Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

Σφυρίξτε και προς Νορσέπιν αν κάνετε Σκανδιναβική λαμποσυνάντηση.

Τα τεστ αυτά σε υγιείς είναι πονεμένη ιστορία. Αυτό που σου έκαναν λογικά είναι RT-PCR, αν θετικό σημαίνει ότι έχεις τον ιό εκεί που έφτασε η μπατονέτα. Αν μεταδίδεις ενώ ασυμπτωματικός... έστω Χ η απάντηση

Το τεστ αντισωμάτων είναι λίγο πιο αναξιόπιστο, έχω διαβάσει για αρκετές περιπτώσεις θετικών και αρνητικών αποτελεσμάτων από τον ίδιο ασθενή με 2 μέρες απόσταση. Και άντε και σου βγει θετικό, κανείς δεν είναι σε θέση ακόμη να πει ότι σε καλύπτουν τα αντισώματά σου, και ακόμη και αν το κάνουν τώρα ενδέχεται να μην το κάνουν σε λίγους μήνες...

Αγνό χάος

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

turkey.jpg
WWW.IN.GR

Οι αρχές θα επιβάλλουν lockdown σε δεκαπέντε πόλεις της Τουρκίας το...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, schumifer said:

Σφυρίξτε και προς Νορσέπιν αν κάνετε Σκανδιναβική λαμποσυνάντηση.

Τα τεστ αυτά σε υγιείς είναι πονεμένη ιστορία. Αυτό που σου έκαναν λογικά είναι RT-PCR, αν θετικό σημαίνει ότι έχεις τον ιό εκεί που έφτασε η μπατονέτα. Αν μεταδίδεις ενώ ασυμπτωματικός... έστω Χ η απάντηση

Το τεστ αντισωμάτων είναι λίγο πιο αναξιόπιστο, έχω διαβάσει για αρκετές περιπτώσεις θετικών και αρνητικών αποτελεσμάτων από τον ίδιο ασθενή με 2 μέρες απόσταση. Και άντε και σου βγει θετικό, κανείς δεν είναι σε θέση ακόμη να πει ότι σε καλύπτουν τα αντισώματά σου, και ακόμη και αν το κάνουν τώρα ενδέχεται να μην το κάνουν σε λίγους μήνες...

Αγνό χάος

 

 

Πάντως χθες πέμπτη 15:50 ήμουν καθαρός τελικά! :p Αυτό το ikke pavist μεταφράζεται σε δεν απεδείχθη (ελπίζω το google translate να ναι σωστό).

Ναι RT-PCR είναι μου το είπαν και τα παιδιά που έκαναν τη δειγματοληψία.

 

image.thumb.png.1481cdc95029d1ed9e202b3085e672f5.png

 

Δεν ξέρω κι εγώ τι νόημα έχει,το συγκεκριμένο δεν το δήλωσα ως ασθενής (μιας και δεν είχα κάποια συμπτώματα) αλλά ως υγιής πολίτης, ώστε αφενός να δω τη διαδικασία, αφετέρου να δω και τι ακριβώς συμπέρασμα βγαίνει. Εντυπωσιακό ότι λένε 72 ώρες και βγαίνει σε ~26, σημαίνει ότι όντως έχουν καλό capacity.

 

Έχω διαβάσει κι εγώ τα διάφορα που βγάινουν κατά καιρούς, υποθέτω ότι από δω και πέρα θα έχουμε διαρκείς εξάρσεις μέχρι να βρεθεί κάποιο εμβόλιο.

Νομίζω ότι σαν πολίτης έχει πολύ μεγαλύτερο ενδιαφέρον να γνωρίζει κανείς (αν αυτό είναι τεχνικά δυνατό) το άν έχει προσβληθεί στο παρελθόν από το συγκεκριμένο ιό.

Είναι όμως πολύ νωρίς ακόμη κι ακόμα κι εγώ αισθάνομαι λίγο Τανιμανίδης - Μπόμπα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί σαν πληροφορία να είναι ενδιαφέρουσα αλλά ουσιαστική ιατρική αξία δεν ξέρω αν έχει. Αν κάνουν μετρήσιμα αντισώματα και όσοι το περνάνε πολύ ήπια ή ασυμπτωτικά τότε

δε σου λέει πολλά η εξέταση. Και αν δεν ξέρεις αν σε καλύπτει στο μέλλον...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

505f86c5d2614861ab4b942f3bae746f.jpg
WWW.CAPITAL.GR

Ο πρόεδρος Μπολσονάρου "κάνει αόρατους" τους νεκρούς...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/6/2020 at 12:30 ΜΜ, το μέλος Snips έγραψε:

Όταν θέλουν να προσπαθήσουν να μας πείσουν πάλι ότι κινδυνεύει το σύνολο του πληθυσμού για τον α β λόγο, θα τον αυξήσουν.

