Jump to content



SFF CASES, BUILDS, HARDWARE


DEADLAZARUS

Recommended Posts

Δεν κανω καθολου overclock. Δεν ακουνε πλεον τα παιχνιδια και τοσο.

Το κουτι υποψην ειναι αυτο. Παιρνει τριπλο στο κατω μερος διπλο πισω και τριπλο πανω. Δεν τιθεται θεμα ψυξης, απλα για καποιο λογο τους «χαλασε» το atx τροφοδοτικο.

F672FD04-0607-4AE5-9A5F-00AC1A490D9E.jpeg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. 5 χρόνια , ένα σκονισμένο merlin SM8 και μια ατελέσφορη  προσπάθεια υδρόψυξης  αργότερα, με βρήκε το sffpc community στο reddit. Insta-sold.  Η εμπειρία μου ως τώρα ενέχει εμμονικό research μέχρι να ακούσω τιτιβίσματα και διλήμματα τύπου: Να το σπρώξω το merlin ή να το βάλω στο σαλόνι.  Dan A4, Sliger  ή Ncase m1, που λατρεύει και ο Ali;  Όπως και να 'χει - ό,τι και να διαλέξω, το μόνο σίγουρο είναι ότι το sff είναι μονόδρομος. 

 

O Sliger μόλις έβγαλε 2 καινούρια κουτιά, το S610 και το s620 και απ' ότι κατάλαβα έχει  retailer, που κόβει τα κουτιά στη Σλοβακία.

 

Sliger s610/s620

hYoNGC7l.thumb.jpg.ea8b6d44ae10ad22d71cb1ee455e95ce.jpg

έδιτ: πλεονασμός

Έγινε επεξεργασία από Errer
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, kpetros said:

Ολα ιδιο στησιμο , εφοσον εβγαλε η coolermaster το NR200 , ποιος ο λογος να μην το επιλεξει καποιος 

Τέθηκε το ίδιο ερώτημα στον Sliger όταν παρουσίασε τα 2 καινούρια κουτιά που πόσταρα πιο πάνω. Η απάντηση που έδωσε ήταν ότι οι μικροί κατασκευαστές φτιάχνουν enthusiast level hardware: όλο το engineering πάει στη στιβαρότητα του case, το βάρος, airflow, και το customisation.  Ncase τα ίδια, δύο άτομα είναι και προσπαθούνε να καλύψουνε demand καμιά πενταετία τώρα. Την ποιότητα, τα looks, και το customisation που θα πάρεις από μικρούς κατασκευαστές δεν θα τα βρεις ποτέ στην Coolermaster.

 

Όλη η enthusιast σκηνή έτσι είναι όμως. Δε ρωτάς το Ρίκο γιατί πήρε 3090 Kingpin, Τhreadripper και discoram 64GB@5100MHz για να τρέχει benches κάθε μέρα μετά το γραφείο, και μετά να παίζει Crusader Kings II, τον ρωτάς;
 

Υ.Γ. Στην Ευρώπη έρχεται μόνο το 200P απ' όσο έχω δει - αυτό με το tempered glass, γιατί είμαστε όλοι κάγκουρες στο Europe απ' ότι φαίνεται - και oi γέροντες στο r/sffpc έχουν σκαλίσει σε πέτρινες πλάκες το εξής: SFF και TG = πύρινη κόλαση, άρα το 200P είναι για τα σκουπίδια όσο αφορά τα thermals.

 


 

Έγινε επεξεργασία από Errer
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω βλεπω οτι στην coolermaster παιρνεις υποδοχη 3,5mm που μαλλον δεν χωραει στην slinger ? 

Οσο για το γυαλι ....ναι ειναι βλακεια , αλλα με 2 ανεμιστηρια να βαζουν απο κατω και 2 απο πανω να διωχνουν ισως να μην ειναι τοσο χαλια αναλογα το hardware φυσικα, μια ροη αερα θα υπαρχει . 

