Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

Εγώ θα αναφέρω μόνο το εξής το οποίο μεν με προβληματίζει και δεν μπορώ να δώσω ερμηνεία ή μάλλον μπορεί να ερμηνευτεί όπως βολεύει τον καθένα...

Η Νορβηγία αυτή τη στιγμή έχει διανύσει σχεδόν τον ίδιο χρόνο με την Ελλάδα στην πανδημία. Στην Ελλάδα εμφανίστηκαν τα πρώτα κρούσματα τον Φλεβάρη του 2020 και το ιδιο συνέβει και στη Νορβηγία.

Η Νορβηγία έχει το μισό πληθυσμό της Ελλάδας (περίπου).

Η Νορβηγία αυτή τη στιγμή μετρά 179.450 επιβεβαιωμένα κρουσματα και 841 νεκρούς απο τον κορονοϊό. Σε μία χώρα να τονίσουμε όπου οι θάνατοι απο την κοινή γρίπη ετησίως ειναι περίπου 700 άτομα.

Στην Ελλάδα τα νούμερα ειναι τραγικά.  Ακόμα και αν υπολογισουμε το διπλάσιο πληθυσμό τα νούμερα δεν βγαίνουν. 

622.761 επιβεβαιωμένα κρούσματα και 14.311 θάνατοι... Ακόμη κι αν υπολογίσουμε τα μισά για να κάνουμε άμεση σύγκριση πληθυσμών τα νούμερα ειναι πολλαπλάσια...

Ειδικά οι θάνατοι...

Ενώ τα τεστ παραμένουν σχεδόν ανάλογα με τον πληθυσμό...

Επίσης να αναφέρω πως. Δεν υπάρχει υποχρέωση εμβολιασμού. Δεν υπάρχει υποχρέωση χρήσης μάσκας από τον Ιούνιο εκτός απο τα ΜΜΜ αν δεν μπορείς να κρατήσεις απόσταση άνω του ενός μέτρου. Εστιατόρια, εμπορικα, σινεμά, σουπερ μάρκετ κτλ λειτουργούν κανονικά. Τα σχολεία,  παιδικοί σταθμοί, πανεπιστημια κτλ το ίδιο. (Οι παιδικοί και τα σχολεία μέχρι 3η δημοτικού δεν εκλεισαν ποτέ ξανά εκτός απο τον Μάρτιο του 2020). Και φυσικά δεν επιβλήθηκε ποτέ σε κανέναν να κάνει Rapid test ή PCR ή οτιδήποτε για να πάει στη δουλειά του ή για να πάνε τα παιδιά στο σχολείο. Εκτός αν έρχεται απο το εξωτερικό.

 

Περιεργα πράγματα...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ζάχο, εγώ θα το πάρω λίγο αλλιώς.

Τι μέσο όρο ζωής (καλής ζωής) έχει ο Νορβηγός και πόσο εμείς; Πόσο προσέχει την υγεία του ο Νορβηγός και πόσο ο Έλληνας; Πόσο καπνίζει ο Νορβηγός και πόσο ο Έλληνας; Πόσο ταλαιπωρείται καθημερινά ο Νορβηγός από οικονομία, αβεβαιότητα κλπ και πόσο ο Έλληνας;

 

Για μένα όλα τα παραπάνω, αθροιστικά, δίνουν ένα τρελό boost στις πιθανότητες θανάτου από κάποια δυνατή ασθένεια όπως ο COVID-19. Αυτή είναι μια εξήγηση που δίνω προσωπικά. Γενικεύοντας θα έλεγα ότι έχει να κάνει με την ευρύτερη περιοχή (κλιματολογικές συνθήκες πχ) αλλά και το ταμπεραμέντο των "ιθαγενών".

 

Επίσης πιστεύω ότι οι θάνατοι από Covid δεν είναι όλοι αυτοί που δηλώθηκαν. Καλώς η κακώς. Κακώς, λόγω της ελαφρότητας λειτουργίας των νοσοκομείων και της εν τέλει του ΕΟΔΥ, αλλά και λόγω μιας έφεσης στην υπερβολή. Καλώς, επειδή μπορεί κάποιος που ίσως ήθελε να δει αποτέλεσμα μιας οποίας εκστρατείας γρηγορότερα, να σκέφτηκε: "αυτοί είναι μαλάκες, κάτσε να ανεβάζουμε καθημερινά τους θανάτους μπας και βάλλουν μυαλό γρηγορότερα". Αυτός ήθελε μεν, εμείς ψάχναμε πως θα πλαστογράφησουμε πιστοποιητικά, δε.

Viva la kangouronistas.

