Jump to content



SFF CASES, BUILDS, HARDWARE


DEADLAZARUS

Recommended Posts

Οτιδήποτε αφορά τα λιλιπούτεια κουτάκια μας, νέα, προτάσεις, ιδέες για builds, mods και πληροφορίες για components και συμβατούς συνδυασμούς.

Προφανώς δεν ενδιαφέρονται όλοι για τόσο μικρά enclosures, αλλά η ιδέα ενός μικρού και εξαιρετικά ισχυρού συστήματος -φρονώ ότι- είναι εξόχως δελεαστική.

Παραθέτω ορισμένα από τα κουτιά που κοιτούσα πριν καταλήξω στο ghost s1 (υπάρχουν video για όλα, αναζητήστε τα):

i) ncase m1 v6

ii) sidearm T1 prototype

iii) thor zone mjolnir

iv)velka 3&5

v)circle pro

vi)dan case a4 sfx

vii)kolink rocket

viii)lazer 3d lz7&extended version

ix)cougar qbx

x)streacom da2

xi)skyreach mini

xii)node 202

xiii)louqe ghost s1

Σταματώ εδώ.

@jax7480, @SpirosKGR, @GoMaR (για το καλό?), @tommybertsen, @salde, @karmen1983.

Καλή αρχή.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

με το καλό η συναρμολόγηση!

Επιτρέπεται να είσαι φλύαρος, παίξε μπαλίτσα, γράψε δυο κουβέντες, τι στόχο είχες/έχεις, ποιος ο κύριος λόγος που έκανες την επιλογή των εξαρτημάτων αντί κάποιου ισχυρού συνυποψήφιου, γράψε μας με τρόπο πόσο πήγε το μαλλί συνολικά. Το κουτάκι εκ πρώτης όψεως μου άρεσε.
SFF σε ρόλο desktop replacement (όχι HTPC) είναι το όνειρό μου. Έλπιζα να είναι το επόμενο build μου αλλά βλέπω τα W και τις θερμοκρασίες όσο κατεβαίνουν σε νανόμετρα και με βλέπω να παραμένω με κουτί ουρανοξύστη.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

με το καλό η συναρμολόγηση!

Επιτρέπεται να είσαι φλύαρος, παίξε μπαλίτσα, γράψε δυο κουβέντες, τι στόχο είχες/έχεις, ποιος ο κύριος λόγος που έκανες την επιλογή των εξαρτημάτων αντί κάποιου ισχυρού συνυποψήφιου, γράψε μας με τρόπο πόσο πήγε το μαλλί συνολικά. Το κουτάκι εκ πρώτης όψεως μου άρεσε.
SFF σε ρόλο desktop replacement (όχι HTPC) είναι το όνειρό μου. Έλπιζα να είναι το επόμενο build μου αλλά βλέπω τα W και τις θερμοκρασίες όσο κατεβαίνουν σε νανόμετρα και με βλέπω να παραμένω με κουτί ουρανοξύστη.

Θα υπάρξει εκτενής αναφορά αργότερα. Απλά, θέλω το αποτέλεσμα να είναι αντάξιο των προσδοκιών (φωτογραφίες, θερμοκρασίες, δοκιμές κτλ).

Κοίταξε τα video του optimum tech, αν θέλεις να μάθεις για τις θερμοκρασίες. Θα εκπλαγείς.

 

πριν 4 λεπτά, το μέλος yog-sothoth έγραψε:

Έχω ένα Ncase M1 V5 και ένα Nouvolo Steck, αν θέλει κάποιος να ρωτήσει κάτι. 

Ωραίος. Να κι ένα που ξέχασα. Το steck (φθηνότερη version του ghost s1).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Είχα θέμα με τα sff κ επένδυσα στο Dan case v.2 back then, αλλά λίγο καιρό μετά, δεν άντεξα κ το έδωσα.

Οι λόγοι ήταν κυρίως η σκόνη, οι θερμοκρασίες του επεξεργαστή κ η επεκτασιμότητα. Λίγο ο θόρυβος λόγω του blower αλλά προφανώς η επόμενη κάρτα θα ήταν με κανονικά fan.

