Jump to content



Recommended Posts

Παραλίγο να μείνω χωρίς υπολογιστή (της υπογραφής) στο σπίτι.

Σήμερα, ξημερώματα έκανε 2 διακοπές ρεύματος. Μία στις 5μιση περίπου και μία στις 6 περίπου. Τις κατάλαβα και τις 2 λίγα λεπτά αφότου ήρθε το ρεύμα. Μετά τη δεύτερη, έκλεισα το διακόπτη του τροφοδοτικού του υπολογιστή, προληπτικά.

Σήμερα, μετά τη δουλειά, δεν άνοιξα υπολογιστή, πήγα κατ' ευθείαν στο Home cinema και είδα ταινία. Πριν λίγα λεπτά ήρθα στο δωμάτιο να τον ανοίξω, αλλά δε έπαιρνε μπροστά. Δοκίμασα 5-6 φορές, τζίφος.

Τελικά, μετά από καμιά δεκαριά φορές ανοιγοκλείσιμο του διακόπτη του τροφοδοτικού, ξεκίνησε.

Υποψιάζομαι γηρασμένους πυκνωτές κάπου, είτε στη μητρική, είτε στο τροφοδοτικό γιατί είναι 10-12 χρονών το καθένα...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος PetrosD έγραψε:

Παραλίγο να μείνω χωρίς υπολογιστή (της υπογραφής) στο σπίτι.

Σήμερα, ξημερώματα έκανε 2 διακοπές ρεύματος. Μία στις 5μιση περίπου και μία στις 6 περίπου. Τις κατάλαβα και τις 2 λίγα λεπτά αφότου ήρθε το ρεύμα. Μετά τη δεύτερη, έκλεισα το διακόπτη του τροφοδοτικού του υπολογιστή, προληπτικά.

Σήμερα, μετά τη δουλειά, δεν άνοιξα υπολογιστή, πήγα κατ' ευθείαν στο Home cinema και είδα ταινία. Πριν λίγα λεπτά ήρθα στο δωμάτιο να τον ανοίξω, αλλά δε έπαιρνε μπροστά. Δοκίμασα 5-6 φορές, τζίφος.

Τελικά, μετά από καμιά δεκαριά φορές ανοιγοκλείσιμο του διακόπτη του τροφοδοτικού, ξεκίνησε.

Υποψιάζομαι γηρασμένους πυκνωτές κάπου, είτε στη μητρική, είτε στο τροφοδοτικό γιατί είναι 10-12 χρονών το καθένα...

 

Ένας κύριος Ryzen στο τηλέφωνο σε ζητάει ;).

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος PetrosD έγραψε:

Παραλίγο να μείνω χωρίς υπολογιστή (της υπογραφής) στο σπίτι.

Σήμερα, ξημερώματα έκανε 2 διακοπές ρεύματος. Μία στις 5μιση περίπου και μία στις 6 περίπου. Τις κατάλαβα και τις 2 λίγα λεπτά αφότου ήρθε το ρεύμα. Μετά τη δεύτερη, έκλεισα το διακόπτη του τροφοδοτικού του υπολογιστή, προληπτικά.

Σήμερα, μετά τη δουλειά, δεν άνοιξα υπολογιστή, πήγα κατ' ευθείαν στο Home cinema και είδα ταινία. Πριν λίγα λεπτά ήρθα στο δωμάτιο να τον ανοίξω, αλλά δε έπαιρνε μπροστά. Δοκίμασα 5-6 φορές, τζίφος.

Τελικά, μετά από καμιά δεκαριά φορές ανοιγοκλείσιμο του διακόπτη του τροφοδοτικού, ξεκίνησε.

Υποψιάζομαι γηρασμένους πυκνωτές κάπου, είτε στη μητρική, είτε στο τροφοδοτικό γιατί είναι 10-12 χρονών το καθένα...

