Jump to content



SFF CASES, BUILDS, HARDWARE


DEADLAZARUS

Recommended Posts

13 ώρες πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

 

Έχασαν την μπάλα κι αυτοί. V1.1, V2 έρχεται, ας το αφήσουμε να πάει στο καλό.

Σε άλλα νέα, η Louqe βρίσκεται, για μία ακόμα φορά, στο χείλος του γκρεμού. 

Προς το παρόν, ψάχνουν επενδυτή ή κάποιον που θα θελήσει ν' αναλάβει το project του r1, γιατί το κουτί είναι έτοιμο και δεν έχουν τα χρήματα για να το κυκλοφορήσουν.

Αν τα καταφέρουν, θ' ανοίξουν τις προ-παραγγελίες για το rs1 (ο μόνος τρόπος για να κυκλοφορήσουν κι αυτό το κουτί), τον πραγματικό διάδοχο του s1, ένα sff case@12lt περίπου, με τον end user να επιλέγει το layout του κουτιού, αν, δηλαδή, θέλει sandwich ή reference layout (εξού και rs, reference+sandwich).

Εξέφρασα ήδη την πρόθεσή μου να προ-παραγγείλω το rs1, αρκεί να υποσχεθούν ότι το κουτί θα κυκλοφορήσει μέχρι το τέλος του 2024 (είπαν ότι, μόλις βγάλουν το r1, θα πέσουν με τα μούτρα στο rs1) και δεν θα μας πουν σε κάνα τρίμηνο ότι η εταιρεία κλείνει λόγω οικονομικών προβλημάτων, καθώς τότε θα κλαίμε τα χρήματά μας (δεν θα είναι φθηνό το rs1). 

Με λίγα λόγια, θα πρέπει να μας παρουσιάσουν ένα βιώσιμο οικονομικό σχέδιο, ώστε να σκάσω μια 200άρα plus για το κουτί των ονείρων μου.

Έγινε επεξεργασία από DEADLAZARUS
Typo
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

Προσεξε με λιγο. Ουτε Καν.

Με τετοια ψυξη δεν πας πουθενα.

7800x 3d+id cooling is 55 (αλλάζεις τον stock ανεμιστήρα μ' έναν 12άρη της noctua), -25 σ' όλους τους πυρήνες, 7900xt/4080 (pulse/ventus-gaming x slim). Πράφιτ.

Άνετα χωράνε τα παραπάνω σε κουτί των 12lt. 

Εάν βγάλουν το rs1, θα είναι συμβατό με 280 aio+bottom fans για ένα near dead silent build. 

Γενικά, πολλά μπορείς να κάνεις μ' ένα τέτοιο case, αρκεί να ξεπεράσεις την ιδέα ότι ''μικρό κουτί=φούρνος''.

Στο s1 που έχω εγώ, άνετα βάζω τον 7800x 3d. Προφανώς δεν θα πάω να πάρω έναν 13900k/14900k, δεν έχει, εξάλλου, νόημα. 12700/12700k/13700/7700/7900/7700x.

Το πρόβλημα στο κουτάκι μου είναι η gpu. Αυτή είναι ο περιοριστικός παράγοντας. Έχει αρκετές dual slot 4070 (3070, ας πούμε, είχε μόνο την eagle), αλλά μέχρι εκεί. Dual slot 7700xt/7800xt δεν έχει (απαράδεκτο), 4070ti έχει μία, 4080/7900xt ούτε γι' αστείο.

Πάντα κάνεις κάποιον συμβιβασμό σε κουτιά 10-12lt, το θέμα είναι να μη φτάσεις να ζορίζεσαι υπερβολικά.

Αν τα θέλεις όλα, υπάρχουν τα 15-17lt sff pc cases αυτού του ντουνιά, στα οποία βάζεις ό,τι θέλεις και δεν ασχολείσαι ξανά.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί ITXολόγοι,
για white themed itx build  με ιντέλα, πιθανό 14700κ ή 14600κ, χωρίς έξτρα κάρτα γραφικών το οποίο θα πιάνει το δυνατόν μικρότερο εμβαδό πάνω στο γραφείο, τι να κοιτάξω;

Ιδανικά θα ήθελα να χωράει κανονικο psu για να ανακυκλώθει ένα υπάρχον.

Link to comment
Share on other sites

56 λεπτά πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

Αγαπητοί ITXολόγοι,
για white themed itx build  με ιντέλα, πιθανό 14700κ ή 14600κ, χωρίς έξτρα κάρτα γραφικών το οποίο θα πιάνει το δυνατόν μικρότερο εμβαδό πάνω στο γραφείο, τι να κοιτάξω;

Ιδανικά θα ήθελα να χωράει κανονικο psu για να ανακυκλώθει ένα υπάρχον.

Budget; Κάρτα γραφικών υπάρχει ή δεν θα βάλεις καν; Για vertical case σε κόβω, αλλά δώσε μας περισσότερες πληροφορίες...