Ποιοι;

Link to comment
Share on other sites

b3ba9f23ced64965a9cb568cf39fcdc8.jpg
WWW.CAPITAL.GR

Την ανησυχία του για τις εικόνες συνωστισμού σε μπαρ της Μυκόνου...

Από τη στιγμή που άνοιξαν οι καφετέριες, ολοκλήρωσαν, με δόξα και τιμή, την καριέρα τους ένα σωρό πρωταθλητές στο ευγενές άθλημα του περιπάτου μετά συζητήσεως...

  • Like 2
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Στις ενδιαφέροντες ειδήσεις της ημέρας: 

 

Αυτό επιβεβαιώνει ότι σε παιδιά, που είναι αρνητικά σε PCR εξέταση (που σημαίνει ότι δεν έχουν ενεργό ιϊκό φορτίο), αλλά θετικά σε αντισώματα (που σημαίνει ότι έχουν περάσει τον ιό και έχουν ιαθεί) ο ιός ενεργεί ως trigger για σύνδρομο τύπου Kawasaki.

 

 

 

Πάλι κάτι καινούριο που απέχει αρκετά από το να χαρακτηρίσει αυτό τον ιό "γρίππη" :)

 

Έγινε επεξεργασία από sotiris
ορθογραφικά
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

 

 

ekav4_ape.jpg?itok=XjrCIlh1
WWW.SKAI.GR

Aυτά είναι τα νέα στοιχεία για την πορεία της πανδημίας του νέου κορωνοϊού στη χώρα μας από το Υπουργείο Υγείας

 

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
  • Like 2
  • Sad 1
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Μην φοβάστε καλέ. Εμείς μπορεί να πεθάνουμε. Αλλά θα ζήσουν τα παιδιά μας. Ήδη διδάσκονται τρόπους να μην πλησιάζουν άλλους ανθρώπους. Όλοι δίπλα τους θα είναι υποψήφιοι μολυσμένοι...

 

Αυνανισμός και σύννεφα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος panoss1442169303 έγραψε:

 

 

ekav4_ape.jpg?itok=XjrCIlh1
WWW.SKAI.GR

Aυτά είναι τα νέα στοιχεία για την πορεία της πανδημίας του νέου κορωνοϊού στη χώρα μας από το Υπουργείο Υγείας

 

κουρευτειτε καλου κακου :D

  • Like 2
  • Haha 5
Link to comment
Share on other sites

0949223b22ba4df78f8b1b324d57eac6.jpg
WWW.CAPITAL.GR

Παρακολουθούμε με ψυχραιμία όλες τις εξελίξεις- σε ετοιμότητα να παρέμβουμε, όπου αυτό κριθεί απαραίτητο, είναι το κυβερνητικό μήνυμα.

Άκου και προβληματίσου..

Δεν πιστεύω ότι θα βάλουμε λουκέτο εκ νέου, αλλά το καμπανάκι χτύπησε...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε παραλιακό μέρος της Αττικής, το Σάββατο, σε κατάστημα μεγάλης αλυσίδας supermarket, κανένας έλεγχος για την τήρηση του ορίου 1 άτομο/15τ.μ. Προφανώς στο εσωτερικό υπήρχε συνωστισμός ιδανικός για την εξάπλωση της νόσου. Δηλαδή να γίνουμε καταδότες μπας και προστατευτεί η δημόσια υγεία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Snips said:

Μην φοβάστε καλέ. Εμείς μπορεί να πεθάνουμε. Αλλά θα ζήσουν τα παιδιά μας. Ήδη διδάσκονται τρόπους να μην πλησιάζουν άλλους ανθρώπους. Όλοι δίπλα τους θα είναι υποψήφιοι μολυσμένοι...

 

Αυνανισμός και σύννεφα.

 

file.png
WWW.CORONAINDENMARK.DK

TODAY'S BULLETS Be extra cautious of any symptoms of coronavirus, if you participated in the demonstration Sunday, and if you’ve been shouting and have vulnerable people in your private circles, get tested, says the Minister...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αφού ρε συ Snips εσύ κσαιροις αλλά δεν μιλάς.

Εμείς, αμαθείς καθώς, πώς να μην τρέμουμε;

Σε αντίθεση μ' εσένα, εμείς τα χάφτουμε.

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.