Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

11 ώρες πριν, το μέλος sdim έγραψε:

Απορία δεοντολογίας

 

Από την στιγμή που:

- τα παιδιά 0~17 ετών δεν πεθαίνουν από covid (πέθαναν 7 στα 707.356 κρούσματα )

- οι νέοι 18~39 ετών γενικά δεν έχουν πρόβλημα (πέθαναν 206 στα 1.007.729 κρούσματα)

- άνω του  90% των νεκρών από ή με covid είναι άνω των 70 ετών ή/και με υποκείμενα νοσήματα

 

Ζούμε σε τόσο εγωιστική κοινωνία στην οποία οι ηλικιωμένοι απαιτούν να θυσιάσουν τα εγγόνια τους την ζωή τους και την ψυχική τους υγεία ώστε να ζήσουν περισσότερο οι ίδιοι;

 

Είναι τόσο παρτάκηδες οι ηλικιωμένοι που απαιτούνε να κλειστούν τα νιάτα σε 4 τοίχους για να ζήσουν περισσότερο οι ίδιοι;

 

Παλιότερα  οι γονείς και οι παππούδες θα θυσιαζόντουσαν για τα παιδιά και τα εγγόνια τους. Έχει αλλάξει τόσο πολύ η κοινωνία που απαιτούν οι μεγαλύτεροι να "θυσιάσουν" τους νεότερους για να είναι πιο ασφαλείς οι ίδιοι;

 

Οι ηλικιωμένοι θα μπορούσαν κάλλιστα να απομονωθούν κατ'επιλογή τους και να πάρουν τα μέτρα προστασίας τους. Οι περισσότεροι μένουν σε δικό τους σπίτι, ίσως και σε απόσταση στο χωριό. Αν σε κάποιο σπίτι μένουν μαζί (τρεις γενιές συγκάτοικοι), θα μπορούσαν τα μέλη της οικογένειας να πάρουν προαιρετικά όποια μέτρα θεωρούν απαραίτητα αλλά όταν δεν μένουν τρεις γενιές μαζί, ποιος κινδυνεύει από ποιον;

Αν και η απορία σου μου μοιάζει με ανέκδοτο, θα την πάρω σοβαρά και θα σου απαντήσω με δύο απορίες!

Σύμφωνα με τα λεγόμενά σου πάντα και έχοντας στο μυαλό ότι μέχρι τώρα έχουμε κάποιες χιλιάδες νεκρούς από covid19. Δεν λέω συγκεκριμένο νούμερο για να μην διαφωνήσουμε στο πόσοι είναι και από τι είναι, και, και... Ελπίζω να συμφωνείς απλά ότι στην Ελλάδα είναι κάποιες χιλιάδες οι νεκροί.

Οπότε:

α) Σύμφωνα με την "λύση" που περιγράφεις στο τέλος:

Παράθεση

Οι ηλικιωμένοι θα μπορούσαν κάλλιστα να απομονωθούν κατ'επιλογή τους και να πάρουν τα μέτρα προστασίας τους. Οι περισσότεροι μένουν σε δικό τους σπίτι, ίσως και σε απόσταση στο χωριό. Αν σε κάποιο σπίτι μένουν μαζί (τρεις γενιές συγκάτοικοι), θα μπορούσαν τα μέλη της οικογένειας να πάρουν προαιρετικά όποια μέτρα θεωρούν απαραίτητα αλλά όταν δεν μένουν τρεις γενιές μαζί, ποιος κινδυνεύει από ποιον;

Σκεπτόμενος ότι με τα μέτρα που πάρθηκαν έχουμε τόσες χιλιάδες νεκρούς και πάνω από 90% είναι οι ηλικιωμένοι που αναφέρεις. Αν εφαρμοζόταν αυτό που αναφέρεις ως αντιμετώπιση της πανδημίας, μπορείς να υποθέσεις πόσοι παραπάνω θα ήταν οι νεκροί; Μιλάμε για μια ασθένεια που δεν την σταματάνε ούτε καραντίνες ούτε τίποτα. Φαντάζεσαι τι εξάπλωση θα υπήρχε με τους "νέους" να είναι "ελεύθεροι και ωραίοι"; Ποιος ηλικιωμένος θα γλύτωνε που ζούμε σε μια κοινωνία που δεν μπορούμε να αποκοπούμε από τους υπόλοιπους; Όπως είδες ούτε οι καραντίνα μας έσωσε.

Ανακεφαλαιώνω, η απορία μου είναι αν μπορείς να καταλάβεις πόσοι πολλοί θα ήταν οι νεκροί; Εγώ υποθέτω πολύ περισσότεροι!

