Jump to content



Recommended Posts

πριν 13 λεπτά, το μέλος Stelios13 έγραψε:

Ρε παληκαρια , εχουν γινει περισσοτεροι εδω μεσα οι πρασινοκοκκινοκιτρινομπλε, [αξιωματουχοι] απο μας τους απλους ,πτωχους πλην τιμιους πληβειους, η ειναι ιδεα μου?????????????:rolleyes:

 

Χαϊλίκια και χλιδές.

Ο καθένας θα έχει και τον προσωπικό του Moderator ή Admin.

πριν 1 λεπτό, το μέλος GFFermari έγραψε:

Γιορταζει κανεις?

 

Φιρί φιρί το πας να σου πούνε 1-0:hehe:

  • Like 1
  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, salde said:

Σωτήρη, αφού λες ότι είναι συχνό να έχουν διαφορετικούς τοίχους από κτίσμα σε κτίσμα, κατά πάσα πιθανότητα σημαίνει ότι έχουν διαφορετική μόνωση. Άραγε αυτό με την μεγάλη απόκλιση έχει όντως μειωμένα έξοδα θέρμανσης σε σχέση με τον ίδιο χώρο με λεπτότερο τοίχο ( = η μικρότερη απόκλιση που λες). Ή θεωρείς ότι οι τοίχοι είναι ίδιοι παντού και κλέβουν στο εσωτερικό;

Εσύ άμα βλέπεις τέτοια θα τους λες «ελάτε Κυψελάρα με διαμερισματάρες 100τμ, τοίχους τσιγαρόχαρτο, ν'ακούς την ανάσα δυο διαμερίσματα πέρα και να σε ζεσταίνει το χνώτο του γείτονα».

 

Με τα λίγα που ξέρω στο θέμα δόμησης, η κάθε χώρα έχει δικό της τρόπο.

Στο βορρά βρίσκεις συχνά σπίτια μέχρι 3-4 ορόφους εξ' ολοκλήρου τουβλόχτιστα, που είναι κατασκευές του 1920-1950. Μετά άρχισε να δουλεύεται πιο πολύ το μπετό.

Σημερινό σπίτι τα τούβλα είναι μόνο διακοσμητικά στο σκελετό από μπετόν ή σίδερο (ή και τα 2 μαζί, σύμμεικτο, παίζει πολύ και αυτό).

 

Ο χοντρός τοίχος είναι σίγουρα πλεονέκτημα στην εξωτερική μόνωση, αλλά όχι αν το συγκρίνεις με μια μοντέρνα τοιχοποιεία από τα συνθετικά υλικά που έχουν.

 

Στην Ελλάδα απ' την άλλη έχουμε σχεδόν παντού την ίδια τεχνοτροπία: σκελετός από μπετόν, διπλό τούβλο στους εξωτερικούς τοίχους, μονό στους εσωτερικούς. Όποιος δεν ακολουθεί αυτή την τεχνοτροπία, έχει πέσει από κάποιο σεισμό (δηλαδή τουβλόχτιστα /πετρόχτιστα κλπ. είανι πολύ πιο εύκολο  να πέσουν). 

 

Σίγουρα για την εποχή τους ήταν πολύ μπροστά τα κτίσματα, αν σκεφτούμε τι είχαμε Αθήνα για το 90% του πληθυσμού το 1930 - πλινθόχτιστες τρώγλες. Αλλά η εποχή τους έχει παρέλθει. Και το πρόβλημα είναι ότι αγοράζεις πλέον ένα διαμέρισμα μιας άλλης εποχής στα 200-300 χιλιάδες ευρώ, όταν προσωπικά δεν θα έδινα ούτε 20. 

 

Τα ελληνικά σπίτια τα αδικείς γιατί δεν έχεις μείνει μάλλον σε παλιό σπίτι στο εξωτερικό. Τα διαμερίσματα που κοροιδεύεις στην κυψέλη με την ανάσα του γείτονα, είναι καλύτερα από τα διαμερίσματα που δεν έχουν καν μπετό ανάμεσα στους ορόφους, οπότε ο από πάνω αλλάζει πλευρό στο κρεββάτι και τον ακούς, ή περπατάει με κάλτσες και τρίζουν τα ξύλα :) Στην Ελλάδα πρέπει να περπατάει με τακούνια για να τον ακούσεις :p  Επίσης αν έκοβε λίγο στους ιδιοκτήτες και έβαζαν σε κάθε ανακαίνιση μια ελαστική μεμβράνη ανάμεσα στο μπετό και στα όποια πλακάκια / λαμινέητ, μετά θα γινόταν μέγαρο μουσικής το σπίτι :p 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, sotiris said:

Τα ελληνικά σπίτια τα αδικείς γιατί δεν έχεις μείνει μάλλον σε παλιό σπίτι στο εξωτερικό.