 

-η σκόνη δεν αντιμετωπίζεται, νομίζω, σε κανένα sff. Δε μπορείς να βάλεις φίλτρα χωρίς να χαλάσεις την εμφάνιση, με εξαίρεση όσα κουτιά δεν έχουν παράθυρο.

Αυτός ήταν ο λόγος που πήγα στο Η200. Φίλτρα παντού κ ησυχάζεις.

-η επεκτασιμότητα των sff δεν είναι μεγάλο προβλήμα για μένα αφού δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις. Τις ταρζανιες με τα νερά, τα 250 φανς κ τα κοντρολερς τα έκανα λόγω Η200 που τα θέλει η ψυχή του.

Το αναφέρω σαν αρνητικό των sff λόγω των περιορισμένων επιλογών ψύξης του επεξεργαστή.

 

Το Ghost είναι ίσως το μοναδικό sff κ γενικότερα, κουτί που είναι αντικειμενικά ωραίο χωρίς να φέρει παράθυρο ή RGB ή whatever.

3.JPG

1.JPG

2.JPG

4.JPG

Έγινε επεξεργασία από GFFermari
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος GFFermari έγραψε:

Είχα θέμα με τα sff κ επένδυσα στο Dan case v.2 back then, αλλά λίγο καιρό μετά, δεν άντεξα κ το έδωσα.

Οι λόγοι ήταν κυρίως η σκόνη, οι θερμοκρασίες του επεξεργαστή κ η επεκτασιμότητα. Λίγο ο θόρυβος λόγω του blower αλλά προφανώς η επόμενη κάρτα θα ήταν με κανονικά fan.

 

-η σκόνη δεν αντιμετωπίζεται, νομίζω, σε κανένα sff. Δε μπορείς να βάλεις φίλτρα χωρίς να χαλάσεις την εμφάνιση, με εξαίρεση όσα κουτιά δεν έχουν παράθυρο.

Αυτός ήταν ο λόγος που πήγα στο Η200. Φίλτρα παντού κ ησυχάζεις.

-η επεκτασιμότητα των sff δεν είναι μεγάλο προβλήμα για μένα αφού δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις. Τις ταρζανιες με τα νερά, τα 250 φανς κ τα κοντρολερς τα έκανα λόγω Η200 που τα θέλει η ψυχή του.

Το αναφέρω σαν αρνητικό των sff λόγω των περιορισμένων επιλογών ψύξης του επεξεργαστή.

 

Το Ghost είναι ίσως το μοναδικό sff κ γενικότερα, κουτί που είναι αντικειμενικά ωραίο χωρίς να φέρει παράθυρο ή RGB ή whatever.

3.JPG

1.JPG

2.JPG

4.JPG

Έχουν βελτιωθεί τα πράγματα ως προς τις θερμοκρασίες. Η σκόνη, βέβαια, είναι ένα θέμα. Θα φανεί πώς τα πάει το ghost, όταν το στήσω.

Γενικά μιλώντας, πέρασα την rgb φάση και τώρα θέλω minimal πράγματα. Δεν με απασχολούν τα φωτάκια, δεν χρειάζομαι ηχεία (εξ ου και πήρα ένα dac/amp σε μέγεθος σπιρτόκουτου), δεν χρειάζονται fan controllers και πολύχρωμα λαμπιόνια.

Τα απολύτως απαραίτητα.

Το ncase m1 έχει εξαιρετικό airflow (είναι, βέβαια, λίγο μεγαλύτερο). Το lz7 και ειδικά η καινούργια version (extended) ψύχει αποτελεσματικά όλα τα parts (δες video του tek everything). Το ghost παίρνει και 240mm aio (με το large tophat). Λύσεις υπάρχουν, αλλά απαιτείται σκάλισμα και αρκετό testing.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DEADLAZARUS said:

LZ7 XTD

 

Δεν ψάχνω για SFF, αν και τα συμπαθώ γενικά. Αλλά αυτό το κουτί δεν καταφέρνει να κερδίσει τη συμπάθειά μου ούτε για την αισθητική του. Μου μοιάζει με κάτι που έκοψε στον ελεύθερο χρόνο του από ρετάλια το ταλαντούχο παιδί που δουλεύει στο μαγαζί με τον laser cutter. Σύμφωνοι, έφτιαξα δοκιμαστικά ένα κομψότερο πακέτο με τα "fusion" ημιδιαφανή πάνελ, αλλά καταλήγει 230€ χωρίς μεταφορικά.