 

β)Θα εκφράσω μια παρόμοια απορία με την δική σου.

Σε ποια κοινωνία μια ομάδα ανθρώπων της (οι νέοι) απαιτεί από μια άλλη ομάδα (ηλικιωμένοι/άτομα με προβλήματα υγείας) να δώσει κυριολεκτικά την ζωή της (να πεθάνουν, αν δεν το κατάλαβες) για να μην χαλάσει την "βόλεψή" της, την ψυχική της υγεία ή ότι άλλο πιστεύεις πως θα χάσουν.

Εδώ πιστεύω η απάντηση είναι μία. Η Ζούγκλα! Στην κυριολεξία μόνο σε μια ζούγκλα θα ήταν αποδεκτό κάτι τέτοιο!!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση σε όλους:

 

Υπάρχει κάποιος που να είναι εμβολιασμένος (με 2 δόσεις), να έχει περάσει COVID και να ταλαιπωρείται, μετέπειτα, με πόνους (ενοχλητικούς) στα γόνατα, αστραγάλους και μηρούς? Προσωπικά κόλλησα μέσα Ιανουαρίου και το πέρασα σχετικά άνετα (λίγο συνάχι μόνο) αλλά μετά με έχει !#@#@# στα γόνατα και στους μηρούς περισσότερο. Σε σημείο που από εκεί που περπάταγα και γυμναζόμουν (2-3 ώρες) τουλάχιστον 5 φορές την εβδομάδα, τώρα ούτε για περπάτημα δεν πάω (42 αχεμ).

 

Πήγα σε γιατρό, μου λέει δεν νομίζει κάτι άλλο θα είναι...αντε βγάλε άκρη, με φώτισε. Αν έχει κανείς παρόμοια συμπτώματα και σας είναι εύκολο να μου πείτε τι κάνατε είτε να το ξεπεράσετε ή αν χρειάστηκε κάποιου είδους θεραπεία γιατί κρατάει καιρό και έχω αρχίσει να "στρογγυλεύω" ανησυχητικά 😅 

 

Ευχαριστώ!

Έγινε επεξεργασία από raven_g20
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος raven_g20 έγραψε:

Μια ερώτηση σε όλους:

 

Υπάρχει κάποιος που να είναι εμβολιασμένος (με 2 δόσεις), να έχει περάσει COVID και να ταλαιπωρείται, μετέπειτα, με πόνους (ενοχλητικούς) στα γόνατα, αστραγάλους και μηρούς? Προσωπικά κόλλησα μέσα Ιανουαρίου και το πέρασα σχετικά άνετα (λίγο συνάχι μόνο) αλλά μετά με έχει !#@#@# στα γόνατα και στους μηρούς περισσότερο. Σε σημείο που από εκεί που περπάταγα και γυμναζόμουν (2-3 ώρες) τουλάχιστον 5 φορές την εβδομάδα, τώρα ούτε για περπάτημα δεν πάω (42 αχεμ).

 

Πήγα σε γιατρό, μου λέει δεν νομίζει κάτι άλλο θα είναι...αντε βγάλε άκρη, με φώτισε. Αν έχει κανείς παρόμοια συμπτώματα και σας είναι εύκολο να μου πείτε τι κάνατε είτε να το ξεπεράσετε ή αν χρειάστηκε κάποιου είδους θεραπεία γιατί κρατάει καιρό και έχω αρχίσει να "στρογγυλεύω" ανησυχητικά 😅 

 

Ευχαριστώ!

 

Βρες μια πολυκατοικία, ανέβαινε κάθε μέρα για κάνα μισάωρο σκαλοπάτια 2 – 2 τρώγε και λίγο γιαούρτι με μια κουταλιά για κάνα μήνα

 

Can creatine help in pulmonary rehabilitation after COVID-19?

Έγινε επεξεργασία από ΓιαγκΤ
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος TopCLR έγραψε:

Αν και η απορία σου μου μοιάζει με ανέκδοτο, θα την πάρω σοβαρά και θα σου απαντήσω με δύο απορίες!

Σύμφωνα με τα λεγόμενά σου πάντα και έχοντας στο μυαλό ότι μέχρι τώρα έχουμε κάποιες χιλιάδες νεκρούς από covid19. Δεν λέω συγκεκριμένο νούμερο για να μην διαφωνήσουμε στο πόσοι είναι και από τι είναι, και, και... Ελπίζω να συμφωνείς απλά ότι στην Ελλάδα είναι κάποιες χιλιάδες οι νεκροί.