ναι, έχοντας δει κι ακούσει, χωρίς να έχω ζήσει, συμφωνώ ότι λόγω της σεισμικότητας και κάποιων άλλων παραγόντων, οι πολυκατοικίες που χτίστηκαν στην Αθήνα περίπου από το 1955 κι έπειτα ήταν ακριβότερα κτίσματα από τα περισσότερα δυτικοευρωπαϊκά.

Παλιό ξύλινο σπίτι σε χώρες που αναφέρεις = μεγάλη πίκρα. Αυτή είναι η εντύπωση μου. Κουκλίστικα απ' έξω συχνά -μέχρι να συνηθίσεις οπότε χάνεται και το αισθητικό-, πανούκλα  ποικιλοτρόπως από μέσα. Όμως, στις περισσότερες καταστάσεις που έχω υπόψιν, υπάρχει η δυνατότητα να πας σε καλύτερη κατοικία/περιοχή. Είναι σωστότερα πολεοδομημένες οι χώρες εκείνες.

Δεν κοροϊδεύω την Κυψέλη αφ'υψηλού btw. Και για την δική μου περιοχή τα ίδια και χειρότερα λέω ως προς τα κτίσματα. Είμαι όμως τόσο εμμονικός υπέρ της ιδέας της μονοκατοικίας που ελάχιστες πολυκατοικίες στον κόσμο θα καταφέρουν να μην τις κοροϊδέψω.

300χιλ σε πολυκατοικία προ του 1980, για Κυψέλη/Πατήσια το γράφεις; Δε νομίζω να παίζουν τέτοιες τιμές. Κάτι δεν κατάλαβα.

Θα μας πετάξουν εκτός ΠΟΘ, θα πω ότι εσύ φταις που με παρέσυρες.

Μπονζούρ ΠΟΘ, παρντόν Χοντά'ς.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Θα σου δείξω που έχω μείνει: 

 

12 χρόνια πλ βικτωρίας (τα πρώτα 12 :p )

image.thumb.png.870b66d7c32c97e17c2d08ac8e1c6e27.png

 

13 χρόνια πλ. αμερικής (μέχρι τα 25):

image.png.dd95cefed0721926f0516a3d68f2b78e.png

 

Άλλα 5 χρόνια σε αντίστοιχο πάλι Πλ. Αμερικής (μόνος μου).

 

3 χρόνια στο Birmingham:

Gallery Image 1

 

6 μήνες στο York

1 of 9

 

9 πρώτους μήνες Κοπεγχάγη: 

Tidligere salg på: Frederiksdalsvej 105A st. th.

 

Τώρα Κοπεγχάγη: 

Studieboliger og et moderne stadion på vej i Lyngby | Dit Lyngby

 

Ναι προφανώς κι εμένα μου αρέσει η μονοκατοικία ( γι' αυτό και μένω σε αυτό τώρα και έχω ηρεμήσει - και Αθήνα έχω μείνει σε ήρεμη γειτονιά 3 χρόνια και μου άρεσε :p ), απλά για να βρεις κάτι πρέπει να πας εκτός πόλης.

Οι πόλεις καλώς ή κακώς έχουν πολυκατοικίες.

 

Δυστυχώς στο εξωτερικό, πολλές πολυκατοικίες σου δίνουν την εντύπωση των εργατικών πολυκατοικιών. Και δεν έχω δει λίγες στην καριέρα μου, έχω δει αρκετά κτίρια σε φίλους κλπ. 

 

Αντίθετα στην Ελλάδα, ήταν κάτι που είχε μια νότα πολυτελείας τα 50-60. ΟΚ, σίγουρα υπήρξαν και φτηνές κατασκευές, και σίγουρα ήταν τεράστιο λάθος: 

1. τα υπόγεια

2. το υψούν

 

Αλλά ούτε το 1982 που γεννήθηκα στην ταπεινή Ελλάδα, δεν χρειάστηκε να χρησιμοποιήσω το πλυσταριό στην ταράτσα, είχαμε πλυντήριο.

Στους 9 μήνες Κοπεγχάγη, χρησιμοποιούσα το πλυσταριό στο υπόγειο (δεν είχα πλυντήριο σπίτι), και έδινα 1200 ευρώ ενοίκιο.

 

Οπότε εξωτερικό αναγκαστικά πρέπει να βρεις νεόδμητη πολυκατοικία για να είναι τουλάχιστον στα στάνταρ της Ελλάδας του 80, ή μονοκατοικία, που αν την αγοράσεις τη διαμορφώνεις ( πρέπει όμως να είσαι έτοιμος οτι αν είναι παλιό κτίσμα μπορεί να μην έχει κάν θεμέλια :p ). 

 

Στην Ελλάδα το πρόβλημα είναι κυρίως οι φτηνές κατασκευές από 1-3 ορόφους.

