Jump to content



BATTLEFIELD V


Recommended Posts

Crybabies for the win... Θα χαλασουνε το παιχνιδι με τις μαλακιες τους.

Αν το pc ηταν τελειως ανεξαρτητο με τις κονσολες δεν θα συνεβαινε ποτε κατι τετοιο. Να κανανε τις αλλαγες στις κονσολες μονο που κλαινε ολοι οι αναπηροι...

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

Το νέο spot system δίνει έμφαση στο trend της εποχής που είναι τα voice Channels. Ingame voip - disc - teamspeak etc κάνουν τη διαφορά. Άλλωστε ο τίτλος έκανε promotion σαν teamplay game οπότε οι rambo που μόλις έκαναν spawn είχαν ήδη το μισό χάρτη spotted και τους έτρωγαν, τέλος. Το πρόβλημα δεν πιστεύω ότι είναι το νέο mechanic (φυσικά και θέλει βελτίωση) αλλα η ασχετοσύνη των περισσότερων στον τρόπο που κινούνται. Δεν γίνεται να τρώνε τον διπλανό μου πριν 2" μέσα στο σπίτι και να μην μπω υποψιασμένος. Δεν φταίει αυτός που είναι πίσω απ την πόρτα αλλά εγώ που είμαι άσχετος. Αν βελτιωθεί το visual και βλέπουμε τι γίνεται στα 30+m μέτρα θα είμαστε οκ.

 

 

Επίσης ένα point για τα prone guys είναι πως το ίδιο το game τους δίνει όπλα όπου μόνο ξάπλα σημαδευουν (support) καθώς και κάποια assignments. Ναι υπάρχουν πάρα πολλοί που γράφουν ώρες στο game και θέλουν να πάρουν όλη την εμπειρία του παιχνιδιου.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος icy20 έγραψε:

Crybabies for the win... Θα χαλασουνε το παιχνιδι με τις μαλακιες τους.

Αν το pc ηταν τελειως ανεξαρτητο με τις κονσολες δεν θα συνεβαινε ποτε κατι τετοιο. Να κανανε τις αλλαγες στις κονσολες μονο που κλαινε ολοι οι αναπηροι...

Δεν ειναι ετσι μαριε, σε ενα παιχνιδι σαν το bf που εχεις να κανεις με ανοιχτες πιστες αυτο το ttk ειναι απαραδεκτο. Δεν εχει καμια σχεση με το skill του παιχτη, ο αντιπαλος μπορει να βρισκεται οπουδηποτε στις 360 μοιρες που εισαι και καλυπτεις μονο το ενα τριτο σχεδον αν υποθεσουμε οτι εχεις fov 110. Οσο καλος παιχτει και να εισαι ματια ποσω σου δεν εχεις. Δεν εχεις κανενα περιθωριο αντιδρασης ουτε καν να καλυφθεις τις περισσοτερες φορες. 

 

Θυμασαι πως εκανες τις προαλλες; 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, fatalara said:

Δεν ειναι ετσι μαριε, σε ενα παιχνιδι σαν το bf που εχεις να κανεις με ανοιχτες πιστες αυτο το ttk ειναι απαραδεκτο. Δεν εχει καμια σχεση με το skill του παιχτη, ο αντιπαλος μπορει να βρισκεται οπουδηποτε στις 360 μοιρες που εισαι και καλυπτεις μονο το ενα τριτο σχεδον αν υποθεσουμε οτι εχεις fov 110. Οσο καλος παιχτει και να εισαι ματια ποσω σου δεν εχεις. Δεν εχεις κανενα περιθωριο αντιδρασης ουτε καν να καλυφθεις τις περισσοτερες φορες. 

 

Θυμασαι πως εκανες τις προαλλες; 

Θυμαμαι αλλα αν δεν εισαι σε αυτη τη γαμοπιστα δεν τρως τετοια πετσα αν εισαι με ομαδα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

Θυμαμαι αλλα αν δεν εισαι σε αυτη τη γαμοπιστα δεν τρως τετοια πετσα αν εισαι με ομαδα.

Αν αρχισει ο ακροβολισμος στο game τελιωσες σε οτι πιστα και να εισαι.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος panoc έγραψε:

 

Kανεις δεν ειπε κατι τετοιο. Τα εχω πει και παλαιοτερα.

 Ειναι πολυ απλο αυττο που λεω, οσο εχεις οπτικη επαφη με τον αντιπαλο πρεπει να ειναι spotted αν οχι στη squad σου, τουλαχιστον σε οποιον ειναι διπλα σου/κοντα σου. Τι πιο φυσιλολογικο απο αυτο.