Οπότε:

α) Σύμφωνα με την "λύση" που περιγράφεις στο τέλος:

Σκεπτόμενος ότι με τα μέτρα που πάρθηκαν έχουμε τόσες χιλιάδες νεκρούς και πάνω από 90% είναι οι ηλικιωμένοι που αναφέρεις. Αν εφαρμοζόταν αυτό που αναφέρεις ως αντιμετώπιση της πανδημίας, μπορείς να υποθέσεις πόσοι παραπάνω θα ήταν οι νεκροί; Μιλάμε για μια ασθένεια που δεν την σταματάνε ούτε καραντίνες ούτε τίποτα. Φαντάζεσαι τι εξάπλωση θα υπήρχε με τους "νέους" να είναι "ελεύθεροι και ωραίοι"; Ποιος ηλικιωμένος θα γλύτωνε που ζούμε σε μια κοινωνία που δεν μπορούμε να αποκοπούμε από τους υπόλοιπους; Όπως είδες ούτε οι καραντίνα μας έσωσε.

Ανακεφαλαιώνω, η απορία μου είναι αν μπορείς να καταλάβεις πόσοι πολλοί θα ήταν οι νεκροί; Εγώ υποθέτω πολύ περισσότεροι!

 

β)Θα εκφράσω μια παρόμοια απορία με την δική σου.

Σε ποια κοινωνία μια ομάδα ανθρώπων της (οι νέοι) απαιτεί από μια άλλη ομάδα (ηλικιωμένοι/άτομα με προβλήματα υγείας) να δώσει κυριολεκτικά την ζωή της (να πεθάνουν, αν δεν το κατάλαβες) για να μην χαλάσει την "βόλεψή" της, την ψυχική της υγεία ή ότι άλλο πιστεύεις πως θα χάσουν.

Εδώ πιστεύω η απάντηση είναι μία. Η Ζούγκλα! Στην κυριολεξία μόνο σε μια ζούγκλα θα ήταν αποδεκτό κάτι τέτοιο!!!

Δεν είναι καθόλου ανέκδοτο.

Αυτή την στιγμή καλείται οι κοινωνία να κρίνει τα μέτρα καταμετρόντας μόνο τρεις δείκτες: Τα κρούσματα, τους νοσούντες και τους νεκρούς.

Δεν αναφέρονται πουθενά άλλοι δείκτες όπως:

- Ψυχική υγεία

- Αυτοκτονίες

- Οικονομική εξόντωση που οδηγεί σε υποσιτισμό, ανθυγιεινό τρόπο ζωής, κλπ

- Κοινωνική απομόνωση

- Ανεπαρκής κοινωνική ανάπτυξη των παιδιών

- Αποκλεισμός από την αγορά εργασίας όσων αποφοίτησαν ή απολύθηκαν από τον στρατό τα τελευταία τρία χρόνια. Σε πολλά επαγγέλματα δεν είναι εφικτή η γνωριμία εργοδότη-εργαζομένου μέσω ίντερνετ ούτε η τηλεεργασία.

- Αυτοκτονίες

- Γυναικοκτονίες/Ανδροκτονίες

- Νεκροί από άλλες ιατρικές παθήσεις λόγω αναστολής υγειονομικών (ανεπαρκές προσωπικό)

 

(Α) και  (Β) Μα δεν είπα να πεθάνουν οι ηλικιωμένοι. Είπα ότι οι ηλικιωμένοι θα μπορούσαν αν θέλουν να αισθάνονται πιο ασφαλείς να εμβολιαστούν και να χρησιμοποιήσουν μάσκα ενώ παράλληλα οι νέοι θα μπορούσαν να ζήσουν κανονικά την ζωή τους.

 

Αν ρώταγε κάποιος τους ηλικιωμένους τι είναι πιο σημαντικό, η ζωή τους ή τα εγγόνια τους, τι νομίζετε ότι θα έλεγαν; Υπάρχουν υπερήλικες που ρίσκαραν την ζωή τους για την ελευθερία και για να έχει η επόμενη γενιά ένα καλύτερο μέλλον, όχι για να είναι φυλακισμένη σε 4 τοίχους.

59 λεπτά πριν, το μέλος raven_g20 έγραψε:

Μια ερώτηση σε όλους:

 

Υπάρχει κάποιος που να είναι εμβολιασμένος (με 2 δόσεις), να έχει περάσει COVID και να ταλαιπωρείται, μετέπειτα, με πόνους (ενοχλητικούς) στα γόνατα, αστραγάλους και μηρούς? Προσωπικά κόλλησα μέσα Ιανουαρίου και το πέρασα σχετικά άνετα (λίγο συνάχι μόνο) αλλά μετά με έχει !#@#@# στα γόνατα και στους μηρούς περισσότερο. Σε σημείο που από εκεί που περπάταγα και γυμναζόμουν (2-3 ώρες) τουλάχιστον 5 φορές την εβδομάδα, τώρα ούτε για περπάτημα δεν πάω (42 αχεμ).