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

7800x 3d+id cooling is 55 (αλλάζεις τον stock ανεμιστήρα μ' έναν 12άρη της noctua), -25 σ' όλους τους πυρήνες, 7900xt/4080 (pulse/ventus-gaming x slim). Πράφιτ.

Άνετα χωράνε τα παραπάνω σε κουτί των 12lt. 

Εάν βγάλουν το rs1, θα είναι συμβατό με 280 aio+bottom fans για ένα near dead silent build. 

Γενικά, πολλά μπορείς να κάνεις μ' ένα τέτοιο case, αρκεί να ξεπεράσεις την ιδέα ότι ''μικρό κουτί=φούρνος''.

Στο s1 που έχω εγώ, άνετα βάζω τον 7800x 3d. Προφανώς δεν θα πάω να πάρω έναν 13900k/14900k, δεν έχει, εξάλλου, νόημα. 12700/12700k/13700/7700/7900/7700x.

Το πρόβλημα στο κουτάκι μου είναι η gpu. Αυτή είναι ο περιοριστικός παράγοντας. Έχει αρκετές dual slot 4070 (3070, ας πούμε, είχε μόνο την eagle), αλλά μέχρι εκεί. Dual slot 7700xt/7800xt δεν έχει (απαράδεκτο), 4070ti έχει μία, 4080/7900xt ούτε γι' αστείο.

Πάντα κάνεις κάποιον συμβιβασμό σε κουτιά 10-12lt, το θέμα είναι να μη φτάσεις να ζορίζεσαι υπερβολικά.

Αν τα θέλεις όλα, υπάρχουν τα 15-17lt sff pc cases αυτού του ντουνιά, στα οποία βάζεις ό,τι θέλεις και δεν ασχολείσαι ξανά.

 

 

2 ώρες πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

πες τα ρε φιλε, να μην τα λεω εγω

Ρε παιδια... ο 7800x 3d εχει 90 βαθμους gaming θερμοκρασια χωρις το undervolt, και αυτα με 3x120. Αν κανεις ενα optimize εισαι με την ψυκτρα που λετε στους 85-90 βαθμους με 80% rpm σε ανεμιστηρα των 1680 rpm. Με 240 ψυγειο 30μμ 1180rpm στο 60%, που και 100% να το βαλεις τα 1100 δεν ακουγονται ετσι και αλλιως, εισαι στους 72.

Αν μιλαγαμε για δυο γενιες πισω οκ, τωρα δεν κανεις τιποτα με αυτα εκτος και παιζεις 1-2 ωρες την ημερα το πολυ.

Μετα, δεν ειναι μονο το παχος, εχεις και προβλημα στο μηκος των καρτων απο την 4000 γενια και στην επομενη ισως ειναι μεγαλυτερο.

 

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, DEADLAZARUS said:

Budget; Κάρτα γραφικών υπάρχει ή δεν θα βάλεις καν; Για vertical case σε κόβω, αλλά δώσε μας περισσότερες πληροφορίες...

 

Δε θα μπει κάρτα ποτέ. 

Buget δεν υπάρχει καθορισμένο.

Αλλά το κουτί θέλω να αγοραστεί από Ελλάδα για να μη περιμένω 1234325367 μήνες. 

Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

 

Δε θα μπει κάρτα ποτέ. 

Buget δεν υπάρχει καθορισμένο.

Αλλά το κουτί θέλω να αγοραστεί από Ελλάδα για να μη περιμένω 1234325367 μήνες. 

με αυτα που ζητας, δλδ αγορα απο ελλαδα, να παιρνει ATX psu και να μην ειναι πολυ ακριβο σε κοβω για NR200p

εκτος και αν μου ξεφευγει καποιο ας πει και ο νεκρος λαζαρος

35 λεπτά πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

χωρις το undervolt

εννοειται πως θα βαλεις με το καλημερα ενα -15 στον CO, που αυτο θα το εκανες ετσι και αλλιως οτι κουτι και ψυξη και αν εχεις

απο εκει και περα με μια 240αρα AIO εισαι πενα, ειπαμε δεν ειναι ιντελ να τραβαει 10000 βατ

απο εκει και περα ολες σχεδον οι 4070 ειναι μικρες και λεπτες και πλεον υπαρχουν και καποιες Ti που βγαινουν μικρες

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

29 λεπτά πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

 

Αν υπάρχει κάτι που να είναι αξιόλογο και χωρίς ΑΤΧ, πειτε, τι να κάνω το περίσσεμα θα το κάνω κλήρωση σε τπτ καλημεράκηδες

υπαρχει και αυτο που παιρνει και ATX psu. εμενα μου αρεσει πολυ και εμφανησιακα. Πιο ποιοτικο απο το nr200p (οχι οτι ειναι κακο το nr) 

το μονο που σου μενει ειναι να δεις αν σου κανει το μεγεθος

Έγινε επεξεργασία από BloodMage
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

 

Δε θα μπει κάρτα ποτέ. 

