Jump to content



SFF CASES, BUILDS, HARDWARE


DEADLAZARUS

Recommended Posts

πριν 23 ώρες, το μέλος Vadergr έγραψε:

Μια ερωτηση στους γνώστες.

 

Τι επιλογες εχω σε τυπου cube κουτι, που να παιρνει κανονικο τροφοδοτικο?

Υπάρχουν και μοντέλα που να παιρνουν και micro atx μητρικες η να υποστηριζουν μεγαλύτερες απο low profile ψυκτρες?

 

Ιδανικά χωρις τζαμι. Προαιρετικα να δεχεται εστω εναν 3.5 δισκο.

 

Thermaltake core v21 παλιό βέβαια, αν το βρεις κάπου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, DEADLAZARUS said:

@Vadergr Κοίταξε τα silverstone sugo sg11b/raijintek thetis. Το πρώτο κυρίως.

Υπάρχει και το anidees ai 07 mww.

 

 

Αν και δεν μου αρέσουν τα όρθια κουτιά, από εμφάνιση σκίζει.

 

 

Το ερωτευτηκα το Thetis!

Πανεμορφο και παιρνει μεχρι και atx mobos και μεγαλες ψυκτρες!

 

Αν του προσθεσω/αντικαταστησω και 4 noctuα 140 silent θα ειμαι οκ με 3700x + rtx 3060ti + arctic 34?

 

Ευχαριστώ ολους για τις απαντήσεις

Έγινε επεξεργασία από Vadergr
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λιγες τελευταίες ερωτησούλες μιας και ειμαι ετοιμος για το Thetis

 

  1. Θελω σιγουρα να αγορασω 4χ 120αρηδες ανεμιστηρες για το κουτι. Ο υφισταμενος γραφουν οτι ειναι θορυβώδης. Αν θελήσω να αποφύγω το μεγάλο κόστος των Noctua, θα την βγαλω καθαρή με τους Arctic P12 PWM η τους σντιστοιχους F12? Διαβαζω καλές κριτικές, τοσο στην αποδοση/ψυξη τους, οσο και για τον χαμηλό θορυβο τους. Αν υπάρχουν αλλες επιλογές μου τις λετε εννοείται.
  2. Η επανω εσοχή για τους 2χ120 και η κάτω για τον 1χ120 δεν ερχονται με φίλτρο. Την κατω θα την κανω εξαερισμό, οπότε μικρό το κακό. Για τις δύο επάνω, μπορώ να βάλω καποιο φίλτρο κατω απο την σίτα/επανω απο τους ανεμιστήρες? Υπάρχει καποια ετοιμη λύση για τετοια θέματα η θέλω πατέντα? Φιλτρο απο που αγοράζω?
  3. Κατ'αντιστοιχία με το παραπάνω, αν θελήσω να κλείσω εντελώς την κάτω τρυπα του 1χ120, υπάρχει κατι ετοιμο στην αγορά, η πρέπει να κοψω πχ ενα κομμάτι λαμαρίνας και να το βιδώσω?

 

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Vadergr έγραψε:

Λιγες τελευταίες ερωτησούλες μιας και ειμαι ετοιμος για το Thetis

 

Πρωτου παρεις το κουτι και εφοσον ειχα το metis , οφειλω να σε προετοιμασω για τα εξης :

Το αλουμινιο του ειναι πολυ κακο , σκετη φλουδα και στις γωνιες ισως κοβει .

Το hub επανω , ειναι μουφεξ . Για το usb ψιλοοκευ αλλα αμα βαζεις ακουστηκα , τα βυσματα θα σου χαλασουν . 

Τα σπειρωματα ειναι και αυτα κακα , αν εχεις σκοπο να το φτιαξεις μια φορα και να το ξεχασεις , κομπλε . Αν εχεις σκοπο να το ξεβιδωνεις που και που να εισαι σιγουρο πως θα ξεχειλωσουν . 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kpetros said:

 

Πρωτου παρεις το κουτι και εφοσον ειχα το metis , οφειλω να σε προετοιμασω για τα εξης :

Το αλουμινιο του ειναι πολυ κακο , σκετη φλουδα και στις γωνιες ισως κοβει .

Το hub επανω , ειναι μουφεξ . Για το usb ψιλοοκευ αλλα αμα βαζεις ακουστηκα , τα βυσματα θα σου χαλασουν . 

