Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

https://thepressproject.gr/eisangeliki-erevna-gia-ti-mi-egkairi-lipsi-metron-kata-tis-diasporas-sti-thessaloniki-me-tin-epitropi-sto-mikroskopio/

Να δείξουμε ότι κάτι κάνουμε, ότι κάτι κινείται. Θα τεθεί στο αρχείο πανηγυρικά.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

πριν 45 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

https://thepressproject.gr/eisangeliki-erevna-gia-ti-mi-egkairi-lipsi-metron-kata-tis-diasporas-sti-thessaloniki-me-tin-epitropi-sto-mikroskopio/

Να δείξουμε ότι κάτι κάνουμε, ότι κάτι κινείται. Θα τεθεί στο αρχείο πανηγυρικά.

Να κάνουμε ότι κάνανε άλλοι όταν απέτυχαν. Τα έριξαν στους γιατρούς και τους λοιμωξιολόγους.

 

Να δούμε λίγο την πρώτη παράγραφο από το παραπάνω άρθρο;

Παράθεση

Λίγες ημέρες αφού ο Υπουργός Ανάπτυξης, Άδ. Γεωργιάδης, ομολόγησε ότι ήταν εν γνώσει της κυβέρνησης πως υπήρχαν πιθανοί κίνδυνοι με τον εορτασμό του τριήμερου της 28ης Οκτωβρίου στη Θεσσαλονίκη, γνωστό έγινε ότι παρενέβη εισαγγελέας για το δεύτερο κύμα πανδημίας στη Θεσσαλονίκη. Από την Εισαγγελία Πρωτοδικών Θεσσαλονίκης διενεργείται προκαταρκτική εξέταση έτσι ώστε να διαπιστωθεί αν προκύπτουν ποινικές ευθύνες για την Επιτροπή Λοιμωξιολόγων που φέρεται ότι δεν πρότεινε εγκαίρως τη λήψη προστατευτικών μέτρων στο δεύτερο κύμα πανδημία στη Θεσσαλονίκη ωστόσο, όπως γνωστοποιήθηκε αυτό προέκυψε μετά τις σχετικές καταγγελίες του διευθυντή της Β΄ ΜΕΘ του νοσοκομείου «Παπανικολάου».

 

Με λίγα λόγια, αφού η κυβέρνηση ήξερε, πιθανόν προκύπτουν ευθύνες για τους λοιμωξιολόγους. Ωραίο;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος yanni έγραψε:

Να κάνουμε ότι κάνανε άλλοι όταν απέτυχαν. Τα έριξαν στους γιατρούς και τους λοιμωξιολόγους.

 

Να δούμε λίγο την πρώτη παράγραφο από το παραπάνω άρθρο;

 

Με λίγα λόγια, αφού η κυβέρνηση ήξερε, πιθανόν προκύπτουν ευθύνες για τους λοιμωξιολόγους. Ωραίο;

Και κερατάδες-αυτοφωράκηδες και δαρμένοι...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1480523-ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΟΝΤΟΖΑΜΑΝΗΣ 930.jpg
WWW.EURO2DAY.GR

Αναπάντητη παραμένει η ερώτηση γιατί έως και 80% των θανάτων από Covid-19 έχουν καταγραφεί εκτός Μονάδων Εντατικής Θεραπείας. Οι γιατροί αποφασίζουν

 

 

Παράθεση

Με βάση τα χθεσινά στοιχεία του ΕΟΔΥ, τα εξιτήρια από ΜΕΘ είναι 950 και ο συνολικός αριθμός των θανάτων ασθενών με CoViD-19 είναι 5.195. Με δεδομένο ότι η αναμενόμενη θνητότητα στις ΜΕΘ είναι περίπου 50%, ο συνολικός αριθμός των ασθενών που έχουν περάσει από αυτές είναι 1.900 (950 εξιτήρια και 950 θάνατοι). Άρα, 3.200 ασθενείς φαίνεται πως έχουν χάσει τη ζωή τους εκτός ΜΕΘ.

 

Όλως τυχαίως θυμήθηκα την ταινία

https://hindu4logic.files.wordpress.com/2013/09/6426_zelenaya-milya_or_the-green-mile_1024x768_www-gdefon-ru_.jpg

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, yanni said:
1480523-ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΟΝΤΟΖΑΜΑΝΗΣ 930.jpg
WWW.EURO2DAY.GR

Αναπάντητη παραμένει η ερώτηση γιατί έως και 80% των θανάτων από Covid-19 έχουν καταγραφεί εκτός Μονάδων Εντατικής Θεραπείας. Οι γιατροί αποφασίζουν

 

 

 

Όλως τυχαίως θυμήθηκα την ταινία

https://hindu4logic.files.wordpress.com/2013/09/6426_zelenaya-milya_or_the-green-mile_1024x768_www-gdefon-ru_.jpg

 

:whistling:

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος rory έγραψε:

 

:whistling:

 

 

 

Αν με 500-600 εισαγωγές στην ΜΕΘ, όλο αυτό το διάστημα, τα ΜΜΕ έλεγαν ότι το σύστημα είναι στα όριά του, με 1000 και 2000 τι θα έλεγαν; Διότι αν υποθέσουμε ότι έχουν ευθύνη οι γιατροί, το ερώτημα είναι, υπήρχαν ελεύθερες ΜΕΘ; Διαβάζαμε ειδήσεις πριν κάποιες βδομάδες για μεταφορές αρρώστων από νομό σε νομό.