 

Πήγα σε γιατρό, μου λέει δεν νομίζει κάτι άλλο θα είναι...αντε βγάλε άκρη, με φώτισε. Αν έχει κανείς παρόμοια συμπτώματα και σας είναι εύκολο να μου πείτε τι κάνατε είτε να το ξεπεράσετε ή αν χρειάστηκε κάποιου είδους θεραπεία γιατί κρατάει καιρό και έχω αρχίσει να "στρογγυλεύω" ανησυχητικά 😅 

 

Ευχαριστώ!

Έχουν αναφερθεί περιπτώσεις και ως παρενέργεια του covid και σαν παρενέργεια του εμβολίου. Εννοείται υπάρχουν και αρκετοί που έχουν τέτοια πρόβλημα ανεξάρτητα από εμβόλιο ή νόηση. Θα πρέπει να πας και σε άλλο γιατρό για διάγνωση, δεν προσφέρεται τεχνολογικό φόρουμ για διάγνωση.

 

Αν ψάξεις στο ίντερνετ θα βρεις πολλές επιστημονικές δημοσιεύσεις που προτείνουν και θεραπείες, όπως π.χ. αυτή https://www.jkms.org/pdf/10.3346/jkms.2021.36.e245 , αλλά αν ο γιατρός δυσκολεύεται για διάγνωση, δύσκολα θα βρεις άκρη αν ψάξεις στο ίντερνετ. Πήγαινε και σε άλλον γιατρό.

  • Agree 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν καταγεγραμμένες περιπτώσεις με αρθρίτιδες μετά κοβίντ, συνήθως κάποιο καιρό μετά τη νόσηση. Θεωρούνται από όσο γνωρίζω μεταϊογενείς φλεγμονώδεις διαδικασίες, αντιφλεγμονώδη, άσκηση στο όριο του πόνου σου και υπομονή (αν δεν έχεις κάποιο άλλο υπόβαθρο κι εφόσον ο ιατρός σου δε βρίσκει άλλη καλύτερη εξήγηση. Φυσικά υπάρχουν όπως πάντα σε αυτόν το χώρο πλείστες εξηγήσεις που μπορεί να ταιριάζουν στη δική σου περίπτωση καλύτερα(.

 

Μην παρεξηγείς τον ιατρό που ασχολήθηκε μαζί σου και σου λέει ότι θεωρεί ότι δεν έχεις κάτι σοβαρό. Λογικά έχει δίκιο αν έχει σκεφτεί μία γκάμα διαφοροδιάγνωσης. Υπάρχουν πολλά περισσότερα άγνωστα παρά γνωστά στο χώρο, η ανάγκη για μία διάγνωση δε δικαιολογεί αχρείαστες και εν δυνάμει επικίνδυνες διερευνήσεις αν πρόκειται για καλοήθη αυτοπεριοριζόμενη κατάσταση.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, το μέλος Proteas έγραψε:

@raven_g20 Οταν λες στους μηρους περισσοτερο τι νιωθεις καψιμο κατα την βαδιση ?

 

Ναι και αυτό αλλά σαν να έχω μόνιμο τράβηγμα θα έλεγα περισσότερο. Εστιάζει εκεί και στα γόνατα. Περπατώ 5km την ημέρα για 5 μέρες αλλά με γρήγορο βηματισμό (περίπου 40 λεπτά) για αρκετά χρόνια και είμαι συνηθισμένος. Μετά το Covid, ούτε 15 λεπτά. Στην αρχή έκανα όλη την διαδρομή, για 1-2 μέρες, αλλά ήταν ανυπόφoρο. Έλεγα μπας και είμαι εκτός φόρμας αλλά συνήθως το ξεπερνώ την 2η ή 3η φορά. Τώρα ακόμα και τίποτα να μην κάνω πάλι έχω ενοχλήσεις.

 

@ΓιαγκΤ Θες και 30 λεπτά ε? 😂 Τώρα θα δω έναν γνωστό αθλητίατρο να μου δώσει τα φώτα του. Αν δεν βγάλω άκρη, απλά θα συνεχίσω, ακόμα και με πόνο, να αθλούμαι. Έρχεται και καλοκαιράκι οπότε μπανάκι και ρακετούλες θα βοηθήσουν. Δεν μπορώ να κάθομαι με τίποτα ρε γμτ.