 

Και εδώ. Έχω πολύπριζο ασφαλείας (καλό). Δεν νιώθει από διακοπές ρεύματος. Αν θα νιώσει από κάνα κεραυνό, δεν ξέρω, αυτές τις διακοπές με το κουτάλι της έφαγα. :bleh: 

To PC σου μάλλον αποζητάει να... δει τα θυμαράκια. Καλός ο Q9550 πριν 12 χρόνια, τον είχα κι εγώ. Έχω έναν Q9400 στο HTPC. Αλλά μιας και ακόμα "πιάνουν" φράγκα, ρίξε ένα πούλημα και άλλαξε mobo/cpu/ram και PSU. Δεν είναι ότι τα πήρες πρόπερσι...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στην καταιγίδα της περασμένης εβδομάδας το UPS μέτρησε 54 events και συνολικά έμεινα για 18+ ώρες με τάση δικτύου 60-90V. Προφανώς κατεβασμένες ασφάλειες παντού, εκτός από μία διαγνωστική.

 

Και αναβάθμιση να μη σε παίρνει να κάνεις, δες για κάνα UPS...

  • Like 1
  • Haha 1
  • Wow 2
Link to comment
Share on other sites

Μα καλύπτουν τις ανάγκες μου και λειτουργούν!

 

Και στο UPS να τον είχα, πάλι στη διακοπή ρεύματος θα έκλεινα το διακόπτη του UPS για να μη σφυρίζει, οπότε πάλι θα έμενε χωρίς ρεύμα, οπότε πάλι θα άδειαζαν οι πυκνωτές.

Έχω UPS.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

O Γκόμαρ έχει αρχίσει να προετοιμάζει το έδαφος με ύπουλο τρόπο. Πήγε και χώθηκε σε κάτι θρεντς, δήθεν ότι κάνει τεχνικά σχόλια για τις κάρτες, παγίδεψε τον τζιντι να του γράψει «έλεγες άλλα» για να πλασάρει τον κανόνα: δεν έχει σημασία τι έλεγα κάπου, κάποτε, σε μια υποπαράγραφο, ούτε εκχώρησα το δικαίωμα μου να αλλάξω γνώμη όποτε θέλω (παραφράζω, αυτό είναι το πνεύμα). Ρίχνει και κάτι ξεκούδουνα χα και χου, σε πρώτο πληθυντικό «θα αγοράσουμε». Μόλις τα διάβασα, σκέφτηκα να προκαλέσω οποιοδήποτε μέλος να στοιχηματίσουμε ότι ο Γκόμαρ θα χει νέα κάρτα στο πισι του πριν τον Αη Βασίλη. Κάποιος θα τσίμπαγε.

Αν διαβάσει εδώ από πάνω, Πέτα, Μηνά, Μπέρτσεν, κατεβάζω την ημερομηνία πριν του Αγ. Νικολάου.

Το τροφοδοτικό πρόσεχε Πέτρο. Δες την μητρική αλλά πρόσεχε το τροφοδοτικό. Για τροφοδοτικά πολλών ετών απαγορεύεται να μιλάτε. @billpeppas και @Gregorypeg1000 (νομίζω είναι το σωστό όνομα) βρίσκονται ήδη στη λίστα μου για σφαγή έτσι και πάθω καμιά λαχτάρα. Ο τζιντι την γλύτωσε από φιλευσπλαχνία, ταλαιπωρήθηκε αρκετά, δεν του αξίζει να τον σφάξω. Κανονίστε να μπείτε κι άλλοι στην λίστα. Αρχηγούλης και Χόντας, εξαιρούνται ότι κι αν κάνουν, βρίσκονται σε άλλη λίστα, οπότε don't bother to jinx me εσείς οι δυο. 

  • Like 1
  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

Α, κι όποτε κλείνεις διακόπτες Πέτα, δεν θα κλείνεις διακόπτη, θα βγάζεις το καλώδιο από την πρίζα. Ας στο πουν κι άλλοι για σιγουριά, πάντως έτσι κάνω αν βλέπω να μας χτυπούν τα elements ή λείψω για καιρό από το σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.