Εαν πεθανεις απο καποιον και εφοσον τον ειδες που ειναι πρεπει αυτοματα να γινεται spotted η θεση του (δε ζηταω να τον ακολουθει το spotting, αυτο ειναι τραγκικο), αν οχι στη squad σου, τουλαχιστον σε οποιον ειναι διπλα σου/κοντα σου. Τι πιο φυσιλολογικο απο αυτο. Δηλαδη σου περνας απο πορτα σε περιμενει ξαπλωμενο μογκολο το βλεπεις σε βλεπει σε ξαπλωνει πριν πεις κιχ και αυτος που ερχετε 4 μετρα πισω σου και καλα δεν εχει ιδεα τι εγινε μολις μπροστα του; Εγκεφαλο κοτοπουλου εχουμε ;

 Όσο είσαι κοντά, ας γίνεται spot η περιοχή σε όποιον από την ομαδα είναι κοντά. "Κάποιος μου ρίχνει μέσα από αυτό το δωματιο" και όχι "κάποιος μου ρίχνει μέσα από αυτό το δωματιο και είναι μέσα στην ντουλάπα απέναντι από το κρεββάτι που ενδιάμεσα υπάρχει ένα κομοδίνο". Υπάρχει τεράστια διαφορά.

 

Για την τελευταία ερώτηση τώρα. 4 μέτρα μπροστά σου γίνεται ένας σκοτωμος. Δεν το είδες; Στραβος εισαι; Δηλαδή συνεχίζεις και τρέχεις ακαθεκτος,; Δε φυλάγεσαι; Δεν κρύβεσαι πίσω από κατι; Δε γυρνάς προς τα πίσω; Δεν πετάς μια χειρομπομπιδα; Ε αν θες να τρέχεις σαν ακέφαλο κοτόπουλο και έχεις και την απαίτηση να τους τρως κι όλους, μάλλον τον ανάλογο εγκέφαλο θα έχεις. 

 

Όσο για το "μογγολα"... Όλοι μογγολα είμαστε έτσι όπως χρησιμοποιείται ο όρος τελικά. Μογγολα αυτοί που ξαπλωνουνε, μογγολα αυτοί που σναιπεριαζουνε από τον διπλανό χάρτη, μογγολα αυτοί που κάνουν λίγο απ' όλα... Ε τι να πω; Αν έχω καταλάβει κάτι από το bf , αυτό είναι ότι υπάρχουν πολλά διαφορετκα είδη παιξίματος και είναι μια πρόκληση το να μάθεις να τα αντίμετωπιζεις όλα. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Να σου δωσω τον ορισμο του μογγολου:

Οποιος απλα abuse-αρει οτιδηποτε αυτο και ΜΟΝΟ αυτο, γιατι μονο ετσι μπορει να σκοτωσει καποιον. Πχ. bomber, prone με machinegun στο 1μ απο τους εχθρους για να μην τον δουν ενω πυροβολανε αλλου , tank, ακινητα sniper στα ακρα του map μονο κτλ κτλ...

Έγινε επεξεργασία από icy20
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

 Όσο είσαι κοντά, ας γίνεται spot η περιοχή σε όποιον από την ομαδα είναι κοντά. "Κάποιος μου ρίχνει μέσα από αυτό το δωματιο" και όχι "κάποιος μου ρίχνει μέσα από αυτό το δωματιο και είναι μέσα στην ντουλάπα απέναντι από το κρεββάτι που ενδιάμεσα υπάρχει ένα κομοδίνο". Υπάρχει τεράστια διαφορά.

Δηλαδη, η διαφορα εφοσον εχω οπτικη επαφη πια ειναι ;

Απο τη στιγμη που τον σποταρα ασχετα εαν τελικα παθανω η οχι δε θα σποταριστει η θεση ; πισω απο τη ντουλαπα απεναντι απο το κρεββατι ; Ε τι θα αλλαξει εαν γινει αυτοματα το "q" γιατι απλα δεν εχεις ttk να το κανεις χειροκινητα?

Έγινε επεξεργασία από panoc
Link to comment
Share on other sites

 

πριν 2 ώρες, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Για την τελευταία ερώτηση τώρα. 4 μέτρα μπροστά σου γίνεται ένας σκοτωμος. Δεν το είδες; Στραβος εισαι; Δηλαδή συνεχίζεις και τρέχεις ακαθεκτος,; Δε φυλάγεσαι; Δεν κρύβεσαι πίσω από κατι; Δε γυρνάς προς τα πίσω; Δεν πετάς μια χειρομπομπιδα; Ε αν θες να τρέχεις σαν ακέφαλο κοτόπουλο και έχεις και την απαίτηση να τους τρως κι όλους, μάλλον τον ανάλογο εγκέφαλο θα έχεις. 