 

@schumifer Κάπως έτσι το βλέπω και εγώ. Ελπίζω να σταματήσει κάποια στιγμή. Μπορεί να χρειάζεται ένα καλό reset 😅

Έγινε επεξεργασία από raven_g20
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Ειρήσθω εν παρόδω, δεν γνωρίζω τίποτα για σένα, και το username σου μου έδωσε την εντύπωση ότι είσαι 20 χρονών, ίσως να είσαι 40-60-80. Προϊούσας της ηλικίας αλλάζει φυσικά και η διαφοροδιάγνωση. Εφόσον έχεις διερευνηθεί, υπομονή και επιμονή

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Φιλος ενιωθε καψιμο κατα την κινηση στον μηρο, μετα απο επισκεψη σε αγγειολογο και μαγνητικη φλεβογραφια

βρηκαν οτι εχει κλεισει η κεντρικη φλεβα στο δεξι του ποδι απο θρομβο. Πανε και σε αλλον γιατρο..

  • Like 1
  • Wow 3
Link to comment
Share on other sites

iStock-1280561041.jpg
WWW.IN.GR

Μέχρι στιγμής δεν έχει εγκριθεί κανένα εμβόλιο Covid-19 για την ηλικιακή ομάδα έως πέντε ετών...

 

  • Like 1
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, το μέλος sdim έγραψε:

Δεν είναι καθόλου ανέκδοτο.

Αυτή την στιγμή καλείται οι κοινωνία να κρίνει τα μέτρα καταμετρόντας μόνο τρεις δείκτες: Τα κρούσματα, τους νοσούντες και τους νεκρούς.

Δεν αναφέρονται πουθενά άλλοι δείκτες όπως:

- Ψυχική υγεία

- Αυτοκτονίες

- Οικονομική εξόντωση που οδηγεί σε υποσιτισμό, ανθυγιεινό τρόπο ζωής, κλπ

- Κοινωνική απομόνωση

- Ανεπαρκής κοινωνική ανάπτυξη των παιδιών

- Αποκλεισμός από την αγορά εργασίας όσων αποφοίτησαν ή απολύθηκαν από τον στρατό τα τελευταία τρία χρόνια. Σε πολλά επαγγέλματα δεν είναι εφικτή η γνωριμία εργοδότη-εργαζομένου μέσω ίντερνετ ούτε η τηλεεργασία.

- Αυτοκτονίες

- Γυναικοκτονίες/Ανδροκτονίες

- Νεκροί από άλλες ιατρικές παθήσεις λόγω αναστολής υγειονομικών (ανεπαρκές προσωπικό)

 

(Α) και  (Β) Μα δεν είπα να πεθάνουν οι ηλικιωμένοι. Είπα ότι οι ηλικιωμένοι θα μπορούσαν αν θέλουν να αισθάνονται πιο ασφαλείς να εμβολιαστούν και να χρησιμοποιήσουν μάσκα ενώ παράλληλα οι νέοι θα μπορούσαν να ζήσουν κανονικά την ζωή τους.

 

Αν ρώταγε κάποιος τους ηλικιωμένους τι είναι πιο σημαντικό, η ζωή τους ή τα εγγόνια τους, τι νομίζετε ότι θα έλεγαν; Υπάρχουν υπερήλικες που ρίσκαραν την ζωή τους για την ελευθερία και για να έχει η επόμενη γενιά ένα καλύτερο μέλλον, όχι για να είναι φυλακισμένη σε 4 τοίχους.

Έχουν αναφερθεί περιπτώσεις και ως παρενέργεια του covid και σαν παρενέργεια του εμβολίου. Εννοείται υπάρχουν και αρκετοί που έχουν τέτοια πρόβλημα ανεξάρτητα από εμβόλιο ή νόηση. Θα πρέπει να πας και σε άλλο γιατρό για διάγνωση, δεν προσφέρεται τεχνολογικό φόρουμ για διάγνωση.

 

Αν ψάξεις στο ίντερνετ θα βρεις πολλές επιστημονικές δημοσιεύσεις που προτείνουν και θεραπείες, όπως π.χ. αυτή https://www.jkms.org/pdf/10.3346/jkms.2021.36.e245 , αλλά αν ο γιατρός δυσκολεύεται για διάγνωση, δύσκολα θα βρεις άκρη αν ψάξεις στο ίντερνετ. Πήγαινε και σε άλλον γιατρό.

 

Μήπως τότε τους αρρώστους να τους πετάμε σε κανα βαθύ χαντάκι και τους γέρους να τους πάμε και να τους αφήνουμε σε κανα βουνό/δάσος; 

Σε άλλες χώρες το κάνουν και λειτουργεί μια χαρά. 

