Jump to content



Γιατί δεν συμμετέχουν στο Skroutz μεγάλες αλυσίδες καταστημάτων;


Recommended Posts

Γιατί δεν συμμετέχουν πλέον στο skroutz.gr μεγάλες αλυσίδες καταστημάτων όπως το e-shop.gr , ΠΛΑΙΣΙΟ ,  Public ;

 

Ποια είναι η απόψη σας περί του θέματος?

Έγινε επεξεργασία από spinalgr1990
Link to comment
Share on other sites

Επειδή είχαν μαζέψει τόσες αρνητικές αξιολογήσεις, που το παρατήσανε το άθλημα.

Φαντάζομαι θεώρησαν (και έτσι πρέπει να είναι), οτί δεν έχουν ανάγκη να είναι στο skroutz.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην ξεχνάτε ότι το skroutz χρεώνει και δεν είναι τσάμπα.

Αν θυμάμαι καλά υπάρχει χρέωση ανα link συν ότι θα πρέπει να συνδέσουν την βάση τους με το skroutz το οποίο δεν είναι και το ποιό ευκολο πράγματα.

 

Πχ το Πλαισιο απόσο ξέρω έχει SAP. Και customization για API με το skroutz δεν ξέρω αν έχει, αν δεν έχει έχει extra κόστος σε customization. Συν τις χρεώσεις του Skroutz συν ότι δεν μπορούν να είναι ανταγωνιστικοί στις τιμές με τα μικρά μαγαζιά (λειτουργικά κόστοι, μισθοί, stock αποθήκης, προμηθευτές, εισαγωγείς, μεταφορικά κλπ κλπ.).

 

Δεν είναι τόσο απλό όσο το βλέπετε μερικές φορές κάποιοι.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται συνδεση η βαση με το skroutz. Με xml αρχεια γινεται. 

 

Τα μεγαλα καταστηματα κυριως λογω του οτι ειναι μεγαλα με οτι συνεπαγεται αυτο δεν μπορουν να ανταγωνιστουν τιμολογιακα αυτους που δεν προμηθευονται τα προιοντα απο τα επισημα καναλια πωλησης.  Οποτε και δεν υπαρχει λογος να κοντατοχτυπιουνται στο Skroutz για το τπτ.

 

Επισης ειναι και λιγακι δυσκολοτερο να παρακολουθησει καποιος ανταγωνιστης τις τιμες σου. Παλαιοτερα βολταροντας στο Skroutz και χωρις να μπεις  καν στο site εβλεπες ολες τις τιμες. Τωρα πρεπει να crawlareis. Ας πουμε πιο δυσκολο.

 

Βεβαια υπαρχουν κι αλλοι λογοι οικονομικοι κυριως.  

Link to comment
Share on other sites

 

πριν 8 ώρες, το μέλος virus777 έγραψε:

Επειδή είχαν μαζέψει τόσες αρνητικές αξιολογήσεις, που το παρατήσανε το άθλημα.

Φαντάζομαι θεώρησαν (και έτσι πρέπει να είναι), οτί δεν έχουν ανάγκη να είναι στο skroutz.

 

Θα συμφωνήσω και εγώ απόλυτα μαζί σου. Προσωπικά όσες φορές και εγώ αγόρασα απο μεγάλες αλυσίδες δεν έμεινα καθόλουτ ευχαριστημένος με το after sales support.

Ψαχνοντας στο google βρηκα  ότι ειδικά το ΠΛΑΙΣΙΟ είχε μαζέψει πάρα πολλές αρνητικές αξιολογήσεις και φαίνεται εφόσον έγινε γνωστό σε μεγαλύτερο αγοραστικό κοινό μέσω του σκρουτζ είπε να αποχωρήσει.

 

Θυμάμε και εποχές όμως που ΠΛΑΙΣΙΟ και e-shop.gr ειχαν τις καλύτερες τιμές αλλά ήταν τιμες καρτελ γιατι πουλησαν στην ίδια τιμή.

 

Εικόνα

 

7wm7gsP.png

 

 

Έγινε επεξεργασία από spinalgr1990
Link to comment
Share on other sites

Απλά δεν χρειάζονται το Σκρουτζ.

Πλαίσιο και Public έχουν επιλέξει το κοινό που  απευθύνονται και σε αυτό στοχεύουν επενδύοντας στην ανάλογη διαφήμιση.

Για δε το πλαίσιο που έχει δικό του brand (Turbo•X) προωθεί τα συγκεκριμένα προϊόντα και μάλλον έχει μεγαλύτερο κέρδος.

Το eshop από την άλλη έχει καταστήματα παραλαβής σε μέρη της επαρχίας που δεν έχουν τα άλλα δυο καταστήματα. Η επαρχία δεν είναι Αθήνα και εκεί το eshop πλεονεκτεί γιατί αν κάποιος θέλει να επιλέξει hardware για υπολογιστή και να έχει και συναρμολόγηση είναι μονόδρομος.