Τα σπειρωματα ειναι και αυτα κακα , αν εχεις σκοπο να το φτιαξεις μια φορα και να το ξεχασεις , κομπλε . Αν εχεις σκοπο να το ξεβιδωνεις που και που να εισαι σιγουρο πως θα ξεχειλωσουν . 

 

Μας πέθανες τώρα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κλαιν , στο mATX εχεις απειρες επιλογες για κουτια .

Εφοσον θες κυβο , καποτε μου ειχε γυαλισει αυτο , κυριος γιατι το τροφοδοτικο και οι δισκοι εχουν δικο τους χωρο απο πισω . 

Yποθετω θα βγαζει οπτικα καθαρο build .

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, kpetros said:

 

Πρωτου παρεις το κουτι και εφοσον ειχα το metis , οφειλω να σε προετοιμασω για τα εξης :

Το αλουμινιο του ειναι πολυ κακο , σκετη φλουδα και στις γωνιες ισως κοβει .

Το hub επανω , ειναι μουφεξ . Για το usb ψιλοοκευ αλλα αμα βαζεις ακουστηκα , τα βυσματα θα σου χαλασουν . 

Τα σπειρωματα ειναι και αυτα κακα , αν εχεις σκοπο να το φτιαξεις μια φορα και να το ξεχασεις , κομπλε . Αν εχεις σκοπο να το ξεβιδωνεις που και που να εισαι σιγουρο πως θα ξεχειλωσουν . 

 

Τελικά μαλλον θα προχωρήσω με το Thetis.

Ακουστικά δεν συνδέω και για τις USB εχω ετσι και αλλιως 3.1 HUB επανω στο γραφείο.

 

Δεν εχω αλλες επιλογες σε αυτο το κόστος και ογκο/design. Και απο την αλλη, θα μπορώ να κρατήσω τα υφιστάμενα parts μου (mobo,psu, arctic cooler 34)

 

Θα το συνδιάσω και με 4x Arctic P12 Co (τσιγκουνευομαι τις noctua) και λογικά θα εχω και συμπαθές airflow, αλλα και σχετική ησυχία.

 

Σε ποια σπειρώματα αναφερεσαι? Στα πλαινά καπάκια? Θελω να πάρω το classic οποτε αν η φθορά αφορά το πλαινο tempered λογικά δεν θα με αφορά.

 

Πρέπει να προσέξω και κάτι αλλο?

 

Πάλι ευχαριστώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Vadergr έγραψε:

 

Τελικά μαλλον θα προχωρήσω με το Thetis.

Ακουστικά δεν συνδέω και για τις USB εχω ετσι και αλλιως 3.1 HUB επανω στο γραφείο.

 

Δεν εχω αλλες επιλογες σε αυτο το κόστος και ογκο/design. Και απο την αλλη, θα μπορώ να κρατήσω τα υφιστάμενα parts μου (mobo,psu, arctic cooler 34)

 

Θα το συνδιάσω και με 4x Arctic P12 Co (τσιγκουνευομαι τις noctua) και λογικά θα εχω και συμπαθές airflow, αλλα και σχετική ησυχία.

 

Σε ποια σπειρώματα αναφερεσαι? Στα πλαινά καπάκια? Θελω να πάρω το classic οποτε αν η φθορά αφορά το πλαινο tempered λογικά δεν θα με αφορά.

 

Πρέπει να προσέξω και κάτι αλλο?

 

Πάλι ευχαριστώ.

 

1ezA7kW.thumb.jpg.a7fff2e151d7efe92acfa78f08203995.jpg

 

Α ναι , εχω ακομα ενα . Το καλωδιο επεκτασης τροφοδοσιας μου ειχε κοπει εσωτερικα απο την μερια την παροχης . 

Ηταν ο λογος που σουταρα το μετις . 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 10/12/2020 at 10:08 ΠΜ, το μέλος yog-sothoth έγραψε:

Να και το δικό μου το NCASE μετά την αναβάθμιση απο 6700Κ σε 5950Χ.

Επίσης έγινε αντικατάσταση αντλίας - reservoir με Icemancooler Res + DDC 3.25 PWM.

Specs: 
5950X, Aorus B550 ITX, 32GB Crucial Ballistix 3200 C16, Evga FTW GTX 1070, Samsung 960 Pro 1TB, Corsair SF600, EK Supremacy Evo Nickel, HWlabs GTS 240, Icemancooler + DDC, 4x Noctua NF-A12 PWM

 

20201210_095931.thumb.jpg.2bbab891a287f26d4f776a38659cdf06.jpg20201210_095952.thumb.jpg.a0ab8b4a3eeb07a2949a2e19718b62eb.jpg

20201210_100030.jpg

Εισαι κομπλε με το sf600? Εισαι με 1070 βεβαια.

