκο χρωμα που πιανει στις ακρες ειναι απο τα προσθετα που βαζουν στα υγρα. 

 

Link to comment
Share on other sites

δεν μιλαω για τις ακρες. φαντάσου την εσωτερικη μερια των φιτινγκς, όπου δηλαδη περναει υγρο να εχει επικαλυφθει από μια στρωση που θυμιζει σκονη αλλά θελει λίγο τριψιμο για να βγει. και το εχω παρατηρησει και με wfi.

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος psyber έγραψε:

δεν μιλαω για τις ακρες. φαντάσου την εσωτερικη μερια των φιτινγκς, όπου δηλαδη περναει υγρο να εχει επικαλυφθει από μια στρωση που θυμιζει σκονη αλλά θελει λίγο τριψιμο για να βγει. και το εχω παρατηρησει και με wfi.

Καθαρισε το ψυγειο με Mayhems part one μετα συνδεσε το κυκλωμα και κανε δυο πλησεις με part 2 οπως ακριβως το λεει. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος psyber έγραψε:

πολυ τοξικο το mayhems. το φοβαμαι να σου πω την αλήθεια.

Γιατι τι θα παθει? 4 ψυγεια εχω φτιαξει με part one και ελαμπαν.

Η υδροψυξη δεν ειναι αστειο θελει δουλεια και να πιανουν τα χερια σου για να κανεις τις μοντιφες που ειναι πιθανο να χρειαστεις αλλα και τις διαδικασιες που πρεπει να γινουν για να μην εχεις παρατραγουδα. 

Αν αρχισουμε τα φοβαμαι δεν κανουμε δουλεια.

Phanteks Noctua Cryorig ειναι εταιριες με πολυ καλες αεροψυκτρες.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Λοιπόν, είμαι σε φάση να αλλάξω fittings και σωλήνες. Θα βάλω το ek zmt tubing και σκέφτομαι να βάλω και κάποιο καλο υγρό για χαμηλή αγωγιμότητα. Παραμένει το θέμα του καθαρισμού βέβαια καθώς ακόμη δεν έχω προμηθευτεί το mayhems. Στη σελίδα του καινούριου της υγρού όμως η Ek λεει ότι δεν ειναι συμβατό με το mayhems blitz. Τι εννοούν; θέλουν απλά να μπουκοτάρουν τη Mayhems ως ανταγωνίστρια ή υπάρχει όντως θέμα; 

 

https://www.ekwb.com/shop/ek-cryofuel-clear-premix-900-ml

 

Έγινε επεξεργασία από psyber
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εχθες που βρηκα λιγο χρονο αποφασισα να κάνω λίγη καθαριότητα και αλλαγές. Άνοιξα cpu block, fittings, pump/res combo και ψυγείο για να τα καθαρίσω επιμελώς. Το μπλοκ και τα ρακόρ προς έκπληξη μου έλαμπαν. ο σωλήνας (primochill advanced lrt) έγινε όπως στις φωτογραφίες παρακάτω. Στο ψυγείο έβαλα ένα διάλυμμα υδροχλωρικού οξέος (κεζαπ) με απιονισμένο νερο και το άφησα να κατσει 4-5 ώρες. όταν το έχυσα είδα ότι εσωτερικά του ψυγείο υπάρχει μία σκούρα προς μαύρη επιφάνεια από την οποία έβγαινε με μπατονέτες μαύρο υγρό. όταν την έξυσα με κάτι πιο σκληρό από κάτω φαίνεται ο χαλκός )ή ορείχαλκος δεν ξέρω τι ακριβώς χρησιμοποιεί η ek σε αυτό το σημείο. Αυτή η μαυρίλα οξείδωση είναι; Υπάρχει περίπτωση να την έκανε το υδροχλωρικό οξύ (το οποίο ήταν διαλύμένο ήδη 1/10 και διέλυσα και εγώ άλλο τόσο). Μήπως υπήρχε απο πριν και δεν το πήρα χαμπάρι; Πλέον ο σωλήνας είναι ek zmt black matte, μιας και είδα και απόειδα από τον primochill. Έβαλα απιονισμένο νερό να τρέχει στη λουπα μπας και βγάλει τίποτα άλλο και βλέπουμε.

IMG_20171231_145502.jpg

IMG_20171231_145503.jpg

  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι προβλημα του σωληνα αυτο, το ψυγειο δεν ειναι καθαρο.

Αυτα ειναι χημικα καταλοιπα απο την επεξεργασια του χαλκου στο ψυγειο μαζι με τα προσθετα που μπαινουν στα υγρα.

 

Ολα τα καινουργια ψυγεια βγαζουν αυτο το πρασινο μπλε χρωμα.

Έγινε επεξεργασία από fatalara
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.