Οχι δεν τον ειδα γιατι εγω κοιταω αριστερα στο παραθυρο, γιατι τρεχω και κοιταω δεξια στη γεφυρα για να καλυψω τα πλευρα μας. Οπως θα εκανα real life δηλαδη, αλλα στο real life θα βασιζομουν στο ακριβεστατο 3d spotting που κανουν τα αυτια μου σε συνδιασμο με τις πληροφοριες απο τις αισθησεις μου (πχ λαμψη πυροβολισμου που αντακλαστηκε στο τειχο απο δεξια) απο τα υπολοιπα μελη της ομαδας μου.

Στο παιχνιδι (το συγκεκριμενο), εχεις μηδεν ορατοτητα, μηδεν 3d ηχο και μονο ενα minimap να παρεις μια ιδεα τι γινεται, εαν παιζεις μονος. Εαν παιζεις με παρεα σε πχ discord, εχεις εχεις μηδεν ορατοτητα, μηδεν 3d ηχο ενα αχρηστο ενα minimap και λιγα δευτερολεπτα να καταλαβεις απο τα λεγομενα της παρεας λεπτομεριες για τη θεση των αντιπαλων.

Οποτε οχι δε τρεχω σαν ακεφαλο κοτοπουλο, ισα ισα το αντιθετο, παιζω στρατηγικα, ειτε αυτο αφορα το τι class Θα βγω στο respawn, μεχρι εαν θα παρω αρμα, αεροπλανο, αντιεροποτικο κλπ. Ο fatalafa και ο rigo με κοροιδευαν στο 1 "Μ@λ@κ@ αυτος χρησιμοποιει καθε μεσο του παιχνιδιου για να κερδισει". Και οχι δεν ειμαι καλος παιχτης, ειμαι μετριος στη καλυτερη.

 

πριν 2 ώρες, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Όσο για το "μογγολα"... Όλοι μογγολα είμαστε έτσι όπως χρησιμοποιείται ο όρος τελικά. Μογγολα αυτοί που ξαπλωνουνε, μογγολα αυτοί που σναιπεριαζουνε από τον διπλανό χάρτη, μογγολα αυτοί που κάνουν λίγο απ' όλα... Ε τι να πω; Αν έχω καταλάβει κάτι από το bf , αυτό είναι ότι υπάρχουν πολλά διαφορετκα είδη παιξίματος και είναι μια πρόκληση το να μάθεις να τα αντίμετωπιζεις όλα. 

Για το μογγολο, σου απαντησε ο Μαριος, αναλυτικοτατα.

 

Μεσα στην ιδια μαχη, στο αεροδρομιο, εφαγα 4-5φορες τον ιδιο παιχτη με support class που ξαπλανωνε στο δεξια διαρομο διπλα απο τη πορτα (απο τη μερια του Α) και περιμενε με το Laser. Σε καποια φαση τον εχασα. Ε τον βργηκα 2-3 φορες στο αστιχτοιχο σημειο της αριστερης μερια του κτηριου. Και δεν ειναι ενας, ειναι τουλαχιστο το 1/3 του πληθυσμου που παιζει το παιχνιδι.

 



Οσον αφορα ενα σχολιο για το εαν κανουν καλο οι κονσολες ή οχι που διαβασα.

Για να το παω ακομα πιο μακρυα , στο warthunder ειχαμε τη δυνατοτητα να βλεπουμε εαν καποιονς επαιζε απο κονσολα ή pc, μαντεψε, 9 στους 10 που ειχαν τετοια συμπεριφορα επαιζαν απο κονσολα (ps4, xbox δεν επαιζε τοτε δε ξερω εαν παιζει τωρα). Κατι που ηταν αδιανοτητο επι σειρα ετων που ειμασταν μονο με pc εγινε κανονας μολις ενωποιηθηκαν οι server κοσνολας - pc.

Δε ξερω τι γινοταν στο bf παλια, η εμπειρια μου ειναι μικρη, καθως ειχα ελαχιστες ωρες στο 2 και αυτες τις 500-600 στο 1. Αλλα δε θα μου λειψουν οι κονσολες σε κανενα παιχνιδι, ας μη βγει αλλο παιχνιδι, απο το να προμοταρω σε 10χρονα με ελλειψη βασικων κυταρων.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος panoc έγραψε:

Δηλαδη, η διαφορα εφοσον εχω οπτικη επαφη πια ειναι ;

Απο τη στιγμη που τον σποταρα ασχετα εαν τελικα παθανω η οχι δε θα σποταριστει η θεση ; πισω απο τη ντουλαπα απεναντι απο το κρεββατι ; Ε τι θα αλλαξει εαν γινει αυτοματα το "q" γιατι απλα δεν εχεις ttk να το κανεις χειροκινητα?