 

Τωρα για το οτι ειναι μολις 2 ατομα , οκευ... στην περιπτωση του ncase μετα απο τοσο ντορο , τοσα χρονια , επρεπε να εχουν βγαλει τετοιο κερδος που να μπορουσαν να φτιαξουν μια καλυτερη γραμμη παραγωγης . Μαγκες στην coolermaster που κοπιαραν το κουτακι με το 1/4 του κοστους . Γιατι αυτα τα 150ευρο λιγοτερα σημαινουν καλυτερη gpu-cpu . 

 

Στο θεμα της εμφανισης .... γουστα ειναι αυτα 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Errer said:

Δε ρωτάς το Ρίκο γιατί πήρε 3090 Kingpin, Τhreadripper και discoram 64GB@5100MHz για να τρέχει benches κάθε μέρα μετά το γραφείο, και μετά να παίζει Crusader Kings II, τον ρωτάς;

ο Ρίκος δεν πουλάει, ο άλλος προσπαθεί να πουλήσει. Η απάντηση από πωλητή προς υποψήφιο αγοραστή «δεν θα σου απαντήσω αφού δεν ρώτησες τον Ρίκο» δεν ακούγεται τόσο πειστική.
 

33 minutes ago, Errer said:

 όλο το engineering πάει στη στιβαρότητα του case, το βάρος, airflow, και το customisation. 

παρομοίως δεν απαντά στο ερώτημα. Η ερώτηση που του τέθηκε -εδώ από τον kpetros- ήταν στην πραγματικότητα «τι πλεονέκτημα έχει το κουτί που έφτιαξες έναντι του Χ κουτιού». Το αν βάζουν περισσότερο engineering ή περισσότερη μουστάρδα λίγο αφορά τον αγοραστή. Το αποτέλεσμα του περισσότερου engineering αν δεν φαινεται ή δεν υπάρχει, αποτελεί πρόβλημα για τον πωλητή.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, kpetros said:

Εγω βλεπω οτι στην coolermaster παιρνεις υποδοχη 3,5mm που μαλλον δεν χωραει στην slinger ? 

Εννοείς 3.5 slots?  Αν  ναι, ισχύει μέχρι 3 παίρνει το S620, αλλά χωράει NH D15 :D

 

3abGX4P.thumb.jpeg.c5497e1e96da06df3fa4f2de12d1a1f5.jpeg

 

10 minutes ago, salde said:

ο Ρίκος δεν πουλάει, ο άλλος προσπαθεί να πουλήσει. Η απάντηση από πωλητή προς υποψήφιο αγοραστή «δεν θα σου απαντήσω αφού δεν ρώτησες τον Ρίκο» δεν ακούγεται τόσο πειστική.

Με έχασες κάπου στη μέση, δεν έδωσα κάποια απάντηση με το άστοχο παράδειγμα μου ? Αστειευόμουν καλοπροαίρετα.

 

1 hour ago, salde said:

παρομοίως δεν απαντά στο ερώτημα. Η ερώτηση που του τέθηκε -εδώ από τον kpetros- ήταν στην πραγματικότητα «τι πλεονέκτημα έχει το κουτί που έφτιαξες έναντι του Χ κουτιού». Το αν βάζουν περισσότερο engineering ή περισσότερη μουστάρδα λίγο αφορά τον αγοραστή. 

 

 

Νομίζω το απαντά ξεκάθαρα. Το enthusiast level hardware εκεί ποντάρει, στην ποιότητα και το engineering του προϊόντος, και σίγουρα φαίνεται η διαφορά σε cases σαν τα sliger που είναι όλα CNCd αλουμίνιο, πολύ ελαφριά, και fully customisable.

 

2 hours ago, salde said:

Το αποτέλεσμα του περισσότερου engineering αν δεν φαινεται ή δεν υπάρχει, αποτελεί πρόβλημα για τον πωλητή.