 

Edit: Στο ίδιο συμπέρασμα θα οδηγηθείς αν αναλογιστείς και τα θανατηφόρα τροχαία. Αιτία θανάτου παγκοσμίως. Περισσότερα κρούσματα εδώ, Περισσότεροι θάνατοι.

 

Η ασθένεια λοιπόν αυτή εμφανίστηκε με το πρώτο αυτοκίνητο. Άρα καταλαβαίνει κανείς ότι η επόμενη πρόταση μου, που έχει να κάνει με μια αναλογία, και με την γνώμη μου για το πότε θα καταφέρουμε να ξεμπλέξουμε σαν λαός από την νέα ασθένεια που λέγεται covid, ΑΝ διατυπωθεί,  θα είναι απείρως απαισιόδοξη.

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από Snips
Link to comment
Share on other sites

Τελικός απολογισμός του εμβολιασμου 

Για περίπου 30 ώρες αρκετή ενόχληση στο σημείο. Τρίτη είχα μέχρι 37.8. Και σκεφτείτε το 1/5 του πόνου που είχα όταν νόσησα. Πήρα 2 ντεπον. Εχτές πήγα δουλειά,ήμουν λίγο ζαβλακωμενος, το απόγευμα γύρω στις 19:00 είχα πάλι 37.8. Δεν πήρα κάτι. Από τις 22:00 κ μετά λες και γύρισε διακόπτης. Το χέρι ενοχλεί μόνο όταν ακουμπώ το σημείο. Παρόμοια αίσθηση είχα με εμβόλιο γρίπης.

Μένει να φανεί αν θα χρειαστεί 2η δόση 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Εγώ νοσησα πριν από 6 μήνες και 2 εβδομάδες. Τη Δευτέρα έκανα το pfizer. Την Τρίτη το πρωί που ξύπνησα στο σημείο του τσιμπήματος είχα ένα πολύ ελαφρύ πόνο, σαν να με πιεζες εκεί με το δάχτυλο. Την υπόλοιπη μέρα ήμουν καλά απλα λίγο βαρύς όταν βγήκα να περπατήσω. 24 ώρες μετά εξέδωσα πιστοποιητικό, δε θα χρειαστεί δηλαδή να κάνω δεύτερη.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ μπορώ να κάνω έκδοση όπως βλέπω. Λογικά ακυρώνεται και η 2η δόση αφού το εκδώσεις; Είδες κάτι τέτοιο; 

Εμένα μου έκαναν στους 3.5 μήνες. Δεν νομίζω να προσχωρήσω σε 2η δόση αλλά δεν ξέρω ακόμη. Λογικά όχι  

 

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου πιστοποιητικό, φαντάζομαι το ίδιο ισχύει για όλα, ως πρώτη δόση αναφέρεται η νόσηση και ως δεύτερη δόση αναφέρεται η 1η με το εμβόλιο. Άρα η διαδικασία για εμάς με τα δεδομένα που ισχύουν έχει ολοκληρωθεί, μέχρι να ανακοινωθούν διαφορετικές οδηγίες. Εγώ τώρα θα κάνω τεστ για 15 ημέρες για να είμαι και ουσιαστικά και τυπικά καλυμμένος (εργάζομαι σε σχολεία). Μετά το δεκαπενθήμερο όποτε και θεωρητικά θα έχει αναπτύξει τη δράση του το εμβόλιο, κυκλοφορώ απλά με το πιστοποιητικό.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έφτασα στην έκδοση αλλά δεν το εξέδωσα. Και το είδα αυτό που λες. Άρα εκδίδω κι εγώ απόψε :)

ΑΝ χρειαστεί ενισχυτική δόση θα είναι κάποιο διάστημα μετά. 

Thanx for info 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Snips said:

Ζάχο, εγώ θα το πάρω λίγο αλλιώς.

Τι μέσο όρο ζωής (καλής ζωής) έχει ο Νορβηγός και πόσο εμείς; Πόσο προσέχει την υγεία του ο Νορβηγός και πόσο ο Έλληνας; Πόσο καπνίζει ο Νορβηγός και πόσο ο Έλληνας; Πόσο ταλαιπωρείται καθημερινά ο Νορβηγός από οικονομία, αβεβαιότητα κλπ και πόσο ο Έλληνας;

 

Για μένα όλα τα παραπάνω, αθροιστικά, δίνουν ένα τρελό boost στις πιθανότητες θανάτου από κάποια δυνατή ασθένεια όπως ο COVID-19. Αυτή είναι μια εξήγηση που δίνω προσωπικά. Γενικεύοντας θα έλεγα ότι έχει να κάνει με την ευρύτερη περιοχή (κλιματολογικές συνθήκες πχ) αλλά και το ταμπεραμέντο των "ιθαγενών".