Βασικά λεω να κάνουμε οτι χρειαστεί ώστε ο Νικολάκης με τη Σταυρούλα να μη παίξουν φάπες στη γκαρσονιέρα επειδή αισθάνονται φυλακισμένοι και δε μπορούν να βγουν για σουσι στο κέντρο.

 

Μην είστε σαν τον Νικολάκη και τη Σταυρούλα. Αν είστε, εδώ -->

 

Spoiler
fb-share.jpg
WWW.MILAMOU.GR

Το Μίλα Μου - milamou.gr προσφέρει δωρεάν online ψυχολογική υποστήριξη από εθελοντές ψυχολόγους και συμβούλους ψυχικής υγείας για όσους το έχουν ανάγκη.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, το μέλος sdim έγραψε:

(Α) και  (Β) Μα δεν είπα να πεθάνουν οι ηλικιωμένοι.

Δεν μου απαντάς όμως, συμφωνείς με αυτά που συμπέρανα;

Δεν λες να πεθάνουν οι ηλικιωμένοι. Δηλαδή αν έλεγες "όλοι οι ηλικιωμένοι να πηδήξουν από τον τρίτο όροφο πολυκατοικίας", πάλι δεν θα έλεγες να πεθάνουν. Θα πέθαιναν όμως αρκετοί, έτσι δεν είναι;

Παράθεση

Είπα ότι οι ηλικιωμένοι θα μπορούσαν αν θέλουν να αισθάνονται πιο ασφαλείς να εμβολιαστούν και να χρησιμοποιήσουν μάσκα ενώ παράλληλα οι νέοι θα μπορούσαν να ζήσουν κανονικά την ζωή τους.

Το τι έγραψες πριν (και τώρα) το κατάλαβα. Το τι θα συνέβαινε αν εφαρμόζονταν το κατάλαβες; Όπως είπα και στο προηγούμενο μου ποστ, θα είχαμε πολλούς θανάτους!

 

Δεν διαφωνώ ότι τα μέτρα έχουν και παρενέργειες σαν αυτές που αναφέρεις. Οι οποίες με τον έναν ή τον άλλον τρόπο είναι αντιμετωπίσιμες. Ο θάνατος με ποιον τρόπο αντιμετωπίζεται; Νομίζω πως μόνο ένας, πριν από 2000 χρόνια, μπόρεσε να τον αντιμετωπίσει!

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, το μέλος jax7480 έγραψε:

Στη Νορβηγία πάντως, απλά ενημερωτικά το λέω, δεν έχει εγκριθεί κανένα εμβόλιο για παιδιά κάτω των 12 ετών. 

 

Quotαρω τον εαυτό μου απλά για να προσθέσω πως τα κρούσματα με τα πάντα ΟΛΑ ανοιχτά είναι περίπου 450-500 την ημέρα για μία χώρα που είναι η μισή της Ελλάδας αλλά χωρίς κανένο μέτρο εδώ και μερικούς μήνες. Οι θάνατοι είναι στους 120-130 την εβδομάδα όμως. Κάτι που δεν υπήρχε πριν.

Οι εισαγωγές στα νοσοκομεία είναι 350 την εβδομάδα και οι συνολικοί θάνατοι από την αρχή της πανδημίας για τη χώρα είναι 2518 άτομα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, το μέλος jax7480 έγραψε:

 

Quotαρω τον εαυτό μου απλά για να προσθέσω πως τα κρούσματα με τα πάντα ΟΛΑ ανοιχτά είναι περίπου 450-500 την ημέρα για μία χώρα που είναι η μισή της Ελλάδας αλλά χωρίς κανένο μέτρο εδώ και μερικούς μήνες. Οι θάνατοι είναι στους 120-130 την εβδομάδα όμως. Κάτι που δεν υπήρχε πριν.

Οι εισαγωγές στα νοσοκομεία είναι 350 την εβδομάδα και οι συνολικοί θάνατοι από την αρχή της πανδημίας για τη χώρα είναι 2518 άτομα.

 

 

Μήπως γιατί ισχύει αυτό; (δε ξέρω, ισχύει όντως;)

Spoiler

image.png

 

 

 

Meanwhile στην Ελλάδα:

Spoiler


Απίθανη φωτογραφία: Του... συνωστισμού το κάγκελο στο λεωφορείο  Ελληνικό-Σαρωνίδα!

 

 

μασχαλιλα - Twitter Search / Twitter

 

  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

 

Μήπως τότε τους αρρώστους να τους πετάμε σε κανα βαθύ χαντάκι και τους γέρους να τους πάμε και να τους αφήνουμε σε κανα βουνό/δάσος; 

Σε άλλες χώρες το κάνουν και λειτουργεί μια χαρά. 