 

Για να καταλάβω, αν πάρω κουζίνα από μελαμίνη απ' το καρφούρ ή κουζίνα ξύλινη από μαραγκό που τα κόβει όλα σε CNC, το πρόβλημα είναι του μαραγκού που δεν αναγνωρίζω εγώ το engineering και την ποιότητα;   

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Errer έγραψε:

Εννοείς 3.5 slots?  Αν  ναι, ισχύει μέχρι 3 παίρνει το S620, αλλά χωράει NH D15 :D

 

3abGX4P.thumb.jpeg.c5497e1e96da06df3fa4f2de12d1a1f5.jpeg

 

Με έχασες κάπου στη μέση, δεν έδωσα κάποια απάντηση με το άστοχο παράδειγμα μου ? Αστειευόμουν καλοπροαίρετα.

 

 

Νομίζω το απαντά ξεκάθαρα. Το enthusiast level hardware εκεί ποντάρει, στην ποιότητα και το engineering του προϊόντος, και σίγουρα φαίνεται η διαφορά σε cases σαν τα sliger που είναι όλα CNCd αλουμίνιο, πολύ ελαφριά, και fully customisable.

 

 

Για να καταλάβω, αν πάρω κουζίνα από μελαμίνη απ' το καρφούρ ή κουζίνα ξύλινη από μαραγκό που τα κόβει όλα σε CNC, το πρόβλημα είναι του μαραγκού που δεν αναγνωρίζω εγώ το engineering και την ποιότητα;   

 

 

3,5mm audio jack καλε . Το θεωρω πολυυυυυυ μεγαλο must γιατι καθε βραδυ καφρωνω τα ακουστηκα ?

Γενικα καπως χαθηκε το τοπικ και εχουμε παρεκλινει , αλλα θα κανω μια τελευταια αναρτηση (μαλλον)

Αρχικα οι μικροι μπηκαν στο παιχνιδι και εβγαλαν καλο παραδακι επειδη δεν υπηρχε ανταγωνισμος στην κατηγορια του SFF  ,  το enginnering που ... δεν μπορω να το καταλαβω τι μαγικο εχει ενα κουτι , κομματια μεταλλου που παντρευοντε μεταξυ τους . Προσωπικα πιστευω πως ενα καποιον που ηδη ασχολειται με CNC και γουσταρει τα pc (φυσικα να εχει γνωσεις να βγαλει σχεδια) , δεν θα του ηταν απαγορευτηκα δυσκολο να βγαλει κουτι . (που ακομα και τωρα απουσιαζουν πολλες διαφορετικες ιδδες στην αγορα) 

 

Οσο για το αγαπημενο μας αλουμινιο 

Υπερεκτιμημενο μεχρι αηδιας ....για το βαρος του ? Για την υφη του ? Ετσι και αλλιως ουτε βολτα θα το πηγαινεις , ουτε θα το γλυφεις καθε μερα. 

Εδω οι αλλοι , εχουν το θρασος   να σου πουλανε 1τ.μ πλεξιγκλαςς για 200ευρο  .

Αρα τι να λεμε , απλα η ταριφα ειναι 200-300 για ολα τα custom ακομα και ας ειναι φτιαγμενα απο σκατα . 

Να μην αναφερω οτι ορισμενοι χρεωνουν το pci riser ξεχωριστα .

Η μηπως που πχ στα velka case βαζουν δικο τους τροφοδοτικο . γιατι ? για να μην κανουν το κουτι 2 ποντους πιο φαρδι ? 

 

 

Προσωπικα λατρευω την νοοτροπια του sff αλλα εδω και πολυ καιρο αρνουμε να μπω στο τρυπακι του κουτιου με αποτελεσμα να εχω βιδωμενο ολο το πισι γυμνο πισω απο το γραφειο . Απλα ελπιζω να μπουν οι μεγαλοι και να αρχισουν να αντιγραφουν πετυχημενα σχεδια μπας καιιιιιι .

 

 

Link to comment
Share on other sites

@kpetros

Καταλαβαίνω τις ενστάσεις σου, ωστόσο, με όλη την καλή διάθεση, θα μου επιτρέψεις να σου πω πως πρέπει να πιάσεις ένα true sff case στα χέρια σου για να καταλάβεις περί τίνος πρόκειται.