 

Να το σκεφτόμαστε και λιγάκι πριν τρέξουμε να υιοθετήσουμε ότι λένε οι πολιτικοί; Ε;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Για την περίπτωση του Οκτωβρίου, Θεσσ., αυτοφωράκιας κλπ:

Γιάννη, imho αυτές οι κούφιες δικαστικές έρευνες, στον βαθμό που γίνονται με κυβερνητική εντολή και δεν είναι αυτόβουλη πρωτοβουλία κάποιου δικαστικού, δεν γίνονται τόσο με κίνητρο να ενοχοποιηθεί και να τιμωρηθεί ένας αθώος (το «πάνε να το ρίξουν στους γιατρούς» ως προς την δικαστική διάσταση) όσο για να γλυτώσουν την πραγματική δικαστική διερεύνηση μιας υπόθεσης.
Είμαι ο salde, υπουργός/στέλεχος/ο,τιδήποτε, κινδυνεύω να κάτσω σε σκαμνί (χωρίς όμως να είναι σίγουρο ότι θα κάτσω, αλλά ούτως ή άλλως δεν με συμφέρει να ακούγεται το ονομά μου στην έρευνα) οπότε τι κάνω: βάζω τον αθώο Γιάννη κατηγορούμενο. «Σπρώχνω» προς τον Γιάννη. Δεν το κάνω με σκοπό να τιμωρηθεί ο Γιάννης όπως υπαινίχθηκες, παρά επειδή ακριβώς εκτιμώ ότι ο Γιάννης δεν πρόκειται να τιμωρηθεί τελικά, βγάζω τον εαυτό μου από το κάδρο, βάζω τον Γιάννη, τελικά ο Γιάννης αθωώνεται σε κάποιο στάδιο της διαδικασίας (κατά προτίμηση πριν φτάσει η υπόθεση σε δικαστική αίθουσα/ακροατήριο) οπότε ούτε γάτα ούτε ζημιά:
- ο εαυτός μου δεν έχει μπλεχτεί -έρευνα φαίνεται ότι έγινε να μη με πρήζουν ότι το κουκούλωσα -ο αθώος Γιάννης δεν έχει πάθει τίποτα σημαντικό κι ανεπανόρθωτο, όλα καλά.
Είναι μανούλα δυστυχώς το ελληνικό πολιτικό σύστημα σε τέτοια. «Κουκούλωμα χωρίς κουκούλα».

Αυτή καθεαυτή η περίπτωση της Θεσσαλονίκης μαζί με όλη τη  Βόρεια Ελλάδα σχεδόν, επιμένω ότι δεν είναι εύκολη η απάντηση του τι συνέβη. Δεν είναι η 26η Οκτβωρίου (26 ήταν του Αγίου Δημητρίου, 28 το λένε καταχρηστικά) που αρκεί για να εξηγήσει το τι συνέβη. Πρέπει να είναι αρκετά σύνθετο με περισσότερους του ενός παράγοντες να έχουν παίξει ρόλο.
Να το ξαναγράψω, σε έναν πίνακα που έτυχε να δω, η απόκλιση της Βόρειας Ελλάδας από την υόλοιπη χώρα (από την Αττική ουσιαστικά) αρχίζει να εμφανίζεται περίπου από την πέμπτη Οκτωβρίου. Δλδ μέχρι τότε, Αττική και Βόρεια Ελλάδα παρουσίαζαν παρόμοια αύξηση, κάπου στις 5 Οκτωβρίου και ύστερα η Β. Ελλάδα αρχίζει να ξεφεύγει, με μεγαλύτερο ρυθμό από την υπόλοιπη χώρα. Ίσως έχει να κάνει με την επιστροφή των φοιτητών, ίσως με συγκομιδές αγροτικές, ίσως με πήγαιν-έλα στα σύνορα χωρίς να τηρούνται σχολαστικά οι προβλέψεις για καραντίνα όποιου μπαίνει στη χώραανεξαρτήτως εθνικότητας, ίσως με κάτι άλλο. Είναι ενδιαφέρον να ψαχτεί αυτό το ζήτημα, όχι για να βρούμε κάποιον αποδιοπομπαίο τράγο αλλά για να καταλάβουμε τι περίπου έφταιξε, αν έφταιξε κάτι.

Για το άλλο θέμα, με τις ΜΕΘ, τους θανάτους κλπ.
Πρώτον, πολύ σωστά οι γιατροί αποφασίζουν. Δεν είναι άλλου δουλειά να κρίνει ποιος χρειάζεται ΜΕΘ και ποιος όχι. Είναι κάτι που καλό έίναι να μένει στα όρια της ιατρικής. Αν έχει γίνει ιατρικό λάθος, ας πάει δικαστικά. Έχω κατηγορήσει εδώ πολλάκις, χωρίς να είμαι γιατρός, την ξαδέρφη του Πολάκη για το περιστατικό με το κοριτσάκι στην Κρήτη. Δικαστήριο πρέπει να την κρίνει κι οι πραγματογνώμονες/μάρτυρες που θα εμφανιστούν να υποστηρίξουν αν η αναισθησία έγινε ορθώς ή όχι, γιατροί πρέπει να είναι. Αποκλειστικά. Δεν θα υπαγορεύσω εγώ πώς πρέπει να γίνεται μια αναισθητική πράξη.