...

 

 

 

Οπότε να φανταστούμε μερικές δεκάδες χιλιόμετρα πιο ανατολικά της Νορβηγίας, η Σουηδία των 10,4 εκατομμυρίων κατοίκων και 14700 νεκρών από COVID-19, έχει συνθήκες ζωής παρόμοιες με ανθρακωρυχείο στο κέντρο της Κίνας;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

κάντε ένα βήμα πίσω και δείτε τι σας έχουν κάνει !

 

αναφέρομαι για την συζήτηση του Tommy και του Psyber ( αν ισχύει 3 μήνες δεν ισχύει το πιστοποιητικό κλπ ) ? απλά λυπηρό
 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, jax7480 said:

Εγώ θα αναφέρω μόνο το εξής το οποίο μεν με προβληματίζει και δεν μπορώ να δώσω ερμηνεία ή μάλλον μπορεί να ερμηνευτεί όπως βολεύει τον καθένα...

Η Νορβηγία αυτή τη στιγμή έχει διανύσει σχεδόν τον ίδιο χρόνο με την Ελλάδα στην πανδημία. Στην Ελλάδα εμφανίστηκαν τα πρώτα κρούσματα τον Φλεβάρη του 2020 και το ιδιο συνέβει και στη Νορβηγία.

Η Νορβηγία έχει το μισό πληθυσμό της Ελλάδας (περίπου).

Η Νορβηγία αυτή τη στιγμή μετρά 179.450 επιβεβαιωμένα κρουσματα και 841 νεκρούς απο τον κορονοϊό. Σε μία χώρα να τονίσουμε όπου οι θάνατοι απο την κοινή γρίπη ετησίως ειναι περίπου 700 άτομα.

Στην Ελλάδα τα νούμερα ειναι τραγικά.  Ακόμα και αν υπολογισουμε το διπλάσιο πληθυσμό τα νούμερα δεν βγαίνουν. 

622.761 επιβεβαιωμένα κρούσματα και 14.311 θάνατοι... Ακόμη κι αν υπολογίσουμε τα μισά για να κάνουμε άμεση σύγκριση πληθυσμών τα νούμερα ειναι πολλαπλάσια...

Ειδικά οι θάνατοι...

Ενώ τα τεστ παραμένουν σχεδόν ανάλογα με τον πληθυσμό...

Επίσης να αναφέρω πως. Δεν υπάρχει υποχρέωση εμβολιασμού. Δεν υπάρχει υποχρέωση χρήσης μάσκας από τον Ιούνιο εκτός απο τα ΜΜΜ αν δεν μπορείς να κρατήσεις απόσταση άνω του ενός μέτρου. Εστιατόρια, εμπορικα, σινεμά, σουπερ μάρκετ κτλ λειτουργούν κανονικά. Τα σχολεία,  παιδικοί σταθμοί, πανεπιστημια κτλ το ίδιο. (Οι παιδικοί και τα σχολεία μέχρι 3η δημοτικού δεν εκλεισαν ποτέ ξανά εκτός απο τον Μάρτιο του 2020). Και φυσικά δεν επιβλήθηκε ποτέ σε κανέναν να κάνει Rapid test ή PCR ή οτιδήποτε για να πάει στη δουλειά του ή για να πάνε τα παιδιά στο σχολείο. Εκτός αν έρχεται απο το εξωτερικό.

 

Περιεργα πράγματα...

 

Μπορώ να ρισκάρω μερικές εκτιμήσεις, με ρίσκο, όπως το είπες, να είναι αυτές που με βολεύουν.

 

Η Νορβηγία έχει υποπενταπλάσια πληθυσμιακή πυκνότητα από την Ελλάδα και κουλτούρα τήρησης προσωπικών αποστάστεων. Αυτά κι από μόνα τους ευνοούν την τήρηση των σημαντικότερων μέτρων.

 

Παραλληλα, αν στη Νορβηγία κάποιος πληρώνεται για να είναι σπίτι του, φαντάζομαι θα τον βρεις εκεί. Στην Ελλάδα, μεγάλος αριθμός από όσους αποζημιώνονταν για να τεθούν σε αναστολή εργασίας δούλευαν παράτυπα στον χώρο εργασίας τους, αυξάνοντας τη διασπορά.