Αξιόλογη η προσπάθεια της cm, αλλά μιλάμε για εταιρεία mainstream, με budget πολύ μεγαλύτερο σε σύγκριση με αυτό μιας kickstarter company, με τεχνογνωσία κτλ κτλ.

Προφανώς, δεν μετράει μόνο η ποιότητα κατασκευής, διότι, στο τέλος της ημέρας, το κουτί of choise πρέπει να χωράει και 5 ρημαδο-components, ώστε να μην αναγκάζεσαι να σιχτιρίζεις κάθε φορά που θες να διαλέξεις hardware.

Όπως φαίνεται και στα video που έχουν παρατεθεί εδώ, στα περισσότερα από τα sff cases βάζεις ό,τι τραβάει η ψυχή σου.

Ναι, αν θες μόνο air cooling ή μόνο 3 slot κάρτα, θα αναγκαστείς να συμβιβαστείς ή θα πρέπει να επιλέξεις άλλο, από το επιθυμητό, sff case.

Θα πρέπει, ακόμα και τότε, να κάνεις undervolt ή καμιά αλλά ταρζανιά, αλλά ο χώρος που κερδίζεις και η αίσθηση ότι χώρεσες τόσα πράγματα σε τόσο μικρό κουτί σού προκαλούν αισθήματα απέραντης ευχαρίστησης.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

@kpetros

Καταλαβαίνω τις ενστάσεις σου, ωστόσο, με όλη την καλή διάθεση, θα μου επιτρέψεις να σου πω πως πρέπει να πιάσεις ένα true sff case στα χέρια σου για να καταλάβεις περί τίνος πρόκειται.

Αξιόλογη η προσπάθεια της cm, αλλά μιλάμε για εταιρεία mainstream, με budget πολύ μεγαλύτερο σε σύγκριση με αυτό μιας kickstarter company, με τεχνογνωσία κτλ κτλ.

Προφανώς, δεν μετράει μόνο η ποιότητα κατασκευής, διότι, στο τέλος της ημέρας, το κουτί of choise πρέπει να χωράει και 5 ρημαδο-components, ώστε να μην αναγκάζεσαι να σιχτιρίζεις κάθε φορά που θες να διαλέξεις hardware.

Όπως φαίνεται και στα video που έχουν παρατεθεί εδώ, στα περισσότερα από τα sff cases βάζεις ό,τι τραβάει η ψυχή σου.

Ναι, αν θες μόνο air cooling ή μόνο 3 slot κάρτα, θα αναγκαστείς να συμβιβαστείς ή θα πρέπει να επιλέξεις άλλο, από το επιθυμητό, sff case.

Θα πρέπει, ακόμα και τότε, να κάνεις undervolt ή καμιά αλλά ταρζανιά, αλλά ο χώρος που κερδίζεις και η αίσθηση ότι χώρεσες τόσα πράγματα σε τόσο μικρό κουτί σού προκαλούν αισθήματα απέραντης ευχαρίστησης.

 

Ειχα το raijintek metis , μετα πηγα στο evolv shift και ξερω τι παει να πει να σου παιρνει 2 ωρες για να μαζεψεις ενα τοσο μικρο κουτι .

Το ολο θεμα ξεκινησε στο οτι πλεον υπαρχει οικονομικη εναλακτικη εναντι των κουτιων τυπου ncase και επειτα εκανα την παρατηρηση οτι αυτες οι μικρες εταιριες σου πιανουν τον κωλο(πχ riser cables) σε διαφορα σημεια μονο και μονο για να εχουμε να λεμε οτι καποιος εχει ενα σπανιο κουτι , την στιγμη που (παλι παραδειγμα του nr200) με 20$ παραπανω σου δινουν και γυαλι και riser.....