Δεύτερον, δεν είναι εξ΄ορισμού παράλογο να υπάρχει εκ των προτέρων ασυλία σε έκτακτες περιπτώσεις. Δεν γνωρίζω αν είναι σωστό ή όχι, αλλά μην θεωρείτε τόσο εύκολα ότι αποκλείεται να είναι σωστό. Οι γιατροί μπορούν να προστατέψουν τον πωπό τους και χωρίς την ασυλία. Πολύ απλά δεν θα κάνουν τίποτα, θα αργούν υπερβολικά να πάρουν αμφίβολες αποφάσεις κλπ. «Α, μέχρι να είμαι 100% σιγουρος ότι κάνω το σωστό δεν θα κάνω τίποτα για να μη βρω το μπελά μου». Μη νομίζετε τόσο εύκολα ότι το αποτέλεσμα έτσι θα είναι καλύτερο.
Παρόμοιο μπορεί να ισχύσει και σε άλλα επαγγέλματα/έργα. Μερικές φορές καλύτερα να διακινδυνεύσεις γρήγορη ενέργεια παρά την αμφιβολία αντί να ακινητοποιηθείς μέχρι να υπάρξει σιγουριά. Οι αποφάσεις στη ζωή δεν είναι πάντοτε σίγουρες.

Τρίτον, οι αριθμοί θέλουν προσοχή, ιδιαιτέρως αν δίνονται με τέτοιο τρόπο. Δεν είναι ζήτημα μονάχα με δυο νούμερα κι άντε βγάλαμε συμπέρασμα. Ναι ακόμα και σκέτα τα δυο νούμερα μπορεί να είναι λόγος να μου δημιουργηθούν ερωτηματικά ώστε να το ψάξω σε βάθος, όχι τα δυο νούμερα σκέτα δεν είναι αρκετά για να βγάλω συμπέρασμα.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, yanni said:

Να το σκεφτόμαστε και λιγάκι πριν τρέξουμε να υιοθετήσουμε ότι λένε οι πολιτικοί; Ε;

 

Το αντίθετο υπονόησα. Ποιος ξέρει αν δεν ήταν πολιτική οδηγία για πιο αυστηρά κριτήρια στο να εισαχθεί κάποιος σε ΜΕΘ και τώρα πετάνε αυτοί το μπαλάκι άλλου;

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

Για την περίπτωση του Οκτωβρίου, Θεσσ., αυτοφωράκιας κλπ:

Γιάννη, imho αυτές οι κούφιες δικαστικές έρευνες, στον βαθμό που γίνονται με κυβερνητική εντολή και δεν είναι αυτόβουλη πρωτοβουλία κάποιου δικαστικού, δεν γίνονται τόσο με κίνητρο να ενοχοποιηθεί και να τιμωρηθεί ένας αθώος (το «πάνε να το ρίξουν στους γιατρούς» ως προς την δικαστική διάσταση) όσο για να γλυτώσουν την πραγματική δικαστική διερεύνηση μιας υπόθεσης.
Είμαι ο salde, υπουργός/στέλεχος/ο,τιδήποτε, κινδυνεύω να κάτσω σε σκαμνί (χωρίς όμως να είναι σίγουρο ότι θα κάτσω, αλλά ούτως ή άλλως δεν με συμφέρει να ακούγεται το ονομά μου στην έρευνα) οπότε τι κάνω: βάζω τον αθώο Γιάννη κατηγορούμενο. «Σπρώχνω» προς τον Γιάννη. Δεν το κάνω με σκοπό να τιμωρηθεί ο Γιάννης όπως υπαινίχθηκες, παρά επειδή ακριβώς εκτιμώ ότι ο Γιάννης δεν πρόκειται να τιμωρηθεί τελικά, βγάζω τον εαυτό μου από το κάδρο, βάζω τον Γιάννη, τελικά ο Γιάννης αθωώνεται σε κάποιο στάδιο της διαδικασίας (κατά προτίμηση πριν φτάσει η υπόθεση σε δικαστική αίθουσα/ακροατήριο) οπότε ούτε γάτα ούτε ζημιά:
- ο εαυτός μου δεν έχει μπλεχτεί -έρευνα φαίνεται ότι έγινε να μη με πρήζουν ότι το κουκούλωσα -ο αθώος Γιάννης δεν έχει πάθει τίποτα σημαντικό κι ανεπανόρθωτο, όλα καλά.
Είναι μανούλα δυστυχώς το ελληνικό πολιτικό σύστημα σε τέτοια. «Κουκούλωμα χωρίς κουκούλα».