 

Από αυτά που έχω μείνει το πιο εντυπωσιακό ήταν στο York, που ήμουν σαν να μένεις στην Ερμού. Επειδή δεν είχες όροφο από πάνω και από κάτω ήταν βιβλιοπωλείο, δεν είχα ποτέ θόρυβο πλην της γειτνιάζουσας καφετέριας. Όταν πλυμμηρήσαμε όμως το χειμώνα του 2015, πρέπει να πήρε 2 μήνες να στεγνώσει πλήρως :p Αν με ρωτήσεις τώρα, ναι, εννοείται μονοκατοικία. Απλά πρέπει να είσαι προετοιμασμένος για το κόστος (θέρμανση, μετακίνηση κλπ.).

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Rusty_Cookie έγραψε:

Μεραααααά

 

Μέρα, μην αλλάζετε άβαταρ συνεχώς ρε παιδιά, με αποπροσανατολίζει.

 

Αν θέλετε να αλλάξετε άβαταρ, πρώτα κάντε μια αίτηση στον @DEADLAZARUS, πάρτε αριθμό πρωτοκόλλου και όταν το εγκρίνει ο @Seek & Find θα ειδοποιηθείτε.:hehe:

 

 

  • Like 2
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Seek & Find έγραψε:

Οταν τα ποστ σου ειναι περισσοτερα απο τα Ghz της cpu σου..

 

Ανέβασέ τα.

 

ocukForumFBShare.gif
WWW.OVERCLOCKERS.CO.UK

Given all the recent threads in relation to overclocking on the P5K-E and similar I thought I would write a guide to explain the basics to overclocking...

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος p55 έγραψε:

Μέρα, μην αλλάζετε άβαταρ συνεχώς ρε παιδιά, με αποπροσανατολίζει.

 

 

Είχα το ίδιο αβαταρ πάνω απο 5 χρόνια. 

πριν 12 λεπτά, το μέλος Seek & Find έγραψε:

Δικιο εχει το παιδι για τα αβαταρ λιγο ελειψε να καλημερισω τον χοντα α πα πα ?

 

Λόγω του αβατάρ μου? Εχμ τα κοκκινάδια δε τα βλέπεις όταν ποστάρω εγω?

 

 

@honda22 stock the shelves, would you please?

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, p55 said:

μην αλλάζετε άβαταρ συνεχώς ρε παιδιά, με αποπροσανατολίζει.


NAI.Comment approved.

Συν τοις άλλοις προσθέτουν άχθος στις νοητικές και σωματικές αδυναμίες μου, με αποτέλεσμα να χάνω χρόνο μεγαλώνοντας εικόνες μπας και διακρίνω περί τίνος πρόκειται*. Ξέρω ότι είναι άλλη μια κατευθυνόμενη απόπειρα του έντρομου αρχηγού να με οδηγήσει στην αστοχία, έχω το καλύτερο πιστόλι του κόσμου, τον Πέτα. Δεν θα τη γλυτώσει με τέτοια φθηνά κολπάκια το φυτό αρχηγέ. Μην ελπίζεις.

*αναφέρομαι στην περίπτωση Κούκη, όπου στην πρώτη ματιά το σύμβολο για τοξικά/χημικά/ατομικά/όποιο είναι τέλος πάντων στο κράνος μας φάνηκε για Σάντα Κλάους. «τι στην ευχή, εικόνα με τον Σάντα διάλεξε, δεν κολλάει» και δως του να ψάχνουμε την εικόνα μπας και βγάλουμε άκρη.

Σωτήρη, ποιος δρόμος είναι στο πρώτο σου σπίτι; Παίζει να ναι το στενάκι, η Ελπίδος;

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος salde έγραψε:

*αναφέρομαι στην περίπτωση Κούκη, όπου στην πρώτη ματιά το σύμβολο για τοξικά/χημικά/ατομικά/όποιο είναι τέλος πάντων στο κράνος μας φάνηκε για Σάντα Κλάους. «τι στην ευχή, εικόνα με τον Σάντα διάλεξε, δεν κολλάει» και δως του να ψάχνουμε την εικόνα μπας και βγάλουμε άκρη.

 

Aπο gameboy μπαίνεις λαμπ σεβάσμιε, εν ιώ, αδελφέ?

  • Like 1
  • Haha 5
Link to comment
Share on other sites

1920*1200. Δεν φταίει η οθόνη, τα πρώην γερακίσια μάτια μου φταίνε. Παραέχω αντισταθεί στα δου ζευγάρια γυαλιά που χρειάζομαι, δε νομίζω να σηκώνει άλλες αναβολές για πολύ.

είναι πετυχημένο άβαταρ btw, κόβιντ ρηλέητιντ μάλιστα

Έγινε επεξεργασία από salde
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Rusty_Cookie έγραψε:

Εχμ τα κοκκινάδια δε τα βλέπεις όταν ποστάρω εγω

Κοκκινισε ο τοπος πια και παθαινω βερτιγκουντμορνινγκ, δε φταιω εγω ολοι ιδιοι ειστε σαν τους κιτρινους ?

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.