 

 

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, kpetros said:

μονο και μονο για να εχουμε να λεμε οτι καποιος εχει ενα σπανιο κουτι

στην φράση αυτή πέφτεις στο σφάλμα της δίκης προθέσεων. Προσπαθείς να ερμηνεύσεις τα κίνητρα, τι σκεφτόταν, ένα τρίτο πρόσωπο, για ποιο λόγο το αγόρασε. Δεν κρίνεις το Χ κουτί.
Κρίση για το Χ κουτί, το οποίο είναι τελικά εκείνο που ενδιαφέρει εσένα ως αγοραστή, στηρίζεται στα χαρακτηριστικά του κουτιού. Χωρητικότητα, θερμοκρασίες, ευκολία συναρμολόγησης/αποστναρμολόγησης, αντοχή υλικών, αξιοπιστία, ακόμα κι εμφάνιση αν θες (σχήμα, χρώμα). Ο,τιδήποτε θεωρείς εσύ σημαντικό συν ο,τιδήποτε επιβάλλεται από τις απαιτήσεις των εξαρτημάτων.
Με τελικό, ξεχωριστό παράγοντα την τιμή αγοράς/συντήρησης (ένα τέλειο υλικό που θα χρειάζεται καθάρισμα ειδικού τύπου κάθε δυο μέρες, στο τέλος θα στοιχίσει ο κούκος αηδόνι, πρέπει κι αυτό να ληφθεί υπόψιν}

Το γιατί το αγοράζουν άλλοι άνθρωποι, αν το αγοράζω για επίδειξη ή επειδή δεν έχω χώρο ή επειδή είναι ξάδερφός μου ο κατασκευαστής ή επειδή δεν υπήρχε άλλο στο μαγαζί ή επειδή θέλω να ενοχλήσω κάποιον ή επειδή το θεωρώ συλλεκτικό, τελικά θα έπρεπε να σου είναι αδιάφορο. Ούτε σου είναι δυνατόν να το γνωρίζεις καν πολλές φορές. Δεν υπάρχει λόγος να καθορίσεις τις επλογές σου βάσει το πώς σκέπτονται ή πώς νομίζεις ότι σκέπτονται οι υπόλοιποι.

Γενικά μιλώντας, στο DIY όταν ξεφεύγει από λόγους ανάγκης, εύλογο είναι να υπάρχει σε κάποιο βαθμό ένα στοιχείο ικανοποίησης. Δεν είναι έγκλημα, ειδικά για ένα αντικείμενο που βλέπεις μπροστά σου συχνά. Παρόμοιο ισχύει για αρκετά αντικείμενα, από πολυτελή αυτοκίνητα και iphone έως σκάφη αναψυχής και ακίνητα. Δεν προκύπτει αυτομάτως ότι επειδή κάμποσοι άνθρωποι το κάνουν για λόγους επίδειξης τότε όλοι που τα αγοράζουν το κάνουν για τον ίδιο λόγο.

 

 

11 hours ago, Errer said:

Με έχασες κάπου στη μέση, δεν έδωσα κάποια απάντηση με το άστοχο παράδειγμα μου ? Αστειευόμουν καλοπροαίρετα.

ναι φυσικά. Απάντηση έδωσε ο κατασκευαστής. Σε ερώτηση -ίδια- με την ερώτηση που έκανε ο kpetros. «Γιατί να αγοράσω το Α αντί του Β». Εσύ σχολίασες αυτό με το παράδειγμα του Ρίκου. Εκεί επάνω σου είπα ότι τον Ρίκο δεν τον ρωτώ γιατί δεν μου πουλάει κάτι. Τον κατασκευαστή που έρχεται να μου πουλήσει κάτι φυσικά θα τον ρωτήσω. Είναι άλλη κατάσταση, δεν είναι ο Ρίκος.
Κατάλαβα κι ότι αστειεύεσαι ? μην ανησυχείς δεν σε παρεξήγησα σε τίποτα.

