Jump to content



Recommended Posts

Προσέχετε παρεμπιπτόντως πριν λίγο καιρό -δίμηνο, τρίμηνο δεν θυμάμα ακριβώς- νομίζω είχαν Αμερική ή Γερμανία -επίσης δεν θυμαμαι- κάποιες τροφ. δηλητηριάσεις/μολύνσεις που αποδόθηκαν σε φιστικοβούτυρο. Δεν έδωσα σημασία στην είδηση γιατί δεν το αγοράζω αλλά είχα την εντύπωση ότι ήταν σε μάρκες που προμηθεύουν και στην Αγγλία κι εδώ τα διάφορα λιντλ/τεσκο και παρόμοια.
Αν το αγοράζετε συχνά ψάξτε το λίγο παραπάνω τι είχε γίνει, μήπως κάνω λάθος.

 

47 minutes ago, Dolly said:

δεν το ετρωγα και ξαφνικα εχω βρει ενα μαζοχισμο που το ευχαριστιεμαι αρκετα.

παθαίνω κατά καιρούς τέτοια με διάφορα τρόφιμα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος salde έγραψε:

Κατάλαβες p55; Λερναία Ύδρα το φιστικοβούτυρο. Ένας ένας βγαίνουν στον αφρό. 

 

Δεν πειράζει, αφού τους αρέσει άσε τους.

Μη γίνουμε σαν αυτά που κοροϊδεύουμε,  δηλαδή σαν τους αντικαλημεράκηδες που βγάζουν σπυριά στο άκουσμα μιας λέξης.

 

 

 

πριν 5 λεπτά, το μέλος Simon έγραψε:

Γίνεται της ποπης έξω.. κοπάδια ανθρώπων εν όψει καραντίνας.

 

Πάλι έχουν ρημάξει τα κολόχαρτα όπως τον Μάρτη?

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Dolly said:

To αστειο ειναι οτι για απειρα χρονια (βλεπε φαση μεχρι περσι) δεν το ετρωγα και ξαφνικα εχω βρει ενα μαζοχισμο που το ευχαριστιεμαι αρκετα. Σκετο παντα, χωρις ψωμι, ή οτι αλλο σατανα βαζουν πανω... 

 

 

Ελπιζω να τρως crunchy εκδοση και οχι τπτ φλωρικα smooth...

 

  • Like 2
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Simon έγραψε:

Γίνεται της ποπης έξω.. κοπάδια ανθρώπων εν όψει καραντίνας.

Μακαρόνια μόνο σε προσφορές Black Friday....

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Αρχίσανε πάλι τις μαλακίες και κατεβάσανε όλα τα ράφια?

Αμάν αυτό το κατοχικό σύνδρομο, πρώτα βγαίνει η ψυχή του ανθρώπου και μετά ο κάλος από τον εγκέφαλο.

Δηλαδή αύριο που θέλω να πάω ΣΜ για κάτι ψιλά θα φάω ήττα?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος salde έγραψε:

Προσέχετε παρεμπιπτόντως πριν λίγο καιρό -δίμηνο, τρίμηνο δεν θυμάμα ακριβώς- νομίζω είχαν Αμερική ή Γερμανία -επίσης δεν θυμαμαι- κάποιες τροφ. δηλητηριάσεις/μολύνσεις που αποδόθηκαν σε φιστικοβούτυρο. Δεν έδωσα σημασία στην είδηση γιατί δεν το αγοράζω αλλά είχα την εντύπωση ότι ήταν σε μάρκες που προμηθεύουν και στην Αγγλία κι εδώ τα διάφορα λιντλ/τεσκο και παρόμοια.
Αν το αγοράζετε συχνά ψάξτε το λίγο παραπάνω τι είχε γίνει, μήπως κάνω λάθος.

 

παθαίνω κατά καιρούς τέτοια με διάφορα τρόφιμα.

Τα Ελληνικά φυστικοβούτυρα είναι πιο μαστόρικα από τα Αμερικάνικα. Και πιο γευστικά και πιο υγιεινά.

Έχω πετύχει ένα Κρητικό φυστικοβούτυρο με 99.5% φυστίκι. Το go-to μου βέβαια είναι Χαΐτογλου, που έχει και λίγο φοινικέλαιο...