Δεν βρισκω το 750 πουθενα.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, fatalara said:

Δεν βρισκω το 750 πουθενα.


Φαντάζομαι έχεις πάρει είδηση ότι είχαν μια ανάκληση σε αυτό, νωρίτερα εφέτος. Ίσως για αυτό δεν το βρίσκεις, τώρα που κοίταξα το έχει ένας στο ebay (πανάκριβο, δεν συμφέρει να το φέρεις από Καλιφόρνια) που ισχυρίζεται ότι είναι κατασκευασμένο μετά το recall κι ότι δεν είναι από τα κομμάτια που ανακλήθηκαν.

https://amp.reddit.com/r/BuildAPCSalesMeta/comments/guas4u/meta_corsair_sf750_recall_manufactured_between/

https://www.tomshardware.com/news/corsair-recalls-sf-series-platinum-psus-over-failure-concerns


 

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:


Φαντάζομαι έχεις πάρει είδηση ότι είχαν μια ανάκληση σε αυτό, νωρίτερα εφέτος. Ίσως για αυτό δεν το βρίσκεις, τώρα που κοίταξα το έχει ένας στο ebay (πανάκριβο, δεν συμφέρει να το φέρεις από Καλιφόρνια) που ισχυρίζεται ότι είναι κατασκευασμένο μετά το recall κι ότι δεν είναι από τα κομμάτια που ανακλήθηκαν.

https://amp.reddit.com/r/BuildAPCSalesMeta/comments/guas4u/meta_corsair_sf750_recall_manufactured_between/

https://www.tomshardware.com/news/corsair-recalls-sf-series-platinum-psus-over-failure-concerns


 

Το ειδα καταλαθος γιατι μπηκα στην σελιδα της corsair και δεν ειχε το sf750. Πηγα λοιπον και κοιταξα μην εχει γινει discontinued και μου εβγαλε αυτο με την υγρασια.

Το αλλο που ειδα ειναι το silverstone sx700. Φοβαμαι να πεσω πιο κατω, διαβαζω για overheat κλπ. 
Γιαυτο κοιταω για info απο εδω μεσα γιατι εκει εξω το μονο που ξερουν ειναι το update “the drivers mate”

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος fatalara έγραψε:

Το ειδα καταλαθος γιατι μπηκα στην σελιδα της corsair και δεν ειχε το sf750. Πηγα λοιπον και κοιταξα μην εχει γινει discontinued και μου εβγαλε αυτο με την υγρασια.

Το αλλο που ειδα ειναι το silverstone sx700. Φοβαμαι να πεσω πιο κατω, διαβαζω για overheat κλπ. 
Γιαυτο κοιταω για info απο εδω μεσα γιατι εκει εξω το μονο που ξερουν ειναι το update “the drivers mate”

Πήρα το sf750 αρχές Γενάρη. Κοίταξα τον κωδικό στο κουτί και ήμουν από τους τυχερούς.

Edit: 

Επίσης, όσοι έχετε psu της corsair, τη σειρά sf συγκεκριμένα, ρίξτε μια ματιά εδώ:

https://www.anandtech.com/show/15829/corsair-sf-series-psu-recall

Προσωπικά, γλίτωσα το εγκεφαλικό στο τσακ. Το pc το έστησα τον Γενάρη και το τροφοδοτικό ήρθε περί τα τέλη Δεκεμβρίου (ή αρχές Γενάρη). Κοίταξα τον αριθμό, ο οποίος είναι ο 191748xxxx και ησύχασα.

Αυτά είχα γράψει. Οπότε, εάν αγοράσεις το sf750, κάνε τον απαραίτητο έλεγχο.

Έγινε επεξεργασία από DEADLAZARUS
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 12/26/2020 at 2:58 PM, fatalara said:

Εισαι κομπλε με το sf600? Εισαι με 1070 βεβαια.

Δεν βρισκω το 750 πουθενα.

Κομπλέ ήταν. Έχω και το SF750. Απλά το είχα στο άλλο mitx pc Nouvolo Steck. Τωρα τα έκανα τράμπα γιατί χρειάστηκε για μια MSI RTX 3090 Ventus. Το nouvolo ειναι με ryzen 3600 και vega 56.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.