Αυτή καθεαυτή η περίπτωση της Θεσσαλονίκης μαζί με όλη τη  Βόρεια Ελλάδα σχεδόν, επιμένω ότι δεν είναι εύκολη η απάντηση του τι συνέβη. Δεν είναι η 26η Οκτβωρίου (26 ήταν του Αγίου Δημητρίου, 28 το λένε καταχρηστικά) που αρκεί για να εξηγήσει το τι συνέβη. Πρέπει να είναι αρκετά σύνθετο με περισσότερους του ενός παράγοντες να έχουν παίξει ρόλο.
Να το ξαναγράψω, σε έναν πίνακα που έτυχε να δω, η απόκλιση της Βόρειας Ελλάδας από την υόλοιπη χώρα (από την Αττική ουσιαστικά) αρχίζει να εμφανίζεται περίπου από την πέμπτη Οκτωβρίου. Δλδ μέχρι τότε, Αττική και Βόρεια Ελλάδα παρουσίαζαν παρόμοια αύξηση, κάπου στις 5 Οκτωβρίου και ύστερα η Β. Ελλάδα αρχίζει να ξεφεύγει, με μεγαλύτερο ρυθμό από την υπόλοιπη χώρα. Ίσως έχει να κάνει με την επιστροφή των φοιτητών, ίσως με συγκομιδές αγροτικές, ίσως με πήγαιν-έλα στα σύνορα χωρίς να τηρούνται σχολαστικά οι προβλέψεις για καραντίνα όποιου μπαίνει στη χώραανεξαρτήτως εθνικότητας, ίσως με κάτι άλλο. Είναι ενδιαφέρον να ψαχτεί αυτό το ζήτημα, όχι για να βρούμε κάποιον αποδιοπομπαίο τράγο αλλά για να καταλάβουμε τι περίπου έφταιξε, αν έφταιξε κάτι.

Για το άλλο θέμα, με τις ΜΕΘ, τους θανάτους κλπ.
Πρώτον, πολύ σωστά οι γιατροί αποφασίζουν. Δεν είναι άλλου δουλειά να κρίνει ποιος χρειάζεται ΜΕΘ και ποιος όχι. Είναι κάτι που καλό έίναι να μένει στα όρια της ιατρικής. Αν έχει γίνει ιατρικό λάθος, ας πάει δικαστικά. Έχω κατηγορήσει εδώ πολλάκις, χωρίς να είμαι γιατρός, την ξαδέρφη του Πολάκη για το περιστατικό με το κοριτσάκι στην Κρήτη. Δικαστήριο πρέπει να την κρίνει κι οι πραγματογνώμονες/μάρτυρες που θα εμφανιστούν να υποστηρίξουν αν η αναισθησία έγινε ορθώς ή όχι, γιατροί πρέπει να είναι. Αποκλειστικά. Δεν θα υπαγορεύσω εγώ πώς πρέπει να γίνεται μια αναισθητική πράξη.

Δεύτερον, δεν είναι εξ΄ορισμού παράλογο να υπάρχει εκ των προτέρων ασυλία σε έκτακτες περιπτώσεις. Δεν γνωρίζω αν είναι σωστό ή όχι, αλλά μην θεωρείτε τόσο εύκολα ότι αποκλείεται να είναι σωστό. Οι γιατροί μπορούν να προστατέψουν τον πωπό τους και χωρίς την ασυλία. Πολύ απλά δεν θα κάνουν τίποτα, θα αργούν υπερβολικά να πάρουν αμφίβολες αποφάσεις κλπ. «Α, μέχρι να είμαι 100% σιγουρος ότι κάνω το σωστό δεν θα κάνω τίποτα για να μη βρω το μπελά μου». Μη νομίζετε τόσο εύκολα ότι το αποτέλεσμα έτσι θα είναι καλύτερο.
Παρόμοιο μπορεί να ισχύσει και σε άλλα επαγγέλματα/έργα. Μερικές φορές καλύτερα να διακινδυνεύσεις γρήγορη ενέργεια παρά την αμφιβολία αντί να ακινητοποιηθείς μέχρι να υπάρξει σιγουριά. Οι αποφάσεις στη ζωή δεν είναι πάντοτε σίγουρες.

Τρίτον, οι αριθμοί θέλουν προσοχή, ιδιαιτέρως αν δίνονται με τέτοιο τρόπο. Δεν είναι ζήτημα μονάχα με δυο νούμερα κι άντε βγάλαμε συμπέρασμα. Ναι ακόμα και σκέτα τα δυο νούμερα μπορεί να είναι λόγος να μου δημιουργηθούν ερωτηματικά ώστε να το ψάξω σε βάθος, όχι τα δυο νούμερα σκέτα δεν είναι αρκετά για να βγάλω συμπέρασμα.