Buget δεν υπάρχει καθορισμένο.

Αλλά το κουτί θέλω να αγοραστεί από Ελλάδα για να μη περιμένω 1234325367 μήνες. 

Ssupd meshlicious.

Nr200.

Αν δεν βάλεις atx psu: lian li a4 h2o/q58 (το έβαλε ο @BloodMage)fractal terra/fractal ridge.

Τα πιο φθηνά είναι τα meshi+q58, μετά είναι τα ridge+a4 h2o και μια κατηγορία μόνο του είναι το terra. Επειδή δεν θα βάλεις gpu και θες μικρό footprint, προτείνω το meshi.

 

1 ώρα πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

 

Ρε παιδια... ο 7800x 3d εχει 90 βαθμους gaming θερμοκρασια χωρις το undervolt, και αυτα με 3x120. Αν κανεις ενα optimize εισαι με την ψυκτρα που λετε στους 85-90 βαθμους με 80% rpm σε ανεμιστηρα των 1680 rpm. Με 240 ψυγειο 30μμ 1180rpm στο 60%, που και 100% να το βαλεις τα 1100 δεν ακουγονται ετσι και αλλιως, εισαι στους 72.

Αν μιλαγαμε για δυο γενιες πισω οκ, τωρα δεν κανεις τιποτα με αυτα εκτος και παιζεις 1-2 ωρες την ημερα το πολυ.

Μετα, δεν ειναι μονο το παχος, εχεις και προβλημα στο μηκος των καρτων απο την 4000 γενια και στην επομενη ισως ειναι μεγαλυτερο.

 

Ηλία, ψάξε builds με 7800x 3d στο terra της fractal και θα δεις ότι οι θερμοκρασίες είναι μια χαρά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για να μη πιανει χωρο, πρεπει το κουτι να ειναι ορθιο.

πχ

WWW.CORSAIR.COM

The CORSAIR 2000D AIRFLOW is a Mini-ITX small-form-factor case with phenomenal cooling thanks to steel mesh front, side, and roof panels that deliver plentiful ventilation to your system.

 

 

Ολα τα αλλα πιανουν περιπου τον ιδιο χωρο με mid k full atx.

Ολα τα itx τυπου dan case, βολευουν μονο αν το βαζεις σε κανα backpack κ γυρνας απο σπιτι, γραφειο, εξοχικο, κλπ κλπ.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Ηλία, ψάξε builds με 7800x 3d στο terra της fractal και θα δεις ότι οι θερμοκρασίες είναι μια χαρά.

 

Στην Ελλαδα η στο Καναδα?  :p

Γιατι εαν πρεπει να εχουμε κλιμα στους 19C ολη μερα 6 μηνες το χρονο για να μην ανεβασει θερμοκρασιες το κουκλι τοτε μαματα :p

 

Eπισης @Cyber_Cookie μπας και θες να περιμενεις να βγει κανα nuc?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, panoc said:

Eπισης @Cyber_Cookie μπας και θες να περιμενεις να βγει κανα nuc?

 

Μόνο βγει κάτι καινουριας γενιας, τα υπάρχοντα είναι απογοητευτικά.  Θέλω πυρήνες ram και storage.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

 

Δε θα μπει κάρτα ποτέ. 

Buget δεν υπάρχει καθορισμένο.

Αλλά το κουτί θέλω να αγοραστεί από Ελλάδα για να μη περιμένω 1234325367 μήνες. 

JONSBO C6 MINI TOWER παίρνει micro atx MB και atx psu :whistling:

https://www.jonsbo.com/en/products/C6.html

------------------------------------------------------------------
όσον αφορά τον 7800x3d στο phanteks evolvX που έχω το cpu προσωρινά,

με custom front k top panel

3x140 ΒQ SW3 στο 60% ~1100rpm (front)

1x140 SW3 στο 60% (rear)
360 AIO LT720 sto 50% ~1300rpm idle & load 65% ~1600rpm (top)

*και δεν είναι τόσο αθόρυβο τουλάχιστον για μένα

 

με θερμοκρασία χώρου 23-24C

- με 1,21V, CO -25 & ppt limit 80W ειμαι στους 40C se idle & 72-73C σε load

*το καλοκαίρι είχα 77-78C και τα φανακια τα είχα στο 70-75% και από θόρυβο... χωρίς το αρκουδίσιον 😆

 

- με 1,21V, CO -25 & ppt limit 84W ειμαι στους 41C se idle & 77C σε load

 

χωρίς τα limt πάει στους 87-88C αν θυμάμαι σωστά

 

80W ppt                                                                                                                                                      84W ppt
image.thumb.png.8bdc1774e9a39d49fd2ef8fc05f487e3.png            image.thumb.png.36ac714d02876bbb1a1b3badddc4a566.png

 

Τώρα όσον αφορά τα SouFouFakia κουτάκια για τις θερμοκρασίες Idonknow 🤣

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.