 

11 hours ago, Errer said:

Για να καταλάβω, αν πάρω κουζίνα από μελαμίνη απ' το καρφούρ ή κουζίνα ξύλινη από μαραγκό που τα κόβει όλα σε CNC, το πρόβλημα είναι του μαραγκού που δεν αναγνωρίζω εγώ το engineering και την ποιότητα;   

αν ο μαραγκός ενδιαφέρεται να πουλήσει σε σένα, ναι.  Δική του ευθύνη, όφελος, κόπος είναι να σου εξηγήσει ώστε να σε βγάλει από την άγνοια σου. Με απαντήσεις του τύπου «εγώ είμαι μαραγκός» δεν θα πείσει πολλούς «άσχετος». Είμαι άσχετος, δεν αναγνωρίζω τα υλικά, μου φαίνονται όλα ίδια. Είμαι κι υποψήφιος αγοραστής. Ο μαραγκός είναι που βαρύνεται -λογικά ενδιαφέρεται κιόλας- να με πείσει να τον προτιμήσω. «Ξέρεις πελάτη, του Carrefour είναι μελαμίνη, το δικό μου ξύλο, το ξύλο είναι καλύτερο επειδή μπλα μπλα».
Ιδιαιτέρως όταν ο ανταγωνιστής του το carrefour (οκ η coolermaster δεν είναι το carrefour αλλά δεν πειράζει για το παράδειγμα) κάνει ενεργή προσπαθεια να με πείσει πόσο ωραία είναι η μελαμίνη ή το πριονίδι.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος kpetros έγραψε:

 

Ειχα το raijintek metis , μετα πηγα στο evolv shift και ξερω τι παει να πει να σου παιρνει 2 ωρες για να μαζεψεις ενα τοσο μικρο κουτι .

Το ολο θεμα ξεκινησε στο οτι πλεον υπαρχει οικονομικη εναλακτικη εναντι των κουτιων τυπου ncase και επειτα εκανα την παρατηρηση οτι αυτες οι μικρες εταιριες σου πιανουν τον κωλο(πχ riser cables) σε διαφορα σημεια μονο και μονο για να εχουμε να λεμε οτι καποιος εχει ενα σπανιο κουτι , την στιγμη που (παλι παραδειγμα του nr200) με 20$ παραπανω σου δινουν και γυαλι και riser.....

 

 

Δεν συγκρίνεται η ποιότητα κατασκευής ενός ncase m1 ή ενός formd T1 (ενδεικτικές οι αναφορές) με τα κουτιά που αναφέρεις.

Και, πίστεψέ με, δεν αγοράζεις τέτοιο κουτί για να λες ότι έχεις σπάνιο case.

(Πρέπει να) Είναι απολύτως συνειδητή η επιλογή, διότι, αν περιοριστείς στο φαίνεσθαι, θα το βρεις μπροστά σου αργότερα, όταν θα πρέπει να θυσιάσεις τα θέλω σου για να φτιάξεις ένα σωστό build στο κουτί που έχεις επιλέξει.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση στους γνώστες.

 

Τι επιλογες εχω σε τυπου cube κουτι, που να παιρνει κανονικο τροφοδοτικο?

Υπάρχουν και μοντέλα που να παιρνουν και micro atx μητρικες η να υποστηριζουν μεγαλύτερες απο low profile ψυκτρες?

 

Ιδανικά χωρις τζαμι. Προαιρετικα να δεχεται εστω εναν 3.5 δισκο.

 

Έγινε επεξεργασία από Vadergr
Link to comment
Share on other sites

@Vadergr Κοίταξε τα silverstone sugo sg11b/raijintek thetis. Το πρώτο κυρίως.

Υπάρχει και το anidees ai 07 mww.

 

 

Αν και δεν μου αρέσουν τα όρθια κουτιά, από εμφάνιση σκίζει.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Στο καθετο κουτι κερδιζεις παρα πολυ χωρο στο γραφειο .

Αυτην την εκδοση πραγματικα εκατσαν και ασχολιθηκαν , δεν μου αρεσει που πλεον το τροφοδοτικο εχει τετοια θεση αλλα τουλαχιστον φαινεται πως με αυτες τις αλλαγες διορθωσαν τα χαζα ελαττωματα του προηγουμενου . 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.