Οπως ελεγα σε ενα συναδελφο στην δουλεια.Δεν επρεπε με τιποτα να ανοιξει τα συνορα ασχετα τι ελεγε η Ε.Ε(με ειπε οτι ειμασταν υποχρεωμενοι να τα ανοιξουμε)

Ακομα επικρατει μπαχαλο και φυσικα δεν αναφερεται πουθενα ουτε φυσικα και παλι προκειται να αναφερθει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, 2cpu said:

Δεν επρεπε με τιποτα να ανοιξει τα συνορα ασχετα τι ελεγε η Ε.Ε(με ειπε οτι ειμασταν υποχρεωμενοι να τα ανοιξουμε)


κοίτα, δεν μπορούσαν τα σύνορα να μείνουν κλειστά εντελώς. α) σε Έλληνες δεν ήταν ποτέ κλειστά καιθα ήταν αδιανόητο να κλείσουν β)ο τουρισμός δεν είναι κάτι που προσπερνά κάποιος με ευκολία. Ιδιαιτέρως όταν ένα τμήμα του πληθυσμού -όχι μικρό- αντιδρούσε τόσο έντονα, οι πολιτικές δυνάμεις δεν συντονίστηκαν με απόλυτη ευθυγράμμιση στο ζήτημα γ) οι συγκομιδές. Θυμάμαι από κάποιον νομό (Πέλλα ίσως, θα σε γελάσω) είχε βγει κάποιος παράγοντας και φώναζε ότι πρέπει οπωσδήποτε να επιτραπεί η είσοδος σε εποχιακούς Αλβανούς να μπουν αλλιώς δε μπορούσαν να μαζέψουν την σοδειά καιθα σάπιζαν αν αργούσαν.

Το ζήτημα είναι όμως ότι, οκ ρε φίλε, άνοιξε τα κάπως, αλλά όχι μπατε σκύλοι αλέστε, να τηρείς τον έλεγχο, τεστ, καραντίνα Χ ημέρες για όποιον μπαίνει, πραγματικός έλεγχος ότι τηρεί ο υπόχρεος καραντίνας τον αποκλεισμό του. Συν την κινητικότητα, εσύ αν δεν κάνω λάθος είσαι Μακεδονία. Ισχύει ή είναι ράδιο αρβύλα ότι υπήρχαν κάμποσοι 'ελληνες που πήγαιναν στις βόρειες χώρες; Σε μονοήμερες, είτε για καζίνο είτε για δουλειά είτε για βενζίνη είτε για ψώνια είτε για διασκέδαση. Υποψιάζομαι -δεν έχω όμως καλή εικόνα εγώ από δω κάτω- ότι αν συνέβαιναν τέτοια έπαιξαν ρόλο.
Τώρα, οι φοιτητές ήταν ενδεχομένως η λάθος απόφαση. Κατανοώ ότι υπήρχαν οικονομικά συμφέροντα για να ανοίξει το πανεπιστήμιο κι οι σχολές αντί για τηλεδιδασκαλία, αλλά μάλλον δεν το άντεχε τόσο πολύ η πόλη.
Έχεις από πάνω και τους παπάδες κι ένα τμήμα του κοινού που του καλλιεργείται χρόνια (και από τοπικούς παράγοντες αλλά και από όλους τους υπόλοιπους) μια φαντασιακή εικόνα περί «διαφορετικότητας» τάχα της Θεσσαλονίκης, προς ίδιον όφελος συνήθως εκείνου που τα λέει καιεις βάρος τόσο των Θεσσαλονικιών ΄σο κι όλων των βορειοελλαδιτών, δεν θέλει και πολύ να ξεφύγει το πράγμα.
Τελικά η Αττική θα έχει χειρότερη μοίρα -είναι λογικό αριθμητικά κι όχι μόνο- αλλά ο Σπετέμβριος-Οκτώριος στη Β. Ελλάδα μάλλον υπήρξε Βατερλώ. Είναι πράγμα που αξίζει να δούμε με ηρεμία για να καταλάβουμε τι συνέβη ή αν ήταν απλώς τυχαία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@salde Μονο τυχαια δεν ηταν.. περι του γ).

Το πανηγυρι αρχισε απο αρχες-μεσα Σεπτεμβρη στα μερη μου, σταφυλια και μετα ελιες, οδηγοι απο Βουλγαρια-Ρουμανια να μπαινοβγαινουν απο τα συνορα.

Μεσα εξω σε 24 ωρες ο οδηγος με το αρχικο χαρτι οτι εκανε τεστ, 3 μερες μπαινοβγαινε δλδ και μετα αλλα χαρτια.. Πολλα απο αυτα φυσικα μουφα.

Εργατες γης να κοιμουνται στην καλυτερη 6-8 σε ενα δωματιο ενω αλλοι μεσα στα χωραφια σε ομαδες των 30 και 40 ατομων. Μια βολτα στον καμπο

των Ελευθερων η τα χαραματα στο γηπεδο του Ελαιοχωριου οπου γινεται το κλασσικο εργατοπαζαρο θα αρκουσε για να διαπιστωσει κανεις τα λαθη.

 

Ραδιο αρβυλα το μεσα εξω στα συνορα απο δικους μας και παλι το τονιζω στα μερη μου. Ασε που οτι ηθελε κανεις το εβρισκε και στο χωριο...

Τι θες ζαντες 20αρες, λαστιχα, βενζινη, πετρελαια η εργαλεια ο Βουλγαρος. Ναρκωτικα, οπλα, κινητα η γυναικες ο Αλβανος.

 

Ανεργος ο Ελληνας μας παιρνουν τις δουλειες αλλα στο χωραφι δεν παει κανεις. Το 400αρι του ανεργου μπαμπα να ειναι καλα και τα καφενεια τιγκα νεολαια.