 

Επιπλέον, είναι ένα θέμα να εφαρμόζεις μέτρα προφύλαξης και να θεωρείς ότι είσαι ασφαλής και εντελώς διαφορετικό να ισχυρίζεσαι επίμονα ότι δεν υπάρχει ιός ή ότι η πανδημία είναι συνωμοσία. Στην Ελλάδα φαίνεται ότι είχαμε σημαντικό μεγαλύτερο αριθμό από τους δεύτερους, όπως μαρτύρησαν και οι μαζικοί θάνατοι σε χωριά και μικρές πόλεις, όπου νοσούντες περιφέρονταν ελεύθερα σε καφενεία και σε βεγγέρες.

 

Τέλος, εδώ επέτεινε το πρόβλημα το ασύλληπτα αυστηρό lockdown, που επιβλήθηκε αιφνιδιαστικά γιατί το ξέσπασμα της κρίσης μας βρήκε με ένα σύστημα υγείας σε διαδικασία αποψίλωσης εξαιτίας των αμφισβητούμενων κυβερνητικών αποφάσεων. Το αποτέλεσμα ήταν αφενός η παραβίαση των μέτρων με κρυφούς και ανεξέλεγκτους τρόπους (κορωνοπάρτυ) και αφετέρου η αναπήδηση προς την αντίθετη πλευρά με του που άνοιξαν τα νησιά και οι υπόλοιποι τουριστικοί προορισμοί.

 

Τέλος, πολλές μεγάλες συρροές σχετίζονται άμεσα με τον μαζικό θερινό τουρισμό, ένα πρόβλημα που δεν απασχολεί ιδιαίτερα τη Νορβηγία.

 

Πάντως, η κύρια αιτία για την αυξημένη θνητότητα είναι η υπερφόρτωση των ΜΕΘ και οι ελλείψεις σε ανθρώπινους πόρους και υλικό στις μονάδες υγείας, που ποτέ στο παρελθόν δεν αναγκάστηκαν να αντιμετωπίσουν τόσο μεγάλο όγκο από τόσο μεταδοτικούς ασθενείς με τόσο λίγη προετοιμασία.

 

Θυμίζω το παράδειγμα του λόγου θάνατοι / εισαγωγές σε καμιά δεκαριά ΜΕΘ περιφερειακών νοσοκομείων, που άγγιξε το 100%. Είμαι βέβαιος ότι πουθενά στη Νορβηγία δεν υπήρξαν τέτοια νούμερα.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Και ένα ακόμα που σίγουρα θα έπαιξε ρόλο, η γήρανση του πληθυσμού.

Η Ελλάδα είναι σταθερά στο top10 εδώ και δεκαετίες, η Νορβηγία με μια πρόχειρη αναζήτηση είναι στη 38η θέση με 5,6 έτη διαφορά κατά μέσο όρο.

 

Και ένα ακόμα που μου ήρθε τώρα που έγραφα, ποσοστά καπνίσματος...

Η Ελλάδα έχει υπερδιπλάσια ποσοστά απο τη Νορβηγία!

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Samael said:

Και ένα ακόμα που σίγουρα θα έπαιξε ρόλο, η γήρανση του πληθυσμού.

Η Ελλάδα είναι σταθερά στο top10 εδώ και δεκαετίες, η Νορβηγία με μια πρόχειρη αναζήτηση είναι στη 38η θέση με 5,6 έτη διαφορά κατά μέσο όρο.

 

Και ένα ακόμα που μου ήρθε τώρα που έγραφα, ποσοστά καπνίσματος...

Η Ελλάδα έχει υπερδιπλάσια ποσοστά απο τη Νορβηγία!

 

 

 

πάμε να πιάσουμε ξανά δεκαετία του 50 εμπρός για πίσω

 

 

Link to comment
Share on other sites

ekab-5.jpg
WWW.GARGALIANOIONLINE.GR

Χωρίς ασθενοφόρο έχει μείνει η περιοχή της Μάνης καθώς σύμφωνα και με τον δήμαρχο Δυτικής Μάνης...

 

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

ο χλευασμός που οφείλετε, είστε τσιράκια της κυβερνήσεως και του Great Reset Slogan ;

(αν τα παίρνετε πείτε και σε εμένα να πάρω τίποτα και να βγω να σκίσω τις κάλτσες μου έξω μέσα θα τα βρούμε)

 

για το παλικάρι 15 χρονών δεν είδα κάποιο σχόλιο, σαν να φοράτε παρωπίδες και προσπαθείτε να είστε POLITICALLY CORRECT, για να γίνετε αποδεκτοί στην κοινωνία, όπου η κοινωνία αυτή σε πετάει καθημερινά σαν στυμμένη λεμονόκουπα και με το παραμικρό έχει βγάλει το φτυάρι να σε θάψει !

 

έχετε γίνει χειρότεροι από αυτά που κοροϊδεύατε !

Spoiler

boo! lauren bacall GIF by Warner Archive

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.