Βασικά λεω να κάνουμε οτι χρειαστεί ώστε ο Νικολάκης με τη Σταυρούλα να μη παίξουν φάπες στη γκαρσονιέρα επειδή αισθάνονται φυλακισμένοι και δε μπορούν να βγουν για σουσι στο κέντρο.

 

Μην είστε σαν τον Νικολάκη και τη Σταυρούλα. Αν είστε, εδώ -->

 

  Reveal hidden contents
fb-share.jpg
WWW.MILAMOU.GR

Το Μίλα Μου - milamou.gr προσφέρει δωρεάν online ψυχολογική υποστήριξη από εθελοντές ψυχολόγους και συμβούλους ψυχικής υγείας για όσους το έχουν ανάγκη.

 

 

Συγνώμη αλλά στην περίπτωση που δεν το γνωρίζεις αυτό ακριβώς το έκαναν τα μέτρα.  Ξέρεις πόσοι πέθαναν λόγω των μέτρων;

- Κατ'αρχάς όποιος είχε κάτι επείγον και δεν είχε εμβολιαστεί ουσιαστικά πέθαινε (και όχι από covid).   Ακόμα και έξω από το νοσοκομείο να ήταν έπρεπε να πάει σε φαρμακείο, να κάνει τεστ, να περιμένει 15 λεπτά να βγει το τεστ και μετά μπορούσε να μπει σε νοσοκομείο ή ιατρείο.

- Επειδή έδιωξαν πολλούς γιατρούς σε αναστολή υπήρξε έλλειψη σε πολλές ειδικότητες.

- Επειδή είχαν έλλειψη στα νοσοκομεία, απορρόφησαν σε κεντρικά νοσοκομεία τους γιατρούς από τα ιατρικά κέντρα και η επαρχεία ξέμεινε. Σε μικρές πόλεις και χωριά δεν υπάρχει πλέον γιατρός.

- Πολλοί που πήγαν σε νοσοκομείο μου είπαν ότι το πρώτο πράγμα που ρώταγαν είναι αν κάποιος έχει εμβολιαστεί ή όχι. Όποιος ήταν ανεμβολίαστος δεν είχε τις ίδιες παροχές και συχνά περίμενε να εξυπηρετηθούν πρώτα όλοι οι εμβολιασμένοι.

 

Συνοπτικά, το κράτος είπε ότι όποιος δεν έχει εμβολιαστεί ας πεθάνει, κολλήσει δεν κολλήσει covid.

 

8 ώρες πριν, το μέλος TopCLR έγραψε:

Δεν μου απαντάς όμως, συμφωνείς με αυτά που συμπέρανα;

Δεν λες να πεθάνουν οι ηλικιωμένοι. Δηλαδή αν έλεγες "όλοι οι ηλικιωμένοι να πηδήξουν από τον τρίτο όροφο πολυκατοικίας", πάλι δεν θα έλεγες να πεθάνουν. Θα πέθαιναν όμως αρκετοί, έτσι δεν είναι;

Το τι έγραψες πριν (και τώρα) το κατάλαβα. Το τι θα συνέβαινε αν εφαρμόζονταν το κατάλαβες; Όπως είπα και στο προηγούμενο μου ποστ, θα είχαμε πολλούς θανάτους!

 

Δεν διαφωνώ ότι τα μέτρα έχουν και παρενέργειες σαν αυτές που αναφέρεις. Οι οποίες με τον έναν ή τον άλλον τρόπο είναι αντιμετωπίσιμες. Ο θάνατος με ποιον τρόπο αντιμετωπίζεται; Νομίζω πως μόνο ένας, πριν από 2000 χρόνια, μπόρεσε να τον αντιμετωπίσει!

Ποιες παρενέργειες είναι αντιμετωπίσιμες;

- Οι αυτοκτονίες; Δεν γίνεται να αναστηθούν (ακόμα).

- Η ενδοοικογενειακή βία;

- Ξέρεις τι είναι να έχεις παιδί ή έφηβο στο σπίτι και να μην μπορεί να βγει έξω για να ξεδώσει; Γίνεται πόλεμος στο σπίτι.

- Όταν το κράτος έκλεισε τις επιχειρήσεις ή απαγόρευσε την είσοδο σε πελάτες, όχι μόνο δεν μας πλήρωσε αλλά ούτε καν μας απάλλαξε από τους φόρους και τις εισφορές που μας βαρύνανε για εκείνο το χρονικό διάστημα. Ξέρεις πόσοι πέθαναν από καρδιά ή από εγκεφαλικό λόγω της οικονομικής πίεσης;

- Η ψυχική υγεία του 98% είναι πιο σημαντική από την σωματική υγεία του 1% (αποκλείεται να πέθαιναν περισσότεροι αν δεν λάμβαναν μέτρα οι νέοι).  Ήδη πολλά φαρμακεία κάνουν μεγαλύτερο τζίρο από τα ψυχοφάρμακα παρά από όλα τα άλλα φάρμακα και προϊόντα που πουλάνε.