Πολλοί επίσης αγοράζουν από τα παραπάνω μαγαζιά είτε επειδή αγνοούν το Skroutz (ναι, έτσι είναι) είτε γιατί δεν ξέρουν να μοντάρουν έναν υπολογιστή και τα παίρνουν όλα από ένα μαγαζί που μπορεί να τους φτιάξει ένα σύστημα.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, trib said:

Δεν χρειαζεται συνδεση η βαση με το skroutz. Με xml αρχεια γινεται. 

 

 

Για να πάρει μια εφαρμογή τις πληροφορίες που έχεις πρέπει κάπως να διαβάσει από την βάση σου. Μπορεί όχι απευθείας αλλά μέσω web services (APIs) πχ SOAP που κάνουν generate σε XML format.

 

Οι περιπτώσεις είναι πολλές όπως αναλύοντε εδώ μέσα. Πάντως το μόνο σίγουρο είναι οτι δεν είναι μόνο ένας ο λόγος.

 

Τώρα γιατί αγοράζουν από Πλαίσιο και e-shop είναι ο καθένας για τους λόγους του. Μακάρι να υπάρχουν όλα τα μαγαζιά γιατί δίνουν εργασία σε κόσμο (με όποιο τρόπο και αν είναι αυτή). Το θέμα είναι να κινείται η αγορά και να μην υπάρχει μονοπώλιο/καρτέλ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, swatoner said:

Για να πάρει μια εφαρμογή τις πληροφορίες που έχεις πρέπει κάπως να διαβάσει από την βάση σου. Μπορεί όχι απευθείας αλλά μέσω web services (APIs) πχ SOAP που κάνουν generate σε XML format.

 

Από τη βάση δεν διαβάζει τίποτα. Ένα xml αρχείο διαβάζει που όπως είπες μετά, γίνεται auto-generate σε ένα προκαθορισμένο url. Είναι πιο εύκολο απ' όσο φαίνεται. 

Link to comment
Share on other sites

Το eshop, εφόσον έχει υποκατάστημα σε περιοχή όπου ισχύει ο μειωμένος φ.π.α., προσφέρει και το πλεονέκτημα της αντίστοιχης μείωσης του φόρου αυτού. π.χ. στη Μυτιλήνη (ισχύει ακόμη ο φ.π.α. 17%, παλαιότερα ήταν 16%), αν πάρω κάτι, και επειδή έχει κατάστημα εδώ το eshop, θα μου έρθει με μειωμένο φ.π.α. Επομένως, κερδίζω στην τελική τιμή μια σημαντική διαφορά.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, trib said:

 

Από τη βάση δεν διαβάζει τίποτα. Ένα xml αρχείο διαβάζει που όπως είπες μετά, γίνεται auto-generate σε ένα προκαθορισμένο url. Είναι πιο εύκολο απ' όσο φαίνεται. 

 

Για τεχνικούς λόγους το συζητάμε βασικά και πραγματικά δεν έχει καμία σχέση με το topic.

Επίσης διόρθωσε με αν κάνω λάθος.

 

Αλλά το xml γίνεται populate από την βάση σου μέσω web service. 

Άρα εν ολίγης γίνεται σύνδεση με την βάση. Το front end είναι xml. 

 

Αν η τεχνολογία που χρησιμοποιείς δεν είναι και ασφαλής μπορεί να εκτελεστεί και SQL query στην βάση σου με ότι αυτό συνεπάγεται.

 

Άρα κυριολεκτικά ανοίγεις πόρτα προς την βάση σου. Ο τρόπος είναι που το κάνει ασφαλή ή όχι. Το αν είναι εύκολο ή όχι είναι σχετικό.

Γιατί όλοι συνήθως χρεισιμοποιούν SOAP για αυτές τις δουλειές, το οποίο όμως δεν κρυπτογραφείτε εύκολα και το SOAP αν θυμάμαι καλά δεν υποστηρίζει by default encyrption. Θέλει custom λύση.

Όλα αυτά κοστίζουν γιατί πρέπει να αφοσιωθούν εργατοώρες.

 

Έγινε επεξεργασία από swatoner
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, swatoner said:

Αλλά το xml γίνεται populate από την βάση σου μέσω web service. 

Άρα εν ολίγης γίνεται σύνδεση με την βάση. Το front end είναι xml. 

 

Όχι :D Είναι ακόμη πιο απλό και το μόνο πράγμα που κοστίζει εργατοώρες είναι η επικοινωνία με το Skroutz γιατί ας πούμε έτυχε μία λαθός τιμή σε 15000 προϊόντα. Για το στήσιμο δεν απαιτείται κάτι το ιδιαίτερο. Έχεις δίκιο όμως, είμαστε off-topic :D 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γατάκια είναι οι μεγάλοι μπροστά στους απατεώνες που πουλάνε μέσα στο σκρουτζ... βλ. Missing Trader Fraud & Carousel Schemes

Ανταγωνίσου τώρα εσύ (μικρό, μεσαίο και μεγάλο ηλ.κατάστημα) που ο άλλος έχει ένα περιθώριο 24% (το ΦΠΑ) να σε παίξει και να στρεβλώσει την αγορά, και μετά νομίζει ο κοσμάκης ότι οι «μεγάλοι» ή τα συνοικιακά μαγαζάκια τους κλέβουν...