 

Το autospot που αναφερεις ειναι ακυρο για το battlefield ευτυχως. Αν ηταν οποιον βλεπουμε να γινεται autospot τοτε δεν θα ειχε νοημα η καλυψη και απλα να μας εβαζαν σε μια πιστα πεδιαδας να παιζουμε. Το ttk δεν ευθυνεται στην περιπτωση που εχεις εκτεθει και σε τρωει καποιος. Skill - timing - positioning - karma  οπως και να το πουμε ειναι mechanic του game να πατησεις key για το spot θεσης του εχθρου αλλιως οπως ανεφερα και παραπανω υπαρχει το voip για να δωσεις info. To ποσο καλο info θα δωσεις και θα παρεις ειναι ενα απ τα δυνατα στοιχεια του game και χρειαζεται εξασκηση για να φτασει σε καλο επιπεδο να καταλαβαινεις που εννοει η squad σου.  Το game θελει τον τροπο του και δεν σχετιζεται το τι θα εκανες στην πραγματικοτητα με το τι πρεπει να κανεις ingame.

Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος Dr_Nikiforos έγραψε:

 

Το autospot που αναφερεις ειναι ακυρο για το battlefield ευτυχως. Αν ηταν οποιον βλεπουμε να γινεται autospot τοτε δεν θα ειχε νοημα η καλυψη και απλα να μας εβαζαν σε μια πιστα πεδιαδας να παιζουμε. Το ttk δεν ευθυνεται στην περιπτωση που εχεις εκτεθει και σε τρωει καποιος. Skill - timing - positioning - karma  οπως και να το πουμε ειναι mechanic του game να πατησεις key για το spot θεσης του εχθρου αλλιως οπως ανεφερα και παραπανω υπαρχει το voip για να δωσεις info. To ποσο καλο info θα δωσεις και θα παρεις ειναι ενα απ τα δυνατα στοιχεια του game και χρειαζεται εξασκηση για να φτασει σε καλο επιπεδο να καταλαβαινεις που εννοει η squad σου. 

 

 

Αρα οπως ειπα ολη η διαφορα ειναι εαν θα πατησω το q ή οχι. Το κανεις macro στο ποντικι και του μαμας τον αδοξαστο, οπως γινοταν και στο 1. Σιγα το skill.

 

πριν 31 λεπτά, το μέλος Dr_Nikiforos έγραψε:

 

Το game θελει τον τροπο του και δεν σχετιζεται το τι θα εκανες στην πραγματικοτητα με το τι πρεπει να κανεις ingame.

 

Συγνωμη ειναι αστειο. Ε τοτε αφου δε σχετιζεται τι θα εκανες στη πραγματικοτητα τα οπλα να ριχνουν λουλουδια και οι βομβες να βγαζουν κομφετι. Σοβαρα τωρα ; Επειδη δε μας συμφερει/μπορουμε να υλοποιοησουμε κατι ωστε να μοιαζει πιο λογικο/φυσιολογικο τελικα "θελει το τροπο του" ? Μου θυμιζει αυτο που ειπαν οι dev "Μη το αγορασετε". Και ειδαμε το πατο γιατι θελει το τροπο του.

 

Το καλο ειναι οτι σιγα σιγα θα το φτιαξουν, το κακο ειναι οτι οταν τελικα το φτιαξουν θα ειναι να βγει το επομενο και θα αρχισουμε παλι απο την αρχη :p

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος panoc έγραψε:

 

Αρα οπως ειπα ολη η διαφορα ειναι εαν θα πατησω το q ή οχι. Το κανεις macro στο ποντικι και του μαμας τον αδοξαστο, οπως γινοταν και στο 1. Σιγα το skill.

 

Και πολλα αλλα υπαρχουν σε macros. autoaim κλπ. Επειδη υπαρχουν τα cheats πρεπει να μηδενιστουν στο game? Αυτη η διαφορα που αναφερεις κρινει και το αν θα φανε τον συμπαικτη σου η οχι. 

 

 

πριν 10 λεπτά, το μέλος panoc έγραψε:

 

Συγνωμη ειναι αστειο. Ε τοτε αφου δε σχετιζεται τι θα εκανες στη πραγματικοτητα τα οπλα να ριχνουν λουλουδια και οι βομβες να βγαζουν κομφετι. Σοβαρα τωρα ; Επειδη δε μας συμφερει/μπορουμε να υλοποιοησουμε κατι ωστε να μοιαζει πιο λογικο/φυσιολογικο τελικα "θελει το τροπο του" ? Μου θυμιζει αυτο που ειπαν οι dev "Μη το αγορασετε". Και ειδαμε το πατο γιατι θελει το τροπο του.