  • Like 3
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος minast έγραψε:

Έχω πετύχει ένα Κρητικό φυστικοβούτυρο με 99.5% φυστίκι. Το go-to μου βέβαια είναι Χαΐτογλου, που έχει και λίγο φοινικέλαιο...

 

Από δευτέρα μπορεί να μη το βρίσκεις, πέσανε οι λιμασμένοι και σηκώσανε τα πάντα από τα σούπερ μάρκετ.

Μόνο κάτι μπατονέτες και αλουμινόχαρτο αφήσανε οι ξεφτίλες. :hehe:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Dolly έγραψε:

To αστειο ειναι οτι για απειρα χρονια (βλεπε φαση μεχρι περσι) δεν το ετρωγα και ξαφνικα εχω βρει ενα μαζοχισμο που το ευχαριστιεμαι αρκετα. Σκετο παντα, χωρις ψωμι, ή οτι αλλο σατανα βαζουν πανω... 

Βάλε μερέντα πάνω (ή μαρμελάδα) και άσε τους καλημεράκηδες να "μπερδεύονται" :hehe: :p 

  • Like 3
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

ΕΠΙΒΆΛΛΕΤΑΙ crunchy το φυστικοβουτυρο.

 

Προσπαθήστε να είναι όσο πιο καθαρό γίνεται χωρίς πολλά πρόσθετα όπως ζάχαρη και φοινικέλαιο ( ότι χειρότερο αυτός ο συνδυασμός από το κακό στο χειρότερο αυτά τα 2 μαζί )

 

https://natofao.blogspot.com/2012/09/blog-post_27.html?m=1

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

άσε τους καλημεράκηδες να "μπερδεύονται"

Κράζεις ? Θαυμάζεις. :bleh: :hehe:

Όσο και αν ζοχαδιάζεις

τον καλημεράκια δεν τον πλησιάζεις.

  • Like 2
  • Agree 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος UltraB έγραψε:

Και αν δεν σε πάει αίμα τηλεφώνα μας :hehe:

Ρε τρώω τακτικά αυτό που σου λέω σαν πρωινό. Το έχεις μπερδέψει με μιλκο και ζαμπονοτυρόπιτα :bleh: 

Δλδ δεν έχεις ακούσει ποτέ βούτυρο και Μερέντα/μαρμελάδα or whatever στο ψωμί; Το ίδιο είναι με το φυστικοβουτυρο, απλά πιο γευστικό ;)

πριν 8 ώρες, το μέλος SpirosKGR έγραψε:

ΕΠΙΒΆΛΛΕΤΑΙ crunchy το φυστικοβουτυρο

Μια χαρά κι αυτό. Αν θέλω crunchy το φτιάχνω ο ίδιος :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Mπαμπινιώτης mode on - Grammar nazi mode on

το φιστίκι ...και όχι το φυστίκι...αρα φιστικοβούτυρο ΄και όχι φυστικοβούτυρο

Spoiler

Η λέξη προέρχεται είτε από την τουρκική fistik είτε από τη μεσαιωνική ελληνική λέξη πιστάκιον.

Σε κάθε περίπτωση όμως η σωστή γραφή είναι με -ι-, φιστίκι και όχι φυστίκι που γράφουν αρκετοί. Αν προέρχεται από την τουρκική, η λέξη πρέπει να γραφτεί στην πιο απλή μορφή της (με -ι-). Αν προέρχεται από το πιστάκιον, πάλι η σωστή γραφή είναι με -ι-.
φιστίκι < από την τουρκική λέξη fıstık < ή άμεσα από την περσική ή από τη μεσαιωνική ελληνική λέξη πιστάκιον < πιστάκη < πιθανόν από το περσικό pistah

Mπαμπινιώτης mode off - Grammar nazi mode off

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, tommybertsen said:

Βάλε μερέντα πάνω (ή μαρμελάδα) και άσε τους καλημεράκηδες να "μπερδεύονται" :hehe: :p 

 

Νταξ 2 φρυγανισμενες φετες ψωμι, κραντσυ φυστικοβουτυρο και μαρμελαδα γ@μει

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.