 

Google: "Απάτη με τον ΦΠΑ μέσω διαδικτυακών καταστημάτων"

Google: "κυκλική απάτη με τον ΦΠΑ"

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι είναι θέμα ERP προγράμματος. Και ο Κωτσόβολος και το Mediamarkt και το you.gr μια χαρά ERP έχουν και έχουν επιλέξει να είναι στο skroutz. Για να μη πω για το PC1 που είναι παρακλάδι του eshop.gr.

 

Νομίζω ότι για κάποιους είναι θέμα χρεώσεων του skroutz και για κάποιους άλλους θέμα της τιμολογιακής και marketing επιλογής που έχουν επιλέξει να έχουν.

 

Προσωπικά όταν πρόκειται για μικροαγορές, προτιμώ το eshop και το public μιας και έχουν φυσικά καταστήματα στην πόλη μου οπότε γλιτώνω τα μεταφορικά. Και τα δύο καταστήματα είναι 5 λεπτά από το σπίτι μου. Επίσης εδώ και κάποιο καιρό το you.gr έχει δωρεάν παράδοση στα καταστήματα της Shell που έχουν ACS Smartpoint.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Λογικά θα έχει να κάνει με καθυστερήσεις στις παραδόσεις προϊόντων. Καθυστερεί κάτι να πάει στον πελάτη και τρώει την αρνητική το Public.

 

Αλλά φταίνε και τα ίδια τα καταστήματα. Έχω κάνει παραγγελία από τον Γερμανό με αποστολή στο σπίτι μου, διότι δεν έχω όρεξη να πηγαίνω να στήνομαι έξω από το μαγαζί. Και βλέπω ειδοποίηση ότι αυτή θα έρθει με τα ΕΛΤΑ και όχι με μεταφορέα της Γερμανός. Αν σκάσει ειδοποίηση από τα ΕΛΤΑ να πάω να την παραλάβω από υποκατάστημα, την αρνητική η Γερμανός δεν την γλυτώνει αν είναι στο Skroutz ή το BestPrice.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πιστέυω είναι λίγο διαφορετική η οπτική γωνία.

Το να είναι το Πλαίσιο, ο Κωτσόβολος και το Media Markt στο skroutz, δίνει κύρος στο skroutz.

Αντίθετα ένα συνοικιακό μαγαζί, κερδίζει από το να είναι στο skroutz (αναγνωρισιμότητα, δυνατότητα πολιτικής με κράχτες παραεισαγωγής κλπ.).

Το να δεχθεί το Πλαίσιο, ο Κωτσόβολος και το Media Markt να είναι στο skroutz και να βγαίνουν συνέχεια με τη χειρότερη τιμή, χαλάει το όνομά τους.

Υπάρχει και μια άλλη παράμετρος, έστω ότι έχεις πάρει κάτι με 10 χρόνια εγγύηση. Σε 10 χρόνια, πόσα από τα μικρά μαγαζιά θα συνεχίσουν να υπάρχουν?

Το skroutz για να συνεχίσει να "ανθίζει" θα πρέπει να κάνει τις κατάλληλες συμφωνίες και να κάνει τα κατάλληλα κόλπα (π.χ. να σου δείχνει πρώτα combined buy+shipping τιμή ώστε να ευνοεί τους μεγάλους με τα δωρεάν μεταφορικά) ώστε να διασφαλίσει τις συνεργασίες με τους μεγάλους.

 

Link to comment
Share on other sites

On 20/12/2020 at 10:39 ΠΜ, το μέλος yanni έγραψε:

Λογικά θα έχει να κάνει με καθυστερήσεις στις παραδόσεις προϊόντων. Καθυστερεί κάτι να πάει στον πελάτη και τρώει την αρνητική το Public.

 

Αλλά φταίνε και τα ίδια τα καταστήματα. Έχω κάνει παραγγελία από τον Γερμανό με αποστολή στο σπίτι μου, διότι δεν έχω όρεξη να πηγαίνω να στήνομαι έξω από το μαγαζί. Και βλέπω ειδοποίηση ότι αυτή θα έρθει με τα ΕΛΤΑ και όχι με μεταφορέα της Γερμανός. Αν σκάσει ειδοποίηση από τα ΕΛΤΑ να πάω να την παραλάβω από υποκατάστημα, την αρνητική η Γερμανός δεν την γλυτώνει αν είναι στο Skroutz ή το BestPrice.

Γιατι? Ειναι υποχρεωμενος ο Γερμανος να εχει δικο του μεταφορεα? Εχεις υπογραψει καποιο συμβολαιο που να λεει με πια μεταφορικη θα ερθει? Εχεις εσυ δικη σου μεταφορικη - κουριερ που συνεργαζεσαι?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.