 

Καταλαβαίνω ότι η μικρή αγορά στην οποία απευθύνεται δεν ευνοεί οικονομίες κλίμακας και ίσως θα το δικαιολογούσα αν κατέληγε στο 100ρικο, αλλά νομίζω ότι 200€+ για ένα πλαστικό κουτί είναι πολλά, όση ευελιξία κι αν προσφέρει.

 

Τα πιο παραδοσιακά μεταλλικά είναι φτηνότερα, ομορφότερα και φαίνονται και πιο βολικά για μια συντηρητική σύνθεση χωρίς πολλές ακροβασίες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

όμορφα είναι και κάποια της Streacom -είχε παρουσιάσει ένα τέτοιο η karmen- καθώς και το κουτί που είχε διαλέξει κάποιο μέλος εδώ, νομίζω ο Chosen ήταν, κάποιο από τα HDPlex. Το κακό που έχουν είναι ότι δεν παίρνουν ισχυρή κάρτα γραφικών ή δεν παίρνουν καν κάρτα. Καλά για HTPC ή έστω για υπολογιστή βασικής χρήσης αλλά όχι για πολλά πολλά από άποψη ισχυρού desktop replacement.
To LZ7 ούτε σε μένα αρέσει, ας αφήσουμε που με τέτοια ανοίγματα θα γίνεται Βιετνάμ από σκόνη.  Οι κύβοι δεν με ενθουσιάζουν. Δύσκολα μπορεί να ξεφύγει κανείς από τις μινιατούρες σχεδίασης tower αν θέλει να είναι και ισχυρό σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρουσα πρόταση. Πανάκριβο βέβαια.

@acct Μιχάλη, ούτε σ' εμένα άρεσε το lz7. Θέλει τον χρόνο του. Από airflow, πάντως, σκίζει. Το μεγαλύτερο πλεονέκτημά του είναι η διαθεσιμότητά του. Τα περισσότερα sff cases είναι δυσεύρετα. 

 

@jax7480  Ζάχο, το ncase m1 v6 ασυζητητί.

Το nzxt h210 είναι mini tower. Προσωπικά, δεν το κατατάσσω στα sff cases.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, DEADLAZARUS said:

 

@jax7480  Ζάχο, το ncase m1 v6 ασυζητητί.

Το nzxt h210 είναι mini tower. Προσωπικά, δεν το κατατάσσω στα sff cases.

 

Δεν κολλαω στις λεπτομέρειες. Ας το λενε και μπαρμπα μητσο το case. Αρκει να κανω τη δουλεια μου οπως θελω και να ειναι ομορφο. Αυτο με ενδιαφερει.

Δυστυχως αυτα τα case δεν μπορεις να τα δεις live πουθενα για να μπορεσεις να παρεις μια ιδεα για το τι και πως ειναι.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 50 λεπτά, το μέλος jax7480 έγραψε:

 

Δεν κολλαω στις λεπτομέρειες. Ας το λενε και μπαρμπα μητσο το case. Αρκει να κανω τη δουλεια μου οπως θελω και να ειναι ομορφο. Αυτο με ενδιαφερει.

Δυστυχως αυτα τα case δεν μπορεις να τα δεις live πουθενα για να μπορεσεις να παρεις μια ιδεα για το τι και πως ειναι.

Έχει αρκετά video για το ncase ο optimum tech. Το χρησιμοποιούσε ως main rig για αρκετό καιρό. Έχει και video με τις βελτιώσεις της v6. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Core 500 - big boi

i7 8700K @5Ghz , 1.28v , cooler 280mm Aio
Asrock z390 phantom-itx
Crucial Ballistix 3200/16 16GB
Samsung 840 pro 128, 850 evo 500
Sapphire RX 5700XT Pulse
Corsair SF600
Fractal Design Core 500

IMG_20191221_202927.jpg

IMG_20191221_181321.jpg

 

 

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.