25-30 ευρω μεροκαματο με φαγητο αλλα εναν φοιτητη, ανεργο, νεολαιο η καμια κυρατσα του facebook δεν ειδα στα χωραφια. Κατα τα αλλα ανεργια στην χωρα. Αγροτικες φυλακες θελει ο τρομοκρατης να τρωει να πινει και να τον πληρωνουμε απο πανω αντι να τους πηγαινουν απο χωραφι σε χωραφι..

 

Για τους λαθρομεταναστες παλι δεν μιλαει κανεις, 40 νοματαιοι εξω απο το ξενοδοχειο στον Βαρδαρη πινουν καπνιζουν και γλεντουν 30 μετρα παρακατω κανουν οι μπατσοι ελεγχο εναν παππου γιατι δεν φοραει καλα την μασκα του. Ποιος φταιει ? Αυτος... Εσυ και γω που ειμαστε κλεισμενοι μεσα και τηρουμε τα μετρα...

Έγινε επεξεργασία από Proteas
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:


«Δεν είναι βέβαιο ποιες χώρες δεν αγοράζουν τις πλήρεις παραγγελίες τους, καθώς ούτε η Κομισιόν ούτε η Moderna θα επιβεβαιώσουν πόσες δόσεις παραγγέλνει κάθε χώρα. Οι υπολογισμοί του Politico, χρησιμοποιώντας αριθμούς διαθέσιμους προς το κοινό δείχνουν ότι αρκετές χώρες της ΕΕ ενδέχεται να έχουν αγοράσει λιγότερες δόσεις από αυτές που ήταν διαθέσιμες ανά αγορά»

 

Αν συνεχίζεις να βάζεις «ειδήσεις» από pressproject, θα αρχίσω να βάζω και εγώ από omada alitheias :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος astrolabos έγραψε:


«Δεν είναι βέβαιο ποιες χώρες δεν αγοράζουν τις πλήρεις παραγγελίες τους, καθώς ούτε η Κομισιόν ούτε η Moderna θα επιβεβαιώσουν πόσες δόσεις παραγγέλνει κάθε χώρα. Οι υπολογισμοί του Politico, χρησιμοποιώντας αριθμούς διαθέσιμους προς το κοινό δείχνουν ότι αρκετές χώρες της ΕΕ ενδέχεται να έχουν αγοράσει λιγότερες δόσεις από αυτές που ήταν διαθέσιμες ανά αγορά»

 

Αν συνεχίζεις να βάζεις «ειδήσεις» από pressproject, θα αρχίσω να βάζω και εγώ από omada alitheias :p

Δεν συμφωνώ απαραιτήτως με την είδηση (εντός ή εκτός εισαγωγικών) και την παρουσίαση αυτής από το the press project.

 

Ωστόσο, τιμώ όλες τις απόψεις (καλά, τις περισσότερες εξ αυτών) και πιστεύω ότι η σφαιρική (κατά το δυνατόν) κάλυψη των προσπαθειών εμβολιασμού του πληθυσμού (και του επιτελικού σχεδιασμού πίσω από αυτές τις προσπάθειες) είναι αναγκαία συνθήκη για την εξαγωγή χρήσιμων συμπερασμάτων και τη διαμόρφωση της δικής μας γνώμης σχετικά με το πώς σκοπεύει το ελληνικό κράτος να μας θωρακίσει έναντι του COVID-19.

Έγινε επεξεργασία από DEADLAZARUS
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, astrolabos said:

Αν συνεχίζεις να βάζεις «ειδήσεις» από pressproject, θα αρχίσω να βάζω και εγώ από omada alitheias :p

 

Ένας καλός μπούσουλας είναι να προσπαθούμε να διαβάζουμε -και- αντιπολιτευόμενα μέσα. Εμένα δυστυχώς μου έχει μείνει το χούι και χαζεύω από τις εποχές Τσίπρα κάτι skai και iefimerida και καμιά φορά από τους διθυράμβους αισθάνομαι ότι ζω στην Κούβα του Φιντέλ! ?

 

Καλά που βάζει κι ο άλλος καμιά φορά κάτι από efsyn ή pressproject, να ερχόμαστε στα ίσια μας.

 

Πέρα από την πλάκα, το άρθρο που παραθέτει ο Γιώργος απλώς μνημονεύει το ρεπορτάζ του Politico, το οποίο γενικά είναι επιβεβαιωμένο από αρκετές πηγές, συμπεριλαμβανομένης της Ευρωπαϊκής Επιτροπής. Τα βασικά θέματα που αποκαλύπτει είναι:

α. οι χωριστές διμερείς συμφωνίες της Γερμανίας (και αργότερα της Γαλλίας) με τους κατασκευαστές εμβολίων (κατάπτυστες για μένα, βάσει της "συμφωνίας κυρίων" που υποτίθεται ότι έγινε σε επίπεδο ΕΕ) και

β. η προέλευση αυτών των επιπλέον δόσεων, δεδομένου ότι η παραγωγική ικανότητα των εταιρειών είναι συγκεκριμένη και είχε ληφθεί υπόψη στις κατανομές

 

Στα δικά μας, φαίνεται να επιβεβαιώνεται και εκ του αποτελέσματος. Φαντάζομαι όλοι θυμούνται τον Κικίλια να μιλά για 700k-1m εγγυημένες δόσεις μέσα στον Δεκέμβριο τη στιγμή που στη μέση του Γενάρη δεν πρόκειται να αγγίξουμε τις 100k.