 

Το καλο ειναι οτι σιγα σιγα θα το φτιαξουν, το κακο ειναι οτι οταν τελικα το φτιαξουν θα ειναι να βγει το επομενο και θα αρχισουμε παλι απο την αρχη :p

 

Eιναι game και καμια σχεση δεν εχει με simulator. Υπαρχει το tarkov και καποια αλλα γι αυτη τη χρηση. Στο bf που μπορεις με μερικα οπλα να φας 3 -5 ατομα - να βγεις και να φας tank η plane με το οβιδοβολο την ιδια στιγμη που σου ριχνει κανονια και σε ξύνει ενω θα επρεπε να σε ειχε κοψει στη μεση δεν μπορουμε να μιλαμε για το τι θα καναμε στην πραγματικοτητα. Το καθε game δινει mechanics οπου πρεπει να τα νιωσει καποιος. Θεωρω οτι οσοι πανε να το παιξουν σαν sim εχουν μειονεκτημα εναντι αυτων που παιζουν το game καθαυτο. Μπορει να κανω λαθος αλλα αυτο εχω δει μεχρι στιγμης με μερικους ακομη που ξερω πως το παιζουν ετσι.

 

Και ναι δυστυχως οταν θα το φτιαξουν θα βγει το επομενο με τα ιδια bugs των προηγουμενων as usual! 

Link to comment
Share on other sites

Το spoting καθως και η εμφανιση εχθρων στο minimap(με διαφορους τροπους) ηταν παντα μερος του BF απο εποχη Bf2142.

To spoting εντως squad (3d και minimap) ειναι απαραιτητο, αν θελουν να το ονομαζουν BF.  Για το spoting σε ολη την ομαδα, οπως και αυτοσποτ στο χαρτη για οποιον δεν φοραει σιγαστηρα, ειναι αλλο θεμα υποκειμενικο. Εγω πχ παντα στα Bf εκανα μεγιστη χρηση του minimap.... εχω πεσει πανω σε εχθρους(ακομα και τανκ) επειδη δεν το ειδα στο χαρτη

 

Link to comment
Share on other sites

Αλλαξε το ttk, πανω απο 3k/d ξαφνικα... Σε σκοτωνε ο καθε αμπαλος που σε βαραγε στα νυχια και τωρα γυριζεις και του τα αδειαζεις στα μουτρα και δεν ξερει τι εγινε.

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω σημερα πρεπει να ειχα average k/d 4-5. Σε 2 map ειχα 7 και στα υπολοιπα 3-4. Σχεδον παντα best squad οπως παντα βεβαια τωρα τελευταια. Τι διαολο κανεις skilled δεν παιζει?

  • Like 1
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος icy20 έγραψε:

Εγω σημερα πρεπει να ειχα average k/d 4-5. Σε 2 map ειχα 7 και στα υπολοιπα 3-4. Σχεδον παντα best squad οπως παντα βεβαια τωρα τελευταια. Τι διαολο κανεις skilled δεν παιζει?

Ειναι που το μικρο ttk οφελει τους καλους παιχτες...

 

@sstav εννοειτε πως οχι.

 

Εριχνε ο καθενας στο γαμο του καραγκιοζη απο τρελες αποστασεις και στα τυφλα μεσα απο καπνους και επερνε kill. Κοιταγες το σκορ του και ηταν αρνητικος. Υπηρχε ενα μοιρασμα στο k/d σπανια εβλεπες να ξεφευγει κανενας.

Χτες πατουσες το tab και τα πραγματα ηταν ξεκαθαρα, υπηρχε διαχωρισμος Men - Boys. Εδω δεν προλαβαινες να καλυφθεις... σου εριχναν ησουν διπλα στο τοιχο και δεν προλαβαινες να μπεις απο πισω... Η απαντηση ηταν οτι ειμαστε crybabies και δεν μπορουσαμε να μαθουμε το game.

Οταν δεν εχεις χρονο αντιδρασης δεν μπορεις να κανεις καμια ενεργεια...αυτο που σου ελεγαν δηλαδη ειναι οτι ετσι ειναι το game κανε μοκο. 

Ασε ρε νουμπακο... πηγαινε στη γωνια καβατζωσου να δεις αν ερχομαι.

 

Έγινε επεξεργασία από fatalara
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.