- Το μέλλον των νέων που δεν σπουδάσανε επειδή λόγω των μέτρων δεν είχε η οικογένεια χρήματα να τους σπουδάσει, διορθώνεται;

- Η ψυχολογία των παιδιών που μεγαλώσανε 3 χρόνια σε μια οθόνη, διορθώνεται;

 

Όπως και να'χει, δεν υπάρχουν επίσημα νούμερα ή και να υπάρχουν τα κρύβουν οπότε δεν μπορούμε να πούμε ποιος από τους δυο μας έχει δίκιο.

Μόνο εκτιμήσεις κάνουμε. Αυτά που παραθέτω είναι προβληματισμοί και ο κάθε αναγνώστης με την εμπειρία του μπορεί να εκτιμήσει τα υπέρ και τα κατά.

 

pistopioitiko_emvoliasmou.jpg
WWW.NEWSBEAST.GR

Άλλαξε η διάρκεια ισχύος για πιστοποιητικό εμβολιασμού και νόσησης, σύμφωνα με νέα ΚΥΑ που δόθηκε στη δημοσιότητα...

Κατόπιν πίεσης της ΕΕ, η διάρκεια παρατείνεται σύμφωνα με τις οδηγίες της ΕΕ.

  • Agree 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν, το μέλος sdim έγραψε:

Ξέρεις πόσοι πέθαναν λόγω των μέτρων;

Οχι, ποσοι;

 

16 λεπτά πριν, το μέλος sdim έγραψε:

Όπως και να'χει, δεν υπάρχουν επίσημα νούμερα

Α, ουτε κι εσυ. 

 

17 λεπτά πριν, το μέλος sdim έγραψε:

Πολλοί που πήγαν σε νοσοκομείο μου είπαν ότι το πρώτο πράγμα που ρώταγαν είναι αν κάποιος έχει εμβολιαστεί ή όχι. Όποιος ήταν ανεμβολίαστος δεν είχε τις ίδιες παροχές και συχνά περίμενε να εξυπηρετηθούν πρώτα όλοι οι εμβολιασμένοι.

Μεγαλυτερες μπουρδες και απ αυτες που λες κι εσυ, οποτε μπορεις να αισθανεσαι καλά. Και το οτι η πλειοψηφια των νοσηλευομενων ειναι ανεμβολιαστοι, δειχνει ακριβως αυτο που λετε. Ρε, οχι ΠΕΡΑ, αλλα ουτε ΜΕΧΡΙ τη μυτη σας δε βλεπετε. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Πόσους γνωρίζεις που έχουν πάει στο νοσοκομείο;

Πόσους ξέρεις που τους αρνήθηκαν την είσοδο;

Πόσους ξέρεις που πέθαναν επειδή δεν τους δέχτηκαν στο νοσοκομείο;

 

Αυτή την στιγμή κοντινός μου άνθρωπος, πλήρως εμβολιασμένος, είναι σε ΜΕΘ με συμπτώματα/ασθένειες που συμπεριλαμβάνονται στις γνωστές παρενέργειεςεμβολίου covid. Μπορεί να είναι απλά σύμπτωση.

 

Η πλειοψηφία είναι ανεμβολίαστοι αλλά τι ανεμβολίαστοι; Εντελώς ανεμβολίαστοι; Μερικώς εμβολιασμένοι (1 δόση); Πρώην εμβολιασμένοι (2 δόσεις);

Αυτή την στιγμή το 58.36% των διασωληνωμένων είναι ανεμβολίαστοι ή με 2 δόσεις (1 johnson) και το υπόλοιπο 41.64% είναι πλήρως εμβολιασμένοι.

Το γεγονός ότι στα επίσημα νούμερα μετράνε όσους έχουν κάνει 2 δόσεις μαζί με τους ανεμβολίαστους μου λέει ότι το εμβόλιο "ξεθυμαίνει" και ότι οι δύο δόσεις πλέον δεν προσφέρουν ουσιαστική προστασία.

 

Ας συμφωνήσουμε ότι δεν μπορούμε να γνωρίζουμε ποιος έχει δίκιο ή άδικο και ας αφήσουμε τους χαρακτηρισμούς. Ας συνεχίσουμε να συγκεντρώνουμε πληροφορίες και απόψεις σχετικές με το θέμα μας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.