 

Προσπερνώντας το ύφος του μέσου, η ουσία παραμένει. Και είναι λίγο ντροπιαστικό να προβάλλουμε τώρα το γνωμικό "όποιος βιάζεται σκοντάφτει", όταν όλη η διαδικασία για τη σύνθεση, τη δοκιμή και τη διανομή των εμβολίων ήταν ένας ασταμάτητος αγώνας δρόμου, σε βαθμό μάλιστα που να δικαιολογεί παγκόσμια έκτακτες αδειοδοτήσεις από εποπτικούς φορείς.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος acct έγραψε:

Ένας καλός μπούσουλας είναι να προσπαθούμε να διαβάζουμε -και- αντιπολιτευόμενα μέσα.

 

Δυστυχώς η πόλωση στη δημοσιογραφία είναι πολύ μεγάλη και πλέον είναι δύσκολο να εντοπίσεις μετριοπαθή μέσα. Αν πας να διαβάσεις την πλειονότητα των ειδήσεων, νομίζεις ότι απευθύνονται σε ηλίθιους. Γι' αυτό προσπαθώ να μείνω στην είδηση δηλαδή και αποφεύγω να διαβάζω την γνώμη του δημοσιογράφου.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, astrolabos said:

Δυστυχώς η πόλωση στη δημοσιογραφία είναι πολύ μεγάλη και πλέον είναι δύσκολο να εντοπίσεις μετριοπαθή μέσα. Αν πας να διαβάσεις την πλειονότητα των ειδήσεων, νομίζεις ότι απευθύνονται σε ηλίθιους. Γι' αυτό προσπαθώ να μείνω στην είδηση δηλαδή και αποφεύγω να διαβάζω την γνώμη του δημοσιογράφου.

 

Μαζί σου. Η είδηση, χωρίς την ελληνοκεντρική ματιά είναι:

https://www.politico.eu/article/germany-buys-extra-coronavirus-vaccine-doses-from-eu-countries/

Quote

While Berlin championed the bloc's joint purchasing of coronavirus vaccines while holding the European Union's rotating presidency in the second half of 2020, it simultaneously made additional agreements with vaccine producers — including BioNTech/Pfizer and CureVac — for extra doses. And it's now purchasing additional vaccines other EU countries didn't want.

[...]

Poland, for example, will order only 6.6 million Moderna vaccines despite being eligible for over 13 million doses. Bulgaria secured 500,000 doses, about two million fewer than it could have purchased.

 

Slovenia has secured a mere 26,000 doses, while it was entitled to over 600,000 more. Greece also bought less than its permitted share, purchasing 1.8 million doses when it could have scooped up around two million extra. In addition, Belgium has ordered two million doses of the Moderna vaccine when its population size would have allowed it to secure around four million.

 

Portugal also said it would purchase a total of 2.8 million doses of the Moderna jab — below the share of doses it is eligible for based on its population size. “Portugal received, or is going to receive, all the vaccines it wanted to purchase,” Portugal’s Health Minister Marta Temido said.

None of these countries has confirmed whether their unclaimed doses are going to Germany, but Temido said Portugal’s doses were going to a pot for other EU countries to buy from. 

[...]

the vaccine strategy is not a “proper international agreement as such, [but] more of a gentleman’s agreement.” So there is "no way to sanction anyone. And [the Commission is] trying to make it look correct now."

 

https://www.politico.eu/article/germanys-coronavirus-vaccine-side-deal-at-odds-with-legally-binding-eu-pact/

Quote

Germany repeated Friday that it will receive more doses of the BioNTech/Pfizer vaccine outside the EU's joint vaccination program — but the Commission refuses to acknowledge that this contradicts the bloc's deal.

[...]

Germany secured 30 million doses of the BioNTech/Pfizer vaccine in September, violating the EU's vaccination strategy banning countries from conducting parallel negotiations.

 

Less than two hours before Kautz's statement, Commission President Ursula von der Leyen confirmed that countries cannot sign separate deals.

It’s legally binding,” she said. “We have all agreed, legally binding, that there will be no parallel negotiations, no parallel contracts … We’re all working together.”

 

Νομίζω τα επιλεγμένα αποσπάσματα δίνουν τη σωστή εικόνα, αλλά προτείνω το πλήρες κείμενο.

Έγινε επεξεργασία από acct
bold
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

03.01.2021...: Καλό είναι να μην ανοίγαν τα σχολεία, πριν τις 25/01

 

 

08.01.2021...: Το ασφαλέστερο περιβάλλον είναι τα σχολεία, και θα ανοίξουν στις 11.01.2021

 

 

 

 

09.01.2021....: ''Εγώ πάντα έλεγα ότι είναι ΟΚ να ανοίξουν τα σχολεία στις 11.01''

 

school-2-1.jpg
WWW.TANEA.GR

Θα μπορούσαν να ανοίξουν και τα Γυμνάσια και τα Λύκεια από την Δευτέρα μαζί με τα Δημοτικά και τα νηπιαγωγεία. Αυτό δήλωσε, μεταξύ άλλων, ο καθηγητής Γενετικής, Μανώλης Δερμιτζάκης...

 

και για τους ''εσυ-τι-προτείνεις-δηλαδή'':

Να μπεί όλη η επιτροπή, που γνωμοδοτεί-προτείνει-οτιδήποτε σε καθεστώς 534€ όπως οι λοιποί κοινοί θνητοί. Και ως δείγμα αλληλεγγύης, Αν μπορεί να ζήσει κάποιος με 534€, ε ! θα μπορούν και αυτοί. Και οι αποφάσεις-προτάσεις-γνωμοδωτήσεις, θα γίνουν πιο ''ομόφωνες'' ..... ;) 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

για τα εμβόλια: ευτυχώς ανακατεύτηκε η ΕΕ. Είναι επιτυχία της ΕΕ που συμφώνησαν σε κεντρική επιλογή. Ο acct και πολλοί από εμάς θα θέλαμε το ιδανικό, γινόμαστε απαιτητικοί κριτές. Δεν είν' κακό αλλά ας αναλογιζόμαστε τα χειρότερα:

είναι περισσότερο από βέβαιο ότι στο ζήτημα θα υπήρχε ανταγωνισμός κρατών. Έχουν όλοι οι μεγάλοι φαρμακευτικές, θέλει ο καθένας να σπρώξει τα δικά του. Δεν είναι μονάχα τα χρήματα ως κέρδος που επιζητούν, είναι στη μέση φήμη, έλεγχος κατάστασης, επικοινωνιακή εικόνα στο εσωτερικό τους (έχουν ψηφοφόρους κι εκεί, δεν είμαστε μονάχα εμείς με εκλογές κι εκείνοι μόνο με εκτελεστική εξουσία). Σύγκρουση χρημάτων-τεχνολογίας-κύρους. Το παράθυρο για διμερείς ήταν αναπόφευκτο αν ήθελαν κεντρική συμφωνία ΕΕ. Αλλιώς δεν θα συναινούσαν στην κεντρική αγορά.

Αν πάλι πήγαιναν μόνο σε διμερείς, χωρίς κεντρική προμήθεια, ούτε που θέλω να σκέφτομαι τι θα συζητούσαμε τώρα εδώ. Ειδικά δικαστήρια, μίζες, νερό στο μύλο του αντιεμβολιασμού, τέτοια θα ήταν η συζήτηση, ας μην γελιόμαστε.

εμείς έχουμε και το προηγούμενο με την ιστορία Αβραμόπουλου-Ξενογιαννακοπούλου, στην προηγούμενη περίπτωση που φοβήθηκαν πανδημία, αγόρασαν πολλά για να έχουν, δεν χρειάστηκαν τελικά, κατηγορήθηκαν από παντού. Κακώς ίσως imho. Έχουμε κι από πάνω τον περιορισμό ΄τι δεν μας συμφέρει να αγνοήσουμε την Γαλλία, σχεδόν υποχρεωτικό να λέμε «πετάει» ακόμα κι όταν η Γαλλία λέει «πετάει ο γάιδαρος». Πολύ περισσότερο που δεν είναι καν σίγουρο -ούτε ξέρω αν ήταν δυνατόν να προβλεφθεί από τους ειδικούς επιστήμονες, ποιας εταιρίας η επιλογή θα αποδεικνυόταν ενδεδειγμένη. Θα είχαμε πρόσθετη πίεση απο Κίνα-Ρωσία, ΗΠΑ, καλύτερα να είμαστε με την ομπρέλα της ΕΕ παρά μόνοι μας.

Ίσως έπρεπε να είχαμε κινηθεί λίγο πιο ενεργά για πρόσθετες διμερείς, θα το ξέρουμε εκ των υστέρων. By the way δεν έχουμε και λεφτά για σωστή εξασφάλιση. Η Ευρώπη έχει μεγάλο πρόβλημα ηγεσίας, δυστυχώς δεν έχουμε την ισχύ ως Ελλάδα να κρατάμε όλες τις επιλογές μας ανοιχτές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, salde said:

Ίσως έπρεπε να είχαμε κινηθεί λίγο πιο ενεργά για πρόσθετες διμερείς, θα το ξέρουμε εκ των υστέρων. By the way δεν έχουμε και λεφτά για σωστή εξασφάλιση. Η Ευρώπη έχει μεγάλο πρόβλημα ηγεσίας, δυστυχώς δεν έχουμε την ισχύ ως Ελλάδα να κρατάμε όλες τις επιλογές μας ανοιχτές.

 

Η έντιμη στάση θα ήταν να πούν: "Το ειδικό βάρος της χώρας και η οικονομική της κατάσταση μέχρι εδώ επιτρέπουν. Γι αυτό, προσέχετε και τηρείτε τα μέτρα, όσο περιμένουμε το εμβόλιο των 2€."!

 

Την ίδια στιγμή που τάζουν 2 εκατομμύρια εμβόλια τον μήνα, παλεύουμε την πανδημία με 150 χιλιάδες δόσεις και είμαστε ακόμη κολλημένοι στις ηλικίες 85+. Και υποκρίνονται ότι αυτό συμβαίνει γιατί "όποιος βιάζεται σκοντάφτει";

  • Like 1
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.